Connect with us

Gazdaság

Codecool: Egyre kifizetődőbb a programozói karrier

A Codecool és a Transferwise akciójában már a tanfolyam első etapja is pénzzel kecsegtet!

Stabilan ostromolja, és 2020-ban minden bizonnyal át is töri a bruttó félmillió forintos álomhatárt a frissen állásba helyezett junior fejlesztők bére, a Codecool saját statisztikái szerint.

Hogy minél több jelentkező számára legyen elérhető a karrierváltás, a programozóiskola rendhagyó toborzóakciót indít a Transferwise-zal közösen. Az akció ideje alatt beiratkozókból a kurzus kezdő szakaszának elvégzésekor az első 50 tanulónak 67.000 forinttal töltik fel számláját, plusz motivációként és anyagi terheik könnyítésére.

Időről időre összesíti a Codecool Programozóiskola, hogy a kurzusait elvégző tanulói milyen kezdő bérrel kapnak munkát a gyakornoki időszak után. Nemrégiben helyezték állásba Budapesten az 500. tanulójukat, és mivel legtöbben igénybe veszik a kínált állásgaranciát jelentkezéskor, ezért a Codecoolnak teljes rálátása van arra, hogy milyen bruttó bérszinten „kelnek el” az – elsősorban a 22-40 év közötti korosztályból kikerülő – diákok.

Míg 2018-ban az ajánlatok jobbára 450 ezer forint alatt szórtak, 2019-ben már sok tanuló ezt meghaladó fizetésért tudott elhelyezkedni a budapesti Codecool segítségével. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy nem csak az országos 360 ezres bruttó átlagkeresetet, hanem a fővárosban mért 459 ezres mértékkel is felveszi a versenyt egy junior bére. A 2020-as előzetes tárgyalások alapján valószínűsíthető, hogy a foglalkoztatói oldal kezdi elfogadni a junior fejlesztők részéről az 500 ezer forintos bruttó bérigényt, noha ez sokáig egyfajta lélektani határként működött.

A vállalatok digitális transzformációja folyamatos, így mára nem igaz az, hogy fejlesztőket csak szoftvercégek vagy telekomok igényelnének. Egyik kiemelt figyelmet érdemlő szektor a pénzügyek világa, ahol a pénzforgalmat, a tranzakciók lebonyolításának szerepét bankoktól független szolgáltatók végzik, egyre több innovációt és egyre alacsonyabb díjakat építve szolgáltatásaikba. Ezek közül az egyik legismertebb a Transferwise, mely világszerte már több millió ügyfelének kínál középárfolyamon deviza-átváltást nemzetközi fizetések során, mindezt transzparens és alacsony jutalékokkal. A Codecool most első 50 újonnan jelentkező diákjának 67 ezer forinttal feltöltött Transferwise számlát bocsát rendelkezésére a tanfolyam első szakaszának sikeres teljesítésekor. Természetesen a kurzusra beiratkozáskor továbbra sem kell semmit fizetni, az állásgarancia és a megszerzett állásból való tandíjfizetés lehetősége továbbra is fennáll.

„Ezzel az akcióval nem csak a jelentkezők kedvét akarjuk fokozni, hanem segítséget is nyújtunk. Tisztában vagyunk vele, hogy feladni egy korábbi, sok éve, akár évtizede űzött foglalkozást igényel bizonyos fokú bátorságot, ahogy az is, ha már az iskolapadból ül át valaki egy Codecool oktatóközpontba. Ez a támogatás azt ösztönzi, hogy felnőtt fejjel is merjünk belevágni, hogy a tehetségünket és szorgalmunkat más szakterületen állítsuk csatasorba”

– mondja Boda József, társalapító-ügyvezető.

“A Transferwise-zal Észtországban régóta aktívan ösztönözzük a fiatalokat, hogy bátran orientálódjanak az innovatív technológiai pályák felé, de természetesen globális piacainkon is támogatni kívánjuk a matematikai, műszaki és természettudományos oktatási kezdeményezéseket. Ezért álltunk örömmel a Codecool mellé, hogy Magyarországon is többen forduljanak a programozás felé.”

– mondta el a Transferwise részéről Balázs Barna, Head of European Expansion.

A gyáripartól a kereskedelmen át egészen a mezőgazdaságig mindenhol egyre nagyobb az igény a programozáshoz különböző szinten értő szakemberekre.

„Egyrészt az országos munkaerőhiány, a digitalizáció nyomán intenzíven növekvő kereslet jelenik meg a bérek növekedésében.”

– véli Boda József.

„Másrészt a Codecoolból korábban kikerülő diákokkal kapcsolatos jó tapasztalatok is erősítik a foglalkoztatókban a bizalmat, ez is hozzájárul a tőlünk állásba kerülők bérszínvonalának emelkedéséhez”

– mondja Boda. Ráadásul az elhelyezkedés után elérhető bérnövekedés is sokkal gyorsabb ütemet mutat, akár duplázódhatnak a fizetések két év leforgása alatt. A legkorábban a Codecoolnál végzett diákok lassan szeniorokká érnek, körükben már előfordul olyan, akinek havi fizetése átlépte a bruttó 1 milliós álomhatárt.

Hogy a folyamatosan jelenlévő igényeket ki tudják elégíteni, a budapesti, Nagymező utcai oktatóközpont újabb 300 négyzetméterrel bővült, a szó szoros értelmében szintet ugorva: az irodaház második emeletén. 2019-ben a hagyományos 12+6 hónapos intenzív junior fejlesztői kurzusok mellett elindultak a hétvégi alapozó tanfolyamok, és képeznek már mentorokat és tanítanak agilis projektmenedzsmentet is.

„Tisztában vagyunk vele, hogy a humánerőforrás biztosításán túl felelősségünk van a gondolkodásmód terjesztésében is, hiszen a munkaerő-utánpótlás az innovációs készség megteremtésének és fenntartásának csupán az egyik tényezője”

– meséli a Codecool vezetője.

„A digitális transzformáció még eggyel nagyobb sebességbe kapcsol, erről fognak szólni a húszas évek, így a Codecool élete is még sokkal mozgalmasabbnak ígérkezik. “Mind volumenben, mind a képzési portfoliónk szélességében nagy növekedésre számíthatunk!”

– jósolja Boda József.

Gazdaság

Szigorúbb szankciók, csökkenő adminisztráció – módosultak az EPR háttérszabályai

A 2024 végén a Magyar Közlönyben kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat.

A változás sokrétű, hiszen a mellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is.

Magyarországon 2023. július 1-vel lépett életbe a kiterjesztett gyártói felelősség rendszere, az EPR. A hazai hulladékgazdálkodási rendszer új szabályozása a kezdetek óta kettős adminisztratív terhet rótt az érintettekre, mivel a termékdíj kötelezettségnek és az ahhoz kapcsolódó negyedéves bevallásoknak az EPR rendszer bevezetése után is eleget kellett tenniük a társaságoknak. Egy 2024 decemberében kihirdetett törvénymódosítás ezt a kettősséget szüntette meg 2025. január elsejével, úgy, hogy a termékdíj alól kikerültek azok a termékek, melyek az EPR alá is tartoznak.

Az év végi változások talán legfontosabb hozadéka, hogy a jogalkotó a hulladékgazdálkodási bírságról szóló kormányrendelet módosításával bevezette az EPR-díj fizetéséhez kapcsolódó szankciórendszert. Ennek jelentőségét az adja, hogy bár az EPR-díjra az adókhoz hasonló szabályok vonatkoznak, az nem adónak, hanem szolgáltatási díjnak minősül, így az adóeljárások során megszokott szankciók nem voltak erre vonatkoztathatóak

– tette hozzá Gábor Zoltán, a Deloitte adóosztályának partnere.

A módosított kormányrendelet értelmében, ha a gyártó az általa forgalomba hozott körforgásos termék mennyiségéről nem vagy tévesen szolgáltat adatot, akkor a bírság mértéke az EPR-díj hiány fele. Amennyiben a hiányt nem lehet anyagtípusra (például biológiailag lebomló műanyag vagy papír) vonatkozóan tételesen megállapítani, akkor az érintett csomagolásokra vonatkozó legmagasabb díjtétellel kell számolni.

Az EPR-rendszer további változásait okozta és egyben számos könnyítést is hozott magával az EPR-rendelet szintén decemberben történt módosítása. Például a gyártók számára kedvező változás, hogy az egyes tárgynegyedévekre vonatkozó adatszolgáltatás módosítására egy hónappal hosszabb idő áll rendelkezésükre

– tette hozzá Kovács István, a Deloitte adóosztályának menedzsere.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Gazdaság

Cafeteria bevezetés: tavasszal sem késő, sőt!

Cafeteria bevezetés

Sokan azt gondolják, hogy cafeteria rendszert csak az év elejével érdemes bevezetni, és ha lecsúsztak januárról, jobb inkább a következő évig várni. Ez azonban tévedés. A tavaszi bevezetés akár számos előnnyel is járhat mind a munkáltatók, mind a munkavállalók részére.

Későbbi bevezetés, átgondoltabb döntések

Az évkezdés sok cég számára kaotikus időszak: zárul a pénzügyi év, indul az új költségvetés, ráadásul minden feszített tempóban. Ilyenkor a cafeteria rendszer bevezetése könnyen elkapkodott, meggondolatlan döntéssé válhat – amit később nemcsak a munkáltató, de a munkavállalók is megéreznek. És sokszor éltük meg azt is, hogy a friss cafeteria szabályozások alkalmazása még nem teljesen átlátható rögtön január elején.

Tavasszal azonban már nyugodtabbak a körülmények. A céges élet ritmusa megtalálja a normál kerékvágást, és elegendő idő áll rendelkezésre ahhoz, hogy alaposan átgondolt, jól felépített döntések szülessenek.

Ráadásul az év elején életbe lépő új adózási és jogszabályi változások, amelyek januárban még sok fejtörést okoznak, tavaszra már teljesen letisztulnak. Így egy később bevezetett juttatási rendszer átláthatóbb és könnyebben igazítható a cég igényeihez.

Cafeteria bevezetés tavasszal

Évközi bevezetés esetén is a teljes keretösszeg jár

Tévhit, hogy a nem év elején bevezetett cafeteria rendszer kevesebbet ér vagy bonyolultabb lesz. A későbbi bevezetés valójában nem csökkenti a munkavállalóknak járó éves keretösszeget, hiszen a cafeteria visszamenőlegesen is adható. Ez azt jelenti, hogyha például a keretösszeg a teljes évre 400.000 forint, egy márciusban induló cafeteria esetén is mind a 400.000 forint jár a munkavállalónak – feltéve, hogy január 1-jén már a cégnél dolgozott. Időarányosításra csak azoknál a dolgozóknál van szükség, akik később csatlakoztak a vállalathoz.

Cafeteria bevezetés ősszel

Dolgozói igényfelmérés a sikeres bevezetésért

A béren kívüli juttatások esetében viszont nemcsak az időzítés fontos, hanem az is, hogy a cafeteria rendszer a vállalkozás céljaival összhangban legyen. Még a bevezetés előtt érdemes lehet felmérni, hogy milyen lehetőségekre lenne igény a munkavállalók részéről. Egy jól összeállított, a munkavállalók igényeire szabott juttatási rendszer nemcsak a dolgozói elégedettséget növeli, de hosszabb távon az elköteleződésüket is erősítheti a vállalat iránt.

A cafeteria bevezetése természetesen a munkáltatóknak is megéri: a kedvező adózású elemekkel az egyszerű béremelésnél költséghatékonyabban növelhető a dolgozók fizetése.

Az elérhető juttatási lehetőségek között könnyű elveszni, de egy jól összeállított cafeteria kézikönyv segíthet. Ez az egyszerű útmutató átláthatóvá teszi az egyes elemek működését és előnyeit, így a döntés gyorsabb és megalapozottabb lesz. Tehát ha úgy érzi cégvezetőként, hogy eljött az idő a béren kívüli juttatások bevezetésére, ne várjon az év végéig: lépjen amint megszületett az elhatározás!


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Gazdaság

Záporoznak a banki díjemelések a vállalkozók felé

Már 9 bank is bejelentette az inflációs díjemelését a vállalkozók felé.

A banki díjak a tavalyi infláció mértékével, azaz kevesebb, mint 4 százalékkal emelkednek. A vállalkozók számára a folyamatos, egyre emelkedő díjak ellen ma már van megoldás – írja a BiztosDöntés.hu.

Fél éven belül ez már a második, általános díjemelés a vállalkozói számlákon

2024 őszén már végigsöpört a vállalkozói (pénzforgalmi) számlákon a pénzügyi tranzakciós illeték másfélszeresére emelkedésének hatása, ami bankoktól függően tavaly augusztus és október között emelte meg az átutalások és a készpénzfelvételek díjait.

Most a banki díjak a tavalyi infláció mértékével, azaz 3,7 százalékkal emelkednek meg. Erre a díjemelésre a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 2013. évi CCXXXVII. törvény teremt lehetőséget.

Azok a bankok, amelyek nem használják ki teljes mértékben az egyik év inflációs díjemelési lehetőségét, a későbbiekben még érvényesíthetik azt, mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Már 9 bank jelentett be inflációs díjemelést

Eddig az alábbi bankok jelentettek be díjemelést a vállalkozásoknak kínált pénzforgalmi számlákon:

Részben jelentett be díjemelést a Gránit Bank is 2025. április 15-től, de eddig még csak két pénzforgalmi díjcsomagjára.

Nem jelentett még be inflációs díjemelést a pénzforgalmi bankszámlákra az Erste, a MagNet Bank, és részben a Gránit Bank. Nagy eséllyel ezek a bankok is érvényesíteni fogják a lehetőségként előttük álló inflációs díjemeléseket.

A vállalkozók kedvezőbb díjért is bankolhatnak

Az inflációs díjemelést egyik banknál sem lehet kikerülni. Viszont minden vállalkozó számára rendelkezésre áll egy új és kedvező díjú számlavezetési lehetőség, mely e-pénz alapon kínál pénzforgalmi számlát a hazai vállalkozások számára. Egykoron a Revolut is ezzel indult el hódító útjára. 

Az e-pénz egy törvényes pénzfajta az Európai Unióban a készpénz és a hagyományos bankszámlapénz mellett, segítségével teljes értékű pénzforgalmi számlavezetés érhető el, mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Tavaly robbant be a köztudatba a BinX Zrt., mely magát az első neobankként azonosítja. A friss pénzügyi szolgáltató a hazai bankokéval megegyező pénzforgalmi számla szolgáltatást kínál, méghozzá jóval kedvezőbb díjazással.

Jelenleg feltétel nélkül, díjmentes számlavezetés mellett tranzakciónként fix 199 forintért bármennyi belföldi átutalást küldhetnek a vállalkozások a hazai bankok felé. A bevezető árazás megszűnésével, 2025. március 1-től az átutalás díja fix 399 forintra emelkedik és megjelenik két új díjcsomag is.

Az egyikben 2 990 forintos havidíj mellett fix 299 forintra csökken egy-egy átutalás díja. A másikban pedig 9 990 forintos havidíj mellett fix 199 forintra. A vállalkozások ezáltal a nekik megfelelő díjcsomagot választhatják.

Ha két vállalkozás a BinX-nél bankol, akkor közöttük az átutalás teljesen díjmentes.

A BinX ugyanakkor jelenleg még nem vezet devizaszámlát és nem végez devizakonverziót, így exportra termelő vagy importáló vállalkozásokat nem tud kiszolgálni. Szintén nem alkalmas most megalapítandó cégek első bankszámlájának, mivel a szelfis számlanyitási folyamat nem megfelelő a cég bejegyzéséhez. Bankpénztár híján a BinX-nél nem lehetséges készpénzt befizetni sem, készpénzfelvétel pedig csak ATM-ekből megoldható.

A BinX-et ugyanakkor egyéni vállalkozók is választhatják, akár a vállalkozás alapításakor is.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement Hirdetés
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss