Connect with us

Egészség

Ha már bent kell lenni az irodában, legalább legyen jó levegő

daikin

Saját, XI. kerületi irodájában demonstrálja legmodernebb klímaszabályozó rendszereinek képességeit a Daikin Hungary.

A 750 négyzetméteres irodában folyamatosan biztosított a szükséges mennyiségű friss, tiszta levegő; a telepített szenzoroknak köszönhetően rögtön értesülnek a szén-dioxid koncentráció növekedéséről, és a rendszerek automatikusan átcsoportosítják a friss levegőt oda, ahol arra szükség van. A Daikin Hungary Kft. nemrég költözött új székhelyére – a budapesti Fehérvári úti irodaházból csupán néhány utcányira, az Alíz utcai Office Garden IV. épületébe Az új hely kiválasztásánál természetesen elsődleges szempont volt, hogy a hűtés-fűtést és a melegvíz-ellátást környezettudatos Daikin-rendszerekkel biztosítsák. Az épület beruházója évtizedek óta elkötelezett a Daikin VRV és VRV Loop rendszerek iránt, és a további fejlesztésekre is nyitott volt. A Daikin saját irodarészében a különleges megoldásoknak köszönhetően mindig friss és vírusmentes a levegő.

Létszám alapján adagolják a friss levegőt

A munkahelyeken általában nagy a jövés-menés, a benti létszám is gyakran változik. A levegőt biztosító rendszerek legtöbbször előre meghatározott mennyiséget fújnak minden egyes helyiségbe. A Daikin egyik újítása az, hogy a friss levegőt a munkatársak tartózkodási helyéhez és a helyiség igényeihez igazítja, azaz az éppen aktuális létszám alapján szabályozza a beáramló mennyiséget.

Egy nemzetközi kutatás szerint a dolgozók mindössze munkaidejük harmadát töltik íróasztaluknál, a fennmaradó időben pedig nagyrészt tárgyalókban ülnek. Az új Daikin-irodában is így lehet ez, ahol egylégterű helyiségekben munkaállomások és különböző méretű tárgyalószobák kaptak helyet. A kollégák a feladattól függően dolgozhatnak saját helyükön, csoportszobában vagy csendes zónában is. A zsúfoltabb tárgyalószobákban könnyen lecsökkenhet a levegő oxigéntartalma. A rendszer a különböző érzékelők adatai alapján tehát itt több oxigént biztosít. Ugyanakkor, ha a közös tér szinte üres, mert sokan ebédelni mennek, akkor ebben az időszakban oda kevesebb levegőt irányít. Budapesten egyébként alig fél tucat olyan irodaház van, amely úgynevezett „on-demand” levegőmennyiség-szabályozást alkalmaz.

Az alattomos szén-dioxid

Ha egy munkahelyen a dolgozók fejfájással küzdenek, az gyakran nem az időjárási frontoknak, vagy a kimerítő feladatoknak köszönhető. Könnyen előfordulhat, hogy a magas szén-dioxid szint okozza a kellemetlenséget. Ezt sok helyen ösztönösen is megoldják szellőztetéssel, de van, ahol erre nincs lehetőség. Egy csupa üveg toronyházban például nem lehet csak úgy nyitogatni az ablakokat, ennél komplexebb megoldásra van szükség. A kiépített rendszerben az iroda több pontján jelenlétérzékelőket, széndioxid-szenzort, illetve a Daikin által továbbfejlesztett beltéri levegőminőség-érzékelőket helyeztek el, amelyek valós idejű visszajelzést adnak. Mérik a hőmérsékletet, a páratartalmat, a finom port, a szén-dioxid koncentrációt, a légnyomást, sőt, még az elektroszmogot is. A rendszert roppant egyszerű telepíteni, percek alatt kész, a készülék pedig a helyszínen és a felhőben is rögzíti a mért értékeket, így akár a telefonunkon is nyomon követhetjük ezeket. A szén-dioxid szint 1000-től 1500 ppm-ig kritikusnak, 1500 ppm felett pedig már egészségtelennek számít, de a Daikin megoldása az egészséges szinten belül tartja a koncentrációt. Az oxigéndús levegőnek köszönhetően a fejfájás elkerülhető, a munkatársak pedig jobban tudnak koncentrálni.

Vírusgyilkos megoldások

A koronavírus-járvány alatt a vállalatok jelentős része átállt a távmunkára, sokan dolgoztak, vagy dolgoznak most is otthonról – ugyanakkor vannak, akik szívesebben járnak be a munkahelyre, vagy nem is tehetnek mást. Az irodában lévők egészségére még inkább figyelni kell, ebben is segít a cég egy másik újítása. A VRV-rendszerek légcsatornás beltéri egységeire utólag is telepíthetünk egy ionizációs tisztító-szűrő berendezést. Ez a légcsatornán áthaladó teljes légmennyiséget ionizálja, így pedig tiszta, vírus- és csíramentes levegőt biztosít. “Az Airzone és a Daikin közös ionizációs légtisztító megoldása új fejlesztés, még Európában is alig található olyan irodaház, amelyben a hűtő-fűtő VRV-gépészethez ilyen technológiájú ionizációs tisztító egység kapcsolódik” – hangsúlyozza Zuggó Balázs, a Daikin Hungary Kft. ügyvezető igazgatója.

Világszerte több mint másfél millióan halnak meg a rossz beltéri levegő miatt

A szmog káros hatásairól már mindenkinek van fogalma – ugyanakkor a benti rossz levegő is gonosz dolgokat művel. Az Egészségügyi Világszervezet nemrégiben átlagosan több mint ötven százalékkal szigorította a levegőben lebegő porrészecskék egészséges koncentrációjára vonatkozó ajánlásait. A WHO statisztikája szerint a légszennyezettség a negyedik leggyakoribb halálok a világon – évente több ember veszti életét emiatt, mint az új típusú koronavírus fertőzésben.

„A rossz beltéri levegő minőség világszerte több mint 1 millió 600 ezer ember halálának okozója évente. A Daikin különböző légtisztító megoldásai hatékonyan javítják a beltéri levegő minőségét, legyen szó 60 légköbméteres lakásról, vagy akár 144 000 légköbméteres csarnokhelyiségről”

– mondja Zuggó Balázs.

Egészség

Hol tartunk az evolúcióban? – Alkalmazkodik a testünk a modern technológiához?

evolúció emberi test mozgás
Kép forrása: Freepik

Az emberi test folyamatosan változik, és az evolúció még napjainkban is zajlik. Az elmúlt néhány évezredben a modern technológia és életmód gyökeresen megváltoztatta mindennapjainkat, és ezzel együtt új kihívások elé állította testünket. De vajon tényleg alkalmazkodik a testünk a technológiai forradalomhoz, vagy az evolúciós folyamatok lassúsága miatt a modern környezet káros hatásainak vagyunk kitéve?

Követi a testünk a technológia változásait?

Az evolúció kutatói szerint bizonyos változások már most megfigyelhetők az emberi testben. Például egyeseknél megjelent a csuklóban található kis artéria, amely korábban csak a magzati fejlődés során volt jelen. Ez arra utalhat, hogy a finomabb kézmozgásokat igénylő modern tevékenységek, mint a gépelés vagy a mobiltelefon-használat, hatással vannak az emberi anatómia fejlődésére. Azonban az is egyértelmű, hogy a mai életmód sok olyan terhet ró ránk, amelyhez testünk nem tudott még megfelelően igazodni. A mozgásszervi problémák, mint a hát- és derékfájás, egyre gyakoribbak, különösen a hosszú ülőmunkát végzők körében. Ezek megelőzéséhez és kezeléséhez fontos lehet szakértői segítség igénybevétele, például gyógytorna alkalmazása. Ha érdekel, hogyan segíthet a gyógytorna ezekben az esetekben, itt található további információ.

Hogyan hat a modern életmód az emberi testre?

Az ülő életmód gyökeresen eltér attól az aktív életformától, amelyre az emberi test eredetileg kialakult. Az izmok és ízületek nem a hosszú órákig tartó ülésre vannak tervezve, ezért gyakoriak a rossz testtartásból és az inaktivitásból eredő problémák. Emellett a képernyők túlzott használata a szem izmait is megterheli, ami a látás romlásához vezethet.

Az olyan technológiai újítások, mint az okostelefonok, megváltoztatták a kézhasználati szokásainkat is. Az állandó görnyedt testtartás, amit a készülékek használata közben felveszünk, a nyak és váll körüli izmok túlterhelését eredményezi. Ezek a problémák hosszú távon komoly egészségügyi következményekkel járhatnak, ezért fontos, hogy már most tudatosan foglalkozzunk testünk karbantartásával, és például gyógytornára járjunk.

Az evolúció és a mozgásszervi egészség kapcsolata

Bár az evolúció idővel alkalmazkodik a környezet változásaihoz, a modern életmód által generált problémák gyorsabban jelentkeznek, mint ahogyan a testünk képes lenne alkalmazkodni hozzájuk. Ezért van szükség tudatos beavatkozásra, például rendszeres testmozgásra és célzott gyógytornára. A mozgásmintáink optimalizálása segíthet megelőzni a krónikus mozgásszervi panaszokat, és hozzájárulhat az általános közérzet javításához.

Fontos, hogy proaktívan tegyünk a testi egészségünkért, és olyan módszereket alkalmazzunk, amelyek segítenek az új helyzetekhez való alkalmazkodásban. A testünk tehát fejlődik, de az evolúció lassúsága miatt nekünk kell tenni annak érdekében, hogy egészségesek maradjunk ebben a gyorsan változó világban. Az önmagunkkal való törődés, a rendszeres mozgás és a megfelelő szakértői támogatás segíthet abban, hogy ne csak túléljük, hanem élvezzük is a technológia nyújtotta lehetőségeket.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Az olimpiai bajnokok lassabban öregszenek

Az olimpiai bajnokok biológiai öregedése lassabb tempót diktál azoknál, akik nem élsportolók – derült ki abból a Springer Nature Link folyóiratban publikált tanulmányból, amin a HUN-REN SZTAKI öregedéskutatással foglalkozó kutatói is dolgoztak.

A „Slowed epigenetic aging in Olympic champions compared to non-champions” című tanulmányban a mesterséges intelligencia eljárásokon alapuló epigenetikai óráknak is fontos szerep jutott.

Az élsportolók életmódja rendkívül fegyelmezett, szigorú edzésprogramokkal, táplálkozási tervekkel és mentális felkészüléssel jellemezhető, és gyakran már fiatal korban elkezdődik. Korábban kimutatták, hogy a fizikailag aktív egyének lassabb epigenetikai öregedést mutatnak. A tanulmányban, melyet Prof. Radák Zsolt (TF) vezetett és amelyben Dr. Kerepesi Csaba (HUN-REN SZTAKI) és Fejes Iván (HUN-REN SZTAKI) végezte a bioinformatikai adatelemzést, azt vizsgálták, hogy az olimpiai bajnokok extrém intenzitású fizikai aktivitása vajon még mindig jótékony hatással van-e az epigenetikai öregedésre

A hipotézis tesztelésére 59 magyar olimpiai bajnok és 332 kontrollszemély (azaz nem olimpiai bajnok) epigenetikai öregedését vizsgálták. Megfigyelték, hogy az olimpiai bajnokok lassabb epigenetikai öregedést mutatnak a mesterséges intelligencia-alapú öregedés óra modellek szerint. Továbbá, azok a férfi olimpiai bajnokok, akik az elmúlt 10 évben bármilyen érmet nyertek, lassabb epigenetikai öregedést mutattak, mint a többi férfi bajnok. A női bajnokoknál ezzel ellentétes tendencia volt megfigyelhető.

Azt is találták, hogy a birkózóknál nagyobb volt az öregedés gyorsulása a tornászokhoz, vívókhoz és vízilabdázókhoz képest. Azonosították továbbá azt a 20 gént, amelyek a legjelentősebb különbséget mutatták a promóter-metilációban az olimpiai bajnokok és a nem bajnokok között. Ezek között találhatóak olyan gének, amelyek összefüggésbe hozhatók a szinaptikus egészséggel, az erőkifejtéssel és rákos megbetegedésekkel.

Összefoglalva, az adatok arra utalnak, hogy a serdülőkortól a felnőttkorig tartó szigorú és hosszú távú testmozgás jótékony hatással van az epigenetikai öregedésre. A tanulmány ide kattintva olvasható.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Mi történik hajbeültetés után?

fue technika hajbeültetés után

A kopaszság és a hajhullás számos okra visszavezethető, így nem feltétlenül csak az idősebb korosztály problémája. Számos megoldás létezik a dús hajkorona visszanyerésére, de az utóbbi időben egyre kíméletesebb módok kerültek kifejlesztésre.

A technológiai újítások ezt a területet sem hagyták ki, így a lézeres kezelések mellett számos precíziós műszerrel végzett beavatkozásra is vállalkozhatunk a tartós siker érdekében. Sokan választják a forradalmi FUE hajbeültetést, mely speciális mikrosebészeti eszközökkel végzett fájdalommentes megoldás. A Hair Up Clinic a kezelés menetét részletesen leírja, így bárki előre tájékozódhat mi vár rá a beavatkozás során. És hogy mi történik az eljárást követően? Ezt mutatjuk be cikkünkben.

Miért a FUE technika?

A FUE technika egy olyan módszer, mely során speciális gépi graft eltávolítást alkalmaznak, amihez punch tű nyújt segítséget a sebésznek. Az átlagosan 0,7 és 1 mm átmérővel rendelkező, hengeres kialakítású tű használatával egyenként veszik ki a donor területről a graftokat, vagyis az átültetésre kerülő hajhagymákat és azokat körülölelő szövetdarabokat. Mivel igen aprólékos és miniatűr elemekről van szó, így a biztos sebész kéz mellett lupe (nagyítós) szemüveget is használnak az orvosok.

Bár a beavatkozás elég hosszadalmas, hiszen mondhatjuk, hogy több órán át tart, mégis megéri a fáradtságot. Több előnye is van ugyanis a FUE technikával történő hajpótlásnak. Az egyik, hogy apró, pontszerű sebeket ejtenek csak a fejbőrön, nem szükséges vágni, így látványos hegesedés nélkül gyógyul a kezelt terület. Másrészt jóval természetesebb hatás érhető el az egyenkénti beültetéssel. A gyorsabb gyógyulási idő mellett óriási előny, hogy a műtét fájdalommentes.

A beavatkozás után

Ahhoz, hogy az eredmény tartós legyen, bizony be kell tartanunk az orvosi utasításokat, melyeket a beavatkozást követően kapunk. A műtét után sebtisztítás történik, majd a donor területet bekötik, amely kötést hazaérve el kell távolítania a páciensnek. Otthon a fejbőr ápolására a klinikán kapott steril fiziológiás sóoldatot kell alkalmazni, továbbá antibiotikumot kell szedni adott időn át.

Az alvás egy ideig kényelmetlen lehet, hiszen a párnára nedvszívó lepedő kerül és függően a beültetés helyétől hason, vagy félig ülő helyzetben szükséges az éjszakát tölteni.

A tartós eredmény érdekében

Mint minden műtét ez a beavatkozás is hozhat váratlan helyzeteket, így szükséges minden rendellenesség tapasztalásakor a kezelőorvoshoz fordulni. Ritkán előfordulhat, hogy a beavatkozást követően erőteljes duzzanat, utóvérzés, magas láz, erős fájdalom alakulhat ki, melyek kezelésre szorulnak.

A beavatkozást után 10 nappal minden esetben kontroll vizsgálat történik, melyen ellenőrzik a gyógyulás mértékét. Amennyiben a páciensek betartják az ápolási útmutatóban foglaltakat, biztos siker vár rájuk, így hamarosan és hosszú távon ismét dús frizurával élhetik mindennapjaikat.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss