Egészség
Több, mint 64 milliárd euró lehet az európai digitális egészségügy piaci értéke 2023-ban
A Graphical Research tanulmánya alapján az Európai Unió digitális egészségügyi piacának bevétele idén meghaladhatja a 64 milliárd eurót.
A mesterséges intelligencia, a big data, és a digitális technológiák fejlődése az egészségügyet is forradalmasította, az applikációk, a távkonzultáció és az automata adatgyűjtés iránti bizalom pedig Magyarországon is egyre nő. Hazánkban a páciensek csaknem 75 százaléka gondolja úgy, hogy a digitális eszközök növelik a gyógykezelések hatékonyságát. A Prima Medica Egészségközpontok szakorvosai a következő éveket meghatározó digitális egészségügyi trendeket gyűjtötték össze.
Adatvezérelt egészségügy – új áttörések az ellátásban
2020-ban az EU digitális egészségügy piacának mérete meghaladta az 48 milliárd eurót, a Graphical Research Europe Digital Health Market Trends c. tanulmánya szerint pedig ez az érték éves 17,1%-os növekedéssel idén 64 milliárd euró is lehet. Az adatvezérelt egészségügy áttörést jelent a korai, minél pontosabb diagnózis felállításában. A páciensek adatait elemző applikációktól az orvosi távkonzultációig terjedő technológiák pedig forradalmasították az egészségügyi ellátást.
„A mérőeszközökkel kapcsolatban már több, mint tíz éves tapasztalatunk van. Egyre bővül az életmód eszközök, okosórák nyújtotta szolgáltatások köre is. Az okoseszközöket használó páciensek együttműködési hajlandósága, motivációja erősebb, mint azon pácienseké, akik nem használják ezeket. A különböző eszközök mérési eredményeinek egy platformon történő megjelenítése – akár több páciens esetén – a jövő egyik elengedhetetlen fejlesztése lesz”
– emelte ki Dr. Margitai Barnabás, a Nőgyógyászati Központ szakorvosa.
Az olyan eszközök mellett, mint a lépésszámláló és a pulzusmérő, ma már a véroxigén otthoni mérése is lehetséges. Az új technológiák az adatok egyre szélesebb spektrumának monitorozását teszik lehetővé – egyre nagyobb időintervallumból, egyre több adatot szolgáltatnak a betegek életfontosságú egészségügyi statisztikáiról. Nemcsak az eszközök, de a mögöttük álló szoftverek is egyre érzékenyebbek, így több elemzést képesek elvégezni, valamint az eredmények alapján tanácsokkal, javaslatokkal látják el a pácienseket. A folyamatos adatmonitorozásnak köszönhetően a szakorvos egyéni mintázatok alapján állíthatja fel a diagnózist, ezzel hatékonyabbá, inkluzívabbá és gyorsabbá téve a betegellátást.
„Az okoseszközök használata a diagnózist egyre pontosabbá, a kezelést pedig egyre hatékonyabbá teszi. A légzőszervi megbetegedések gyógyításában áttörést jelentenek az automata adatmérést lehetővé tévő okoseszközök. Ilyenek a Covid-19 járvány alatt elterjedt légzésfunkció mérő technológiák, amelyek a COPD-s és asztmás betegek számára a mindennapi kezelés részévé kell, hogy váljanak. Az eszközök által mért adatok nemcsak a páciens, de közvetlenül az orvos számára is láthatóvá válnak, aki így azonnal terápiás javaslatot tud adni”
– emelte ki Dr. Hidvégi Edit PhD, a Tüdőközpont tüdőgyógyásza, gyermek-tüdőgyógyásza és gasztroenterológus szakorvosa.
Magyarországon is növekvő társadalmi részvétel
Az Európai Unióban a Covid-19 világjárvánnyal kapcsolatos korlátozások alatt kiépített online fókuszú egészségügyi ellátás és az egészséggel kapcsolatos tudatosság általános növekedése ösztönzően hatott a digitális egészségügyi eszközök és a távkonzultációk társadalmi elfogadására. 2020-ban az európai digitális egészségügyi piac több, mint felét a távgyógyászat szegmens adta, amelyet egyszerre indokol az idősödő európai népesség, valamint a krónikus betegségek növekvő gyakorisága.
„A SOTE 2022-es felmérése szerint Magyarországon a betegek majdnem 75 százaléka gondolja úgy, hogy a digitális eszközök használata javítja az ellátás hatékonyságát, közel 70 százalékuk szerint pedig a betegek gyorsabban juthatnak egészségügyi ellátáshoz. Egyre több a digitális technológiákban jártas páciens, akik készek megosztani az adataikat. Nemcsak digitalizációval kapcsolatos ismeretterjesztésre van szükség, hanem az egészségtudatosságot is növelni kell. A világjárvány nagy hatással volt mindkettőre, a tudatosság fokozatosan növekszik, de nem lehet alábecsülni a széleskörű és következetes edukáció értékét”
– mutatott rá Kriller Norbert, a Prima Medica Egészségközpontok fejlesztési vezetője.
Magyarországon a szakorvosok többsége nyitott az elektronikus átállásra és támogatja, hogy a páciensek digitális eszközöket használjanak betegségmonitorozásra, valamint a saját gyógyulásukkal kapcsolatos edukációra – emeli ki a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Digitális Egészségügyi Megoldások az Orvoslásban c. 2022-es kutatása. A páciensek körében legnépszerűbb digitális technológiák az e-recept, az online időpontfoglalás, valamint az olyan szenzorok egészségügyi célú használata, mint az okosóra. A Prima Medica Egészségközpontokban 2022-ben a vizitek 6,4 százalékára került sor az online térben, azonban az állandóan növekvő online bejelentkezések száma 2022-ben megközelítette a teljes vizitszám felét. Míg a páciensek döntő többsége a személyes konzultációt preferálja, a SOTE felmérése kiemeli, hogy a hazai páciensek majdnem 50%-a venne igénybe távkonzultációt, ha lenne rá lehetősége. Hasonló tendencia jellemzi az adatok és leletek digitális megosztását. A páciensek mindössze 18,9 százaléka küldött már online adatokat orvosának, azonban mintegy 49 százalékuk venné igénybe a lehetőséget.
Kényelmes, gyors, inkluzív ellátás
Moric Krisztina allergológus és klinikai immunológus, a Budai Allergiaközpont szakorvosa a telemedicina fontosságára hívja fel a figyelmet olyan területeken, mint az allergológia, ahol a már megkezdett immunterápiás betegeket a kontroll vizitekben segítik a digitális innovációk. Ezeknek köszönhetően a folyamatban lévő immunterápiákat a pandémia alatt sem kellett felfüggeszteni. A regiszterek elterjedése pedig tovább segíti az orvosokat és a kutatókat a hatékonyabb terápiás lehetőségek kidolgozásában azáltal, hogy komplexebb képet szolgáltatnának a jelenlegi terápiák eredményéről.
A magánegészségügyi szolgáltatók digitalizációjának példája a Prima Medica Egészségközpontok saját mobilalkalmazása. A saját fejlesztésű applikáció azonnali lelet-elérést és megosztást, gyors időpontfoglalást, gyógyszerszedési emlékeztetőt, videókonzultációt és számos más kényelmi funkciót tesz bárhonnan elérhetővé a páciensek számára. Az által, hogy figyelemmel tudják követni saját gyógyulásuk fázisait, az applikáció hozzájárul a beteg gyógykezelése iránti bizalmának erősítéséhez is. A pácienseket a szakemberekkel összekötő, digitális egészségügyi „felhő” nemcsak gyorsabbá és kényelmesebbé teszi az ellátást, de hozzájárul az egészségügy inkluzivitásához is.
A Prima Medica Egészségközpontok Magyarország egyik legelismertebb, a szakmai minőséget kiemelten szem előtt tartó magánegészségügyi szolgáltatója. A hálózat arra törekszik, hogy kilépjen a rendelő falai közül és az online térben is támogassa munkatársait és pácienseit.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ajánljuk még
Egészség
A Google együttműködik a mesterséges intelligenciát alkalmazó startupokkal az egészségügyi ellátás javítása érdekében
A mesterséges intelligencia (MI) és a gépi tanulásos technológia rendelkezik a potenciállal, amivel képes az egészségügyi ágazat minden területét továbbfejleszteni.
A startupok már most is használják a mesterséges intelligenciát a sürgető egészségügyi és jóléti kihívások megoldására, kezdve attól, hogy segítenek az orvosoknak a betegségek korábbi felismerésében, egészen az orvosi kutatások felgyorsításáig.
Fontos a közös munka a biztonságos innováció és a hosszú távú egészségügyi technológiai potenciál megvalósítása érdekében. A Google célja, hogy segítse az alapítókat a felelősségteljes építkezésben és a világ több milliárd emberének egészségügyi állapotának javításában, épp ezért bevezeti a Google for Startups Growth Academy: AI for Health programot európai, közel-keleti és afrikai székhelyű vállalatok számára.
Ez a hibrid program az első a Google for Startups Growth Academy sorozatában, amelynek célja, hogy a startupok számára egyszerűvé és skálázhatóvá tegye az innovációt és a társadalmi kihívások megoldását a mesterséges intelligencia segítségével. A Growth Academy: Cybersecurity programhoz hasonlóan a kiválasztott, magvető és Series A startupok három hónapon keresztül egy sor személyre szabott workshopon vesznek részt. Emellett szorosan együttműködnek a Google-lal és az iparág szakértőivel, hogy növekedjenek, megosszák egymással a legjobb gyakorlatokat, és előmozdítsák az MI-megoldások felelős fejlesztését az egészség- és jóléti iparágban. A program befejezése után a startupok a Google for Startups alumni hálózatának részeként továbbra is hozzáférhetnek a Google hosszú távú mentorálásához és támogatásához. Az alapítók július 10-ig tájékozódhatnak és jelentkezhetnek.
A Growth Academy: AI for Health és a Med-PaLM 2 csak a legújabb bizonyítékai a Google folyamatos elkötelezettségének a mesterséges intelligencia egészségügyi célú kutatása, valamint a hatékonyság, a méltányosság, a segítőkészség és a biztonság előmozdítása terén. A Google for Startups több mint 10 éve működik együtt olyan alapítókkal, akik a technológiát társadalmi kihívások megoldására használják, és létfontosságú, hogy továbbra is együttműködjünk az emberközpontú mesterséges intelligencia előnyeinek aktiválása érdekében az egészségügyben és az orvostudományban.
Tudjon meg többet és jelentkezzen a programra a startup.google.com oldalon július 10-ig.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Egészség
Könnyen átverés áldozata lehet, aki az utolsó pillanatban akar fogyni
A celebek tudta nélkül vezetik meg a fogyásban reménykedőket.
Azt mondják, hogy a nyári alak télen készül, azonban sokan a kánikula és a nyaralás előtt pár héttel kapnak a fejükhöz, így kénytelenek gyors megoldásokhoz folyamodni. A kereskedők igyekeznek ezt kihasználni, sok esetben ismert embereket felhasználva a reklámozáshoz, hogy hitelesnek tűnjenek. Hogyan lehet kiszúrni, ha átverésről van szó? Mit tehetnek a fogyasztók? Ehhez adott tippeket Jánvári András, e-kereskedelmi szakértő, a Multi-vitamin.hu ügyvezető igazgatója.
A celebek tudta nélkül vezetik meg a fogyásban reménykedőket
Jánvári András hangsúlyozza, hogy az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás elengedhetetlen ahhoz, hogy valaki elérje a kívánt nyári formáját.
„Sokan azonban türelmetlenek vagy egyszerűen csak lusták, így inkább más alternatívákhoz folyamodnak. Ilyenek a gyors fogyást ígérő tabletták vagy porok, amiket sok esetben ismert emberekkel próbálnak hitelessé tenni – gyakran a tudtuk vagy beleegyezésük nélkül.”
A márkák nem tehetnek ígéreteket
„Apróságnak tűnhet, hogy odafigyeljünk a hirdetések vagy reklámok megfogalmazására, azonban ez jelentheti a kulcsot ahhoz, hogy felismerjünk egy lehetséges átverést. A márkák, forgalmazók és kereskedők a szabályok szerint nem tehetnek ígéretet azt illetően, hogy egy termékkel mennyi súlyt lehet veszíteni adott idő alatt. Az elképzelhető, hogy valaki saját magáról állítja, hogy ez megtörtént vele, azonban például azt ígérni, hogy »adott termék fogyasztásával 10 nap alatt 10 kg-ot lehet fogyni«. Tehát sem ígérni, sem ígérethez hasonlító dolgot nem lehet állítani! Ha ez megtörténik, akkor tudnunk kell, hogy sajnos átverésről van szó”
– hívta fel a figyelmet Jánvári András.
Mit lehet tenni az átverés ellen?
„Az első és legfontosabb tanács, hogy csak olyan oldalról rendeljünk, ahol ÁSZF alatt megtalálható magyar cég telefonos ügyfélszolgálattal. Az bőven nem elég, ha ki van írva, hogy 30 napos garancia és hasonlók. Hiszen hogyan hajtunk be bármilyen garanciát, ha nem elérhető a cég, amelyik hirdette?”
– teszi fel a kérdést a szakértő. Még biztosabbra mehetünk, ha megkeressük, hogy hol kapható fizikai boltban az adott termék, ahol az eladókat is megkérdezhetjük a tapasztalatokról, vásárlói visszajelzésekről.
„Ha megnéztük az oldalt és nem volt található cégnév és mindenhol csak a »leadott kilókról beszél«, akkor érdemes a fogyasztóvédelmi hatósághoz fordulni, hiszen az ő feladatuk kivizsgálni, majd orvosolni az adott problémát”
– mutatott rá a szakértő. Ezekben az esetekben félretájékoztatásról vagy fontos információk szándékos elhallgatásáról van szó, így a vásárlók tudatos megtévesztése történik.
„Azért is nagyon fontos az ilyen eseteket jelezni, mert sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, hogy átverhetik őket, és megvásárolják a gyors fogyást ígérő termékeket”
– hangsúlyozta a multi-vitamin.hu ügyvezetője.
Nincs biztos megoldás
Nincsenek biztos megoldások, hiszen mindenkinek másként működik a szervezete, hormonjai, anyagcseréje és élethelyzete.
„Például nem várható el egy 3 gyerekes anyukától, hogy naponta edzőterembe járjon, vagy egy nehéz fizikai munkát végző személy mindig koplaljon. Változtassunk a korábbi szokásainkon, mindenből kevesebbet, folyadékból többet, a finomított cukrokat kerüljük. Fogyókúrás szerekre azt szoktam mondani, hogy segíthetnek és magam is használok a segítség érdekében. A fontos, hogy ne csodát várjunk tőle, hanem mankónak tekintsük”
– mutatott rá a szakértő. Éppen azért működnek még mindig az átverések és megtévesztések, mert sokan inkább hisznek a „csodákban”, minthogy időt és energiát tegyenek abba, hogy változást érjenek el.
„A legrosszabb még, amikor egy-két hónap után, mikor elértük a kitűzött célt, teljesen visszatérünk a korábbi életünkhöz. Ilyenkor szoktak ugyanolyan gyorsan visszajönni a kilók, mint ahogy lementek”
– tette hozzá Jánvári András.
A fogyókúrás szerek népszerűségére is hatással van az infláció
Nagy általánosságban elmondható, hogy a fogyókúrás szereknek két „főszezonja” van, az egyik január legeleje, az újévi fogadalmak utáni néhány hét, illetve május-június, amikor közeledik a nyár. Ilyenkor a konditermek is jobban megtelnek, és fogyókúrás termékekről is sok reklám jelenik meg.
„Idén viszont ezt teljesen „elmosta” az infláció. Tapasztalatunk szerint is jóval kevesebb ilyen termék fogy jelenleg, mint a korábbi években. Sokaknak az alapvető dolgok megvétele is gondot okoz, nemhogy még erre is több ezer forintot áldozzanak”
– mondta Jánvári András a multi-vitamin.hu ügyvezetője.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Egészség
A biztonságos munkakörnyezethez és fenntarthatósághoz járulnak hozzá a vizsgálólaborok
Ahhoz, hogy a hazánkban működő vállalatok, munkahelyek a lehető legbiztonságosabban, a legtisztább környezeteben és fenntartható módon működjenek, számos törvényi előírásnak kell megfelelniük.
A munkavédelem és környezetvédelem terén számos törvényi előírás van érvényben Magyarországon. Ezen előírásoknak való megfeleléshez gyakran laboratóriumi vizsgálatokra van szükség, például a munkahelyi zaj- vagy porkoncentráció méréséhez vagy a szennyvíz- és levegőminőség ellenőrzéséhez.
„A munka- és környezetvédelmi laboratóriumok által végzett vizsgálatok révén az üzemeltetők meggyőződhetnek arról, hogy a munkahelyek biztonságosak és egészségesek. Ez segíti a munkavállalók egészségének és biztonságának védelmét. Az ipari tevékenységek által kibocsátott szennyező anyagok és hulladékok jelentős környezeti kockázatot jelentenek. A munka- és környezetvédelmi laboratóriumok által végzett vizsgálatok segítenek a szennyezés szintjének mérésében, azok forrásainak azonosításában, valamint azok csökkentésének és ellenőrzésének meghatározásában”
– mondta Megyeri István, a DEKRA Akademie Kft. vizsgáló laboratórium vezetője.
A DEKRA Akademie Kft. Magyarországon már 2014 óta biztosítja akkreditált vizsgálólaboratóriumként szolgáltatásainak széles körét, melyet évről évre bővít, hogy minél szélesebb portfóliót nyújtson ügyfeleik részére. A vállalat partnerei között megtalálhatóak kisvállalkozások, nagyobb KKV-k, multinacionális cégekig – a járműipartól kezdve szinte a mezőgazdaságig bezárólag minden területen.
Megyeri István arra hívja fel a figyelmet, ha egy vállalat olyan tevékenységet folytat, ami a környezet terhelésével, szennyezéssel jár, akkor azt a vállalkozást nyilvántartásba kell venni, s tevékenységétől függően különféle bejelentési kötelezettségek terhelik. Ugyancsak kormányrendelet szabályozza a hulladékbevallást és az ahhoz szükséges nyilvántartást: ilyen kötelezettsége van annak a vállalkozásnak, amelynek telephelyén az adott évben több, mint 200 kilogramm veszélyes hulladék, több, mint 2000 kilogramm nem veszélyes hulladék, illetve több, mint 5000 kilogramm építési bontási hulladék keletkezik.
„Ezeket a speciális méréseket, adatszolgáltatásokat a legritkább eseteben tudják elvégezni maguk a cégek, ráadásul az ügyintézéssel járó adminisztráció is meglehetősen hosszadalmas, ezért tapasztalataink szerint a törvény bejelentési, fizetési vagy mérési előírások teljesítéshez jellemzően külső szakérőket kérnek fel. Nálunk egy külön erre szakosodott, a Nemzeti Akkreditáló Hatóság (NAH) által akkreditált vizsgálólaboratórium segíti, hogy az ipari termelőüzemek a biztonságuk érdekében idejében megoldják a gépek és berendezések rendszeres felülvizsgálatát, de akár komplex kockázatelemzéseket, munkahelyi-, környezetvédelmi méréseket, vizsgálatokat is végzünk”
– hangsúlyozta Megyeri István.
Nemcsak a hulladék, a légszennyezés vagy károsanyag-kibocsátás terhelheti a környezetet, de a munkavégzés közben keletkező zaj is közvetlen hatást gyakorol mind a munkát végző, mind pedig a környezetükben tartózkodó emberekre, ami akár hallást károsító mértékű is lehet. Épp ezért a munkavállalók védelme érdekében további jogszabályok határozzák meg a munkahelyek zajterhelés különböző értékhatárait, amelyeket szintén speciális mérésekkel kell igazolni, de hasonlóképp jogszabály rögzíti a munkahigiéniás vizsgálatokat kötelező elvégzését is.
A mérések során nyert adatok értékelését a DEKRA vizsgáló laboratórium a Magyar Mérnöki Kamara és a Budapest Főváros Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály által bejegyzett szakértői engedéllyel rendelkező munkatársai végzik.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Népszerű
Megújul a carVertical Magyarországon
Az utca nem versenypálya – vigyázzunk egymásra!
Környezetvédelem, gazdaság, polimerek – jön a II. Műanyagipari Konferencia
A Kékszalag egyik legfiatalabb esélyesét a BMW Wallis Motor támogatja a felkészülésben
2 héten múlhat: megsülünk vagy hűsölünk otthon
Újabb üzemanyaghiánytól tart az autósok harmada
A Szöuli Egyetem Urbanisztikai Intézetével lépett partnerségre a Széchenyi István Egyetem
Siemens-technológiával digitalizál magyar gyárában a Poppe + Potthoff
A világ legnagyobb vertikális farmja a Siemens technológiájával kezd szárnyalni
Szellemitulajdon-védelem – nem ördöngösség, ráadásul van segítség!
Technokrata.hu
Robotika: ismeretlen munkadarabok megfogása
Mennyi idő alatt tanulhatok meg programozni?
Magyar cég a leginnovatívabbak között Európában
Így ne legyünk vezetők: a nyolc leggyakoribb menedzsment-hiba a kengurutól a kibicig
A digitalizáció a magyar gazdaság kitörési pontja
Elektromos robogók – a minőségi akkumulátor fontosságáról
Sorsdöntő változások a vállalkozói szegmensben
Az Influence Media nyerte a Continental Magyarország kommunikációs tenderét
Fenntartható tervezésükért díjazták az LG 2023-as OLED evo tévéit
Versenyelőnyhöz juttatja a vállalatokat a felnőttképzés
Műszaki-Magazin.hu
Európa legnagyobb energiahatékonysági versenye
Az intralogisztikában a sebesség a lényeg
Automatizált gyártás – a lézervágás alapjai
Kihirdették az MVM Edison startup verseny 2023-as győzteseit
Lendületben a hazai repülőgép-szerelő oktatás
Kanadában terjeszkedik a magyar okosotthon-startup
Ismeretlen munkadarabok megfogása
Egyiptomi vízerőműnél végez szerviztevékenységet a Ganz
EFT és Társai Kft fejlesztések támogatása
Ki lesz a mesterséges intelligencia által megalkotott mű szerzője?
Friss
- Ipar2 hét
Siemens-technológiával digitalizál magyar gyárában a Poppe + Potthoff
- Tippek2 hét
Miért veszélyesek a szürke- és fekete importból származó klímák?
- Ipar2 hét
Bemutatkozik az Eaton easyE4 vezérlőrelé
- Okoseszközök5 nap
Júniusban érkezik Magyarországra is a Lenovo ThinkReality VRX
- Mozgásban1 hét
Tarolt a Széchenyi István Egyetem csapata Európa legnagyobb energiahatékonysági versenyén
- Tippek2 hét
Hosszútávon rosszabb helyzetbe kerülhetnek az elektromos árammal és gázzal fűtő háztartások
- Tippek2 hét
Hogyan tartsuk szinten nyelvtudásunk a zsúfolt nyári időszakban?
- Ipar2 hét
Tanul, tanít, tanulni enged a mesterséges intelligencia!?