Connect with us

Egészség

Hol tartunk az evolúcióban? – Alkalmazkodik a testünk a modern technológiához?

evolúció emberi test mozgás
Kép forrása: Freepik

Az emberi test folyamatosan változik, és az evolúció még napjainkban is zajlik. Az elmúlt néhány évezredben a modern technológia és életmód gyökeresen megváltoztatta mindennapjainkat, és ezzel együtt új kihívások elé állította testünket. De vajon tényleg alkalmazkodik a testünk a technológiai forradalomhoz, vagy az evolúciós folyamatok lassúsága miatt a modern környezet káros hatásainak vagyunk kitéve?

Követi a testünk a technológia változásait?

Az evolúció kutatói szerint bizonyos változások már most megfigyelhetők az emberi testben. Például egyeseknél megjelent a csuklóban található kis artéria, amely korábban csak a magzati fejlődés során volt jelen. Ez arra utalhat, hogy a finomabb kézmozgásokat igénylő modern tevékenységek, mint a gépelés vagy a mobiltelefon-használat, hatással vannak az emberi anatómia fejlődésére. Azonban az is egyértelmű, hogy a mai életmód sok olyan terhet ró ránk, amelyhez testünk nem tudott még megfelelően igazodni. A mozgásszervi problémák, mint a hát- és derékfájás, egyre gyakoribbak, különösen a hosszú ülőmunkát végzők körében. Ezek megelőzéséhez és kezeléséhez fontos lehet szakértői segítség igénybevétele, például gyógytorna alkalmazása. Ha érdekel, hogyan segíthet a gyógytorna ezekben az esetekben, itt található további információ.

Hogyan hat a modern életmód az emberi testre?

Az ülő életmód gyökeresen eltér attól az aktív életformától, amelyre az emberi test eredetileg kialakult. Az izmok és ízületek nem a hosszú órákig tartó ülésre vannak tervezve, ezért gyakoriak a rossz testtartásból és az inaktivitásból eredő problémák. Emellett a képernyők túlzott használata a szem izmait is megterheli, ami a látás romlásához vezethet.

Az olyan technológiai újítások, mint az okostelefonok, megváltoztatták a kézhasználati szokásainkat is. Az állandó görnyedt testtartás, amit a készülékek használata közben felveszünk, a nyak és váll körüli izmok túlterhelését eredményezi. Ezek a problémák hosszú távon komoly egészségügyi következményekkel járhatnak, ezért fontos, hogy már most tudatosan foglalkozzunk testünk karbantartásával, és például gyógytornára járjunk.

Az evolúció és a mozgásszervi egészség kapcsolata

Bár az evolúció idővel alkalmazkodik a környezet változásaihoz, a modern életmód által generált problémák gyorsabban jelentkeznek, mint ahogyan a testünk képes lenne alkalmazkodni hozzájuk. Ezért van szükség tudatos beavatkozásra, például rendszeres testmozgásra és célzott gyógytornára. A mozgásmintáink optimalizálása segíthet megelőzni a krónikus mozgásszervi panaszokat, és hozzájárulhat az általános közérzet javításához.

Fontos, hogy proaktívan tegyünk a testi egészségünkért, és olyan módszereket alkalmazzunk, amelyek segítenek az új helyzetekhez való alkalmazkodásban. A testünk tehát fejlődik, de az evolúció lassúsága miatt nekünk kell tenni annak érdekében, hogy egészségesek maradjunk ebben a gyorsan változó világban. Az önmagunkkal való törődés, a rendszeres mozgás és a megfelelő szakértői támogatás segíthet abban, hogy ne csak túléljük, hanem élvezzük is a technológia nyújtotta lehetőségeket.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Egészség

Okoseszközök az orvosi rutinban: alvásfigyelőtől a sebészetig

orvosi okoseszközök fogászati CT
képek: Canva

Az okosórák, fitneszkarkötők és egészségügyi appok mára természetes részei lettek a mindennapjainknak. A technológia nemcsak az edzéseinket vagy az alvásminőségünket követi, hanem egyre komolyabb szerepet kap az orvosi diagnosztikában és kezelésekben is. Az IoT – azaz az internetre kapcsolt eszközök világa – csendben forradalmasítja az egészségügyi rutinokat, sokszor úgy, hogy észre sem vesszük.

A fogorvostól a sebészetig – mindenhol ott vannak

Aki járt mostanában fogorvosnál, valószínűleg találkozott már a digitális képalkotás valamelyik formájával. A fogászati CT segítségével például részletes, háromdimenziós képet kapnak az orvosok a fogakról és az állcsontról. Ez különösen hasznos lehet egy bölcsességfog eltávolítás előtt, hiszen pontosan látható, hogyan helyezkednek el a fogak, és mekkora kockázattal jár a beavatkozás. Mindez nemcsak gyorsabbá, de jóval biztonságosabbá is teszi az eljárást, és ebben nagy szerepe van a technológiai háttérnek.

Alvásfigyelő szenzorokkal az egészség nyomában

Nem kell azonban fogorvoshoz mennünk ahhoz, hogy az IoT jelenlétét megtapasztaljuk. Az éjszakai alvásunkat monitorozó okoseszközök szinte már mindennaposak. Ezek a kis kütyük nemcsak azt tudják megmondani, hány órát aludtunk, hanem azt is, hogy mennyi időt töltöttünk mélyalvásban, mikor ébredtünk fel, sőt azt is jelzik, ha valamilyen rendellenességet észlelnek. Egy jól beállított rendszer akár azt is megjósolhatja, hogy milyen napunk lesz – legalábbis energiaszint tekintetében.

bölcsességfog eltávolítás fogászat

Digitális orvos a zsebünkben

Egyre több egészségügyi alkalmazás képes alapadatok (vérnyomás, pulzus, légzés) alapján megmutatni, mikor érdemes orvoshoz fordulni. Az adatokat sok esetben az okoseszköz automatikusan gyűjti, és az alkalmazás figyelmeztet, ha valami eltér az átlagtól. Nemcsak a pácienseknek könnyebbség ez, hanem az orvosoknak is, hiszen már az első találkozás előtt rengeteg információval rendelkezhetnek, amik segítik a gyorsabb és pontosabb diagnózist.

Okoseszközökkel támogatott műtétek

A sebészet világába is begyűrűzött az IoT. Egyes robotsebészeti rendszerek már képesek arra, hogy az interneten keresztül frissítsék a működésüket, vagy éppen megosszák az adatokat más rendszerekkel. Egy-egy összetettebb beavatkozás előtt a sebész már előre végig tudja „gyakorolni” a műtétet egy szimulációs eszközön, ami a beteg testének pontos digitális másolata alapján működik. Ez a fajta előkészület új szintre emeli a biztonságot és a pontosságot.

A jövő már itt van – csak természetesnek vesszük

Bár sokszor észre sem vesszük, mennyi technológiai eszköz vesz körül minket az egészségügyben, a változás érezhető. Az orvosi rutinok egyre inkább adatvezéreltek, személyre szabottak és előre tervezhetők – mindezt az IoT eszközök és rendszerek teszik lehetővé. Legközelebb, ha csak egy fogászati vizsgálatra vagy alvásmonitorozásra kerül sor, érdemes egy pillanatra belegondolni, hogy a háttérben egy teljes digitális ökoszisztéma dolgozik értünk.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Még nem késő: itt az idő felkészülni a Balaton-átúszásra!

A hazai nyári sportprogramok elmaradhatatlan része a Balaton-átúszás, ami évente több mint tízezer embert mozgat meg.

Bár elsőre ijesztőnek tűnhet az 5,2 kilométeres távot úszva megtenni, nem kell versenysportolónak lenni ahhoz, hogy teljesítsük. De milyen vízitapasztalat szükséges hozzá, mikor érdemes elkezdeni az edzést és egyáltalán hogyan álljunk neki? Hogyan tarthatjuk meg a motivációnkat hónapokon keresztül? Még nem késő, hogy felkészüljünk az idei megmérettetésre: most megosztunk néhány hasznos tippet a tudatos tervezéshez.

Július 26., amikor megrendezik a 43. LIDL Balaton-átúszást, még távolinak tűnik, de az arra való felkészülést érdemes időben elkezdeni. Az átúszás teljes hossza 5200 méter, amit átlagosan 2-3 óra alatt tesznek meg a versenyzők. Ahhoz, hogy ezt a távot teljesítsük, a szervező Budapest Sportiroda szakértője szerint a nyár elejére el kell jutni arra a szintre, amikor magabiztosan le tudunk úszni legalább 3 kilométer távolságot. A felkészülést érdemes már tavasszal, először medencében elkezdeni, de idővel nyílt vízen (tó, tenger) is próbáljuk ki magunkat, mert nagyon más érzés, mint a medencében úszás – például a hullámzás, a látótávolság, a tájékozódás nehézségei miatt. A nagy Balaton-átúszásra jó felkészülés, ha addig rövidebb távú versenyen szerzünk tapasztalatokat, erre jó lehetőség például a június 21-i MOL Campus Öbölúszás, ami 4 különböző távban is teljesíthető.

Mennyi vízitapasztalat szükséges és hogyan álljunk neki a felkészülésnek?

  • A Balaton-átúszáshoz nem kell vízi élsportolónak lenni, de a magabiztos úszástudás elengedhetetlen.
  • Ha eldöntöttük, hogy nekivágunk, forduljunk rá a felkészülésre! Első lépésként döntsük el, hogy a fél (azaz 2,6 km) vagy a teljes távot (5,2 km) tűzzük ki célnak, ugyanis a felkészülés intenzitása is ettől függ.
  • Az edzést bármilyen úszásnemben el lehet kezdeni, sőt, azt akár idő közben lehet váltogatni is. Érdemes úgy választani, hogy melyik az a típus, amit hosszú távon is hatékonyan ki tudunk tartani, hiszen a megmérettetés során több órán keresztül fogunk úszni.
  • A kezdeti lépések részeként szerezzünk be olyan felszereléseket, amiben hosszabb távon is kényelmesen tudunk úszni: stabil tartású fürdőruhát, fürdőnadrágot, valamint kényelmes úszószemüveget. Ez utóbbinál válasszunk olyan verziót, ami kültéri úszáshoz is alkalmas, így például nem lesz zavaró az erősebb napsütés sem.
  • Az úszást egy pár perces szárazföldi bemelegítéssel kezdjük és a végén nem szabad elfeledkezni a lenyújtásról sem. Emellett a felkészülést támogathatja heti egy-két alkalommal egy erősítő vagy kardió edzés is. Jó iránymutatás lehet, ha egy kész edzéstervet követünk. Ehhez a Balaton-átúszás szervezői összeállítottak olyan ingyenesen, digitálisan elérhető edzésterveket, amik sorvezetők lehetnek ahhoz, hogy könnyedén felkészülhessünk a megmérettetésre.

Hogyan tartson ki a motivációnk?

Egy hosszabb munkanap, izgalmasabb programok vagy akár esős időjárás: gyakori tapasztalat, hogy a kezdeti lelkesedést hamar felváltja a demotiváltság, főleg akkor, ha még több hónap van hátra az átúszásig. Pedig a folyamatos felkészülés azért is fontos, hogy fokozatosan hozzászoktassuk a szervezetünket a hosszabb távok leúszásához, ezzel is csökkentve annak az esélyét, hogy túlzottan kimerüljünk vagy akár ennek következtében megsérüljünk.

Sokszor az is eltántorító lehet, ha egy-egy nap nem tudjuk teljesíteni az előre kitűzött célt. Érdemes folyamatosan figyelni és naplózni a teljesítményünket, így egy kevésbé sikeres nap esetén is láthatjuk a több héthez viszonyított folyamatos fejlődést. A naplózásban és a motiváció fenntartásában segíthetnek a digitális eszközök és alkalmazások is. A Yettel kínálatában is elérhető több olyan úszáshoz használható okosóra és sportóra is, amelyeken beállíthatjuk a medence hosszát, és automatikusan számolja a megtett távolságot. A legtöbb ilyen eszköz már felismeri az úszásnemet, emellett tudja mérni a tempót, a karcsapásszámot és a pulzust víz alatt is. A mérés segítségével könnyen követhetjük hétről hétre a fejlődésünket, és ez is segít a motiváció hosszú távú megtartásában, ráadásul megoszthatjuk az eredményeket a családtagjainkkal, barátainkkal is.

A 43. LIDL Balaton-átúszás kiemelt partnere a Yettel. A mobilszolgáltató egész évben fejleszti Balaton környéki hálózatát, a verseny idején pedig kiemelt készültséggel is biztosítja a gyors mobilhálózatot, hogy így mindenki azonnal elérhesse szeretteit, amint teljesítette a versenytávot.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Kalóriaszükséglet: az étkezés tudománya a hétköznapokban

Kalóriaszükséglet

Állandóan felmerülő kérdés, hogy hogyan határozzuk meg a napi kalóriaszükségletünket, különösen akkor, ha szeretnénk egészségesen élni. A kalóriaszámolás világában azonban nem könnyű eligazodni, hiszen személyre szabott étrendre van szükség, amely figyelembe veszi életmódunkat, anyagcserénket és céljainkat. Most nézzük meg közelebbről, mit is jelent pontosan a kalóriaszükséglet, és hogyan kalkulálhatjuk ki azt a mindennapokban.

A kalória nem más, mint az ételekből származó energia, amelyet testünk az életfunkciók fenntartásához használ fel. Mindenkinek megvan a saját egyéni kalóriaszükséglete, amely a testsúly, életkor, nem és fizikai aktivitás alapján változhat. Egyszerű kérdésnek tűnhet, de valójában számos tényező befolyásolja. Az Egészségpajzs oldalán megfelelő ételeket találhatunk a diétánkhoz.

Mitől függ a kalóriaszükséglet?

A legegyszerűbb módja annak, hogy megértsük a kalóriaszükséglet fogalmát, ha tudomásul vesszük, hogy az szervezetünk energiamérlege alapján került meghatározásra. Ez azt jelenti, hogy az elfogyasztott kalóriák számát vetjük össze az elégetett kalóriákkal: ha az előbbi több, akkor hízni fogunk, ha kevesebb, akkor fogyni.

A képlet nem ennyire egyszerű azonban, hiszen több tényező, például az anyagcsere is nagy szerepet játszik. Ez az az energia, amelyet testünk nyugalomban használ, csak hogy életben tartson minket. Számos kalkulátor létezik, amelyek segítenek meghatározni a napi kalóriaszükségletet, de fontos hangsúlyozni, hogy ezek csak kiindulópontok, és személyes szükségleteink szerint változhatnak.

Testre szabott étrend tervezése

Hogyan alakítsuk ki az étrendünket a pontos kalóriaszükséglet alapján? Először is, érdemes megérteni, hogy a minőségi kalóriabevitel elengedhetetlen. Az alacsony kalóriatartalmú, de tápanyagban gazdag ételek – például zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák és sovány fehérjék – a legjobb választások.

Sokan tapasztalták már, hogy a változatos étrend hosszú távon fenntarthatóbb, ezért érdemes különböző ételekkel kísérletezni, hogy megtaláljuk a számunkra leginkább kedvező kombinációkat. Az Egészségpajzs például olyan menüket kínál, amelyek segítenek egyszerre elérni kalóriaszükségletünket, és kielégíteni az ízvilág iránti igényünket.

Az aktív élet és a kalóriaszükséglet kapcsolata

A fizikai aktivitás természetesen jelentősen befolyásolja, hogy mennyi kalóriára van szükségünk. Legyen szó egy sétáról, egy kiadós edzésről vagy akár egy háztartási munkáról, minden mozgás számít. Gondolt már arra, hogy egyetlen óra kerékpározás mennyi energiát igényel? Az aktivitási szint növelése az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy növeljük az elégetett kalóriák számát és javítsuk az anyagcserénket.

Azon emberek, akik rendszeresen sportolnak, jellemzően magasabb energiaszükséglettel rendelkeznek, így több kalóriát kell bevinniük a szervezetük egészséges működéséhez. Ez azt is jelenti, hogy azon napokon, amikor kevesebb a mozgás, ezt is mérlegelnünk kell, és ennek megfelelően alakítanunk az étrendünket.

Az Egészségpajzs kínálatában számos olyan étel található, amely segíthet abban, hogy a testmozgáshoz igazodó megfelelő energiaszintet elérjük.

A kalóriaszükséglet tehát nem csupán egy számszerű adat, hanem egy útikönyv is a tudatos táplálkozáshoz. Ha megtanuljuk, hogyan határozzuk meg magunk számára a legmegfelelőbb kalóriamennyiséget, és hogyan integráljuk azt mindennapi életünkbe, váratlan egészségügyi előnyökre tehetünk szert. Az Egészségpajzs szívesen áll rendelkezésre, hogy segítsen ebben az életre szóló kalandozásban a gasztronómia világában.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement Hirdetés
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss