Connect with us

Ipar

Milyen munkavállalói kompetenciákat követel meg a digitalizálódó munkaerőpiac?

A munkaerőpiaci követelmények folyamatosan változnak, melyekhez a munkavállóknak minden esetben meg kell próbálniuk alkalmazkodni, ha megszeretnék őrizni versenyképességüket. Különösen igaz ez az állítás manapság a digitális transzformáció világában, mikor valós esély mutatkozik arra, hogy bizonyos munkakörök teljes egészében megszűnnek, vagy jelentős mértékben átalakulnak. Persze a digitalizáció rengeteg új munkahelyet is teremt, ugyanakkor arról megoszlanak a vélemények, hogy ez egyensúlyba lesz-e azzal ahányat megszüntet.

A fejlődő technológia hatásait mindenki a saját bőrén tapasztalja, és valószínűleg sokaknak nem okozna problémát több tucat olyan dolgot felsorolni, amelyet valamilyen digitális eszközön keresztül végez. Természetesen a transzformálódó világhoz a munkahelyeken is alkalmazkodni kell, ami egyben azt is eredményezi, hogy bizonyos képességek szinte szükségtelenné válnak, míg másokra jelentős mértékben megnő az igény. Ezenkívül egyes tanulmányok rámutatnak arra is, hogy az újonnan megjelenő munkakörök általánosságban már jóval komplexebb tudást követelnek meg, így munkavállalói szempontból elengedhetetlen a kompetenciák folyamatos fejlesztése.

Általános vélekedés, hogy a digitális munkakörök betöltéséhez alapvető elvárás lesz az IKT (angolul ICT) felhasználói szintű ismerete, és hogy a specializált tudás mellett még inkább előtérbe kerülnek olyan tulajdonságok, mint az adaptivitás, kritikus gondolkodás vagy az érzelmi intelligencia. Ez utóbbi alatt az olyan érzelmi, személyes és társas kompetenciák együttesét értjük, melyek abban segítik az egyént, hogy sikerrel tudjon megfelelni a környezete támasztotta követelményeknek.

Fontos továbbá megemlíteni, hogy a fejlődő technológia egyik fontos hozadéka a számos területre kiterjedő automatizálás. Ennek szerepe azért lényeges a munkavállalói kompetenciák szempontjából, mivel lehetővé teszi, hogy a munkavállalók a monoton feladatok helyett a nagyobb hozzáadott értékű tevékenységekre fókuszáljanak, amelyek egyúttal több kreativitást és magasabb problémamegoldó készséget is igényelnek. Ez egyben azt is jelenti, hogy ahogy egyre több folyamat válik gépek által automatizálhatóvá, úgy kapnak egyre nagyobb teret és értékelődnek fel még inkább az előbb említett kvalitások.

A munkaerőpiaci követelményeket illető változások ellenére számos előrejelzés vélekedik pozitívan az emberek, gépek és a robotok együttműködésével kapcsolatban. Sokan ugyanis úgy gondolkodnak, hogy a technológiai újítások csak egyfajta kiegészítő szerepet tölthetnek be, és az embert összességében nem pótolhatják. Az azonban vitathatatlan, hogy a munkavállalóknak erőfeszítéseket kell tenniük annak érdekében, hogy lépést tartsanak a digitalizálódó munkaerőpiaccal, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag folyamatosan képezniük kell magukat. Ma már a legtöbb cégnél ugyanis – különösen a multinacionális vállalatoknál – az élethosszig tartó tanulás (lifelong learning) paradigmájával összhangban lévő szemléletmódot várják el a munkavállalóktól, hisz ez a mentalitás teremti meg annak feltételeit, hogy a lehető leghatékonyabban tudjanak igazodni az egyes technológiai újdonságokhoz.

Összességében tehát elmondható, hogy amennyiben a munkavállaló hajlandó képezni magát azokon a területeken, melyeken nem helyettesítheti őt a technológia, abban az esetben minden esélye megvan rá, hogy találjon magának állást, és bebiztosítsa helyzetét a munkaerőpiacon. Az álláskeresés pedig lehet, hogy egyáltalán nem is fog számára kihívást jelenteni, köszönhetően az ezt elősegítő digitális eszköztárnak. Ma már ugyanis az álláskeresők rengeteg platformot igénybe vehetnek az elhelyezkedés érdekében, beleértve a hagyományos állásportálokat és a mobil alkalmazásokat is. Nemrégiben készült el például az AllasOrias.hu csapatának applikációja, amelyen keresztül lényegében az oldal összes hirdetése elérhető. A portál kötelékeibe egyébként több vidéki oldal is tartozik, beleértve például a TatabanyaAllas.hu weboldalt, ahol a Tatabányán állást keresők találhatják meg a számukra legideálisabb pozíciókat, az érdeklődök itt találhatnak tájékoztatást a karrierportál működéséről, előnyeiről.

Continue Reading
Advertisement Booking.com
 

Ipar

Hankook Dynapro AT2 Xtreme: sokoldalú és tartós

A Hankook bemutatja új, nagyteljesítményű gumiabroncsát, a Dynapro AT2 Xtreme-et, amely minden terepre alkalmas, és amelyet kifejezetten a lakóautók, a klasszikus terepjárók és az építőipari szállítók sokoldalú használatára terveztek.

A négyévszakos gumiabroncs ötvözi a megbízható tapadást a vezetési kényelemmel és tartóssággal, évszaktól és útfelülettől függetlenül. Összesen 15 méretet kínálnak 15 és 17 col között, amelyek a klasszikus 4×4-es tartományt is lefedik. A Dynapro termékcsaládban továbbra is megtalálható a Dynapro AT2, amely 20 colig terjedő méretekben kapható, és így számos terepjáróhoz tökéletes.

„A Dynapro AT2 Xtreme termékkel megerősítjük pozíciónkat a növekvő terepjáró szegmensben azzal, hogy megbízható, tartós és kényelmes megoldást kínálunk a terep- és az országúti használat közötti váltáshoz”

nyilatkozta Jongho Park, a Hankook Tire Europe elnöke.

A Dynapro AT2 Xtreme univerzális modellként egészíti ki a Dynapro termékcsaládot, az úttestre specializálódott Dynapro HPX és az off-road Dynapro MT2 között. Megfelel a modern terepabroncsokkal szemben támasztott elvárásoknak, miközben kiválóan alkalmas mindennapi használatra. Ezt az innovatív futófelületi kialakítás és modern anyagkeverék kombinációja teszi lehetővé.

Megbízható és kényelmes

A gumiabroncs különleges vállidom-kialakítása mély oldalfalú blokkokkal megvédi a terepen a vágások és egyéb sérülések ellen. Ugyanakkor a kifinomult futófelületi alakzatok többirányú lamellákkal és barázdákkal biztosítják a lehető legjobb súrlódást – akár havon is. A Dynapro AT2 Xtreme 3PMSF-minősítéssel rendelkezik, így az abroncson megtalálható alpesi/hópehely szimbólum, ami azt jelenti, hogy kihívást jelentő téli időjárási körülmények között is használható. A különlegesen kialakított blokkszélek és az extra barázdák a futófelületi blokkok között csökkentik a menetzajt, valamint stabilizálják a futófelületet a kényelmes és biztonságos utazás érdekében.

Az újonnan kifejlesztett futófelületi keverék erőssége abban rejlik, hogy funkcionalizált polimereket tartalmaz, amelyek biztosítják az optimális szilikaelosztást, továbbá olyan integrált részecskéket, amelyek ellenállnak a deformációnak és a szélsőséges hőmérsékletnek, ezáltal javítva a tapadást. Az eredmény egy, még az elődjénél is hosszabb élettartam. A “Max Mileage” technológiának köszönhetően a Dynapro AT2 Xtreme rendkívül magas futásteljesítményt ér el.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Ipar

Microsoft és Siemens összefogás

A nagyobb épületek – például kereskedelmi létesítmények, adatközpontok vagy felsőoktatási intézmények, – IoT-alapú működtetését könnyíti meg és optimalizálja a Microsoft és a Siemens új együttműködése.

A megállapodás lehetővé teszi a Siemens digitális épületfelügyeleti platformja, a Building X és a Microsoft Azure IoT Operations szolgáltatások közötti átjárhatóságot.

A Microsoft Azure felhőalapú szolgáltatásaihoz csatlakoztatott Siemens Building X platform és annak különböző, például energiagazdálkodást vagy karbantartást támogató alkalmazásai lehetővé teszik a jelenleg elkülönülten működő IoT-eszközök adatainak egységes kezelését. Ennek eredményeként az épületüzemeltetés különböző rendszerei egy közös, átlátható felületen integrálódnak, és válhatnak hatékonyabban irányíthatóvá.

Ezáltal olyan adatok integrálhatóak, mint például a fűtési, szellőzési és légkondicionáló (HVAC) rendszerekből érkező információk, a szelepek hőmérsékletének, nyomásának adatai vagy a beltéri levegőminőség különböző jellemzői. Így az ügyfelek saját épületeikre szabott energiafelügyeleti és optimalizálási beállításokat és karbantartási terveket alakíthatnak ki.

Az együttműködésnek köszönhetően az épületekben elhelyezett eszközök gyártófüggetlenül, egyetlen kattintással csatlakoztathatóak lesznek a felhőalapú rendszerekhez. A mostani az egyik első olyan integráció, amely tisztán nyílt ipari szabványokon – World Wide Web Consortium (W3C), Web of Things (WoT) és Open Platform Communications Unified Architecture (OPC UA) protokollokon – alapul a szolgáltatók között.

Így az integráció a korábbi, hasonló összehangolási megoldásokhoz képest a szükséges erőforrások akár 80 százalékának megspórolásával valósulhat meg.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Ipar

Már nem elég beszélni róla: hét kiemelt fenntarthatósági téma szerepel a magyar vállalatok napirendjén

A jelentéstétel nemcsak jogi kötelezettséggel, hanem stratégiai előnnyel is jár – derül ki az EY friss tanulmányából, amely több mint 200 – köztük 16 magyar – vállalat első, uniós irányelvek (CSRD) szerint készült fenntarthatósági beszámolóját elemezte.

Az érintett cégek döntő többségének már van ESG felelőse és stratégiája. A társaságok átlagosan hét kritikus területet azonosítottak a működésük szempontjából.

A vizsgált jelentések terjedelme jelentős eltérést mutatott: a legrövidebb 33, a leghosszabb 412 oldalas volt, míg átlagosan 120 oldalt tettek ki. A legátfogóbb dokumentumok a pénzügyi szektorhoz köthetők, ahol a befektetői elvárások és a szabályozói megfelelés egyaránt részletes tartalmat követelnek meg. Az elemzett vállalatok közel fele, míg idehaza a cégek többsége (58%) már rendelkezik olyan belső jelentéstételi politikával, amely rögzíti, hogy a társaság miként készíti el a fenntarthatósági jelentéseit. Szinte az összes jelentéstevőnek (88%) van fenntarthatósági stratégiája, míg tízből nyolc cég rendelkezik dedikált ESG-felelőssel.

A társaságok átlagosan hét kiemelt területet határoztak meg a kettős lényegességi felmérés (Double Materiality Assessment, DMA) során, ami azt vizsgálja, hogy mely fenntarthatósági hatások jelentősek a vállalat, és annak értéklánca szempontjából, illetve milyen pénzügyi kockázatok és lehetőségek merülhetnek fel. Ezek közül az éghajlatváltozás jellemzően minden iparágban releváns volt, csak nagyon alapos indoklással hagyható ki, továbbá a saját munkaerőre és vállalatirányításra vonatkozó közzétételek is iparágtól függetlenül relevánsak. A körforgásos gazdaság, az értékláncban dolgozók, a fogyasztók és végfelhasználók, illetve a biológiai sokféleség és ökoszisztémák szintén lényeges témaként szerepeltek a 216 vállalat napirendjén.

„A CSRD-jelentések első alkalommal adnak képet az érintett vállalatok fenntarthatósági érettségéről. A következő lépés, hogy az adatalapú, stratégiai megközelítés a napi működés részévé váljon és a cégek kialakítsák az ehhez szükséges tartalmi és formai keretrendszert

– emelte ki Lukács Ákos, az EY Klímaváltozási és Fenntarthatósági üzletágának partnere.

„Ehhez elengedhetetlen a fenntarthatóság szervezeti integrációja, amihez a kulcs a közös célrendszer, az egyértelmű felelősségi körök és a világos ösztönzési folyamatok kialakítása”

– tette hozzá az EY szakértője.

A cégeknek a jelentéstételt üzleti szempontból is érdemes kiértékelniük, különös tekintettel a kettős lényegességi felmérésre. A sikeres adatszolgáltatáshoz elengedhetetlen a szervezeti és informatikai háttér megerősítése, a megfelelő belső kontrollkörnyezet kialakítása, valamint a komplex adatforrások – például az átállási tervek és klímakockázatok – hatékony kezelése. A cél a megfelelésen túl a fenntarthatósági teljesítmény javítása és az üzleti értékteremtés. Ezt az ESG-minősítések javításával, a zöld finanszírozási lehetőségek kiaknázásával és a kockázatok tudatos elhárításával érhetik el a döntéshozók.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement Booking.com
 
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Advertisement Booking.com
 

Friss