Connect with us

Okoseszközök

Aki bújt, aki nem iPhone!

Várhatóan 2020. szeptemberében érkezik a legújabb iPhone okostelefon, ami, ha hihetünk a pletykáknak, jelentős változtatásokkal kerül majd forgalomba. Az interneten már számos tech-oldal – a beszállítók, és gyártók tevékenységéből következtetve, valamint ismert elemzők kijelentéseire alapozva/hivatkozva – már összefoglalta, hogy szerintük melyek lesznek ezek a változtatások.

Mikorra várhatóak ténylegesen az új iPhone modellek?

Az Apple várhatóan 2020. utolsó negyedévében bocsátja ki a 2020-as iPhone szériát, de nem feltétlenül egyetlen hullámban.

A pennsylvaniai SIG (Susquehanna International Group) tech-cég elemzője szerint az Apple 5G képes iPhone készülékei két szakaszban fognak megjelenni:

  • a 6 GHz-es modellek 2020. szeptemberében,
  • a mmWave modellek pedig 2020. decemberében vagy 2021. januárjában.

A TF International Securities Apple elemzője Ming-Chi Kuo, aki megbízható tapasztalattal rendelkezik az Apple terveinek előrejelzésében, úgy véli, hogy az almás megacég  arra készül, hogy 2020. második felében egyidejűleg kiadja mind a 6 GHz-es, mind a 6 GHz plusz mmWave iPhone modelleket.

Minek nevezzelek iPhone?

Tekintve, hogy az iPhone első megjelenése óta a készülék elnevezések sémája nem nevezhető éppen következetesnek, nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a következő okostelefon iPhone 12 névre fog „hallgatni”, de azt igen, hogy újabb presztízs modellekről van szó.

iPhone idő- és névvonal:

  • 2007: iPhone
  • 2008: iPhone 3G
  • 2009: iPhone 3GS
  • 2010: iPhone 4 (új kialakítás)
  • 2011: iPhone 4s
  • 2012: iPhone 5 (új kialakítás)
  • 2013: iPhone 5s és iPhone 5c
  • 2014: iPhone 6 és iPhone 6 Plus (új kialakítás)
  • 2015: iPhone 6s és iPhone 6s Plus
  • 2016: iPhone 7 és iPhone 7 Plus
  • 2017: iPhone 8, iPhone 8 Plus és iPhone X (új kialakítás)
  • 2018: iPhone XR, iPhone XS és iPhone XS Max
  • 2019: iPhone 11, iPhone 11 Pro és iPhone 11 Pro Max

Mekkora lesz az új iPhone?

Az elemzők szerint minimum négy modellel érkezik majd a 2020-as széria.

Felső kategóriás Pro készülékek:

  • 6,7 hüvelyk,
  • 6,1 hüvelyk.

Alsó kategóriás új készülékek:

  • 6,1 hüvelyk,
  • 5,4 hüvelyk.

A vastagságot illetően az Apple termékek elemzésével foglalkozó japán Mac Otakara weboldal szerint a 6,7 ??hüvelykes iPhone vastagsága 7,4 mm lesz, egy kicsivel karcsúbb, mint a 8,1 mm vastag iPhone 11 Pro Max.

Lekerekített, vagy négyszögletes?

A találgatások arra is kitérnek, hogy az Apple továbbra is a lekerekített dizájn mellett foglal-e állást, vagy áttér a négyszögletes modellekre.

Ming-Chi Kuo szerint:

  • Az iPhone dizájnja új irányt fog venni, és a rozsdamentes acélkeretbe fogott első és hátsó edzett üveglapokból álló modell a szögletesebb formának kedvez majd.
  • A fémkeret üveg vagy akár zafír hornyolásával az árnyékolást csökkentik, ami pozitív hatással lesz a belső antenna nagyfrekvenciás átviteli hatékonyságára.

OLED vagy LCD kijelző?

Az összes iPhone-ban várhatóan OLED kijelzők lesznek, függetlenül az áruktól.

Kérdés, hogy ki lesz a beszállító?

  • a Samsung?
  • a BOE?
  • az LG?

Jelenleg Samsung OLED kijelzők vannak a 11-es szériában, ugyanakkor az Apple a BOE Display LCD kijelzőit használja az Apple iPad és MacBook modellekben, és a hírek szerint az Apple elkezdte tesztelni a cég OLED kijelzőit is.

A Samsung mellett szól a Y-OCTA technológia, ami alacsonyabb gyártási költségek mellett vékonyabb képernyőt eredményez, hiszen az OLED one-cell-touch panel érintésérzékelője a kijelző része, nem pedig különálló filmréteg.

Egy ezektől eltérő elemzés szerint inkább az Apple Watch alacsony fogyasztású LTPO – alacsony hőmérsékletű polikrisztallin-oxid – kijelző technológiája fog érvényesülni az új iPhone modellekben is, ami 15%-kal kevesebb energiát fogyaszt, mint az eddig is alkalmazott LTPS (alacsony hőmérsékletű poliszilikon).

Más vélemények szerint, mivel az LG 2020 második felében tér át teljesen az LTPO kijelző hátlap technológiára, energiahatékonyabb kijelzőket tud majd szállítani az Apple-nek. Mivel így az almás megacég megtakaríthatja a saját LTPO panelek legyártásának költségét, az új iPhone készülékek integrált LG kijelzővel rendelkeznek majd. Feltéve, ha addig tényleg meglépi az LG a technológiaváltást.

Mit találunk majd az új iPhone burkolata alatt?

A találgatások természetesen nemcsak a külcsín, de a belbecs vonatkozásában is megjelentek a prominens social media és tech-oldalakon. Nézzük, hogy ezen a téren milyen várakozásokat kell(ene) beteljesítenie az új iPhone-szériának!

ProMotion technológia

A Twitteren többen is azt csicsergik, hogy a 2020-as iPhone-széria az iPad Pro-ból már ismert, 120Hz képfrissítésre képes ProMotion technológiával fog rendelkezni.

A14 Chip

A DigiTimes szerint a TSMC az év második negyedében elkezdi az A14 processzorok gyártását a 2020-as iPhone készülékekhez, ami a jobb hőkezelésnek köszönhetően kisebb, gyorsabb és hatékonyabb akkumulátorokat eredményez majd.

RAM

A Barclays tech-elemzője, Blayne Curtis szerint az „iPhone 12 Pro” modellek 6 GB-os, míg az „iPhone 12” 4 GB-os RAM-ot fog tartalmazni.

Az UBS elemzői is úgy vélik, hogy a fejlesztés alatt álló négy iPhone változó mennyiségű RAM-mal fog rendelkezni.

Ők a maguk részéről várnak:

  • egy 6,7 hüvelykes iPhone-t 6 GB RAM-mal,
  • egy 6,1 hüvelykes iPhone-t 6 GB RAM-mal,
  • egy 6,1 hüvelykes iPhone-t 4 GB RAM-mal, és
  • egy 5,4 hüvelykes iPhone-t 4 GB RAM-mal.

Akkumulátor

Az Apple beszállítói egyedi akkumulátorvédő modulon dolgoznak, amely 50%-al kisebb és vékonyabb, mint az előző iPhone készülékek azonos alkatrésze. Ez nemcsak helyet szabadít fel a készülékben, de növeli az akkumulátor kapacitását is.

Hátsó kamerák

Az Apple jelentős változtatásokat hajtott végre a hátsó kamerarendszerben a 2019-es iPhone-sorozatban, az iPhone 11 Pro és a Pro Max új hármas lencse beállításával, és a 2020-as év további kamera-fejlesztéseket hozhat.

Például:

  • a lézer technológiás, 3D ToF (Time of Flight) hátsó kamerarendszer jelentős javulást eredményez a kiterjesztett valóság (AR) élvezetében,
  • lehetővé teszi a virtuális objektumok pontosabb észlelését, valamint a kamera jobb mélységélességet, ezáltal élesebb, kontrasztosabb, szebb képeket tud majd rögzíteni, valamint
  • a kamera képes lesz leolvasni a készüléktől legfeljebb 15 méter távolságra lévő területeket.

A TrueDepth első kamera is hasonló 3D-s technológiát használ, de mivel infravörös és nem lézeres technológiával működik, csak 25-50 centiméter távolságra „lát” jól.

Feltehetően a Sony lesz majd az Apple beszállítója az új rendszerhez.

Az UBS szerint a ToF hátsó, háromlencsés kamerarendszer várhatóan a két felsőkategóriás modellben lesz majd elérhető, a kedvezőbb árú új iPhone modellekben pedig kétlencsés lesz a kamerarendszer.

A tippek szerint a 6,1 és 6,7 hüvelykes készülékek fognak majd rendelkezni az egyes lencsék helyett a kamera érzékelőkben alkalmazott, optikai képstabilizálásra képes érzékelő-váltó technológiával is.

TrueDepth első kamerarendszer

  • Ming-Chi Kuo és a Barclays elemzői szerint legalább egy új iPhone-ban lesz TrueDepth elülső kamerarendszer,
  • a Credit Suisse elemzője szerint pedig a 2020-as széria legalább egy új, első kivágás nélküli, vagy Face ID azonosításra alkalmas iPhone-t fog bemutatni, a kijelző alsó részén elérhető ujjlenyomat-érzékelővel,
  • az Apple beszállítója, az AMS bejelentette az új érzékelő technológiát, amely lehetővé teszi a TrueDepth elülső kamerarendszerhez használt RBG fény- és az IR közelségérzékelő beágyazását az OLED kijelző alá.
    • az elemzők szerint ebből egyenesen következik, hogy az Apple bevezeti majd az új érzékelő-technikát a 2020-as széria modelljeibe, ami lehetővé tenné a cég számára, hogy kisebb Face ID-vel rendelkező iPhone-t hozzon létre.

5G kapcsolat

Annak ellenére, hogy az Apple és a Qualcomm korábban jogi csatározásokba bonyolódott, úgy tűnik, hogy a 2020-as széria mégis 5G képes Qualcomm modemekkel fog indulni Intel chipek helyett. A Qualcomm RF front-end komponenseit illetően nem ilyen kedvező a döntés, melynek oka az időkorlát, ami potenciálisan befolyásolhatja a maximális vezeték nélküli sebességet. Ehelyett az Apple saját antennamodul tervezésének ötletét fontolgatja, de a végeredményt majd úgyis csak szeptemberben fogjuk meglátni.

Ming-Chi Kuo szerint a 2020-ra várható összes iPhone 5G technológiát fog használni, és mindegyik a Qualcomm X55 5G modem chipjével rendelkezik majd. Az X55 chip a Qualcomm első 5G chipje, amely támogatja az összes fő frekvenciasávot, üzemmódot és hálózati telepítést.

Az X55 chip 7 Gb/s csúcs letöltési sebességet és 3 Gb/s feltöltési sebességet kínál, bár ezek a számok elméleti maximumok. A tényleges sebesség nyilván a szolgáltató hálózatától függ.

WiFi

A 2020-as iPhone széria az IEEE 802.11ay néven ismert új Wi-Fi szabványt támogathatja, ami megduplázza a sávszélességet. A WiFi specifikáció a 60 GHz-es spektrumot használja, és várhatóan 2020 végére készül el.

Mire számíthatunk az Apple-től 2021-ben?

Az Apple tervezői végső soron arra törekszenek, hogy eltávolítsák az iPhone külső portjainak és gombjainak nagy részét. Egy abszolút letisztult dizájnnal rendelkező eszköz tervezésén dolgoznak gőzerővel. Ha a vezeték nélküli töltési technológia is fejlődik, akkor az Apple 2021-ben kiadhat egy kizárólag Qi töltési porttal rendelkező iPhone-t.

Emellett Ming-Chi-Kuo arra számít, hogy a várhatóan 5,5 és/vagy 6,1 hüvelykes LCD kijelzős, alsóbb kategóriás 2021-es széria már nem tartalmaz majd Face ID-t, kizárólag Touch ID ujjlenyomat-érzékelőt.

Okoseszközök

Új fejezet a Galaxy AI fejlesztéseinek történetében

A Samsung új szintre emeli a mobilélményeket a Galaxy eszközök mesterséges intelligenciával támogatott személyre szabhatóságával.

Az adatvédelemre épülő One UI 7 szoftverfrissítés és az új Now Bar funkció a hatékonyság mellett könnyebben kezelhető mindennapokat is ígér. Az AI-alapú újítások pedig úgy segíthetnek a felhasználóknak, hogy közben megőrzik a személyes adataik biztonságát.

Kevesebb stressz és több szabadidő? Képzeljük el, hogy a segítség automatikusan érkezik, anélkül, hogy kérnünk kellene. A mobil AI korában arra koncentrálni, ami igazán számít nem álom, hanem valóság, amely hamarosan a Galaxy ökoszisztémában is elérhetővé válik.

A Samsung néhány héttel ezelőtt tette elérhetővé a One UI 7 bétaverzióját. Az AI-integrált operációs rendszerrel a vállalat egy új korszakot nyitott meg: az AI platform egyedülálló személyre szabási lehetőségekkel növeli a felhasználók mobilélményét.

A vállalat szemléletmódja az AI személyre szabása terén – az első AI telefon bevezetésétől kezdve, a készülékeken belüli mesterséges intelligencia folyamatos fejlesztéséig – az, hogy ne kössön kompromisszumot az adatvédelem kérdésében. A cél, hogy a felhasználók kihasználhassák az AI mobil előnyeit, amely alaposan ismeri az igényeiket és támogatja őket. Olyan készülékekre van szükségük, amelyek életstílusukhoz igazodnak, növelik hatékonyságukat és segítenek megküzdeni a mindennapi akadályokkal, mindezt a személyes adatokkal való visszaélés veszélye nélkül.

Fejlesztések az adatvédelem érdekében

A Galaxy S széria következő okostelefonjai megjelenését megelőlegezve a Samsung nemcsak több személyre szabási lehetőséget, hanem nagyobb biztonságot is kínál a Galaxy-felhasználóknak. A vállalat ennek érdekében hozta létre a Personal Data Engine-t, egy olyan erőteljes adatvédelmi fejlesztést, amely biztosítja a személyes adatok készülékeken és alkalmazásokon átívelő védelmét.

A személyre vonatkozó adatokat a Knox Vault által kezelt titkosítási kulcs védi gondosan egy biztonságos tárhelyen. Ez ugyanaz a megbízható felület, amelyet az okostelefonon tárolt legbizalmasabb információk, például a biometrikus adatok védelmére használnak. A kiterjedt védelem érdekében a posztkvantum-kriptográfia a jövőben is biztosítja az adatok biztonságát a növekvő kvantumszámítási fenyegetésekkel szemben.

Now Bar

A Samsung még több egyedi mobilélményt kínál a Galaxy-val. A One UI 7 egyik legmeghatározóbb eleme a Now Bar, amely újraértelmezi a személyre szabhatóságot azáltal, hogy a mindennapi műveleteket és a leggyakrabban használt alkalmazásokat egyszerűen illeszti a zárolt képernyőhöz. Ezáltal egy olyan felület jön létre, ahol a felhasználó egy helyen vezérelheti a szórakozását, lemérheti egyéni csúcsidejét az edzésen, útvonaltervet kaphat a következő találkozójához, vagy idegen nyelveken kommunikálhat.

Az új fejlesztések sokoldalú élményekhez biztosítanak hozzáférést. A telefon pedig nem csupán értesítéseket küldhet a tulajdonosának, hanem az életstílusát is támogathatja. Például, ha koreai Szöulból a kaliforniai San Joséba tartó utazáshoz csomagol, a telefon készülődés közben felajánlja, hogy a gyorsabb hozzáférés érdekében hozzon létre egy mappát a legfontosabb alkalmazásokkal. A készülék értesítést küldhet, ha ideje elindulnia a reptérre, hogy ne késse le járatát. Emellett összeállít egy utazási lejátszási listát, hogy megalapozza a hangulatot a hosszú repülőútra. Az időjárás-előrejelzést egyetlen mozdulattal elérheti, nem kell interneten keresgélnie vagy különböző alkalmazásokat megnéznie. A telefon képes az utazás szinte bármely pillanatát megörökíteni, és segít újra átélni a legfontosabb történéseket.

A Galaxy AI akár egész nap tájékoztathatja, személyre szabott, megvalósítható tippekkel és ajánlásokkal ösztönözheti a felhasználót. Újszerű személyre szabás és megbízható adatvédelem. Ez a Galaxy AI fejlesztésének következő lépcsőfoka.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Okoseszközök

Karácsonyi klasszikusok új köntösben

A mesterséges intelligencia új életre keltheti a kedvenc karácsonyi filmjeinket.

A Samsung okostévéken elérhető AI alapú funkciók most a régi klasszikusokat még részletgazdagabbá és tisztábbá varázsolhatják, hogy a jól ismert ünnepi történeteket rendkívüli minőségben élvezhessük.

Az ünnepek közeledtével előkerülnek azok a filmklasszikusok, amelyek megidézik számunkra az igazi karácsonyi hangulatot, ezért évről-évre szívesen újranézzük őket. De mi lenne, ha idén nemcsak a nosztalgiának adnánk teret, hanem a régi kedvenceinket egy új, izgalmas szemszögből ismernénk meg?

A Samsung TV-k 8K AI Felskálázás Pro funkciója a tartalmakat 8K minőséghez közelítő részletességgel és tisztasággal jelenítheti meg, így kedvenc karácsonyi filmjeink minden részletét kiemelkedő minőségben élvezhetjük, a ragyogóan csillogó égősoroktól, a hópihékig. Az intelligens technológia folyamatosan javítja a felbontást, így minden jelenet kristálytiszta és részletgazdag lehet. Nemcsak a képminőségen javíthatunk, hanem az akciók is élvezetesebbek lehetnek: az AI Mozgásjavító Pro funkciónak köszönhetően a gyors jelenetek – például a pórul járt betörők találkozása a szellemes csapdákkal – most tisztábban és simábban jelenhetnek meg.

Az AI-alapú Relumino mód egy vizuális segéd, amely dinamikusan kiemeli a képernyőn megjelenő elemek kontúrjait, a kontrasztot és a színeket, így a tartalmak tisztábbá válhatnak, ezzel javítva a láthatóságon, így senkinek sem kell kimaradni a közös filmnézésből, együtt varázsolhatják el a karácsonyi kalandok az egész családot.

Az AI hangtechnológiának köszönhetően az új Adaptív hangerőszabályozás Pro funkció kiemeli az emberi beszédet a háttérzajból, így minden szó tisztán és érthetően hallható, míg az Adaptív hangzás Pro technológia intelligensen igazítja a hangot a tartalomhoz és a szoba akusztikájához, így garantálva a valósághű, részletgazdag hangzásvilágot, amely minden jelenetet még magával ragadóbbá tesz.

A Samsung AI alapú funkciói nem csupán a képernyőt, hanem az egész ünnepi hangulatot is új életre kelthetik, így, a technológia és a klasszikus filmek tökéletes harmóniájával, idén a karácsony valódi varázsát élhetjük át – még részletgazdagabban, még tisztábban, mint valaha, így biztosítva az élményt, amit még a Grincs sem lophat el.

A Samsung tévékkel és funkciókkal kapcsolatos további információ a Samsung weboldalán érhető el.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Okoseszközök

Az LG megnyitja a ThinQ API-t az okosotthonok fejlődése érdekében

api

Az LG Electronics (LG) teljesen nyílttá tette LG ThinQ elnevezésű okosotthon-platformjának alkalmazásprogramozási felületét, így a fejlesztők mostantól könnyen alakíthatnak ki egyedi ökoszisztémákat az LG készülékeivel.

Az LG elindította a Smart Solution API fejlesztői weboldalt (smartsolution.developer.lge.com), amellyel hivatalosan is nyílttá tette az LG ThinQ alkalmazásprogramozási felületetét. Az API egyfajta digitális csatlakozóként működik, amely lehetővé teszi a különböző szoftverek számára, hogy egymás funkcióihoz zökkenőmentesen hozzáférhessenek. A nyílt API ezáltal lehetőséget biztosít a fejlesztők számára, hogy az LG mesterségesintelligencia-alapú készülékeinek különféle funkcióit beépítsék saját alkalmazásaikba vagy rendszereikbe, ezzel továbbfejlesztve szolgáltatásaikat.

Az LG ThinQ API két kategóriára oszlik:  a ThinQ API az egyéni felhasználóknak, míg a ThinQ Business API a vállalati partnereknek szól. A ThinQ API lehetővé teszi az otthonokban vagy épületekben telepített LG-eszközök távvezérlését, valamint megkönnyíti a különböző platformokkal való integrációt.

Az egyéni felhasználók számára a ThinQ API lehetővé teszi az LG ThinQ alkalmazásban regisztrált, mesterséges intelligenciát alkalmazó készülékek vezérlését és felügyeletét különböző okosotthon-platformokról. A ThinQ API használatával bárki könnyedén létrehozhat egy személyre szabott okosotthont, amely illeszkedik életstílusához.. A Home Assistant globális okosotthon-platform felhasználói például már 26 féle mesterséges intelligencia alapú LG készüléket, köztük hűtőszekrényeket és mosógépeket is csatlakoztathatnak és vezérelhetnek meglévő okosotthon környezetükben. A Home Assistant egy nyílt, közösségi platform, amelynek világszerte mintegy egymillió felhasználója van. A közösség együtt fejleszt különböző okosotthon-funkciókat, például eszközautomatizálást, vagy különböző funkciók bővítését.

Az LG felvásárolta az Athom nevű, kiterjedt IoT-eszközcsatlakozási lehetőségeiről ismert, okosotthon-rendszereket fejlesztő vállalatot, hogy ezáltal felgyorsítsa a külső termékek és szolgáltatások integrálását saját ThinQ platformjába. Az Athom Homey nevű okosotthon-hubja jelenleg több mint 50 000 különböző készülék összekapcsolására képes. A társaság alkalmazásboltja mintegy 1000 applikációt tartalmaz, amelyek olyan globális márkák termékeit és szolgáltatásait kapcsolják össze és vezérlik, mint például a Philips vagy az Aqara. Az LG célja, hogy az Athom kiterjedt nyílt ökoszisztémáját és az IoT-eszközök csatlakoztathatóságát integrálja saját ThinQ On AI hub okosotthon-rendszerébe. A társaság tervei szerint ezáltal egy olyan mesterségesintelligencia-alapú okosotthon jöhet létre, amiben a generatív AI jobban megérti az ügyfelek igényeit és optimális megoldásokat kínálhat.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss