Okoseszközök
10-ből 9 tanár úgy véli, hogy az iskolák felelőssége a digitális ismeretek előmozdítása
A Vodafone Alapítvány 11 európai országban kérdezte a tanárokat arról, milyen oktatási programokkal erősítenék a fiatalok digitális kompetenciáit.
A felmérés rámutatott: a pedagógusok ugyan rendkívül fontosnak tartják a diákok ezen ismereteinek bővítését, ugyanakkor nem rendelkeznek kellő tapasztalattal a digitális tanítás terén.
A Vodafone Alapítvány új nemzetközi jelentése szerint az európai tanárok nem rendelkeznek kellő tapasztalattal a digitális tanítás terén. A tizenegy európai ország 3000 tanárának megkérdezésével készült felmérés rámutat, hogy a társadalmi és technológiai igények hogyan alakítják át az európai oktatást, és hol van szükségük a tanároknak támogatásra ahhoz, hogy boldoguljanak a technológia által vezérelt világban.
A világjárvány alatti iskolabezárások miatt sok intézmény mozdult el a digitális oktatás felé, az európai tanárok digitális készségei között mégis jelentős eltérések mutatkoznak: a megkérdezettek 20 százaléka állítja, hogy kevés vagy semmilyen tapasztalattal nem rendelkezik a digitális technológia tanításban való használatáról. A pedagógusok 92 százaléka úgy véli, hogy az iskolák felelőssége a digitális írástudás előmozdítása, ugyanakkor nagyobb részük azt érzi, több képzésre lenne szükségük ezen a területen. A felmérés szerint a digitális tanítással kapcsolatos képzések három legvonzóbb témája a digitális technológia használata a személyre szabott tanulás támogatására, a digitális tanítási és tanulási források tantárgyspecifikus használata, valamint a digitális technológia pedagógiai integrációja a tanítási és tanulási folyamatokba. A továbbképzésükhöz a tanárok maguk is az online térben hozzáférhető tananyagokat, online tanfolyamokat tartanák a leghasznosabbnak.[1] A tanárok és diákok digitális kompetenciafejlesztését támogató tananyagokra azért is van különösen nagy szükség, mert a 2021 májusában kiadott, a „21. századi olvasók” című OECD PISA-jelentéséből – amely elkészültét a Vodafone Németország Alapítvány társfinanszírozta – kiderül, hogy az európai diákok nehezen tudják kezelni az interneten és a digitális szolgáltatásokon keresztül érkező információáradatot. Idehaza tovább árnyalja képet az Európai Bizottság által közzétett DESI mutató is2, miszerint 2022-ben Magyarország a digitális gazdaság és társadalom fejlettsége tekintetében a 27 uniós tagállamból a 22. helyen áll.
A Vodafone európai alapítványai évek óta a digitális kompetenciafejlesztés hatékony elmozdításán dolgoznak, szakmai tapasztalatok és bevált gyakorlatok megosztásával. Látva azt, hogy a 21. század kihívásaira új tanítási módszerekkel és ismeretekkel lehet felkészülni, a Vodafone Alapítvány erre reagálva a magyar, holland, portugál, román, spanyol, török és német alapítványai bevonásával új páneurópai digitális kompetenciafejlesztést célzó oktatási programot jelentett be Skills Upload Junior néven. Ennek célja, hogy segítsenek a diákoknak és a pedagógusoknak a digitális technológiák kreatív, kritikus és magabiztos használatát. A Vodafone Magyarország Alapítvány ezen felül digitális tananyagokkal és játékos ötletpályázattal is támogatja a fiatalok és tanáraik készségeinek fejlesztését.
A Vodafone Magyarország Alapítvány 2020-ban indította el E-skola néven edukációs oldalát, ahol több gyakorlati, szemléletformáló és akkreditált digitális tananyagot és információt tett már közzé szülők, diákok és tanárok számára, hogy kreatívan, kritikusan és magabiztosan tanulják meg használni a digitális technológiákat. A Netszülő e-learning programok a szülőknek segítenek abban, hogy gyermekeikkel megismertessék a digitális világ előnyeit és veszélyeit, és segítsenek nekik eligazodni a digitális térben. A NetGuru pedig egy 9-14 éves gyerekeknek szóló, az internetbiztonság témáját játékosan és interaktívan feldolgozó, 3 tanórás képzés, melyet iskolai felhasználásra terveztek. Az E-skola felülete alsós tanítóknak, felsős, valamint középiskolai tanároknak is biztosít kurzust, így ők egy 30 órás, akkreditált képzés keretében szerezhetnek gyakorlati ismereteket az IKT eszközök tanórai használatával kapcsolatban.
A kezdeményezés legújabb programja a Zöld Kód – Kódolj a holnapért! Fenntarthatósági ötletpályázat, amelyet a 2022-es CodeWeek alkalmából írt ki a Vodafone Alapítvány. A verseny során 3-8. osztályos diákoknak diákoknak olyan robotokat kell megálmodni, amelyek támogathatják a fenntartható jövőt. A beérkezett pályamunkák közül 10, a szakmai zsűri által kiválasztott ötletet a Vodafone vadonatúj székházában rendezendő döntőn szakmai mentor segítségével meg is valósíthatnak a végső megmérettetésig jutott csapatok. Így nemcsak a szervezők gazdagodhatnak egy jó ötlettel, amely megoldást adhat valamely globális kihívásra, hanem a pályázók is hasznos ismereteket szerezhetnek a kódolás és robotika izgalmas témakörében. További információ a Vodafone Magyarország oktatási programjairól és a Zöld Kód – Kódolj a holnapért! fenntarthatósági ötletpályázatról itt érhető el.
Okoseszközök
Csomag az égből? Már nem sci-fi, de még nem is valóság
Amikor csomagszállító drónokról hallunk, sokan jövőbe illő jeleneteket képzelnek maguk elé: lebegő szerkezetek hozzák házhoz a rendelést, közvetlenül az erkélyre vagy a kertkapu elé.
A valóság azonban ennél jóval összetettebb, és a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy ezek az eszközök önállóan, biztonságosan és megbízhatóan tudjanak tájékozódni a gyakran kiszámíthatatlan városi környezetben. A HUN-REN SZTAKI Rendszer- és Irányításelméleti Kutatólaboratóriumának (SCL) szakemberei ezen a területen értek el világszinten is egyedülálló eredményeket olyan intelligens irányítási megoldások fejlesztésével, amelyekkel a drónok képesek valós időben reagálni a környezet változásaira – mindezt minimális energiafelhasználás mellett.
A drón, ami lát, gondolkodik és dönt
Ahhoz, hogy egy drón biztonságosan repülhessen, tudnia kell, hol van, mi van körülötte, és merre érdemes haladnia. Ehhez nem elég előre beállítani a repülési pályát – villámgyors, rögtönzött alkalmazkodásra van szükség. Egy arra szálló madár, az építkezés miatt felállított daru, vagy akár egy hirtelen széllökés is felülírhatja az eredeti útvonaltervet. Az autonóm drónokat különféle érzékelők segíthetik a tájékozódásban: GPS, gyorsulás- és forgásisebesség-mérők, kamerák, illetve a LIDAR, ami a radarhoz hasonlóan működik, de rádióhullámok helyett lézerrel térképezi fel a környezet tárgyait és akadályait.
Itt érkezünk el a technológia egyik alapvető dilemmájához: felszerelhetjük a drónt a lehető legjobb szenzorokkal, de azok nehezek, sok energiát fogyasztanak, és bonyolultabbá teszik a működést. Egy drón pedig csak korlátozott súlyt bír el, és akkumulátorának kapacitása is véges. Ezért van szükség okos, hatékony irányítási megoldásokra – a cél nem az, hogy minden apró adatot észleljen és rögzítsen az eszköz, hanem az, hogy pont annyit érzékeljen és dolgozzon fel, amennyi a gyors, biztonságos döntésekhez elegendő.
A HUN-REN SZTAKI SCL kutatói olyan szoftveres rendszereket fejlesztenek, amelyek képesek a rendelkezésre álló adatok alapján gyors és megbízható döntéseket hozni.
„Ezek a rendszerek nemcsak előre terveznek, hanem a legkisebb váratlan változásra is reagálva folyamatosan tervezik újra a drón mozgását – mondja Péni Tamás, az SCL kutatója. – Nem elég ugyanis azt tudnunk, hogy az adott pillanatban hol van az akadály, azt is fel kell mérnie az eszköznek, hogyan mozoghat az a tárgy a jövőben, és megfelelő biztonsági távolságok betartásával ehhez igazítania kell a saját mozgását is.”
Ennek érdekében a repülési pálya kialakítása két szinten történik. Az egyik a globális szint, ami annak felel meg, mint amikor az autónkkal a GPS alapján elindulunk úticélunk felé. A rendelkezésre álló térképek és információk alapján a drón ugyanígy tervezi meg előre az útvonalát. Amikor azonban váratlan helyzet adódik – például egy akadály kerül a drón elé –, akkor életbe lép a lokális szintű tervezés, az eszköz változtat a röppályáján, sőt, ha kell, az egész további útvonalát is módosítja. Ha pedig több drón van egyszerre a levegőben, akkor ezek kommunikálni is tudnak egymással. Ha például az egyik új akadályt vesz észre – mondjuk egy darut, amit nem jeleztek a térképen –, ezt az információt azonnal meg tudja osztani a többi drónnal. Így minden eszköz egyetlen közös, valós idejű „térképen” dolgozik, és mindannyian képesek biztonságosan eljutni a célállomásra.
A HUN-REN SZTAKI kutatói által kifejlesztett rendszerrel felszerelt drón képes arra, hogy egy egyszerű horog segítségével önállóan felvegye a csomagot a mozgó járműről, majd egy másik, szintén mozgó járműre kézbesítse – centiméteres pontossággal. A vásári horgászós játékból tudhatjuk: ez még saját kezünkkel irányítva sem könnyű mutatvány. Emberi vezérlés nélkül, teljesen autonóm drónnal pedig a világon jelenleg csak a magyar laboratóriumban képesek ezt végrehajtani.
„Más nemzetközi kísérletek nehezebb és bonyolultabb, aktív megfogó mechanikát, például tűket, elektromágnest vagy markoló kart használnak, míg a mi megoldásunk nem csupán technológiailag egyszerűbb, de energiatakarékosabb is – mondja dr. Tóth Roland, az SCL kutatója. – Ez lehetővé teszi, hogy olcsóbb, kisebb drónok is el tudjanak végezni komplex feladatokat, ráadásul egy horog aránylag könnyen felszerelhető bármely csomagra.”
Pizzát azért még ne rendeljünk a drónoktól
Bár a csomagszállító drónokat leggyakrabban városi környezetben képzeljük el, az első, valóban működő rendszerekkel nem a nagyvárosi utcákon találkozunk majd. Ennek egyszerű oka van: a vidéki, ritkán lakott környezet, vagy éppen a zárt terek, raktárak sokkal kiszámíthatóbbak.
Néhány országban már elindultak az első olyan szolgáltatások, ahol a drónok gyógyszert, ételt vagy kisebb csomagokat szállítanak, ám ezek jellemzően stabil időjárási viszonyok között, alacsony épületek és egyszerű légiforgalom mellett működnek. Ilyen környezetben nincs szükség nagy pontosságra vagy gyors irányváltásokra.
Ezzel szemben az a fajta irányítás, amely lehetővé teszi, hogy egy drón akár mozgó járművek között is biztonságosan és önállóan kézbesítsen csomagot, még nem része a hétköznapi gyakorlatnak. Az ilyen feladatokhoz szükséges, valós idejű és centiméteres pontosságú mozgásvezérlés az, amiben a HUN-REN SZTAKI kutatóinak munkája világszinten is előremutatónak számít.
Ezeknek a fejlesztéseknek pedig az ipari vagy logisztikai létesítmények jelenthetik a legjobb tanulópályát: az ilyen zárt terekben ugyanis nincsenek véletlenszerű mozgások, madarak vagy járókelők, és nem befolyásolja a repülést a szél vagy a köd. Így ideális környezetet biztosítanak a precíziós autonóm repülés fejlesztéséhez, ahol a drónok valódi kihívások között, de ellenőrzött módon bizonyíthatják megbízhatóságukat.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
A TCL nemzetközileg elismert formatervezési díjakkal folytatja az évet
A TCL, a világ egyik vezető szórakoztatóelektronikai és a világ első számú ultranagy, Mini LED és Google TV márkája büszkén jelenti be, hogy 17 rangos nemzetközi formatervezési díjjal, köztük 10 iF Design Awards és 7 Red Dot Product Design Awards díjjal tüntették ki, ami megerősíti a vállalat vezető szerepét a felelős, emberközpontú és prémium terméktervezésben.
Ezek az elismerések a televíziók, mobileszközök, intelligens háztartási készülékek, UX-dizájn és az összekapcsolt életstílust támogató termékek területére terjednek ki, tükrözve a TCL hosszú távú elkötelezettségét a kiváló tervezés, a fenntarthatóság és az innováció iránt a cég termékfelhozatalában.
Shane Lee, a TCL Industries Design Innovation Center (DIC) vezérigazgatója a következőket mondta:
„A TCL-nél a tervezés adja az alapját mindennek. Ezek a rangos nemzetközi formatervezési díjak elismerik az innovatív és nagy teljesítményű termékek előállítására irányuló erőfeszítéseinket. A fenntarthatósági stratégiánkhoz igazodva kiemelten kezeljük az emberközpontú tervezési megközelítéseket és az újrahasznosítható anyagok használatát is. Az innováció iránti folyamatos elkötelezettségünk, amelyet a TCL Ai Me, a világ első moduláris mesterséges intelligenciával rendelkező kísérőrobotja is példáz, továbbra is vezető szerepet játszik a formatervezésben.”
Stefan Streit, a TCL Europe marketingigazgatója hozzátette:
„A TCL-nél hiszünk abban, hogy a nagyszerű design nemcsak az esztétikáról szól, hanem arról is, hogy tartalmas élményeket teremtsünk ügyfeleink számára. Ezek a díjak tükrözik elkötelezettségünket az innováció, a felhasználhatóság és a fenntarthatóság kombinációját kínáló termékek előállítása iránt, amelyek még több ember számára teszik elérhetővé a legmodernebb technológiát Európa-szerte.”
iF Design Awards 2025
A tervezés kiválósága iránti rendíthetetlen elkötelezettségének elismeréseként a TCL 2025-ben számos rangos nemzetközi elismerésben részesült. A vállalat előremutató megközelítését és a felelős, felhasználó-központú tervezés iránti elkötelezettségét több termékkategóriában is elismerték.
A legjelentősebb elismerések közé tartozik, hogy a TCL 2025 új C sorozatú televíziója két iF Design Awards díjat kapott mind a High-end QD-Mini LED TV sorozat, mind a Mainstream TV sorozat kategóriában, ezzel is ünnepelve a prémium dizájnt és a kijelzőtechnológia innovációját. A TCL A300-as sorozatú tévé és UX Design egyaránt elnyerte az iF Design Award 2025 díjat, ami kiemeli a TCL elkötelezettségét az ipari formatervezés és a felhasználói élmény iránt.
Emellett a TCL R290 Tri-Thermal ATW hőszivattyú elnyerte az iF Design Award 2025 díjat a fenntartható és hatékony otthoni megoldásokhoz való hozzájárulásáért, a TCL PlayCube projektor pedig szintén iF Design Award 2025 díjat kapott innovatív, Rubik-kocka ihlette kialakításáért és kivételes teljesítményéért. A mobil kategóriában a TCL 50 Pro NXTPAPER 5G, valamint két alkalmazás kapott elismerést a kiemelkedő UX-dizájnért, és iF Design Awards 2025 díjat a vizuális kényelem és a felhasználói felület tervezésének kiválóságáért.
Red Dot Design Awards 2025
A TCL átgondolt és fogyasztóközpontú terméktervezés iránti elkötelezettségét mutatja, hogy a közelmúltban több TCL-terméket is Red Dot Design Awards 2025 díjjal tüntettek ki. Az elismert termékek közé tartozik a TCL 50 Pro NXTPAPER 5G okostelefon, a TCL R290 Tri-Thermal ATW hőszivattyú, a TCL Party hordozható hangszórósorozatának egy része, valamint a TCL QD-Mini LED monitorcsaládja – mindegyiket az esztétikai vonzerő és a mindennapi funkcionalitás ötvözéséért ünnepelték. A TCL szélessávú megoldások terén tett erőfeszítéseit is díjazták, beleértve a TCL LINKBASE FG7300 Fiber Gatewayt és TCL LINKBASE FG7720-at és a TCL LINKHUB HH526 5G kültéri egységet, megerősítve a márka elkötelezettségét a gyakorlati innováció mellett az intelligens otthoni ökoszisztémában.
Ezek a díjak tovább erősítik a TCL folyamatos erőfeszítéseit, hogy a formatervezést, a fenntarthatóságot és a technológiai kiválóságot termékfejlesztési stratégiájának középpontjába helyezze.
A díjak teljes listája elérhető a https://www.tcl.com/global/en/tcl-design/tcl-design-awards/tcl-2025-design-awards oldalon.
Meghatározó formatervezési hagyomány
A TCL vezető szerepe a formatervezésben a globális elismerés, a díjnyertes formatervezés és az iparágon belüli jelentős partnerségek szilárd alapjára épül. 2024-ben a TCL továbbfejlesztette tervezési megközelítését a neves CMF (Color, Material, Finish) szakértővel, Chris Lefterivel való együttműködés révén, amelyet az IFA 2024-en mutattak be, és amely a fenntartható anyagokra és az emberközpontú tervezésre összpontosított.
Ezen eredmények középpontjában a TCL Design Innovation Center (DIC) áll. A DIC vezeti a TCL globális tervezési stratégiáját és végrehajtását, biztosítva az egységes tervezési nyelvet a TCL többkategóriás termékportfóliójában. A csapat azonosítja a kialakulóban lévő társadalmi, kulturális és életmódbeli trendeket, és átülteti őket a tervezési stratégiába, az ipari formatervezésbe és a felhasználói élménybe. A testület a terméktervezés, a mérnöki tervezés, a vizuális kommunikáció, a felhasználói élmény és az üzleti stratégia multidiszciplináris szakértőiből áll.
A DIC kulcsszerepet játszik a felelős és fenntartható tervezési gyakorlatok integrálásában is, biztosítva, hogy a TCL termékei következetesen tükrözzék a márka innováció, fenntarthatóság és emberközpontú tervezés iránti elkötelezettségét.
A tervezés és az innováció e holisztikus megközelítése révén a TCL még jobbá varázsolja a mindennapi élményeket, megerősítve elkötelezettségét a „nagyszerűség inspirálása” iránt, azáltal, hogy világszerte gazdagítja ügyfelei életét.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
Immerzív gaming élmény az Evnia 34M2C5501A modellel
A Philips bemutatja a 34 hüvelykes, ultraszéles Evnia 34M2C5501A modellt, a legújabb tagját az Evnia 5000 gaming monitor-sorozatnak, amelyből tavaly év végén már bemutatkozott a 27 hüvelykes 27M2C5501 és a 32 hüvelykes 32M2C5501 modell.
Az Evnia 34M2C5501A (34 hüvelyk / 86,4 cm) egy ívelt Fast VA monitor, amely minden olyan funkcióval rendelkezik, amely a tökéletes sebesség és precizitás élvezetéhez szükséges, éles, friss képekkel és 0,5 ms MPRT válaszidővel, Smart MBR funkcióval az extra zökkenőmentes játékhoz. A monitor 180 Hz képfrissítési sebességgel és alacsony bemeneti késleltetéssel felejthetetlen gaming élményt biztosít. A VESA DisplayHDR 400 tanúsítványnak és az UWQHD felbontásnak köszönhetően a kijelző kiváló élességet és színeket nyíjt, a Stark ShadowBoost funkció pedig tovább növeli a vizális teljesítményt azáltal, hogy segíti a játékosok látását a sötét jelenetekben.
Ez a modell új szintű immerziót kínál: 1500R görbülete leköveti a szem természetes látómezejét, míg az AI-támogatású Ambiglow világítás, amely a színeket a videótartalomnak megfelelően képes beállítani, minden egyes jelenetben intenzívebb szórakozást nyújt.
Összefoglalva, a Philips Evnia 34M2C5501A legfontosabb jellemzői a következők:
- 0,5 ms MPRT válaszidő és ultragyors sebesség az éles képek és a zökkenőmentes játék érdekében
- 180 Hz képfrissítési sebesség az sima mozgásért
- Alacsony input lag, amely csökkenti a késleltetést az eszközök és a monitor között
- Stark ShadowBoost: a jobb láthatóságért a sötét jelenetekben
- AI-támogatású Ambiglow: az intenzívebb hangulati hatásokért
- A játékosok számára optimalizált SmartImage játékmódok
- Optimális csatlakoztathatóság az USB elosztó segítségével
- Beépített sztereó hangszórók a multimédiához
- LowBlue üzemmód és Flicker-free technológia a szemkímélő megtekintéshez
- Dönthető, forgatható és állítható magasságú állvány az ideális megtekintési pozícióért
A Philips Evnia 34M2C5501A monitor már elérhető € 359,00 ajánlott fogyasztói áron.
További információk a Philips Evnia 34M2C5501A monitorról: https://www.philips.hu/c-p/34M2C5501A_00/
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Okoseszközök2 hét ago
A SPAR új JBL hűségpromóciójával ismét veled mozdul a zene
-
Ipar1 hét ago
Az AI hardver- és energiaigénye nem ismer határokat
-
Okoseszközök1 hét ago
Immerzív gaming élmény az Evnia 34M2C5501A modellel
-
Gazdaság5 nap ago
Több mint 10 ezer mérnök kellene a magyar gazdaságba
-
Ipar4 nap ago
A Schneider Electric megoldása hatékonyabbá teszi a kritikus infrastruktúrák védelmét
-
Gazdaság1 hét ago
Már a kis összegű személyi kölcsönökért is lehajolnak a bankok
-
Mozgásban1 hét ago
A cargo-partner szállította a világ legnagyobb harangját Brazíliába
-
Ipar1 hét ago
Daniella Electricity, a szakmai fejlődés, az innováció és a stratégiai partnerség központja a Construmán