Tippek
Ezeket a szempontokat érdemes mérlegelni új műszaki cikk vásárlása előtt
Mennyire vagyunk tudatos vásárlók, amikor műszaki termékekről van szó? Mit teszünk, ha az otthoni készülékünk elromlik: megjavíttatjuk, veszünk egy újat?
Gyakran az olcsóbb lehetőség vonzóbb, különösen a jelenlegi gazdasági viszonyok között. De mérlegeljük azt is, hogy a megvásárolt készülék mennyire energiahatékony, milyen hosszú élettartalmú? Az Ország Boltja*, azaz a MediaMarkt szakértői most összeszedtek néhány fontos szempontot, amit érdemes mérlegelni új műszaki cikk vásárlása előtt.
Javítani vagy cserélni?
Ha egy készülék elromlik, általában azt feltételezzük, hogy ha újat veszünk, jobb minőségű és hosszabb élettartamú terméket kapunk. Mégis, amikor bekövetkezik a legrosszabb forgatókönyv, és a készülékünk elromlik, ahelyett, hogy azonnal a vásárlási opciókat kezdjük böngészni, érdemes átgondolni a következő kérdéseket: van még rá garancia? Meg lehet javítani? Ki lehet cserélni az alkatrészeket? Ha egy készülék elromlott, az nem feltétlenül jelenti a készülék életének végét. A MediaMarkt februári kutatása** szerint az emberek 38 százaléka hetekig böngészi az oldalakat, mire új készülék vásárlása mellett dönt. Ha ennek az időnek csak töredék részét szánjuk arra, hogy megpróbáljuk megjavíttatni a készüléket, rengeteg pénzt és időt spórolhatunk magunknak. Mindig érdemes először felhívni a márkaszervizt, esetleg pár másik kisebb magán szervizt, és alaposan mérlegelni a költségeket. Az is lehet, hogy egy szimpla alkatrészcserével még évekig hibátlanul üzemelhet az eszközünk.
Nézzük meg az energiacímkét!
A drágább gépek és készülékek vásárlásával hosszú élettartamot és hatékonyabb üzemeltetési költségeket remélhetünk. Mindig érdemes azonban alaposan tájékozódni a kiválasztott készülékről, és mielőtt sietve megvásárolnánk, ellenőrizni az energiaminősítést. Nem csak a jelenlegi energiaválság miatt fontos szempont a műszaki cikkek mérsékelt víz és áramfogyasztása, hanem a bolygónknak is esszenciális/kardinális. Bár nem minden termékcsoport rendelkezik energiacímkével, viszont, ha rendelkezésre áll, érdemes a funkciók mellett az alapján mérlegelni vásárlás előtt. Az elektromos készülékek energiafelhasználása nagymértékben eltér, és mindegyiket A-tól G-ig terjedő besorolással látják el. A hosszú távú maximális megtakarítás érdekében törekedjünk arra, hogy A besorolású (korábban A+, A++ vagy A+++) készüléket válasszunk. Ha online vásárolunk elektromos készülékeket, a legtöbb oldalon már szűrhetjük a keresést energiaminősítés szerint.
Mielőtt döntünk, hasonlítsuk össze!
Az elektromos készülékek drágák lehetnek, ezért fontos, hogy jól gondoljuk át, mielőtt nagy döntést hozunk. Mindegy, hogy boltban vagy online tervezzük beszerezni a készüléket, előtte célszerű az üzletek, webáruházak kínálatát összehasonlítani. A jól ismert márkák mindig drágábbak, mint a kevésbé ismert cégek, de nem mindig kínálnak jobb terméket számunkra. Nézzük meg a termék adatait, és hasonlítsuk össze az olyan meghatározó tulajdonságokat, mint a teljes költség, az energiaminősítés, a gyártói garancia, a vásárlói vélemények vagy az igényelhető kapcsolódó szolgáltatások. Ebben nem csak a weboldalak tudnak minket eligazítani, de az áruházakban a szakértő kollégák is a segítségünkre lehetnek objektív szempontok alapján a megfelelő termékek ajánlásával.
Ellenőrizzük a méretet!
És ez duplán igaz. Egyrészt, érdemes olyan készüléket keresni, ami megfelel a személyes igényeinknek. Például egy nagy mosógép üzemeltetése kis mennyiségű ruhához sokkal többe fog kerülni, mint egy megfelelő méretű kompakt gépé. Mindegyik gép ugyanúgy kimossa a ruhákat, persze vannak funkcióban különbségek, de a megfelelő méret kiválasztásával pénzt takaríthatunk meg. Másrészt, a nagy böngészésben és a funkciók tengerében sokan gyakran elfelejtik az egyik igen fontos szempontot ellenőrizni, hogy az eszköz – például a mosógép, vagy még inkább a manapság népszerű side by side hűtő – egyáltalán elfér-e majd a konyhában vagy a fürdőszobában? A MediaMarkt házhoz szállító csapata gyakran fut bele ehhez hasonló problémákba.
Ne csak az árral legyünk tudatosabbak!
A költség jelentős tényező az elektromos készülékek vásárlásakor, azonban fontos szempont a környezetre gyakorolt ökológiai hatás is. Fogyasztóként fontos, hogy olyan fenntartható lehetőségeket keressünk és válasszunk, amelyek minimalizálják a karbonlábnyomot. Ez nem csak a készülék által felvett energiát és vízmennyiséget jelenti, hanem az életciklus esetleges meghosszabbítását, vagy az életciklus végén történő ártalmatlanítást is. Amennyiben a cserélni kívánt eszköz még funkcionál, vagy elromlott, de javítható, úgy érdemes szervizelni, vagy csereprogram keretén belül meghosszabbítani a termékéletciklust, amennyiben gazdaságos ez a megoldás. A már nem kívánatos használt, vagy a javíthatatlan elektromos berendezéseket pedig azonos típusú termék vásárlása esetén az új terméket házhoz szállító céggel elvitethetjük, Illetve bármilyen, még szét nem szerelt műszaki cikket e-hulladékként díjmentes leadhatjuk az olyan műszaki cikkeket értékesítő áruházakban, mint amilyen MediaMarkt.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Tippek
A One Magyarország több mint 90 országban biztosítja 5G roaming szolgáltatását
A One Magyarország folyamatosan bővíti 5G roaming szolgáltatásának nemzetközi elérhetőségét.
A szolgáltató 2024 júniusa óta hét új országban tette elérhetővé az ötödik generációs hálózat előnyeit: az ügyfelek immár Albániában, Kolumbiában, Egyiptomban, a Faroe-szigeteken, Gambiában, Lesothóban és Uruguayban is élvezhetik a megnövekedett letöltési sebességet* és a minimális késleltetési időt. A bővítésnek köszönhetően a One 91 országban és 146 partnerhálózaton kínálja 5G roaming szolgáltatását.
A vállalat adatai szerint a nyári időszakban jellemzően akár 30 százalékkal is megnő a roaming szolgáltatást igénybe vevő előfizetők száma, ami azt mutatja, hogy az utazók egyre fontosabbnak tartják a gyors internetkapcsolatot nyaralásuk vagy üzleti útjuk során. Az 5G technológia különösen előnyös utazás közben: a nagy letöltési sebesség hasznos lehet videós tartalmak fogyasztásánál és navigációnál, míg a minimális késleltetési idő a videóchatnél és videokonferenciáknál nyújt kényelmesebb élményt.
„A nemzetközi 5G roaming lefedettségünk bővítése a digitális utazási élmény javítását szolgálja. Célunk, hogy ügyfeleink ugyanazt a gyorsaságot és megbízhatóságot élvezhessék a külföldi hálózatokon is, mint amit itthon már megszokhattak. Legyen szó nyaralásról vagy üzleti útról, ma már alapvető elvárás a zavartalan kapcsolattartás – mi pedig azon dolgozunk, hogy ezt minden helyzetben biztosítani tudjuk ügyfeleink számára.”
– mondta Bányai Tamás, a One Magyarország vezérigazgatója.
A 90 országot tartalmazó teljes lista és további hasznos információk a roaming kapcsán itt érhetők el.
5G külföldön és belföldön egyaránt
A One Magyarország 2019-ben – akkor még Vodafone márkanév alatt – a hazai szolgáltatók közül elsőként indította el a mindenki számára elérhető 5G szolgáltatását Budapesten, majd az ország több nagyvárosában. A folyamatos bővítéseknek és fejlesztéseknek köszönhetően az 5G lefedettség folyamatosan növekszik az országon belül is.
Annak érdekében, hogy a lakosság minél szélesebb köre tapasztalhassa meg az 5G nyújtotta előnyöket, a One Magyarország a nyári időszakban 700 ezer havidíjas lakossági ügyfele számára teszi elérhetővé díjmentesen az 5G szolgáltatást a nyári szezonban. A vállalat 2025. június 20-tól kezdve két héten át szakaszosan aktiválja 60 napra az ötödik generációs mobilhálózathoz való hozzáférést minden olyan előfizetőnek, akinek jelenlegi havidíjas csomagja ugyan nem tartalmazza az 5G-t, de készüléke és SIM-kártyája technológiailag alkalmas rá.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Tippek
Hagyd magad mögött a valóságot a Cinema Mystica megújult tárlatával!
Időnként mindenkinek kell egy kis áramszünet. Jól ismerjük a klasszikust, mégis ritkán jut időnk valóban lelassítani, kívülről szemlélni a rohanó világunkat, és visszatalálni a belső békéhez.
A Cinema Mystica megújult tárlata ehhez kínál egy különleges alternatívát: a fények, a hangok és a digitális művészet dimenzióin át elmosódnak a valóság határai, és újra kapcsolatba kerülhetünk önmagunkkal.
A Cinema Mystica nem csupán egy kiállítás – hanem egy másik valóság kapuja – egy olyan élmény, amit eddig legfeljebb New York, Tokió vagy Miami galériáiban tapasztalhattunk. Magyarország egyik legnagyobb immerzív digitális művészeti tárlata egy belépő az alternatív valóságba. A hang és a technológia lenyűgöző összhangjának köszönhetően a kreatív csapat olyan álomszerű tereket hozott létre Budapest szívében, amelyek teljes érzékszervi élményt nyújtanak. Az installációkat megálmodó művészek magyar tábora a Global Illumination alkotóműhely tagjaiból került ki, Vigh Dávid vezetésével és art direkciójával, ugyanakkor számos külföldi, a szakmában elismert művész is részt vett a projektben. A látogatók nem egyszerűen szemlélői, hanem aktív résztvevői lesznek ennek az elvarázsolt világnak – mintha belesétálnának a műalkotásokba.
Az új, Form in Flux című kiállítás 26 látványos installációval várja az érdeklődőket, akik egy különleges programot vagy akár egy emlékezetes randihelyszínt keresnek. A kiállítótér vizuálisan végig egységes, mégis folyamatosan meglep – az installációk a szemkápráztatáson túl mélyebb rétegeket is megérintenek, visszakapcsolva bennünket az élet rejtett szépségeihez és ritmusaihoz. A cél, hogy felfedezzük azokat a láthatatlan mintázatokat és erőket, amelyek a világ minden élő mozzanatát hajtják.
A Form in Flux megújulása mögött körülbelül 35 ember munkája, több száz óra tervezés, építés és kreatív együttműködés áll – az alkotócsapat elhivatottsága pedig a közönség visszajelzéseiben is tükröződik. A Cinema Mystica nemcsak hazai, hanem nemzetközi érdeklődést is kiváltott, a különleges vizuális világot bemutató videók pedig milliós nézettséget érnek el a közösségi médiában.
Legyen szó inspirációról, gyógyulásról vagy egy pillanatnyi szünetről a rohanó hétköznapokból, a Cinema Mystica szeretettel vár, mindennap 10:00 és 22:00 óra között Budapest szívében, a Párisi Udvarban
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Tippek
Így utazz gond nélkül mobillal
Egyre kényelmesebb az utazás mobillal, de van néhány praktikus dolog – a roamingtól a hordozható töltőn át az alkalmazásokig –, amire érdemes odafigyelnünk, ha szeretnénk elkerülni a kellemetlen meglepetéseket.
A Yettel ad néhány tippet ahhoz, hogy a nyaralás ebből a szempontból is tökéletes legyen.
Mára már megszoktuk, de nem lehet elégszer tudatosítani, hogy 2017 óta mennyivel egyszerűbb és problémamentesebb a külföldi mobilhasználat. Az Európai Unión belül, valamint néhány további országban – az úgynevezett 1-es díjzónában – jelentősen kedvezőbbek a roamingfeltételek. Időszakos utazás során általában a magyarországi tarifákkal megegyező feltételekkel használhatjuk mobilunkat, vagyis nem kell extra díjakat fizetni az adatforgalomért, hívásokért, SMS-ekért és MMS-ekért. Sőt, ha a tarifacsomagunkhoz tartozik perc-, SMS-, vagy egyéb leforgalmazható havidíj keret, az a barangolás során is felhasználható.
Érdemes azonban résen lenni, mert a helyzet nem minden népszerű úticél esetében ilyen kedvező: Európában a Balkán-félsziget több országa – Albánia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Szerbia, Koszovó –, Svájc és Törökország már a 2-es vagy a 3-as díjzónába esnek, ahol a roamingdíjak jóval magasabbak lehetnek. Külföldi utazás előtt ezért érdemes utánajárni, milyen feltételekkel használhatjuk a célországban a mobiltelefonunkat, illetve annak is, hogy a saját előfizetésünk pontosan mennyi roaminghívást, adatot vagy SMS-t tartalmaz. Ha várhatóan többre lesz szükségünk, érdemes kedvezőbb feltételeket biztosító extra roamingcsomagot vásárolni.
Különösen fontos odafigyelni a díjzónákra a határ menti területeken. Előfordulhat, hogy miközben például Bulgáriában utazunk, a telefonunk automatikusan átvált egy szomszédos, nem EU-tag ország – például Szerbia vagy Észak-Macedónia – hálózatára, ahol már a magasabb díjzóna feltételei érvényesek. Az ilyen kellemetlen meglepetések elkerülése érdekében ajánlott a mobiltelefon beállításaiban az automatikus hálózatválasztást kézire állítani, így csak akkor csatlakozik másik hálózatra, ha azt tudatosan választjuk ki.
Appfrissítés, repülő üzemmód, powerbank – ezekre is érdemes figyelni
Nagy adatforgalmat generálhat az automatikus alkalmazásfrissítés, ami roaming közben nagyobb költségekkel járhat. Ezért érdemes utazás előtt ezt kikapcsolni a készülékbeállításokban, és a szükséges frissítéseket Wi-Fin elvégezni. Repülőút vagy tengeri hajóút során a készülék átállhat a szintén magas költségekkel járó műholdas szolgáltatás használatára, amennyiben azt korábban a szolgáltatónkkal bekapcsoltattuk. Ennek elkerülése érdekében kapcsoljuk repülő üzemmódba a készüléket – repülőn ez amúgy is kötelező –, ami nemcsak a mobil adatforgalmat, de a kimenő és bejövő hívásokat is blokkolja.
A repülőúthoz kapcsolódóan van még egy fontos tennivaló: nem árt utánanézni, hogyan szabályozza az adott légitársaság a külső akkumulátorok (powerbank) használatát. Bár számos társaság nem tiltja a hosszabb utakon hasznos kelléket, több esetben előfordulhat a használat utazás közbeni tiltása, de előfordul az is, hogy még a fedélzetre sem vihető fel.
További felesleges roamingdíjakat kerülhetünk el, ha még indulás előtt letöltjük az utazáshoz kapcsolódó szükséges alkalmazásokat – térképeket, turistainformációkat tartalmazó appokat –, amelyekre szükségünk lehet a célországban. Ha hosszabb út előtt állunk, a streamingszolgáltatásokban szintén letölthetjük azokat a zenéket, filmeket, sorozatokat, amelyeket akár repülés közben, akár külföldön szeretnénk hallgatni vagy nézni.
Ha nyáron Európában, de az 1-es díjzónán kívül járunk, extra adatmennyiséget vásárolhatunk: a Yettel Utazó Net csomagja például 5 GB felhasználható adatot kínál 7 napra 5990 forintért, az Utazó Net + Hang kombinált csomag pedig 5 GB adatot és 15 perc hívást tartalmaz 7990 forintért a Balkán-félsziget országai mellett Svájcban is. A nyári szezonra teljeskörűen megújítja ajánlatát a szolgáltató; számos célország esetében csökkennek a 3-7 napos adatcsomagok díjai, és segítséget jelenthet az is, hogy az új roamingjegyek könnyen aktiválhatók a Yettel applikáción belül.
További információ: https://www.yettel.hu/roaming
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Mozgásban1 hét ago
A Kia EV5 az elektromos mobilitást az európai vezetők igényeihez szabja
-
Mozgásban2 hét ago
A Forma–1-es Brit Nagydíjon versenyez Molnár Martin a hétvégén
-
Gazdaság2 hét ago
70 ezres drágulás egy hónap alatt, és más érdekességek a KSH és Használtautó.hu első közös statisztikájából
-
Gazdaság2 hét ago
TIME100: a Huawei a világ legbefolyásosabb vállalatai között
-
Okoseszközök1 hét ago
Érkezik Magyarországra az LG vezeték nélküli csúcstévéje, az LG OLED evo M5
-
Okoseszközök6 nap ago
A Samsung kiterjeszti a Galaxy AI-t
-
Mozgásban2 hét ago
Egyedül a vízben – de nem magányosan
-
Okoseszközök2 hét ago
A magyar önkormányzatok is hamarosan új ügyfélszolgálatot kapnak