Connect with us

Zöld

Anna Daubner ruhákkal Magyarország ökológiai sokszínűségéért

Elkészültek Daubner Anna, budapesti divattervező a Samsunggal közös kollekciójának tervei, amelyeken több, hazánkban védett állat is megtalálható. A könnyed, nyárias öltözeteken a művész rajzai lesznek láthatók olyan védett fajokról, mint a vidra, a zöld acsa vagy éppen az apácalúd. Az alkotó célja, hogy a különleges motívumokkal felhívja a figyelmet az ökológiai sokszínűség és a Magyarországon előforduló természeti értékek védelmére. A hazai fajok védelméhez a ruhák megvásárlásával a divatrajongók is hozzájárulhatnak, a kollekciót megálmodó márkák pedig a Hortobágyi Madárpark – Madárkórház Alapítvány támogatásával segítik a jó ügyet.

A támogatói pólókból befolyó összeg mellett a Samsung 1.000.000 forinttal járul hozzá a Hortobágyi Madárpark – Madárkórház Alapítvány munkájához.

A Samsung és a fiatal magyar divattervező, Daubner Anna együttműködése a társadalom közös értékeire hívja fel a figyelmet. Az együttműködés során a dizájner a Galaxy S21 Ultra 5G készülékkel alkotta meg a kollekció darabjait, amely segítségével még könnyebben tudta kifejezni önmagát és megvalósítani a kreatív ötleteit. Az inspirációt azonban nem csak az Anna számára új technológia, hanem azok a jellegzetes magyarországi állatok is jelentették, amelyeket a ruhák mintájaként meg is rajzolt. A ruhák gyártása hamarosan elkezdődik, a művész szerint pedig igazán természetközeli, laza és nyárias darabokra számíthatnak a márka rajongói, amelyek ugyanakkor elegáns alkalmi öltözetek részét is képezhetik.

 „Nagyon élveztem, hogy olyan különleges állatokkal foglalkozhattam, mint a mogyorós pele, a hiúz, a vidra vagy épp a hermelin. Mindig szerettem az ország faunáját és fontos volt számomra, hogy a kollekció minden elemében a lehető legközelebb álljon a természethez – mondta el Daubner Anna. – Miközben a rajzokat és a mintákat készítettem, rengeteg mindent tanultam is, sok számomra meglepő újdonság is kiderült a mintán szereplő fajokról.”

A hermelint legtöbben talán Leonardo Da Vinci híres festményéről, a Hölgy hermelinnel című képről ismerik, sokan azonban nem tudják, hogy Magyarországon is előforduló, védett fajról van szó, amelyet 2021-ben az év emlősének választottak. Technikás, ügyes vadász, gyorsaságának köszönhetően akár nála nagyobb állatokat is zsákmányolhat. Szintén mozgékony ragadozó az elsősorban az Aggteleki Nemzeti Park területén előforduló hiúz. Hazánkban nagyon ritka fajnak számít, 2012-ben a vadon élő hiúzok száma 10 alatt volt, azonban 2015 óta folyamatosan növekszik az állomány.

Anna Daubner ökológiai kollekció

Anna Daubner ökológiai kollekció 2021

Az európai vidra egész kontinensünkön veszélyeztetett faj, több nyugat-európai országban és egyes jellemző élőhelyein ki is pusztult. Az ujjai közötti úszóhártya és áramvonalas teste is segíti a gyors úszásban, így igazi vízi akrobata. A régies nevén nemes kócsagként is ismert gázlómadár az egyik legnagyobb gémféle. Európában hazánk nagyobb tavainak közelében él az egyik legjelentősebb populáció, a nagy kócsag pedig a magyar természetvédelem címerállata és az öt forintos érméken is látható. A keleti rablópille magyar neve egyike a legszebb és legtalálóbb rovarneveknek, mely ragadozó életmódjára utal. Jól fejlett szárnyai gazdagon erezettek, fekete-sárga színűek, ezek a feltűnő színek pedig elsősorban a madarak megtévesztését szolgálják. Ezek a különleges fajok most a figyelem középpontjába kerülhetnek Daubner Anna ruhadarabjain.

A védett fajokat nem csak a minták inspirációjaként, hanem az értük rendszeresen dolgozó természetvédők támogatásával is segíti a két márka. „Fontos volt számunkra, hogy az együttműködéssel segítsük a hazai értékek megőrzését, ezért 1 millió forinttal járultunk hozzá a Hortobágyi Madárpark – Madárkórház Alapítvány munkájához, hogy a szervezet szakemberei számos vadon élő faj élőhelyét biztonságossá tehessék – mondta el Samu Zsófia, a Samsung Magyarország kommunikációs vezetője. – Nagy öröm számunkra, hogy egy ilyen szervezettel működhetünk együtt, illetve, hogy a Galaxy S21 kollekción keresztül a divatrajongóknak is megvan a lehetősége, hogy támogassák őket, hiszen Anna egy támogatói pólót is tervez, amelynek a megvásárlásával bárki segítheti további 1000 forinttal a Hortobágyi Madárpark – Madárkórház Alapítványt, akik nap mint nap tesznek a természeti értékek megóvásáért.”

Anna Daubner ökológiai kollekció Samsung együttműködés

Anna Daubner ökológiai kollekció 2021

Az Anna Daubner márka és a Samsung közös kollekcióját várhatóan júniusban ismerheti meg a közönség, az egyes darabok pedig a bemutatót követően lesznek megvásárolhatók. A készülő kollekcióról, a tervezési folyamatról és az inspirációt jelentő védett állatfajokról folyamatosan érkeznek a tartalmak Daubner Anna Instagram oldalára, a tervezéshez használt Galaxy S21 Ultra 5G okostelefonról pedig a www.samsung.com/hu/smartphones/galaxy-s21-ultra-5g/ weboldalon érhető el további információ.

Zöld

Új, innovatív növényvédőszer csomagolás a Syngentától

A Syngenta 2019-ben csatlakozott ahhoz a széleskörű iparági összefogáshoz, mely célul tűzte ki a zárt áttöltő rendszerek (CTS) létrehozását az európai piacon 2030-ig.

A CTS easyconnect rendszer – négy európai országban zajlott sikeres tesztidőszak után – immár több mint 20 európai országban elérhető.

Az easyconnect rendszer két részből áll: az egyedi – tartályra szerelhető – csavarkupakból, valamint a csatlakozóból. A CTS elterjedése valódi előnyökkel jár a felhasználók és a környezet számára, mivel akár több mint 90%-kal csökkenti a kezelők kitettségét, a kiömlés és a pontszerű szennyeződés kockázatát és jelentősen lerövidíti a permetezőtartály feltöltési idejét is. További előnyt jelent a beépített öblítő rendszer is, amellyel a csomagolás könnyebben tisztítható és öblíthető.

A zárt áttöltési rendszer térhódítása előre mozdította a csomagolóanyagok továbbfejlesztését is. A Syngenta új, innovatív folyékony növényvédőszer csomagolása, az Evopac™ kompatibilis a CTS easyconnect-tel és a felhasználók számára praktikus és biztonságos használatot tesz lehetővé. Az új csomagolást a Syngenta a termelőkkel közösen fejlesztette ki.

Az Evopac™ tervezésekor a felhasználói biztonság iránti igény maximális kielégítésére törekedtek a fejlesztők.

Az új Evopac™ csomagolás számos hasznos tulajdonsággal és használat közbeni előnnyel rendelkezik:

  • Az Evopac™ kanna nyakrésze a középpontban van, vállának új kialakításával pedig elkerülhető a letapadás, a kiöntés pedig gyorsabb és biztonságosabb. A csomagolás felülete sima és kevésbé bordázott, a jobb kiöblíthetőség érdekében.
  • A csomagolótartály stabilan tartható, a forgatható fogantyú megkönnyíti a fejjel lefelé történő átforgatást és a kezelést a jobb- és balkezes felhasználók számára egyaránt.
  • A kanna áttetsző, a csomagolóanyagban maradt szermennyiség jobb láthatósága miatt, és az is könnyen ellenőrizhető, hogy az üres tartály megfelelően ki van-e öblítve.
  • A szermennyiséget jelző beosztások mindkét irányban, lefelé és felfelé is jól leolvashatók.
  • A növényvédőszer az Evopac™ kannából könnyen önthető a permetezőgépbe a hagyományos módon történő használat esetén is.
  • A kanna és a fedele is teljesen újrahasznosítható anyagból készült.

A biztonságos növényvédőszer használat elősegítése és oktatása a Syngenta új fenntarthatósági prioritásainak is része, ezért az Evopac™ kulcsfontosságú fejlesztés a cég ezen vállalásának teljesítése tekintetében.

2025-től a Syngenta S-PAC csomagolásait fokozatosan felváltja az új Evopac™ csomagolóanyag, easyconnect-kompatibilis csavarkupakkal.  A vállalat folyékony növényvédőszer termékei 1,5 és 10 literes űrtartalmú Evopac™ kannákban szerezhetők be.

Az iparági összefogással  létrehozott easyconnect rendszerről további információkat találhat a www.easyconnect.tech/hu weboldalon.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Itt a tavasz – megújulás kívül-belül zöldségekkel, vadnövényekkel és kirándulással

tavaszi

A tavasz nemcsak a természet újjászületését hozza el, hanem remek lehetőséget kínál arra is, hogy mi magunk is új lendületet vegyünk – testileg és lelkileg egyaránt.

,,A természet bölcsessége az egyik legjobb tanácsadónk, ha egészségünkről van szó, tavasszal pedig különösen bőkezűen kínálja számunkra azokat az ajándékait, amelyek segítenek az emésztés támogatásában, a szervezet tisztításában és a lelki feltöltődésben.”

– mondja Dr. Hámori Lilla életvezetési tanácsadó, akivel ma a tavaszi feltöltődésről beszélgetünk.

Az évszak nem telhet el tavaszi zöldségek nélkül

A tavaszi idényzöldségek, mint a retek, spárga, újhagyma vagy a zsenge salátalevelek nemcsak friss ízekkel kényeztetnek, hanem emésztést serkentő, májműködést támogató hatásuk is kiemelkedő. A spárga például természetes vízhajtóként működik, a retek pedig segíti az epe kiürülését, így hozzájárul a tavaszi tisztuláshoz.

,,De ne csak a piacra menjünk, nézzünk szét a kertben is tavasszal! Két gyakran gyomként kezelt növény – a gyermekláncfű vagy pongyola pitypang és a tyúkhúr – valójában igazi kincsek. A pitypang (Taraxacum officinale) levele kesernyés íze révén serkenti az emésztőnedvek termelését, míg a virága salátákba is kiváló. A tyúkhúr (Stellaria media) enyhe ízű, C-vitaminban gazdag növény, amely szintén remekül illeszthető tavaszi ételeinkbe.”

mondja Dr. Hámori Lilla, aki nem csak életvezetési tanácsadó, de természetgyógyász is.

Fontos dologra hívja fel figyelmünket a szakember, mégpedig arra, hogy legyünk óvatosak és csak akkor gyűjtsünk fogyasztásra növényeket, ha biztosan felismerjük őket, illetve a gyűjtésnek is megvannak a szabályai, amire figyelni kell, így mindig érdemes először szakember segítségét kérni! Manapság már számos gyógynövény, ehető vadnövény ismereti túrát, előadást tartanak, akár ilyeneken is részt vehetünk!

,,Egy kirándulás a friss, virágillatú levegőn, a madárcsicsergés és a zöldülő táj mind segítenek csökkenteni a stresszt, javítani a hangulatot és új perspektívát adni a mindennapokhoz, így a testi megújulás mellett a tavaszi természet a lelki feltöltődéshez is hozzájárul.”

teszi hozzá a szakember.

Egy kirándulás csodákra képes

Nagyszerű úti cél lehet a Bakony egyik csodája, a Bakonybéltől nem messze, az erdőrengetegben megbújó Hubertlaki-tó, közismert nevén, a hazai Gyilkos-tó. Gerencepusztáról közelíthetjük meg a tavat, mely mesés látvánnyal vár minket. A túra kellemes, könnyű, szuper családi kikapcsolódás lehet.

,,A tavasz tehát ideális időszak arra, hogy tudatosan visszataláljunk a természethez – egy tányér saláta, egy vadnövény-gyűjtő séta vagy egy erdei túra révén. Testünk és lelkünk egyaránt hálás lesz érte.”

– fejezi be a gondolatot Dr. Hámori Lilla, aki biológusként végzett, dolgozott éveken keresztül, mielőtt életvezetési tanácsadó és természetgyógyász lett.

Bővebben itt (https://bio.site/hamori.lilla) találsz róla és szolgáltatásairól információkat, de Instagramon (@ebredesem) és Facebookon is érdemes követni hasznos, motiváló tartalmakért.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Zöld

Antibiotikummentes, prémium libamáj-előállítás tenyésztés-tartástechnológiájának fejlesztésében működtek közre a MATE kutatói

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen (MATE) kezdetét vette az „Antibiotikummentes, prémium libamáj-előállítás tenyésztés-tartástechnológiájának fejlesztése” című kutatás-fejlesztési projekt. 

A konzorciális formában megvalósuló kutatás az Integrál Zrt.-vel és a Nemzeti Biodiverzitás-és Génmegőrzési Központtal együttműködésben jött létre.

A kutatás témája a ludak zárt tartásával kapcsolatos. Ennek jelentőségét az ágazat tartástechnológiai sajátosságai is indukálták, miszerint a lúdtartás nagyrészt nem intenzív körülmények között valósul meg, így a madárinfluenza nagyban sújthatja az ágazatot, továbbá gazdasági és állatjólléti kérdéseket is felvet.

Egyik kiemelendő technológiai paraméter szülőpár állományok esetén a fény, ami a libák szaporodási ciklusát nagyban befolyásolja, ezért alapvető jelentőséggel bír a teljesen zárt tartástechnológiai termelésben. A fény szabályozza továbbá a hormonális háttérfolyamatokat, az anyagcserét, a viselkedésüket, úgymint a táplálkozás, a párzás és a technológiatűrés terén is.  A kutatók egy olyan zárt technológiájú világítási rendszert alakítottak ki, mely nagy hangsúlyt fektet az ember által nem látható spektrumokra (UVA, UVB, far red). Saját hatáskörben végzett módszerfejlesztés keretében stresszélettani vizsgálatokkal támasztották alá a kifejlesztett technológiát, amely által a szakértők unikális adatokhoz juthattak.

A nevelés takarmányozástechnológiai fejlesztésének témájában napos kortól a nevelés végéig vizsgálták a takarmányösszetétel és -adagolás hatását a növendék libákra. A takarmányozási protokollban a piaci lehetőségek feltérképezését követően elsődleges vizsgálati célkitűzéssé vált a Proszimbio® technológia (Burain®) kipróbálása és optimális adagolásának megválasztása. Ezzel megalapozva egy olyan töméselőkészítési szakaszra vonatkozó technológiát fejlesztettek ki, amely lehetőséget ad a tömések számának csökkentésére, a kíméletes libamájtermelésre.

A projekt Gödöllőn két helyszínen – Isaszeg u. 200., és Páter Károly utca 1.-, valamint Kiskunfélegyházán, a Csongrádi út 101. alatt zajlik, melyben a konzorcium 96 főt foglalkoztat-, ennek köszönhetően legalább 96 munkahelyet tud megőrizni. A beruházás 2025. március 25-ig valósult meg.  A projekt által létrehozott komplex technológiai fejlesztés egyedülálló lehet mind hazai, mind pedig világviszonylatban. A projektről bővebb információt a www.uni-mate.hu oldalon olvashatnak.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement Hirdetés
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss