Connect with us

Tippek

Növekvő kiberfenyegetettség – felértékelődik a megelőzés, az észlelés és a gyors reakció

megelőzés

Két olyan év után, amelyben gyakoriak voltak az IT-biztonsággal kapcsolatos kártevékenységek – noha az okozott károk kiegyensúlyozott mederben maradtak – 2023-ban a kiberfenyegetések viszonyrendszerének dinamikus változása miatt aggasztóan megnőtt a zsarolóvírusokhoz és zsaroláshoz kapcsolódó károk száma – figyelmeztet az Allianz Commercial legfrissebb jelentése.

A hekkerek egyre többször veszik célba az informatikai és a fizikai ellátási láncokat, tömeges kibertámadásokat indítanak, és új módszereket találnak arra, hogy pénzt zsaroljanak ki a kis- és nagyvállalatokból. A legtöbb zsarolóprogram-támadás során személyes vagy kényes kereskedelmi adatokat tulajdonítanak el zsarolás céljából. Az incidensek egyre összetettebbé és költségesebbé válnak, és nagyobb a lehetősége annak, hogy a vállalatok hírneve csorbát szenved.  Az Allianz Commercial nagy összegű kiberkárokat elemzett, és megállapította, hogy minden évben növekszik az adatszivárgást magukban foglaló esetek száma – a 2019-ben mért 40 százalékos érték a duplájára, közel 80 százalékra nőtt 2022-ben, a 2023-as számadat pedig ennél is jelentősen magasabb lesz.

„Ebben az évben ismét gyakoribbnak számítanak a kiberbiztonsági kárigények, mivel a zsarolóprogramokra szakosodott csoportok egyre kifinomultabb taktikákat alkalmaznak” – fejtette ki Scott Sayce, az Allianz Commercial globális kiberbiztonsági vezetője. „A 2023 első felében megfigyelhető kárigény-tendenciák alapján úgy gondoljuk, hogy év végére nagyjából 25%-os növekedésre számíthatunk a kárigények éves számában. A támadók visszatértek, és ismét a nyugati gazdaságokat vették célkeresztbe hatékonyabb eszközökkel, valamint továbbfejlesztett folyamatokkal és támadási mechanizmusokkal. A tapasztalt dinamika alapján a vállalatoknak erős védelemmel kell rendelkezniük a fenyegetés leküzdéséhez. Ennek a legfontosabb eleme egyre inkább a hatékony észlelési és gyors reagálási képességek kialakításában rejlik.

Hogyan alakulnak a zsarolóprogramokkal kapcsolatos kockázatok?

Az Allianz Commercial 2023-as kiberbiztonsági trendek: A legújabb fenyegetések és a kockázatenyhítés bevált gyakorlata – a rendszerfeltörés előtt, alatt és után című jelentése szerint 2022-ben stabilizálódott a kiberbiztonsági kárigények gyakorisága, ami a biztosított vállalatok tökéletesített kiberbiztonsági és kockázatkezelési intézkedéseinek tudható be. A zsarolótámadásos tevékenységek visszaesésében szerepet játszhatott továbbá az ukrán–orosz konfliktus, illetve az is, hogy a bűnüldöző hatóságok célba vették a zsarolóprogramokkal támadó bűnbandákat.  2023 első felében azonban csak a zsarolótámadásos tevékenységek előfordulása 50%-kal nőtt az előző év ugyanezen időszakához képest. Az úgynevezett „szolgáltatásként kínált zsarolóprogram” (Ransomware-as-a-Service, RaaS) eszköztárak komoly szerepet játszanak a támadások gyakoriságában. Ezek akár már 40 dollárért is megvásárolhatók. A zsarolóprogramokat használó bűnbandák emellett több támadást hajtanak végre gyorsabban. 2019-ben átlagosan 60 napba telt egy ilyen támadás kivitelezése – mára ez jellemzően mindössze négy napot vesz igénybe.

„A pénzszerzésre használt, kétszeres és háromszoros zsarolási technikákat magukban foglaló incidensek – amelyeknél titkosítást, adatszivárgást és elosztott szolgáltatás-megtagadási támadásokat alkalmaznak – nem számítanak újnak, viszont egyre elterjedtebbek” – fűzte hozzá Michael Daum, az Allianz Commercial kiberbiztonsági kárigényekért felelős globális vezetője. „A fenyegető szereplők számára több tényező miatt is vonzóbbá vált az adatszivárogtatás taktikája. A világon egyre több adatot gyűjtenek és egyre szélesebb körben, noha nemzetközi szinten egyre szigorítják a magánélet védelmére és az adatvédelmi incidensekre vonatkozó szabályozásokat. A kiszervezés és távoli hozzáférés trendjei miatt azonban több olyan interfész jön létre, amelyet a fenyegető szereplők kihasználhatnak.”

Az adatszivárgás jelentősen megnövelheti egy káreset vagy kiberbiztonsági kárigény költségét. Az ilyen incidenseket hosszabb időbe telhet megoldani, a jogi és informatikai vizsgálatok pedig rendkívül drágák lehetnek. Ha adatokat loptak el, a vállalatoknak pontosan tisztában kell lenniük vele, hogy mely adatok szivárogtak ki, és értesíteniük kell a történtekről az ügyfeleket, akik kártérítést kérhetnek, vagy jogi lépéseket tehetnek adataik biztonságának sérülését követően.

Ebben az évben számos nagyívű tömeges zsarolóprogram-támadásra került sor, mivel a fenyegető szereplők a szoftverek és az informatikai ellátási láncok gyenge pontjainak kihasználásával több vállalatot is célba vettek. Idetartozik a MOVEit fájlátviteli szoftver ellen intézett tömeges kiberbiztonsági támadás, amely az adattovábbítási program hiányosságait aknázta ki. Az eset magánszemélyek millióit és több ezer vállalatot érintett, hozzájárult a kárigények gyakoriságának eddigi megnövekedéséhez a 2023-as évben, és párhuzamosan több szerződő felet is megkárosított.

„A jövőben több tömeges kibertámadás várható” – szögezte le Daum. „A vállalatoknak és a biztosítóiknak alaposabban meg kell érteniük a szervezetek és a digitális ellátási láncok között fennálló kapcsolatot és függőségeket.”

Egyre több nyilvános eset

Régen kevés kiberbiztonsági incidens került nyilvánosságra. Mára teljesen megváltozott a helyzet, mivel a hekkerek az adatszivárogtatási taktika részeként az ellopott adatok online közzétételével fenyegetőznek. Az Allianz Commercial nagy összegű (1 millió euró feletti) kiberkárokat vizsgáló elemzése szerint a nyilvánosságra hozott esetek aránya a 2019-ben mért nagyjából 60%-ról 2022-re 85%-ra nőtt, és 2023-ban várhatóan még magasabb lesz. „Manapság ha adatszivárgásra kerül sor, az ügy nagy eséllyel eljut nyilvánossághoz. Erre minden vállalatnak fel kell készülnie!” – figyelmeztetett Rishi Baviskar, az Allianz Commercial kiberbiztonsági kockázatokkal kapcsolatos tanácsadásért felelős globális vezetője.

A vállalatok potenciálisan komoly pénzügyi és hírnévbeli következményekre számíthatnak, ha eltulajdonították az adataikat, ezért nagyobb nyomás nehezedhet rájuk, és úgy érezhetik, ki kell fizetniük a váltságdíjat. A kizárólag nagy összegű (1 millió euró feletti) károkat vizsgáló elemzés alapján a váltságdíjat kifizető vállalatok száma évről évre emelkedik – 2019-ben mindössze 10%-uk fizetett, 2022-ben viszont ez az adat 54%-ra nőtt. Két és félszer akkora a valószínűsége, hogy egy vállalat váltságdíjat fog fizetni, ha a támadás során titkosításon felül adatszivárgás is történt.

A kiszivárgott adatokért kínált pénz azonban nem feltétlenül orvosolja a problémát. Az érintett vállalatot akár külső felek is beperelhetik az adatvédelmi incidens miatt – különösen az Egyesült Államokban. Valójában kevés olyan eset van, amikor egy vállalatnak bele kell törődnie, hogy csak úgy férhet hozzá újra a rendszereihez és az adataihoz, ha kifizeti a váltságdíjat. Minden érintett félnek tájékoztatnia kell a hatóságokat, és együtt kell működnie az illetékes szervekkel.

A korai észlelés és a gyors reagálás jelentősége

A szervezetek támadásokkal szembeni védelme egy rabló-pandúr játék, amelyben az előny minden esetben a kiberbűnözőké. Az Allianz több, mint 3000 kiberbiztonsági kárigényt elemzett az elmúlt öt évből, és megállapította, hogy az összes incidens több mint 80 százalékánál a rendszerek külső manipulációja állt a káreset hátterében. A fenyegető szereplők jelenleg feltérképezik, hogyan automatizálhatják és gyorsíthatják fel a támadásokat mesterséges intelligencia (MI) segítségével. A technológia jóvoltából egyre eredményesebb, MI-vel támogatott kártevő szoftvereket, adathalász taktikákat és hangszimulációt vetnek be. Az összekapcsolt mobileszközök használata is ugrásszerűen megnőtt (az Allianz Commercial egyre több olyan incidenst rögzített, amely az e területhez köthető gyenge kiberbiztonsági mechanizmusok miatt állt elő), ezért valószínűsíthető, hogy a későbbiekben csak emelkedni fog a támadási felületek száma.

Emiatt egyre nehezebb kivédeni a kiberfenyegetéseket, és egyre nagyobb árat kell fizetni a sikeres támadásokért. Következésképpen minden eddiginél fontosabb szerepet töltenek be a korai észlelési és reagálási képességek, illetve az ezeket segítő eszközök. Az incidensek közel 90%-át gyorsan megfékezik. Ha azonban egy támadást nem állítanak le még a korai szakaszban, jóval kisebb eséllyel lehet megakadályozni, hogy jelentősen súlyosabbá és költségesebbé váljon.

„A hagyományos kiberbiztonsági gyakorlatok középpontjában a megelőzés állt, a cél pedig az volt, hogy a támadók ne juthassanak be a hálózatba” – fejtette ki Baviskar. „Noha a megelőzésre irányuló befektetések csökkenthetik a sikeres kibertámadások számát, mindig lesz olyan rés, amely lehetőséget ad az eredményes támadásra. Nem lehet például elérni, hogy egyetlen munkatárs se kattintson rá az egyre kifinomultabbá váló adathalász e-mailek hivatkozásaira.”

A vállalatok kiberbiztonsági kiadásaikkal az észlelést és a gyors reakciót kell megcéozniuk. Nem elegendő ugyanis, ha csak növelik a védelmi és megelőzési rétegek számát. Mindössze a vállalatok harmada fedezi fel az adatvédelmi incidenseket a saját biztonsági csapatai jóvoltából. Ugyanakkor rendelkezésre állnak korai észlelési technológiák, és meg is hozzák a kívánt eredményeket.

„Az észlelési rendszereket folyamatosan fejlesztik, és rendkívül sok fejfájást spórolható meg velük, valamint csökkenthető általuk mind az észlelési mind pedig a reakcióidő. Ezeknek a megléte fontos szempont számunkra a kiberbiztonsági kockázatok értékelése és a biztosítás alkalmával” – tette hozzá Baviskar.

A fel nem derített és nem záros határidőn belül megfékezett kiberincidensek akár ezerszer költségesebbek lehetnek, mint az észlelt és kezelt esetek – hangsúlyozza a jelentés. Az Allianz Commercial elemzése rávilágított, hogy a korai észlelés és reagálás megakadályozhatja, hogy egy 20 000 eurós kár 20 millió eurós összegűre rúgjon.

„A megelőzéssel csökkenthető a támadások gyakorisága, a reagálás pedig meghatározza, mennyire lesz jelentős a kár. Ettől függhet, hogy kisebb informatikai incidensről vagy teljes vállalati válságról beszélünk” – magyarázta Daum. „Úgy gondoljuk, hogy a vállalatok érdemben felkészülhetnek ezekre az eshetőségekre, és van hová fejlődniük az ilyen típusú támadók jelentette veszély megválaszolásában. Végső soron nagyban a korai észlelési és reagálási képességektől válik függővé, hogy mennyire sikerül mérsékelni a kibertámadások hatását, és gondoskodni arról, hogy a jövőben fenntartható legyen a kiberbiztosítási piac.”


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tippek

6 tipp, Hogyan gyorsítsd fel a lassú számítógépedet?

lassú számítógép felgyorsítása

A számítógépünk lassulása mindannyiunk életében előbb-utóbb elérkezik. Akár napi munkát végzel rajta, akár szórakozásra használod, biztosan megélted már, hogy egy-egy alkalmazás, vagy akár az egész rendszer belassul, és az optimális sebesség helyett órákig várakozol.

A jó hír, hogy van néhány egyszerű és hatékony módszer, amivel gyorsíthatod a lassú számítógépedet. Ebben a cikkben részletesen bemutatom a legjobb tippeket, hogy újra élvezhesd a gyors, problémamentes munkát a gépeden.

1. Tisztítsd meg a merevlemezt (hely és felesleges fájlok)

Az egyik leggyakoribb ok, amiért a számítógépünk lelassul, az a túl sok szemét fájl, ideiglenes adat, vagy nem használt programok felhalmozódása. Minél több fájl van a merevlemezen, annál nehezebb lesz az operációs rendszer számára a gyors működés biztosítása. Az alábbi lépések segítenek a rendszer tisztításában:

  • Töröld a felesleges fájlokat: Windows alatt a beépített „Lemezkarbantartó” eszközt használhatod a felesleges fájlok törlésére. Nyisd meg a Start menüt, keresd meg a „Lemezkarbantartó” eszközt, és futtasd a kívánt meghajtón.
  • Használj harmadik féltől származó programokat: Olyan alkalmazások, mint a CCleaner segíthetnek abban, hogy gyorsan eltávolítsák az ideiglenes fájlokat, előzményeit a böngészőknek, és más hasonlóan nem szükséges adatokat.

Ezekkel a lépésekkel felszabadíthatsz értékes helyet a merevlemezen, és javíthatod a rendszer sebességét.

2. Induló programok optimalizálása

Sokszor az okozza a lassulást, hogy túl sok program indul el automatikusan a számítógép bekapcsolásakor. Mindezek a programok erőforrást használnak, még akkor is, ha nem használjuk őket. A legjobb módszer, hogy ellenőrizd és módosítsd, hogy mely programok induljanak el a rendszer indításakor.

  • Windows rendszeren: Nyisd meg a „Feladatkezelőt” (Ctrl+Shift+Esc), majd kattints az „Indítás” fülre. Itt láthatod az összes olyan alkalmazást, amely automatikusan elindul a rendszer betöltésekor. Itt ki is kapcsolhatod azokat, amiket nem használsz.
  • MacOS rendszeren: Nyisd meg a „Rendszerbeállítások” alkalmazást, válaszd az „Indítási elemek” lehetőséget, és távolítsd el azokat, amelyek nem szükségesek.

Ezzel a lépéssel biztosíthatod, hogy a számítógéped ne legyen túlterhelve a szükségtelen programokkal már az induláskor.

3. Frissítsd a rendszert és a programokat

A rendszer és alkalmazások frissítései nemcsak új funkciókat, hanem hibajavításokat és teljesítményoptimalizálást is tartalmazhatnak. A legfrissebb verziók futtatása segíthet a rendszer gyorsabbá tételében, mivel a gyártók folyamatosan dolgoznak a hibák kijavításán és a teljesítmény javításán.

  • Windows rendszeren: Nyisd meg a „Beállítások” menüt, és válaszd a „Frissítés és biztonság” részt, majd kattints a „Frissítések keresése” gombra.
  • MacOS rendszeren: Nyisd meg az „App Store”-t, és kattints a „Frissítések” fülre.

A rendszered folyamatos frissítése lehetővé teszi, hogy a legújabb optimalizálásokat élvezd, ami egy gyorsabb működést biztosít.

4. Memória (RAM) bővítése vagy SSD telepítése

Ha a fent említett módszerekkel nem sikerült elégedettségedet elérni, akkor előfordulhat, hogy a gép hardveres teljesítménye nem elégséges. A RAM (véletlenszerű hozzáférésű memória) növelése vagy egy SSD (szilárdtest-meghajtó) telepítése jelentősen felgyorsíthatja a gépet. Ezek mind alapvető módosítások, amelyeket ha szakértő végez, gyorsabbá teszik a rendszer működését.

  • RAM bővítése: Ha a számítógépedben kevés memória van (például 4 GB vagy kevesebb), akkor érdemes bővíteni. A modern számítógépek már támogatják a 8 GB, 16 GB vagy akár 32 GB memóriát, ami segíthet a multitasking, játékok, vagy komolyabb munkafolyamatok során.
  • SSD telepítése: Az SSD-k gyorsabbak, mint a hagyományos HDD (merevlemezes) meghajtók. Ha még nem SSD-n fut a rendszered, egy SSD telepítése drámaian felgyorsíthatja a bootolási időt, és a programok betöltési sebességét is jelentősen javítja. Az SSD-t mindenképp szakértő telepítse, ha nem vagy biztos a dolgoban.

Az is lehetséges, hogy az egyik számítógép alkatrész szorul cserére, így nem árt, ha egy szakértő megvizsgálja a számítógépet.

5. Víruskeresés és kártevők tisztítása

A lassú működés egyik gyakori oka a számítógép vírustámadás vagy kártevők. A kémprogramok, adware-ek, és más rosszindulatú szoftverek rengeteg erőforrást emészthetnek fel anélkül, hogy észrevennéd őket. Rendszeresen végezz víruskeresést, hogy megszabadulj a számítógépeden rejtőzködő fenyegetésektől.

  • Használj megbízható vírusirtót: A Windows és MacOS rendszerek is rendelkeznek beépített vírusirtóval, de érdemes harmadik féltől származó megoldásokat is kipróbálni, mint például a Malwarebytes.
  • Rendszeres keresés: Ne hagyd figyelmen kívül a vírusirtó szoftverek frissítéseit, és időnként végezz teljes rendszerellenőrzést.

Egy tiszta rendszer nemcsak biztonságosabb, hanem gyorsabb is lesz.

6. Hardveres diagnosztika és cserék

Ha a fenti módszerek nem segítenek, érdemes alaposabban megvizsgálni a számítógép hardverét. Az idő múlásával a számítógép alkatrész komponensei elöregedhetnek, és a túlterhelés következményeként előfordulhat, hogy egy-egy eszköz meghibásodik.

  • Hőmérséklet figyelése: Ha a számítógép túlmelegedhet, akkor lelassulhat. Ezt könnyen ellenőrizheted egy hőmérséklet-figyelő szoftver segítségével. Ha túl magas a hőmérséklet, a hűtő ventilátor tisztítása vagy cseréje is segíthet.
  • Kábelek és csatlakozók ellenőrzése: Bizonyos alkatrészek hibás csatlakozása vagy porosodása is okozhat problémát a gép működésében. Ilyenkor a kábelek és csatlakozók tisztítása, esetleg cseréje is megoldást jelenthet.

Ha úgy érzed, hogy a probléma hardveres, akkor mindenképp keresd fel egy szakértőt, hogy megvizsgálja és szükség esetén cserélje ki a sérült alkatrészeket.

Összegzés

Bármi is legyen a lassulás oka, a fenti tippekkel és trükkökkel nagy mértékben javíthatsz a számítógéped sebességén. Fontos, hogy a megfelelő karbantartást végezd el, és ne hagyd figyelmen kívül az esetleges hardveres problémákat sem. Ha a fenti lépések nem hozzák meg a kívánt eredményt, egy szakértői diagnózis is segíthet abban, hogy a számítógéped újra olyan gyors legyen, mint újkorában.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Tippek

Nem csak az Ügyfélkapuval akarnak átverni!

Nagyot téved aki azt hiszi, ő “túl kicsi” ahhoz, hogy hackerek, internetes csalók, zsarolók áldozatává váljon!

Az online veszélyek továbbra sem csak a nagyvállalatokat érintik, bárki áldozatul eshet, különösen az egyre szélesebb körben elérhető, az emberi szövegekhez hasonló tartalmakat generálni képes nyelvi modellek és deepfake eszközök által. A Médiaunió “A kulcs te vagy” kampánya 3 hazai és 3 nemzetközi eset segítségével kívánja felhívni a figyelmet arra, hogy nagyon is érdemes az internetes szokásainkat átgondolni és időnként elvégezni egy biztonsági önellenőrzést.

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2024 harmadik negyedévében is közel 9 milliárd forintos kárt okoztak a bankkártyás, illetve elektronikus fizetési forgalomhoz kapcsolódó visszaélések. A csalók átutalásokon keresztül nagyjából 6 milliárd, bankkártyás csalásokkal pedig 2,8 milliárd forintot loptak el az áldozatoktól. Az alábbi esetek mindegyike egy valamire mutat rá: bármilyen fejlett biztonsági megoldások léteznek is a vírusvédelmi szoftverektől a tűzfalakig, a leggyengébb láncszem legtöbbször az ember.
Kiberbiztonsági szakértők szerint 2025-ben a nagyméretű nyelvi modellek és a deepfake technológiákban rejlő fenyegetések kerülnek majd előtérbe, soha nem látott mértékű kiberkockázati veszélyt jelentve a nagyvállalatokra és az egyéni felhasználókra egyaránt.

„ál-BKK” = Bedőlsz, Kegyetlenül Kifosztunk

Sajnos bőven válogathatunk hazai példákból! Tavaly augusztusban indult például egy hamis Facebook-oldal, amely úgy állította be magát, mintha a Budapesti Közlekedési Központhoz tartozna. Itt aztán az első 500 vásárlónak mindössze 950 forintért ígért Budapest-bérletet hat hónapra. Ehhez valóban csak ezt a kis összeget kellett kifizetni, és egy rövid űrlapot kitölteni – természetesen érzékeny adatokkal, aminek eredményeképp a „nyertesek” az ezer forintos álomár sokszorosát veszítették el.
Októberben aztán a Fővárosi Állatkert nevében indult hasonló kampány: a csalók az intézmény 155. születésnapja alkalmából indítottak belépőjegyeket ígérő nyereményjátékot a Facebookon, ahol aztán a kommentelőket privát üzenetben ostromolták bankkártya adataikért, általában arra hivatkozva, hogy az állítólagos nyeremény eljuttatásához szükséges postaköltségre kérnek pénzt.

Apróhirdetés, nagy veszteség

2023-ban indult, de mind a mai napig virágzik az a csalássorozat, amelyben olyanokat céloznak meg, akik internetes apróhirdetési oldalakon próbálnak eladni valamit. A bűnözők vevőként jelentkeznek, majd egy átverős weboldalra mutató linket küldenek, amelyen a bankkártya adataik megadására kérik az eladót, hogy villámgyorsan kifizethessék a terméket. Ezután bediktáltatják az eladóhoz érkező hatjegyű kódot, de ez már nem az utaláshoz, hanem egy digitális e-pénztárca nyitásához kell, hogy aztán egy erre alkalmas bankautomatából a maximálisan elérhető összeget vehessék fel.

Csomagod érkezett! Vagy mégsem?

Az alábbi eset sem egyedi, de jól bemutat egy ma is gyakori csalási formát. Az áldozat SMS-t kapott az egyik ismert csomagküldő szolgálattól, amely azt állította, rosszul adta meg egy küldeménye címét, de azt egy kisebb összeg fejében, a jó cím megadásával újra kiszállítják. Az üzenetben található link a cég weboldalával egy az egyben megegyező felületre vitte, tökéletes logóval, grafikai felépítéssel, online fizetési felülettel. A többi már nem meglepő: aznap éjjel a bankjától érkezett egy – ezúttal valóban hiteles – üzenet, melyben értesítették, hogy letiltották a kártyáját, arról ugyanis gyors egymásutánban Aliexpress-rendeléseket fizettek ki, összesen 800 ezer forint értékben. Az összegnek azóta sem tudtak a nyomára bukkanni.

Rajongunk a csalókért: Taylor Swift és az olimpia esete

A helyzet világviszonylatban sem jobb, sőt! Napjaink egyik legnagyobb pop szenzációja Taylor Swift, akinek koncertjeire percek alatt elkapkodják a jegyeket. A tavalyi turnéjának brit szakasza előtt sem volt ez másképp, ezt használták ki a csalók, akik a valódi jegyárusító oldalakhoz megtévesztően hasonlító hamis oldalakat hoztak létre, ahova e-mailekkel csalogatták a rajongókat. A Lloyds Bank már áprilisban, az első koncertek előtt mintegy két hónappal bejelentette, hogy a jegyet vásárlók több mint egymillió fontot veszítettek óvatlanságukkal. A jelenség azonban nem csak a zeneiparra jellemző: 2024-ben az olimpiára fogytak nagy számban a hamis jegyek, amelyek csak arra voltak jók, hogy átverjék az óvatlan sportrajongókat.

Nem ki, hanem MI!

A hongkongi rendőrség tavaly februárban számolt be egy már tényleg ijesztő esetről: egy multinacionális cég pénzügyes kollégája részt vett egy többszereplős videókonferencián, amelyen a főnöke megkérte, hogy utaljon át 25 millió dollárt egy számlaszámra. A kolléga ezt meg is tette. Nem sokat kellett várni, hogy kiderüljön a turpisság, a meetingen rajta kívül ugyanis minden egyes résztvevőt mesterséges intelligencia segítségével állítottak elő. A konferenciahívás résztvevőinek arca, hangja és mimikája annyira meggyőző volt, hogy az áldozat egy percig sem gyanakodott.

Az átvertek átverése

A következő esetet a szomszédunkból, Romániából jelentették, itt derült fény az egyik legpofátlanabb csalásra. Ismeretlenek ugyanis pont olyan áldozatokra utaztak, akiket már valamilyen formában kár ért egyéb átverések során. Az elkövetők közösségi médiában terjesztett linkekkel olyan weboldalakra vezették őket, amelyek jogi segítséget ígértek nekik, valamint azt állították, hogy visszaszerzik az elvesztett pénzösszegeket. Azonban a reménykedők itt olyan kérdőíveket töltöttek ki, amelyekkel ismét hozzáférést adtak a banki szolgáltatásaikhoz, hogy aztán a bűnözők még a maradék pénzüktől is megszabadítsák őket… másodszorra.

Tanulj és védd magad!

Amennyiben bárkit anyagi kár ér az online térben, azonnal értesítenie kell a bankját és a rendőrséget. A jogszabályok szerint a bank köteles minden tőle telhetőt megtenni a pénz visszaszerzése érdekében, de nem garantált, hogy sikerrel is jár.

Mint azt a példák is mutatják, az online térben elkövetett visszaélésekre egyelőre nincs tökéletesen megbízható védőháló, ami segítene talpra állni, ha egy rossz kattintásból, adatmegosztásból eredően kicsúszik a talaj a lábunk alól. Ugyanakkor a legtöbb esetben a megfelelő figyelem és az egészséges gyanakvás elegendő lenne, hogy megóvjuk az adatainkat és a megtakarításainkat.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Tippek

Akár közvetlenül vehetünk fel eurót ATM-ből

atm euro felvétel

Sajnos a forintárfolyam az utóbbi hónapokban sem teljesített valami jól, így ismét többet kell fizetnünk az euróért, mint korábban. Gyakori kérdés, hogy hol kellene váltani nyaralás (telelés) vagy külföldi utazás, vagy épp egy nagyobb eurós kiadás esetén, hogy a lehető legjobban járjunk. Sok esetben készpénzre is szükség lehet.

Egy devizaszámla sokat segíthet

A megfelelő bankszámla kiválasztása a Bankmonitor oldalán is megoldható, akár online bankszámlanyitás is elérhető. A szakemberek segítenek eligazodni a különböző banki ajánlatok között. Az egyik ilyen típus a devizaszámla, amin nyugodtan tarthatjuk a síelésre, nyaralásra vagy más utazásra szánt eurónkat.  Nehézséget egyedül az jelenthet, ha készpénzre is szükség van, mivel az elektronikus pénz készpénzre “konvertálása” bizony költségekkel járhat.

Több választási lehetőség is áll előttünk: pluszban veszünk eurót egy banknál vagy egy pénzváltónál, esetleg kihasználjuk a technológiát, és keresünk egy ATM-et, ahol tudjuk használni a devizaszámlánkat. Ha az előbbit választjuk, jobb, ha egy pénzváltónál próbálkozunk, mert a bankoknál általában drágább mulatság a vásárlás.

A devizaszámla és az ATM általában kényelmesebb, hatékonyabb és pontosan akkora összeget kapunk kézhez, amire szükségünk van. A kérdés ebben az esetben az, hogy itthon, Magyarországon vegyük fel az eurót vagy külföldön, az utazás során?

A válasz természetesen attól is függ, hogy milyen költsége van az egyiknek és a másiknak. Sok banknál, mint az innovatív Revolut, nincs különbség a kettő között. Ha arra számítunk, hogy az indulásig a forint tovább fog gyengülni, akkor érdemes minél hamarabb megejteni a műveletet.

Itthon elérhető az OTP Bank és az Euronet euró ATM-jei. Utóbbiról tudni kell, hogy a bank által megadott díjon felül egy plusz díjat is felszámolnak, ami nincs pontosan meghatározva, csak közvetlenül a tranzakció véglegesítése előtt derül ki. Ha ez nem megfelelő számunkra, még visszaléphetünk ebben az esetben.

Mekkora költségei vannak a felvételnek?

Természetesen ez több tényezőtől is függ. Nem mindegy, hogy melyik banknál van a devizaszámlánk, és pontosan milyen ATM-nél próbálkozunk. Például az OTP magyarországi eurós ATM-jeiből OTP devizakártyával 0,20 EUR + 0,82%, de maximum 12,98 EUR díjért lehet készpénzhez jutni. 1000 eurónál ez 415 forintos árfolyamon 3486 Ft költséget jelent. EGT tagállamokban külföldön az OTP Csoporthoz tartozó automatáknál olcsóbban, 3 euró fix díjért megúszhatjuk a dolgot.

Nem sok ingyenes megoldás létezik

A Revolut az egyik legdinamikusabban fejlődő szolgáltató. Egyre több ügyfél választja innovatív megoldásait, amivel sokkal egyszerűbben lehet a külföldi devizákat kezelni. A Revolut bankkártyával csomagtól függően 75000 Ft, 150000 Ft, 300000 Ft vagy 750000 Ft készpénzt lehet havonta ingyenesen felvenni a banki ATM-ekből. Efölött már 2%-os díjjal kalkulál a szolgáltató.

Ezért is fontos a bankszámlák, devizaszámlák kiválasztása során egy szakértővel konzultálni.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss