Connect with us

Ipar

Milyen munkavállalói kompetenciákat követel meg a digitalizálódó munkaerőpiac?

A munkaerőpiaci követelmények folyamatosan változnak, melyekhez a munkavállóknak minden esetben meg kell próbálniuk alkalmazkodni, ha megszeretnék őrizni versenyképességüket. Különösen igaz ez az állítás manapság a digitális transzformáció világában, mikor valós esély mutatkozik arra, hogy bizonyos munkakörök teljes egészében megszűnnek, vagy jelentős mértékben átalakulnak. Persze a digitalizáció rengeteg új munkahelyet is teremt, ugyanakkor arról megoszlanak a vélemények, hogy ez egyensúlyba lesz-e azzal ahányat megszüntet.

A fejlődő technológia hatásait mindenki a saját bőrén tapasztalja, és valószínűleg sokaknak nem okozna problémát több tucat olyan dolgot felsorolni, amelyet valamilyen digitális eszközön keresztül végez. Természetesen a transzformálódó világhoz a munkahelyeken is alkalmazkodni kell, ami egyben azt is eredményezi, hogy bizonyos képességek szinte szükségtelenné válnak, míg másokra jelentős mértékben megnő az igény. Ezenkívül egyes tanulmányok rámutatnak arra is, hogy az újonnan megjelenő munkakörök általánosságban már jóval komplexebb tudást követelnek meg, így munkavállalói szempontból elengedhetetlen a kompetenciák folyamatos fejlesztése.

Általános vélekedés, hogy a digitális munkakörök betöltéséhez alapvető elvárás lesz az IKT (angolul ICT) felhasználói szintű ismerete, és hogy a specializált tudás mellett még inkább előtérbe kerülnek olyan tulajdonságok, mint az adaptivitás, kritikus gondolkodás vagy az érzelmi intelligencia. Ez utóbbi alatt az olyan érzelmi, személyes és társas kompetenciák együttesét értjük, melyek abban segítik az egyént, hogy sikerrel tudjon megfelelni a környezete támasztotta követelményeknek.

Fontos továbbá megemlíteni, hogy a fejlődő technológia egyik fontos hozadéka a számos területre kiterjedő automatizálás. Ennek szerepe azért lényeges a munkavállalói kompetenciák szempontjából, mivel lehetővé teszi, hogy a munkavállalók a monoton feladatok helyett a nagyobb hozzáadott értékű tevékenységekre fókuszáljanak, amelyek egyúttal több kreativitást és magasabb problémamegoldó készséget is igényelnek. Ez egyben azt is jelenti, hogy ahogy egyre több folyamat válik gépek által automatizálhatóvá, úgy kapnak egyre nagyobb teret és értékelődnek fel még inkább az előbb említett kvalitások.

A munkaerőpiaci követelményeket illető változások ellenére számos előrejelzés vélekedik pozitívan az emberek, gépek és a robotok együttműködésével kapcsolatban. Sokan ugyanis úgy gondolkodnak, hogy a technológiai újítások csak egyfajta kiegészítő szerepet tölthetnek be, és az embert összességében nem pótolhatják. Az azonban vitathatatlan, hogy a munkavállalóknak erőfeszítéseket kell tenniük annak érdekében, hogy lépést tartsanak a digitalizálódó munkaerőpiaccal, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag folyamatosan képezniük kell magukat. Ma már a legtöbb cégnél ugyanis – különösen a multinacionális vállalatoknál – az élethosszig tartó tanulás (lifelong learning) paradigmájával összhangban lévő szemléletmódot várják el a munkavállalóktól, hisz ez a mentalitás teremti meg annak feltételeit, hogy a lehető leghatékonyabban tudjanak igazodni az egyes technológiai újdonságokhoz.

Összességében tehát elmondható, hogy amennyiben a munkavállaló hajlandó képezni magát azokon a területeken, melyeken nem helyettesítheti őt a technológia, abban az esetben minden esélye megvan rá, hogy találjon magának állást, és bebiztosítsa helyzetét a munkaerőpiacon. Az álláskeresés pedig lehet, hogy egyáltalán nem is fog számára kihívást jelenteni, köszönhetően az ezt elősegítő digitális eszköztárnak. Ma már ugyanis az álláskeresők rengeteg platformot igénybe vehetnek az elhelyezkedés érdekében, beleértve a hagyományos állásportálokat és a mobil alkalmazásokat is. Nemrégiben készült el például az AllasOrias.hu csapatának applikációja, amelyen keresztül lényegében az oldal összes hirdetése elérhető. A portál kötelékeibe egyébként több vidéki oldal is tartozik, beleértve például a TatabanyaAllas.hu weboldalt, ahol a Tatabányán állást keresők találhatják meg a számukra legideálisabb pozíciókat, az érdeklődök itt találhatnak tájékoztatást a karrierportál működéséről, előnyeiről.

Ipar

Átadták Az Év Leginspirálóbb Vezetője Díjat

252 hazai vezérigazgató véleménye alapján harmadik alkalommal ítélte oda Az Év Leginspirálóbb Vezetője Díjat a PwC Magyarország.

A kitüntetéssel olyan hazai cégvezetőt ismernek el, akire a magyarországi vállalatvezetők példaképként tekintenek. Idén a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatóját, Orbán Gábort díjazták február 19-én a PwC budapesti székházában azon a sajtóeseményen, ahol bemutatták a PwC Vezérigazgató Felmérésének eredményeit.

A PwC Magyarország idén tizennegyedik alkalommal kérdezte meg személyes interjúk formájában a hazai vállalatvezetőket arról, hogy miként látják a globális és hazai gazdasági környezetet, saját üzleti helyzetüket, illetve milyen nehézségekkel és kockázatokkal néznek szembe.

A 2024 októbere és decembere között zajló felmérés keretében arról is nyilatkozhattak az első számú döntéshozók, hogy kit tartanak Magyarország leginspirálóbb vezetőjének. A kutatásban részt vevő 265 cégvezető válaszai alapján Orbán Gábor, a Richer Gedeon Nyrt. vezérigazgatója nyerte a 2024 Leginspirálóbb Vezetője Díjat. Az elismerés odaítélésével a PwC azokra a vezetőkre kívánja felhívni a figyelmet, akik az üzleti eredményeken túl a jövő vállalati ökoszisztémáját is építi, és egyéni fejlődésén túl a szervezet kultúra építése mellett is elkötelezettek, ezáltal példaként szolgálhatnak vezetőtársaik előtt.

A díjat Radványi László, a PwC vezérigazgatója adta át az idei felmérés eredményeit bemutató eseményen.

Az idei díjazottal, Orbán Gáborral készült videó – amelyben megosztja vezetői hitvallását és kollégái a sikerhez vezető útjáról nyilatkoznak -, valamint a kutatás eredményei a PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérés oldalán tekinthetőek meg.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Ipar

Magas digitalizáltságú logisztikai és disztribúciós központot adott át Miskolcon a Bosch

A Bosch, a technológiák és szolgáltatások nemzetközi szállítója átadta legújabb, csúcstechnológiás logisztikai és disztribúciós központját Miskolcon.

A központot, melynek előzetes kivitelezési munkálatai 2021-ben kezdődtek, a Robert Bosch Power Tool Kft. több mint 54 milliárd forint értékű beruházásból valósította meg. A beruházáshoz a magyar állam egyedi kormánydöntés (EKD) alapján mintegy 7 milliárd forint utófinanszírozás keretében nyújtható, vissza nem térítendő készpénz támogatást biztosít. Az ünnepélyes átadáson részt vett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Fükő László, a Robert Bosch Power Tool Kft. ügyvezető igazgatója.

„Nemzetközileg is kiemelkedő színvonalú technológiai infrastruktúránknak, munkatársaink szaktudásának és elkötelezettségének köszönhetjük kiváló eredményeinket. Ez a beruházás az elektromos kéziszerszám üzletághoz tartozó telephelyünk jelentőségét még tovább erősíti a vállalatcsoporton belül”

– mondta Fükő László.

Jövő gyára megoldások közel 100 ezer négyzetméteren

A nagyszabású beruházással egy olyan korszerű raktári struktúrát alakítottak ki a Miskolci Ipari Park területén, amelyben számos Ipar4.0 megoldást is alkalmaztak. A rendszer a teljes értéklánc mentén valós időben, automatikusan kezeli és követi az árut annak beérkezéstől kezdve a felhasználáson és a csomagoláson keresztül a kiszállításon át egészen a megérkezésig. A digitalizációnak köszönhetően a hibák száma akár 20 százalékkal csökkenthető, a folyamatok hatékonysága pedig jelentősen javítható. A rendszerek integrációjához kapcsolódó szoftverfejlesztésekkel, az ehhez szükséges vizualizációs, csomagolást, anyagmozgatást, raktározást vagy nyomkövetést segítő eszközöknek köszönhetően évente akár 204 ezer paletta áru is kiszállítható világszerte. Ha pedig ezt a raklapmennyiséget egymás mellé raknánk, akkor Miskolctól egészen Székesfehérvárig tartana a sor.

A közel 100 ezer négyzetméter nagyságú területen elhelyezkedő központ mellett a Robert Bosch Power Tool Kft. olyan kiegészítő infrastrukturális fejlesztéseket is megvalósított a telephelyen belül, mint a kamionforgalom számára létesített úthálózat vagy a 800 méter hosszú csatornarendszer, hiszen évente nagyjából 3300 kamionra van szükség a fenti árumennyiség szállításához. A Bosch csoport legnagyobb, miskolci kéziszerszámgyárában évente több mint 14 millió darab terméket gyártanak a legmodernebb technológiákkal. A beruházás eredményeként az új létesítmény a vállalatcsoport elektromos kéziszerszám üzletágának egyik meghatározó késztermékelosztó raktára lesz a kelet-közép-európai régióban, illetve késztermék- és alapanyag raktárként is működik majd, ahonnan a világ 26 országába szállítanak különböző cikkeket és komponenseket.

Fókuszban a fenntarthatóság és az ügyfélközpontúság

A miskolci logisztikai és disztribúciós központ a Bosch mintegy 780 raktárból álló nemzetközi ellátásilánc-hálózatának fontos része. A Bosch 37 ezer munkatársa foglalkozik beszerzéssel és logisztikával világszerte, naponta mintegy 230 gyárat látnak el alkatrészekkel és nyersanyagokkal. Meghatározó feladatuk, hogy a Bosch ügyfeleinek magas szintű kiszolgálása érdekében az egész értékfolyamat során folyamatos, fenntartható és rugalmas ellátási láncot működtessenek.

„Az új, miskolci létesítmény építése során is különösen ügyeltünk arra, hogy a projektet a Bosch szélesebb körű fenntarthatósági célkitűzéseivel összhangban valósítsuk meg. Az energiahatékonyság, a hulladékgazdálkodás és a zöld logisztika ugyanolyan prioritást kapott, mint a szolgáltatási szintek javítása, a költséghatékonyság vagy a piacbővítés. Számunkra a fenntarthatóság tehát nem csupán egy lehetőség, hanem kötelező cél”

– hangsúlyozta Fükő László.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Ipar

XVII. Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája

Az ország minden műszaki egyeteméről, sőt határon túlról is várják a jelentkezőket a XVII. Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciájára, a győri Széchenyi István Egyetemre.

A közel két évtizedes múltra visszatekintő rendezvény találkozási lehetőség, verseny és az ipari kapcsolatépítés színtere is egyben. Regisztrálni március 2-ig lehet.

A Széchenyi István Egyetem hallgatóiban 2006-ban merült fel a gondolat, hogy létrehozzanak egy olyan programot, amelyen az országban működő műszaki egyetemek fiataljai cserélhetnek tapasztalatot és mutathatják be tudásukat. A rendezvény azonban mindig jóval több puszta versenynél: összeköti a nyugat-dunántúli régió cégeit az ifjú szakemberekkel, betekintést enged tényleges projektekbe, és mindeközben valódi közösséget kovácsol. A konferencia mára nemzetközivé vált, amelyen a magyar egyetemek mellett évről évre növekvő számban vesznek részt külhoni felsőoktatási intézmények  is. A program különlegessége, hogy azt teljes egészében egyetemisták szervezik a hallgatói önkormányzat irányításával.

A Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája fókuszában a gyakorlati problémák megoldása áll, amelynek során a résztvevők valós ipari kihívásokra kereshetnek válaszokat, és ismertethetik saját kutatási eredményeiket vagy projektmunkáikat. Az esemény célja nemcsak a szakmai fejlődés elősegítése, hanem az ipar és az oktatás közötti együttműködés megerősítése és olyan kapcsolatok kialakítása is, amely hozzájárul a hallgatók jövőbeni karrierjének építéséhez.

A vállalkozások részéről óriási az igény arra, hogy bevonják aktuális projektjeikbe a hallgatókat. A verseny során a résztvevőknek véletlenszerűen összeállított csapatokban kell megoldaniuk a cégek által felvetett komplex műszaki problémát, mindössze néhány nap alatt. A rendezvény eredeti, még 2006-ban lefektetett koncepciója nem csupán kiállta az idők próbáját, hanem egyre fontosabbá is válik a 21. században: mérnöki hallgatói verseny keretein belül nyújt lényegében gyakorlatorientált képzést úgy, hogy a feladatokat adó vállalkozások hasznos megoldásokkal, és ami még fontosabb, tehetséges hallgatókkal gyarapodhatnak.

Az idei program a hagyományoknak megfelelően az autóstalálkozóval veszi kezdetét a győri campuson április 13-án, majd másnap a csapatfeladatokkal folytatódik, a zárást pedig az április 16-i prezentáció és eredményhirdetés jelenti. A konferenciára – amelyet több szórakoztató esemény, ismerkedési est és bográcsozás is színesít – március 2-ig várják a jelentkezéseket. Bővebb információ és a regisztrációs űrlap itt érhető el, a tavalyi rendezvény beszámolója pedig itt olvasható.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement Hirdetés
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss