Ipar
Prototípusok ellenőrzése 3D szkenneléssel és Geomagic Control X szoftverrel a szombathelyi TDK-ban
Az ipari elektronikai termékeket sem kerüli el a „zsugorodás” trendje: egyre kisebb és szabálytalan alakú helyekre próbálunk egyre bonyolultabb termékeket beilleszteni, ami egyre magasabb geometriai elvárásokat támaszt a gyártók felé.
A TDK elektromos zavarszűrőket fejlesztő és gyártó részlege a 3D szkenneléshez fordult, hogy gyorsan és hatékonyan tudja ellenőrizni a változó vevői igényeknek megfelelő, komplexebb termékek méreteit.
A szombathelyi TDK a nemzetközi TDK csoport egyik legjelentősebb európai elektronikai fejlesztő- és gyártóközpontja. A gyár 3D nyomtatási igényeit egy központi 3D labor szolgálja ki. A közelmúltban az optikai 3D szkennelésre is felmerült az igény az elektromos zavarszűrőket fejlesztő részlegen, aminek eredményeként 2024 év eleje óta egy FreeScan Combo kézi lézerszkenner és a Geomagic Control X minőségügyi célszoftver segíti a munkájukat. A választott eszközöket forgalmazó FreeDee Kft. szakembereinek Holló Krisztián, senior tervezőmérnök mesélt a házon belüli 3D szkennelés eredményeiről.
Holló Krisztián, senior tervezőmérnök, TDK Hungary Components Kft.
Időnyomás az elektromos zavarszűrők fejlesztésében
A TDK elektromos zavarszűrőinek elsődleges vevői a megújulóenergia-szektorból érkeznek. Gyakran építik őket szélerőművekbe, ipari alkalmazású inverterekbe, de például autótöltőkbe is. A darabszámok nagyon változóak, 100 és 1000 darab között alakul a legtöbb megrendelés, és nincs két egyforma termék. A zavarszűrők akár ökölnyi mérettől az asztalnyi, többszáz kilós kivitelig elérhetők a TDK-ban mindenféle formában.
A TDK vevői általában pályázatot írnak ki a szükséges zajszűrők gyártására és meghatároznak egy időkaput, amin belül várják az elkészült termékmintákat és árajánlatokat. A pályázatra megszabott határidők igencsak szűkek, 1-2 hónaposak, amibe bele kell férnie a dokumentáció elkészítésének, a szükséges alapanyagok beszerzésének, az első összeszerelésnek, a méréseknek és néhány módosításnak is. Akinek gyorsabban beérkezik a mintája és ajánlata, általában az nyeri meg a munkát és ő gyárthatja a terméket. Az utóbbi években a beépítési hely zsugorodásával összefüggő egyre bonyolultabb vevői igények tovább növelték a mintakészítőkre nehezedő időnyomást.
„Míg korábban az ipari zavarszűrők területén elegendő volt nagyjából csak a befoglaló méretek tartása, most már pozíció tűrések, síklapúság és egyéb, bonyolultabb méretek ellenőrzését is kérhetik a vevők. Ezeket a komolyabb pontossági elvárásokat az eddigi hagyományos módszerekkel már nem vagy csak nagyon nehezen tudtuk mérni.”
– Holló Krisztián, tervezőmérnök, TDK Hungary Components Kft.
Az új, komplex mérési igényeket a fejlesztő részlegen rendelkezésre álló egyszerűbb mérőeszközökkel már nem lehetett kivitelezni. A másik házon belüli lehetősége a csapatnak a központi mérőszobával való együttműködés, ahol azonban a késztermékek ellenőrzése élvez prioritást. A bonyolult mérési igények gyors kivitelezése céljából a nagypontosságú, optikai 3D szkenneléshez fordult a csapat, amit először a FreeDee-nek kiszervezett munkákkal teszteltek.
A megfelelő 3D szkenner kiválasztása
A FreeDee Kft. már 2018 óta szállít a TDK-nak 3D nyomtatáshoz kapcsolódó termékeket. A kialakult partnerségre alapozva a zavarszűrők fejlesztői is először a FreeDee-nek szervezték ki a minták 3D szkennelését. A szolgáltatásként megrendelt munkák során alátámasztásra került, hogy a 3D szkennelt modelleken már könnyen ellenőrizhetők azok a geometriai elvárások, amelyek a korábbi módszerekkel kihívásnak számítottak.
Egyre több olyan eset merült fel, ahol kifejezetten csak 3D szkenneléssel és a Geomagic Control X-hez hasonló célszoftverekkel megvalósítható mérésekre, például színtérképes felületi összehasonlításra volt szükség. Újabb fordulópontot jelentett, amikor egy különösen nagy vevő kifejezetten 3D szkennelt modellt igényelt a kész mintáról. Ezt a szkennelt modellt aztán a saját 3D modelljébe illesztve ellenőrizte, hogy nem lesz probléma a fizikai beépítési folyamatnál sem. Ennyi intő jel után már nem volt kérdés a saját 3D szkenner beszerzése, így elkezdték feltérképezni a piacon elérhető, ipari célú megoldásokat.
„A beszerzés előtt többféle 3D szkennert is teszteltünk és élőben megnéztünk, míg végül a FreeScan Combo lézerszkennerre a kimagasló ár-érték arány alapján esett a választásunk. A döntés alátámasztásában sokat segített a helyszíni bemutató és a FreeDee-nek kiszervezett mérések is, amelyeket a szkenner megvásárlása után könnyen tudtunk mi is reprodukálni.”
– Holló Krisztián, tervezőmérnök, TDK Hungary Components Kft.
Munkafolyamat a FreeScan Combo-val és a Geomagic Control X-szel
3D szkennelés a FreeScan Combo lézerszkennerrel
A FreeScan Combo 2023-as bemutatója óta a SHINING 3D egyik legnépszerűbb kézi 3D szkennerévé nőtte ki magát. A kifejezetten metrológiai szkennelésre tervezett Combo 26-50 db lézervonallal gyors adatrögzítést kínál 20 mikron pontossággal. Kompakt méretének köszönhetően kényelmes és gyors vele a munka, a különböző szkennelési módok pedig hatékony munkafolyamatot kínálnak a gyors és/vagy részletes digitalizálásra és a furatok, zsebek rögzítésére is. A Combo szoftveréből a felhasználók egyetlen kattintással válthatnak a Geomagic Control X minőségügyi célszoftverbe, így rendkívül gördülékeny a mérési folyamat is.
A Geomagic Control X egyszerűvé teszi a legkomplexebb méréseket is.
A Geomagic Control X szoftverben történik a szkennelt adatok és a tervezett CAD modell összehasonlítása. A Control X az egyik legismertebb, átfogó minőségellenőrzési szoftver, amely ennek megfelelően egyszerű és hatékony mérési munkafolyamatot biztosít. A Control X okos funkciói lehetővé teszik a legbonyolultabb mérési feladatok könnyű paraméterezését, az ismétlődő munkafolyamatok és a riportálás automatizálását is.
A házon belüli 3D szkennelés eredményei a TDK-ban
A különböző 3D szkenner bemutatók és ajánlatok kiértékelése után a FreeScan Combo végül 2024. tavaszán állt munkába a TDK-ban.
„A 3D szkennernek hála, a kiszervezés akár kéthetes átfutási ideje helyett, ma már 2-3 óra alatt házon belül el tudjuk végezni a szükséges méréseket.”
– Holló Krisztián, tervezőmérnök, TDK Hungary Components Kft.
A gyorsaságon túl a FreeScan Combo 3D szkenner egyik fontos gyakorlati előnye, hogy a teljes felület letapogatásra kerül, azaz nemcsak az éppen szükséges méreteket rögzíti. Ennek köszönhetően, ha új ellenőrzési igény merül fel, később is van lehetőség visszanyúlni a szkennelt modellhez – a fizikai minta hiányában is. Erre a zajszűrők esetében például a termékek továbbfejlesztésekor volt már szükség.
Holló Krisztián elmondása szerint először egyszerűnek tűnt a 3D szkennelés, de azért a gyakorlatban szükség volt egy tapasztalatszerzési időszakra is, hogy eljussanak a mindössze pár órás munkafolyamatig. A fő kihívást a termékminták nagy különbözősége jelentette.
„Amikor elakadtunk valamiben a 3D szkennerrel, a FreeDee azonnal tudott válaszolni és segíteni. Noha fontos a tapasztalatszerzés, de hosszabb kísérletezés helyett, szerintem, érdemes a profihoz fordulni. Ezért nagyon fontos 3D szkenner választásnál egy hozzáértő partner, aki gyorsan tud válaszolni. Így lehet minél hamarabb a lehető legtöbbet kihozni a technológiából.”
– Holló Krisztián.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
Értékmegőrzés és kortárs tartalom – Készül a Magyar Építészeti Múzeum és Központ
Az építészeti újrahasznosítás jegyében valósul meg a Magyar Építészeti Múzeum és Központ a Városligeti Fasor és a Bajza utca által határolt tömbben.
A munkák során az új főépület mellett két századfordulós műemléki épület és két zártsorú irodaház újul meg, valamint egy mindenki számára nyitott városi közpark is létrejön. A megvalósítás egyedi projektszervezéssel zajlik: a BIVAK és a Tér és Forma Szeged Építéstervező alkotó építészei mellett a CPM Kft. fogja össze a generál feladatokat és készítette el a műszaki dokumentációt, melynek BIM támogatását a DANU Mérnökiroda szakemberei végezték.
A megvalósuló, közel 27 500 m2 hasznos alapterületű épületkomplexum 2100 m2 kiállítóteret, 550 m2 konferencia termet és több mint 2000 m2 korszerű raktár területet foglal magába. A múzeum és dokumentumtár műtárgyai korszerű gépészeti rendszerekkel klimatizált és védett terekbe kerülnek, amelyekben hosszú távon is megoldott a gyarapodó állományok kezelése és digitalizálása. A főépület ikonikus tetőzetét 114712 darab cserép fedi majd 65 különböző színárnyalatban. Az új közpark 107 darab újonnan telepített fával, tematikus játszótérrel, vízjátékkal és vendéglátó egységekkel fogadja a látogatókat.
„A tér élménye meghatározó elem a fejlesztésben. Mindez nemcsak az új főépület egyedi fogadóterét és belső tereit jelenti, hanem a tervezett térszimulációs installációt is, ahol a látogatók megtapasztalhatják a belső terek hangulatát, érzetét meghatározó arányokat 360 fokos vetítéssel és ténylegesen megmozduló mennyezettel és falakkal”
– emeli ki Détári György DLA, a CPM társtulajdonosa és vezető tervezője.
Az épület alkotó udvara a valós méretű modellépítésen túl vetítési helyszínként is szolgálja a múzeumot akár 300 fő befogadóképességgel. „Egy korszerű múzeumban a kiállítás nemcsak a vitrinekbe helyezett statikus tárgyakról szól, hanem bekerülnek interaktív, audiovizuális élményelemek, illetve időszaki kiállítások is, amelyek flexibilis tereket igényelnek. Ahhoz, hogy ezek a lehető legjobb látogatói élményt nyújtsák, elengedhetetlen a háromdimenziós modellek által nyújtott betekintés a tervezett épületek tereibe” – emeli ki Erős Tamás, a DANU BIM szolgáltatásokért felelős partnere.
A Magyar Építészeti Múzeum és Központ tervei az értékmegőrzés és a jövőbe mutató szemlélet jegyében készültek. A múzeum építészeti koncepciójának létrehozásakor kiemelt szempont volt, hogy méltó módon képviselje a hazai építészet múltját, jelenét és jövőjét. Fontos szakmai üzenet az építészeti újrahasznosítás, a felszín feletti építés 75 %-a meglévő értékek megtartásával és újrafunkcionálásával valósul meg, az új főépület a pedig a kortárs építészeti gondolkodást képviselve illeszkedik a meglévő épületek közé. Egy ennyire komplex, sokszereplős projektnél a BIM-alapú tervezés kulcsfontosságú, a kiállítás tervezők, az épület tervezők és a megrendelő közötti kommunikációt és döntéshozatalt is segíti. A BIM modellekre építve biztosítja a tervek magas minőségét, és azt, hogy valóban az elképzelt épület valósuljon meg.
Érdekesség, hogy a bilbaói Guggenheim Múzeum úttörő szerepet játszott a virtuális épületmodellezésben, ez volt a világon az első nagy volumenű projekt, aminél Farnk Gehry és csapata a fejlett CATIA háromdimenziós modellező szoftvert használta, hogy segítségül hívja a BIM-et. A művészi kifejezésmód és a történeti jelleg miatt azonban sok szakember múzeumi és művészeti funkciójú épületek tervezése során még mindig kerüli a BIM-et, ami pedig a korszerű múzeumi tervezés alapja. „A múzeumoknál az építészet, mint művészeti kifejezőeszköz jut jelentős szerephez, de olyan kiállítás-technológia kerülhet az épületbe, ami jelentős hely-, gépészeti- és egyéb igények megvalósítását teszik szükségessé. Ezekre oda kell figyelni a BIM feladatok kapcsán is. Mi ezt a folyamatot csapatmunkaként fogjuk fel, a végrehajtási terv az összes szakággal egyeztetve, velük egyetértésben történt. A digitális modellek segítségével egyszerre több száz dologra is rá tudunk mutatni a tervben. Ennél a projektnél 213.527 modell elem készült, az utolsó időszakban 348 ütközést, problémás részletet találtunk, melyek így még a kivitelezési folyamat előtt korrigálva lettek” – folytatja Erős Tamás.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
Hankook Dynapro AT2 Xtreme: sokoldalú és tartós
A Hankook bemutatja új, nagyteljesítményű gumiabroncsát, a Dynapro AT2 Xtreme-et, amely minden terepre alkalmas, és amelyet kifejezetten a lakóautók, a klasszikus terepjárók és az építőipari szállítók sokoldalú használatára terveztek.
A négyévszakos gumiabroncs ötvözi a megbízható tapadást a vezetési kényelemmel és tartóssággal, évszaktól és útfelülettől függetlenül. Összesen 15 méretet kínálnak 15 és 17 col között, amelyek a klasszikus 4×4-es tartományt is lefedik. A Dynapro termékcsaládban továbbra is megtalálható a Dynapro AT2, amely 20 colig terjedő méretekben kapható, és így számos terepjáróhoz tökéletes.
„A Dynapro AT2 Xtreme termékkel megerősítjük pozíciónkat a növekvő terepjáró szegmensben azzal, hogy megbízható, tartós és kényelmes megoldást kínálunk a terep- és az országúti használat közötti váltáshoz”
– nyilatkozta Jongho Park, a Hankook Tire Europe elnöke.
A Dynapro AT2 Xtreme univerzális modellként egészíti ki a Dynapro termékcsaládot, az úttestre specializálódott Dynapro HPX és az off-road Dynapro MT2 között. Megfelel a modern terepabroncsokkal szemben támasztott elvárásoknak, miközben kiválóan alkalmas mindennapi használatra. Ezt az innovatív futófelületi kialakítás és modern anyagkeverék kombinációja teszi lehetővé.
Megbízható és kényelmes
A gumiabroncs különleges vállidom-kialakítása mély oldalfalú blokkokkal megvédi a terepen a vágások és egyéb sérülések ellen. Ugyanakkor a kifinomult futófelületi alakzatok többirányú lamellákkal és barázdákkal biztosítják a lehető legjobb súrlódást – akár havon is. A Dynapro AT2 Xtreme 3PMSF-minősítéssel rendelkezik, így az abroncson megtalálható alpesi/hópehely szimbólum, ami azt jelenti, hogy kihívást jelentő téli időjárási körülmények között is használható. A különlegesen kialakított blokkszélek és az extra barázdák a futófelületi blokkok között csökkentik a menetzajt, valamint stabilizálják a futófelületet a kényelmes és biztonságos utazás érdekében.
Az újonnan kifejlesztett futófelületi keverék erőssége abban rejlik, hogy funkcionalizált polimereket tartalmaz, amelyek biztosítják az optimális szilikaelosztást, továbbá olyan integrált részecskéket, amelyek ellenállnak a deformációnak és a szélsőséges hőmérsékletnek, ezáltal javítva a tapadást. Az eredmény egy, még az elődjénél is hosszabb élettartam. A “Max Mileage” technológiának köszönhetően a Dynapro AT2 Xtreme rendkívül magas futásteljesítményt ér el.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
Microsoft és Siemens összefogás
A nagyobb épületek – például kereskedelmi létesítmények, adatközpontok vagy felsőoktatási intézmények, – IoT-alapú működtetését könnyíti meg és optimalizálja a Microsoft és a Siemens új együttműködése.
A megállapodás lehetővé teszi a Siemens digitális épületfelügyeleti platformja, a Building X és a Microsoft Azure IoT Operations szolgáltatások közötti átjárhatóságot.
A Microsoft Azure felhőalapú szolgáltatásaihoz csatlakoztatott Siemens Building X platform és annak különböző, például energiagazdálkodást vagy karbantartást támogató alkalmazásai lehetővé teszik a jelenleg elkülönülten működő IoT-eszközök adatainak egységes kezelését. Ennek eredményeként az épületüzemeltetés különböző rendszerei egy közös, átlátható felületen integrálódnak, és válhatnak hatékonyabban irányíthatóvá.
Ezáltal olyan adatok integrálhatóak, mint például a fűtési, szellőzési és légkondicionáló (HVAC) rendszerekből érkező információk, a szelepek hőmérsékletének, nyomásának adatai vagy a beltéri levegőminőség különböző jellemzői. Így az ügyfelek saját épületeikre szabott energiafelügyeleti és optimalizálási beállításokat és karbantartási terveket alakíthatnak ki.
Az együttműködésnek köszönhetően az épületekben elhelyezett eszközök gyártófüggetlenül, egyetlen kattintással csatlakoztathatóak lesznek a felhőalapú rendszerekhez. A mostani az egyik első olyan integráció, amely tisztán nyílt ipari szabványokon – World Wide Web Consortium (W3C), Web of Things (WoT) és Open Platform Communications Unified Architecture (OPC UA) protokollokon – alapul a szolgáltatók között.
Így az integráció a korábbi, hasonló összehangolási megoldásokhoz képest a szükséges erőforrások akár 80 százalékának megspórolásával valósulhat meg.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Mozgásban5 nap ago
A Kia EV5 az elektromos mobilitást az európai vezetők igényeihez szabja
-
Gazdaság1 hét ago
70 ezres drágulás egy hónap alatt, és más érdekességek a KSH és Használtautó.hu első közös statisztikájából
-
Mozgásban1 hét ago
A Forma–1-es Brit Nagydíjon versenyez Molnár Martin a hétvégén
-
Gazdaság2 hét ago
TIME100: a Huawei a világ legbefolyásosabb vállalatai között
-
Gazdaság2 hét ago
Másodpercek alatt csap le a mesterséges intelligencia
-
Gazdaság2 hét ago
Nem a cég az értékes, hanem a benne lévő tudás
-
Tippek2 hét ago
Hagyd magad mögött a valóságot a Cinema Mystica megújult tárlatával!
-
Ipar2 hét ago
Az Emerson új akkumulátor-energia- és eszközkezelő szoftvere javítja a befektetés megtérülését és a hálózat stabilitását