Ipar
Magasabb termelés, kisebb fogyasztás
Csökkentse az energia felhasználását a professzionális JSW fröccsöntő-gépeivel!
Megjelent a rendelet, amelynek értelmében elindulhat a kormány által meghirdetett kkv-támogatási program. Az ebben foglaltak szerint legfeljebb 75 milliárd forint fordítható a hazai energiaintenzív kis- és középvállalatok energiahatékonysági programjára, további 25 milliárd forint pedig a beruházásaik önerejének biztosítására. Konkoly-Thege Máté, az ipari gyártógépek értékesítése és szervízelése terén negyven éves tapasztalattal rendelkező Thege-Plastic Kft. ügyvezetője a program lehetőséget teremt a hazai szereplőknek, hogy olyan új gépeket vásároljanak, amelyek akár 60 százalékkal kevesebb energiát használnak fel 30 százalékkal magasabb termékkibocsájtás és egyedülálló termékminőség mellett.
Mik a tapasztalatok, mennyire állnak készen financiálisan és innovatív szemléletben a hazai kkv-k arra, hogy minél gyorsabban elkezdjék az energetikai célú beruházásaik tervezését?
Sajnos minden oldalról egyre érzékenyebben érinti a válság a műanyagipari szereplőket. A koronavírus-járvány után éppen, hogy elkezdte volna utolérni magát a piac, de egyes üzemek mára odáig jutottak, hogy már az sem ritka, hogy az eddigi három műszak helyett kettőben, esetenként pedig már csak egyben termelnek. Olyan vállalkozásról is tudok, ahol konkrétan leálltak a gyártással. Bizonyos területeken szembe kell nézni a munkaerőhiánnyal is.
Ahogy ez a válságokban lenni szokott, lesz olyan, aki végleg lehúzza a rolót. A gyengék elesnek, az erősek megerősödnek. Ami megjósolhatatlan, hogy mely iparágak kerülnek ki győztesen, hisz a piaci trendek is felborultak.
Hetek óta járom az országot, folyamatosan találkozom a Thege-Plastic Kft. jelenlegi és jövőbeli partnereinkkel, a szakma képviselőivel, és azt tapasztalom, hogy bizonyos beszállító-láncok esetében, mint amilyen például az autóiparé, nagy a bizonytalanság. Kevéssé tervezhetőek a rendelésállományok, emiatt a nekik gyártó műanyagosok sem tudnak előre tervezni. A csomagoló- és építőiparban kevéssé érezhetőek a negatív hatások. Az egészségügyi szereplők némi visszaesésről számolnak be, normalizálódik a helyzetük a koronavírus-járvány lecsengését követően. Más területeken pedig még fokozottabb az igény a fejlesztésekre. Van olyan vásárlónk, aki nem csak gépparkot frissít, de kapacitást is bővít.
A piaci szereplők, akik eddig jellemzően a túlélésre játszottak, különösen a kkv-k, akiknek, ha volt is ambíciójuk innovatív fejlesztésekre, azok a sor végére kerültek, átgondolták a lehetőségeiket, és például az energiatakarékos gépekre még ebben a rendkívül nehéz időszakban is van kereslet. Még az olyan vállalatok is elgondolkodnak egy-egy költséghatékonyabb gép beszerzésén, ahol a kialakult helyzet miatt csak a kapacitásaik egy részét tudják kihasználni. Legtöbben már most a válság végére készülnek, talán az előremenekülés erős jelző, mégis valami hasonló zajlik most a műanyagipari szereplők tervei között.
JSW elektromos fröccsöntő
Mit tapasztalnak a partnereik körében, mennyivel nőttek meg a rezsiköltségeik egy év alatt?
Egyértelműen két-háromszoros emelkedésről beszélhetünk. Emellett nehezíti a helyzetet a nagyjából egy évvel végbemenő alapanyagok árának emelkedése is, amely bizonyos szektorokat jobban, másokat kevéssé érintett. Ezért adott esetben kemény üzleti-stratégiai döntéseket szükséges meghozni, amelyet a partnerek, a vevők nehezen fogadnak el, viszont a fennmaradáshoz elengedhetetlen. Azt látom, hogy mindenki próbál kezdeni valamit ezzel a nagyon nehéz helyzettel.
Az 5-10 százalékos energia-megtakarítás, amelyet egy-két modernebb gép beszerzése és hadrendbe állítása jelent, ma sokkal vonzóbb, mint korábban. A vásárlóink egyre megfontoltabbak, akik számára minden megtakarított forint számít. Emellett érdekes jelenség, hogy vannak olyan területek, mint például az egészségügy, ahol akár még a rezsiárak emelkedésétől függetlenül is kiemelten figyelnek a fenntarthatósági törekvéseik teljesülésére, a környezetvédelmi szempontok érvényesülésére. Az ellátási láncok ezen szereplőitől olyan visszajelzéseket kapok, mely szerint a megrendelőik kifejezetten kérik az elektromos gépek használatát, hogy mind jobban tudják igazolni a karbon-lábnyomukat a saját vásárlóik felé. Ez azért is fontos tapasztalat, mert a kormány által meghirdetett kkv-támogatási program értelmében a kkv-k számára kétféle energiahatékonysági beruházási lehetőség nyílik meg. Egyrészt az alapvető termelési eljárásukban csökkenthetik az energiafelhasználásukat, például egy energiahatékony gépsor megvásárlásával, de akár az üzemük energetikai korszerűsítésével is. Másrészt lehetőségük lesz arra, hogy energiaönellátási-kapacitásokat építsenek ki például egy napenergiával működő „erőmű” építésével vagy geotermikus energia üzemi célú hasznosításával.
Ezek mind-mind olyan speciális beruházások, amelyek speciális tudást is igényelnek.
Igen. Amiben tudunk, segítünk a vásárlóinknak. Nemcsak a szükséges szervizháttérre gondolok, hanem a műanyagipari ismeretekkel rendelkező szakembergárdára is, amelyet szintén biztosítunk számukra. Ehhez az általunk forgalmazott márkák gépeinek kezelését olyan magas színvonalon kell ismernünk, hogy utána mások számára is képesek legyünk átadni a tudást, hiszen csak így lehetnek képesek a lehető legtöbbet kihozni az adott berendezésből, és csak ezen ismeretek birtokában fejleszthetik tovább a megoldást, és érhetik el, hogy a gépek olyan dolgokra is képesek legyenek, amelyre talán nem is gondoltak, amikor a gép megvásárlása mellett döntöttek. Segítünk a vevőnek a gyártásuk optimalizálásában is, amellyel további megtakarítások érhetőek el.
Az energiatakarékosság már nem csak egy lehetőség a gépparkok frissítésére, hanem egyre fontosabb szempont mindannyiunk életében. Újdonság, hogy az eddigi mozgási energia visszanyerő rendszert folyamatosan egészítjük ki, és az elektromos fröccsöntő gépeinket már megfelelő méretű akkumulátorokkal is ellátjuk, amelyeknek köszönhetően azok tölthetőek lesznek például az olcsóbb esti árammal vagy akár napelemmel, miközben napközben szolgálatot teljesítenek. Ez jótékonyan hat a termelésbiztonságra is, hiszen például egy áramkimaradás esetén is folyhat a gyártás.
Átlagosan milyen energia-megtakarítás érhető el az elektromos gépek üzembe-helyezésével?
Vegyük példaként a Japan Steel Works, azaz a JSW fröccsöntő gépeit, amelyek azon túl, hogy a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően energiatakarékosak és környezetkímélőek, biztonságosak, megbízhatóak, könnyen kezelhetőek és helytakarékosak is. Viccesen azt szoktam mondani, hogy nem túlzás a márka fröccsöntőit a Tesla autóihoz hasonlítani, hiszen a konkurensekhez képest több évnyi előnnyel rendelkeznek.
A JSW gépei új szintet képesek produkálni pontosságban és stabilitásban az iparág leggyorsabb, 62 mikroszekundumos szervo áramkörének köszönhetően, ami a márka saját fejlesztése. A JSW ultranagy fröccsöntő gépei az autó- és repülőgépgyártó ipari szektor körében népszerűek.
A hazai szereplőknek érdekesebbek a nagy fröccsöntőgépek, amelyek 60 százalékkal kevesebb energiát használnak fel 30 százalékkal magasabb termékkibocsájtás és egyedülálló termékminőség mellett. A rövidebb ciklusidő a nyomólap 20 százalékkal megnövelt sebességének köszönhető. Ebben a gépméretben a szén-dioxid kibocsájtást éves szinten 92 tonnával tudjuk visszafogni.
Ki kell emelnem, hogy a fenntartási költségük is jóval kisebb, mint a konkurenseké, hiszen egyszerű a használatuk, ezáltal kevesebb humánerőforrást igényel a működtetésük, ráadásul a szerelhetőségük is egyszerű.
A közepes méretű modelljeikről is elmondható, hogy kiemelkedően energiatakarékosak, például az új tervezésű dobjuk jóval kevesebbet fogyaszt, mint más gépeké. A befröccsentő egységek új csigatechnológiát és a JSW saját fejlesztésű visszaállítási funkciójával rendelkeznek, a záróegységük pedig amellett, hogy a legmagasabb precizitást nyújtja, kevesebb kenőanyagot igényel, így sokkal tisztább a működése.
Az említett kormányintézkedés célja, hogy mérsékeljék az energiaár-emelkedések hatását az érintett magyarországi vállalkozásokra. A hírek szerint egy kétszer százmilliárdos programról van szó, amelynek keretein belül az első százmilliárdot 2022-ben, a másodikat pedig 2023-ban lehet majd felhasználni. Azt hiszem, nem túlzás kijelenteni, hogy ez nagy lehetőség a hazai kkv-k számára, akiknek olyan korszerű berendezéseket tudunk ajánlani, amelyek jelentős energia-megtakarítással és jobb minőségben dolgoznak, ráadásul mindezt az európai hidraulikus gépek árán biztosítjuk számukra, amely megoldással versenyelőnyre tehetnek szert.
A JSW elektromos fröccsöntő témához kapcsolódva ajánljuk korábbi cikkünket: Hazai műanyagipari újdonság: vertikális fröccsöntőgép
Ipar
Értékmegőrzés és kortárs tartalom – Készül a Magyar Építészeti Múzeum és Központ
Az építészeti újrahasznosítás jegyében valósul meg a Magyar Építészeti Múzeum és Központ a Városligeti Fasor és a Bajza utca által határolt tömbben.
A munkák során az új főépület mellett két századfordulós műemléki épület és két zártsorú irodaház újul meg, valamint egy mindenki számára nyitott városi közpark is létrejön. A megvalósítás egyedi projektszervezéssel zajlik: a BIVAK és a Tér és Forma Szeged Építéstervező alkotó építészei mellett a CPM Kft. fogja össze a generál feladatokat és készítette el a műszaki dokumentációt, melynek BIM támogatását a DANU Mérnökiroda szakemberei végezték.
A megvalósuló, közel 27 500 m2 hasznos alapterületű épületkomplexum 2100 m2 kiállítóteret, 550 m2 konferencia termet és több mint 2000 m2 korszerű raktár területet foglal magába. A múzeum és dokumentumtár műtárgyai korszerű gépészeti rendszerekkel klimatizált és védett terekbe kerülnek, amelyekben hosszú távon is megoldott a gyarapodó állományok kezelése és digitalizálása. A főépület ikonikus tetőzetét 114712 darab cserép fedi majd 65 különböző színárnyalatban. Az új közpark 107 darab újonnan telepített fával, tematikus játszótérrel, vízjátékkal és vendéglátó egységekkel fogadja a látogatókat.
„A tér élménye meghatározó elem a fejlesztésben. Mindez nemcsak az új főépület egyedi fogadóterét és belső tereit jelenti, hanem a tervezett térszimulációs installációt is, ahol a látogatók megtapasztalhatják a belső terek hangulatát, érzetét meghatározó arányokat 360 fokos vetítéssel és ténylegesen megmozduló mennyezettel és falakkal”
– emeli ki Détári György DLA, a CPM társtulajdonosa és vezető tervezője.
Az épület alkotó udvara a valós méretű modellépítésen túl vetítési helyszínként is szolgálja a múzeumot akár 300 fő befogadóképességgel. „Egy korszerű múzeumban a kiállítás nemcsak a vitrinekbe helyezett statikus tárgyakról szól, hanem bekerülnek interaktív, audiovizuális élményelemek, illetve időszaki kiállítások is, amelyek flexibilis tereket igényelnek. Ahhoz, hogy ezek a lehető legjobb látogatói élményt nyújtsák, elengedhetetlen a háromdimenziós modellek által nyújtott betekintés a tervezett épületek tereibe” – emeli ki Erős Tamás, a DANU BIM szolgáltatásokért felelős partnere.
A Magyar Építészeti Múzeum és Központ tervei az értékmegőrzés és a jövőbe mutató szemlélet jegyében készültek. A múzeum építészeti koncepciójának létrehozásakor kiemelt szempont volt, hogy méltó módon képviselje a hazai építészet múltját, jelenét és jövőjét. Fontos szakmai üzenet az építészeti újrahasznosítás, a felszín feletti építés 75 %-a meglévő értékek megtartásával és újrafunkcionálásával valósul meg, az új főépület a pedig a kortárs építészeti gondolkodást képviselve illeszkedik a meglévő épületek közé. Egy ennyire komplex, sokszereplős projektnél a BIM-alapú tervezés kulcsfontosságú, a kiállítás tervezők, az épület tervezők és a megrendelő közötti kommunikációt és döntéshozatalt is segíti. A BIM modellekre építve biztosítja a tervek magas minőségét, és azt, hogy valóban az elképzelt épület valósuljon meg.
Érdekesség, hogy a bilbaói Guggenheim Múzeum úttörő szerepet játszott a virtuális épületmodellezésben, ez volt a világon az első nagy volumenű projekt, aminél Farnk Gehry és csapata a fejlett CATIA háromdimenziós modellező szoftvert használta, hogy segítségül hívja a BIM-et. A művészi kifejezésmód és a történeti jelleg miatt azonban sok szakember múzeumi és művészeti funkciójú épületek tervezése során még mindig kerüli a BIM-et, ami pedig a korszerű múzeumi tervezés alapja. „A múzeumoknál az építészet, mint művészeti kifejezőeszköz jut jelentős szerephez, de olyan kiállítás-technológia kerülhet az épületbe, ami jelentős hely-, gépészeti- és egyéb igények megvalósítását teszik szükségessé. Ezekre oda kell figyelni a BIM feladatok kapcsán is. Mi ezt a folyamatot csapatmunkaként fogjuk fel, a végrehajtási terv az összes szakággal egyeztetve, velük egyetértésben történt. A digitális modellek segítségével egyszerre több száz dologra is rá tudunk mutatni a tervben. Ennél a projektnél 213.527 modell elem készült, az utolsó időszakban 348 ütközést, problémás részletet találtunk, melyek így még a kivitelezési folyamat előtt korrigálva lettek” – folytatja Erős Tamás.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
Hankook Dynapro AT2 Xtreme: sokoldalú és tartós
A Hankook bemutatja új, nagyteljesítményű gumiabroncsát, a Dynapro AT2 Xtreme-et, amely minden terepre alkalmas, és amelyet kifejezetten a lakóautók, a klasszikus terepjárók és az építőipari szállítók sokoldalú használatára terveztek.
A négyévszakos gumiabroncs ötvözi a megbízható tapadást a vezetési kényelemmel és tartóssággal, évszaktól és útfelülettől függetlenül. Összesen 15 méretet kínálnak 15 és 17 col között, amelyek a klasszikus 4×4-es tartományt is lefedik. A Dynapro termékcsaládban továbbra is megtalálható a Dynapro AT2, amely 20 colig terjedő méretekben kapható, és így számos terepjáróhoz tökéletes.
„A Dynapro AT2 Xtreme termékkel megerősítjük pozíciónkat a növekvő terepjáró szegmensben azzal, hogy megbízható, tartós és kényelmes megoldást kínálunk a terep- és az országúti használat közötti váltáshoz”
– nyilatkozta Jongho Park, a Hankook Tire Europe elnöke.
A Dynapro AT2 Xtreme univerzális modellként egészíti ki a Dynapro termékcsaládot, az úttestre specializálódott Dynapro HPX és az off-road Dynapro MT2 között. Megfelel a modern terepabroncsokkal szemben támasztott elvárásoknak, miközben kiválóan alkalmas mindennapi használatra. Ezt az innovatív futófelületi kialakítás és modern anyagkeverék kombinációja teszi lehetővé.
Megbízható és kényelmes
A gumiabroncs különleges vállidom-kialakítása mély oldalfalú blokkokkal megvédi a terepen a vágások és egyéb sérülések ellen. Ugyanakkor a kifinomult futófelületi alakzatok többirányú lamellákkal és barázdákkal biztosítják a lehető legjobb súrlódást – akár havon is. A Dynapro AT2 Xtreme 3PMSF-minősítéssel rendelkezik, így az abroncson megtalálható alpesi/hópehely szimbólum, ami azt jelenti, hogy kihívást jelentő téli időjárási körülmények között is használható. A különlegesen kialakított blokkszélek és az extra barázdák a futófelületi blokkok között csökkentik a menetzajt, valamint stabilizálják a futófelületet a kényelmes és biztonságos utazás érdekében.
Az újonnan kifejlesztett futófelületi keverék erőssége abban rejlik, hogy funkcionalizált polimereket tartalmaz, amelyek biztosítják az optimális szilikaelosztást, továbbá olyan integrált részecskéket, amelyek ellenállnak a deformációnak és a szélsőséges hőmérsékletnek, ezáltal javítva a tapadást. Az eredmény egy, még az elődjénél is hosszabb élettartam. A “Max Mileage” technológiának köszönhetően a Dynapro AT2 Xtreme rendkívül magas futásteljesítményt ér el.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
Microsoft és Siemens összefogás
A nagyobb épületek – például kereskedelmi létesítmények, adatközpontok vagy felsőoktatási intézmények, – IoT-alapú működtetését könnyíti meg és optimalizálja a Microsoft és a Siemens új együttműködése.
A megállapodás lehetővé teszi a Siemens digitális épületfelügyeleti platformja, a Building X és a Microsoft Azure IoT Operations szolgáltatások közötti átjárhatóságot.
A Microsoft Azure felhőalapú szolgáltatásaihoz csatlakoztatott Siemens Building X platform és annak különböző, például energiagazdálkodást vagy karbantartást támogató alkalmazásai lehetővé teszik a jelenleg elkülönülten működő IoT-eszközök adatainak egységes kezelését. Ennek eredményeként az épületüzemeltetés különböző rendszerei egy közös, átlátható felületen integrálódnak, és válhatnak hatékonyabban irányíthatóvá.
Ezáltal olyan adatok integrálhatóak, mint például a fűtési, szellőzési és légkondicionáló (HVAC) rendszerekből érkező információk, a szelepek hőmérsékletének, nyomásának adatai vagy a beltéri levegőminőség különböző jellemzői. Így az ügyfelek saját épületeikre szabott energiafelügyeleti és optimalizálási beállításokat és karbantartási terveket alakíthatnak ki.
Az együttműködésnek köszönhetően az épületekben elhelyezett eszközök gyártófüggetlenül, egyetlen kattintással csatlakoztathatóak lesznek a felhőalapú rendszerekhez. A mostani az egyik első olyan integráció, amely tisztán nyílt ipari szabványokon – World Wide Web Consortium (W3C), Web of Things (WoT) és Open Platform Communications Unified Architecture (OPC UA) protokollokon – alapul a szolgáltatók között.
Így az integráció a korábbi, hasonló összehangolási megoldásokhoz képest a szükséges erőforrások akár 80 százalékának megspórolásával valósulhat meg.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Mozgásban4 nap ago
A Kia EV5 az elektromos mobilitást az európai vezetők igényeihez szabja
-
Gazdaság1 hét ago
70 ezres drágulás egy hónap alatt, és más érdekességek a KSH és Használtautó.hu első közös statisztikájából
-
Mozgásban1 hét ago
A Forma–1-es Brit Nagydíjon versenyez Molnár Martin a hétvégén
-
Gazdaság2 hét ago
TIME100: a Huawei a világ legbefolyásosabb vállalatai között
-
Gazdaság2 hét ago
Másodpercek alatt csap le a mesterséges intelligencia
-
Gazdaság2 hét ago
Nem a cég az értékes, hanem a benne lévő tudás
-
Tippek2 hét ago
Hagyd magad mögött a valóságot a Cinema Mystica megújult tárlatával!
-
Ipar2 hét ago
Az Emerson új akkumulátor-energia- és eszközkezelő szoftvere javítja a befektetés megtérülését és a hálózat stabilitását