A Total és a Microsoft partneri kapcsolatot alakít ki a digitális innováció és a karbonsemlegesség céljából
A Total és a Microsoft bejelentette, hogy stratégiai partnerekként együttműködnek a digitális fejlődés előmozdításáért és a zéró kibocsátás támogatásáért.
A Microsoft és a Total dinamikus fejlődése saját iparágukban és innovációban bővelkedő történetük számos konkrét lehetőséget kínál egy hosszútávú együttműködésre:
A Total globális jelenléte és piaci ismeretei támogathatják a Microsoft fenntarthatósági törekvéseit, beleértve a megújuló energiákra vonatkozó 2025-ös célkitűzését és hozzájárulhatnak a vállalat adatközpontjainak energiahatékonyságához és szén-dioxid-kibocsátásuk csökkentéséhez.·
A Total tovább hasznosítja a Microsoft felhőalapú platformjait. A Total úgy döntött, hogy felgyorsítja informatikai fejlesztését és kihasználja az Azure erejét a digitális projektek és a Total Digital Factory számára. A Total kibővíti és gazdagítja meglévő, modern munkahelyi környezetét, a Microsoft Office 365-re épülve, amely együttműködési és termelékenység növelő megoldásokat kínál alkalmazottai és vállalatai számára. A Total emellett megvizsgálja a Power Platform használatának előnyeit az üzleti folyamatok automatizálása, a költségek csökkentése, valamint a fejlesztői számára az adatokhoz való könnyebb hozzáférés érdekében.
Megvizsgálni és megújítani az együttműködés olyan területeit, mint a fenntarthatóságot, a digitális fejlődést segítő megoldások és mesterséges intelligencia, amelyek felgyorsítják a karbonsemlegességre való átállást, például az alacsony szén-dioxid kibocsátású és a szén-dioxid semlegesítő technológiák bevezetését.
Fenntarthatósági törekvéseinek részeként a Microsoft célja, hogy 2030-ig megszüntesse a dízel üzemanyagtól való függését. A Total leányvállalata, a Saft révén támogatni fogja a Microsoftot a dízelmentes működés hosszú távú ütemtervének kidolgozásában, kezdetben azzal, hogy segít felmérni a különböző Total technológiák alkalmasságát, a Microsoft tartalék energiaeszközeinek részeként, ideértve:
Dízel generátor helyettesítése: A Microsoft a nagyméretű akkumulátorokat kulcsfontosságúnak tekinti a dízelüzemanyagtól való függés megszűntetésében, melyet a generátorokban használnak az adatközpontok energiaellátásának biztosítására. A Microsoft és a Total partnerséget alakított ki annak érdekében, hogy felmérje a nagy akkumulátorok hosszú távú alkalmazhatóságát, a kritikus infrastruktúra tartalék energiájának biztosításához. Ezt a felmérést a Saft, a világ vezető tartalék akkumulátorokkal foglalkozó vállalatának segítségével végzik.
A szünetmentes tápegységek (UPS) kritikus szerepet játszanak a Microsoft adatközpont infrastruktúrájában. A Saft akkumulátorok további előnyüket nyújtanak, amelyek segítenek a Microsoftnak a UPS beszállítók specifikációinak fejlesztésében és végső soron a fenntarthatósági cél elérésében. Ezek az előnyök az energiamegtakarítás, a nagyobb biztonság, az alacsonyabb kobaltszint és az önellátó felügyeleti rendszer az optimális rendelkezésre állás érdekében.
A Microsoft kötelezettséget vállalt arra, hogy 2025-re 100%-ban megújuló energiát fog használni. A Total célja, hogy 2025-ben elérje a 35 GW megújuló villamosenergia kapacitást, majd 2030-ban a közel 100 GW-ot. A Total villamosenergia-vásárlási szerződésekkel (PPA) segíti a Microsoftot a megújuló energia biztosításában. Az energetikai vállalat első, 47 MW-os szerződést a Microsoft spanyol vállalataival kötötte.
A Microsoft és a Total a zéró szén-dioxid kibocsátás szempontjából kulcsfontosságú technológiákon és olyan digitális megoldásokon is dolgozik, melyek felgyorsíthatják ezeknek az alkalmazását.
„A Total és a Microsoft gyors fejlődése saját iparágukban számos együttműködési lehetőséget kínál mindkét vállalat számára, amelyek élen járnak a klímaváltozás elleni küzdelemben”
– mondta Patrick Pouyanné, a Total elnök-vezérigazgatója.
„Elkötelezettek vagyunk az iránt, hogy megújuló energiát értékesítsünk annak érdekében, hogy támogassuk a Microsoftot a fenntarthatósági céljainak elérésében és örömmel támaszkodunk a Microsoft felhő- és mesterséges intelligencia-megoldásaira a digitális átalakulás felgyorsításához. Ez alapvető fontosságú a karbonsemleges világ felé haladás szempontjából”. „Hatalmas lehetőség van a kezünkben, felhasználhatjuk a digitális technológia fejlődését az üvegházhatás csökkentésére”
– mondta Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója.
„Stratégiai partnerségünk a Total-lal az Azure, a Microsoft 365 és a Power Platform erejét alkalmazza erre a kihívásra, felgyorsítva a Total digitális átalakulását, miközben a zéró szén-dioxid kibocsátás elérésére törekszünk.”
Total, megújuló energia és villamosenergia 2050-ig a karbonsemlegesség elérésére irányuló törekvése részeként a Total olyan megújuló energiával és villamosenergiával foglalkozó portfóliót épít, mely 2050-ig a vállalat által eladott energiamennyiség akár 40% -át is elérheti. 2020 végén a Total bruttó villamosenergia-termelő kapacitása világszerte 12 GW körül volt, ebből 7 GW megújuló energia. A Total továbbra is bővíti ezt az üzletágat, hogy 2030-ig elérje a 100 GW megújuló energiaforrásokból előállított bruttó termelési kapacitást, melynek célja, hogy a világ top 5 vállalata között szerepeljen a megújuló energiák terén.
Az év talán legvagányabb kollaborációját indította el a Billingo
2024 egyik legérdekesebb világpiaci trendje a márka együttműködések, azaz a kollaborációk kirobbanása volt.
Ez a trend egyelőre inkább a külföldi és jellemzően a globális márkák életében volt látható, de már itthon is bontogatja a szárnyát. Egyre több kisebb és nagyobb márkánál jelent meg ez a típusú együttműködés, ahol a cél az, hogy a márkák kiaknázzák egymás erősségeit, új közönséget érhessenek el és növelhessék láthatóságukat a piacon.
Amíg jellemzően a kollaborációk ki szoktak merülni a pár ezres vagy tízezres kuponokban, ahhoz képest a több mint 500 ezer forintnyi ingyen szolgáltatás az egyéni és társas vállalkozóknak elég abszurdnak tűnik, pedig így év végére ezt a Billingo online számlázó mégis behúzta. Szürrealitás ide vagy oda, ennyi ingyen üzleti szolgáltatást kapni nettó 48 ezerért, az figyelmet érdemel. A kalapba 16 jól ismert üzleti szolgáltató dobta be a portékáját, ami önmagában sem kevés, így az összefogás jellege közel sem hétköznapi.
Sárospataki Albert, a Billingo alapítója elmondta, hogy a 10 éves évfordulójuk apropójaként szerettek volna valami olyasmit adni a vállalkozóknak, amivel a 2025-ös képességeikhez és eredményeikhez jelentősen hozzá tudnak járulni.
„A kisvállalkozók a saját bőrükön érzik, hogy most többet kell tenni az eredményekért, több segítségre van szükségük, mint eddig korábban bármikor. Ebben pedig most szeretnénk egy olyan példát mutatni a vállalkozóknak, amivel reméljük, hogy egymás támogatása jobban felértékelődik és nagyobb figyelmet kapnak a vállalkozói összefogások”
– fogalmazott Albert.
A jövő évre való felkészülés az év végével aktualitást nyer, érdemes mindenkinek számot vetnie az idei évéről és átgondolni mik azok a lehetőségek és eszközök, amikkel pozitívan lehet befolyásolni a következő 12 hónapunk eredményességét.
„Az edukációnak és tudásnak eddig is jelentős szerepe volt, de talán soha nem lesz annyira fontos, mint 2025-ben. Helyzetbe kell hozzuk vállalkozóinkat Magyarországon, együtt kell szintugrást elérnünk, ehhez pedig most sok olyan eszközt elhoztunk, ami ehhez garantáltan hozzájárul, megtettünk hozzá egy nagy lépést. Fontosnak tartottuk a mostani kezdeményezésünkben, hogy nem kedvezményeket, hanem valóban ingyen szolgáltatásokat hozzunk el a vállalkozónak, jelentős értékben, jelentős hozzájárulással”
– mondta Sárospataki Albert.
Üzleti szoftverek, álláshirdetési csomag, többféle oktatási csomag, mesterséges intelligencia képzés, marketing és sales támogatási pakkok, és nem utolsó sorban 10 meghatározó üzleti könyv. Ez mind ingyen elérhető, a Billingóhoz csatlakozva most decemberben. Ez talán a 2025-ös év egyik legnagyobb üzleti ugródeszkája, több, mint 500 ezer forint értékű szolgáltatás támogatásban.
2025 remélhetőleg a kollaborációk éve lesz, ahol sok ilyen és hasonló kezdeményezés fog még megszületni, amivel az egyéni és kisvállalkozók nyerhetnek a legtöbbet.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Csak a jövő évtől indított Tartós Befektetési Számlák (TBSZ) után kell szochót fizetni. A befektetés 3 éven belüli feltörése esetén 13 százalékos, 3 és 5 év közötti felbontásakor 8 százalékos lesz a szocho mértéke. 5 év után továbbra is teljesen adómentesen lehet felvenni a nyereséget – jelezték a Grantis szakértői.
A jövő évben nyitott TBSZ számlákat érinti a szocho
A kormány november 8-án tette közzé, hogy szociális hozzájárulási adót (szocho) kell fizetniük azoknak, akik idő előtt, azaz 5 éven belül feltörik a Tartós Befektetési Számlájukat (TBSZ).
A 2025-ös adócsomag szerint a módosítás a 2025. január 1-jétől indított Tartós Befektetési Számlákra fog vonatkozni. Tehát az eddig megkötött, valamint még az idén év végéig megnyitott számlákat nem érinti a rendelkezés – hívta fel a figyelmet a Grantis.
A szocho mértéke a jövőben a következőképp alakul:
Amennyiben a gyűjtőévet követő első 3 éven belül töri fel valaki a befektetését, akkor 13 százalékos szochót kell fizetnie a hozamok után.
Ha a gyűjtőévet követő 3 év 5 év között, akkor 8 százalékra csökken a szocho fizetési kötelezettség.
5 év után nem kell szochót fizetni.
A TBSZ számlán tartott hozamok adózása
3 éven belül
3 és 5 év között
5 év után
Szocho
13%
8%
adómentes
Szja
15%
10%
adómentes
Adóteher a hozamra összesen
28%
18%
adómentes
Forrás: Szocho törvény/Grantis
Fontos, hogy TBSZ újrakötése esetén már kell szochóval is számolni a fenti módon.
A kamatadó, azaz a személyi jövedelemadó mértéke nem változott. A 3 éven belüli feltörés esetén 15 százalék, 3 és 5 év között 10 százalékos szja-t szükséges fizetni. Tehát 3 év után 5 százalékos adókedvezmény jár mindkét adó esetében.
A Grantis szakértői felhívták a figyelmet, hogy a gyűjtőévet követő 5 év után továbbra is teljesen adómentesek maradnak a TBSZ számlák. Aki kitartó, az 28 százalék adót spórol meg a hozamok után.
Az adómentesség mellett még egy évet is nyerhet, aki idén lép
A TBSZ számlán a gyűjtőévben, azaz a nulladik évben december 31-ig lehet pénzt elhelyezni. Ez után már sem befizetni, sem levenni nem lehet a számláról, másképp adókötelessé válik a befektetésünk.
Azok, akik még idén lépnek, egy évet nyerhetnek azzal, hogy nem kell még egy évet várniuk arra, hogy leteljen jövő decemberig a gyűjtőév. Számukra 2026 helyett már 2025. január elsejétől elindulhat a befektetési időszak.
Felkapottak a TBSZ számlák
Az elmúlt években látványosan emelkedett a Tartós Befektetési Számlák száma. Az idei első félévben már 357,5 ezer értékpapírszámlát tartottak nyilván a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint. Közel 100 ezer számlával többet, mint két évvel ezelőtt.
Az értékpapír-állomány is gyarapodott, csaknem 2 ezer milliárd forinttal növekedett 2022 óta. A legutóbbi adatok szerint összesen 5367 milliárd van a TBSZ-számlákon – mutattak rá a független alkusz szakértői.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Szerződése lejártával távozik a Magyar Telekomtól Daria Dodonova gazdasági vezérigazgató-helyettes és Igazgatósági tag.
Lubor Zatko műszaki vezérigazgató-helyettes pedig a Deutsche Telekom Csoporton belül más pozícióban folytatja karrierjét. A gazdasági vezérigazgató-helyettesi pozícióra a Deutsche Telekomtól André Lenz érkezik a társasághoz 2025. március 1-i hatállyal, a műszaki vezérigazgató-helyettesi feladatkört pedig 2025. január 1-től Nagy Péter látja el, aki jelenleg a Magyar Telekom műszaki kiszolgálásért felelős vezetője.
Daria Dodonova, a Magyar Telekom gazdasági vezérigazgató-helyettese és Igazgatósági tagja 25 év után távozik a Deutsche Telekom Csoporttól és a Magyar Telekomnál betöltött pozíciójából 2025. február 28-án. A felsővezető 2020-ban érkezett a Magyar Telekom Csoporthoz, ahol fő fókusza a pénzügyi eredményesség, a pénzügyi stratégia, valamint a kockázatmenedzsment, illetve a vállalat piaci kapitalizációjának növelése volt.
Utódja André Lenz, a Deutsche Telekom Group controlling vezetői feladatköréből érkezik Budapestre 2025. március 1-i hatállyal. André Lenz több mint 20 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, korábban a Deutsche Telekom Csoport németországi és ausztriai operációiban dolgozott pénzügyi területen. 2009 és 2014 között kezdetben a Sales controlling, később a Planning and reporting területekért felelt vezetőként a Telekom Deutschlandnál. 2014 és 2018 között pedig a T-Mobile Austria kontrolling igazgatója volt. Ezt követően 2018-tól – Bonn-ba visszatérve – a Deutsche Telekom business, majd performance controlling vezetőjeként folytatta karrierjét, ahol jelenleg is Csoport szinten felel a Deutsche Telekom stratégiai üzleti egységeiért: Németországért, a T-Systemsért, Európáért, valamint a Technológiai és Innováció, illetve Group Headquarter szolgáltatásokért. André Lenz közgazdasági diplomáját Németországban, a Ruhr Egyetemen szerezte.
Lubor Zatko, a Magyar Telekom műszaki vezérigazgató-helyettese, aki 2019 októbere óta látta el a pozíciót, 2024. december 31-ével távozik a Társaságtól, hogy karrierjét a Deutsche Telekom Csoporton belül más pozícióban folytassa. Felsővezetői tevékenysége során sikeresen vezette a technológiai terület agilis átalakulását, felelt a hálózati modernizáció és üzemeltetés, valamint az informatikai architektúra-fejlesztés és üzemeltetési tevékenység irányításáért. Mindez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a Magyar Telekomnak meghatározó a szerepe a magyar társadalom digitalizációjában.
A műszaki vezérigazgató-helyettesi feladatkört 2025. január 1-től Nagy Péter veszi át, aki jelenleg a vállalat műszaki kiszolgálásért felelős vezetőjeként dolgozik. A szakember húsz év szakmai tapasztalattal és tizenöt év vezetői tapasztalattal rendelkezik a szolgáltatás menedzsment és üzemeltetés területén. Korábban különböző pozíciókat látott el az IBM Global Services Hungary-nél, a magyarországi Lufthansa Systems-nél, valamint az Unisys Global Services Hungary-nél, majd 2020-ban csatlakozott a Magyar Telekomhoz. Új feladatkörében a már megkezdett digitális transzformáció folytatásáért, az 5G lefedettség fejlesztéséért, az IT transzformáció támogatásáért, valamint a gigabit-képes vezetékes hálózati végpontok számának növeléséért lesz felelős.
„A Magyar Telekom nevében ezúton is szeretnék köszönetet mondani Daria-nak és Lubornak az elmúlt években nyújtott kiváló szakmai és vezetői munkájukért. Daria gazdasági vezetése meghatározó szerepet játszott a vállalat kiegyensúlyozott működésében és a kiemelkedő pénzügyi eredmények tekintetében. Pénzügyi szakértelmének köszönhetően azon túl, hogy a Magyar Telekom megőrizte stabilitását, további növekedést ért el. A műszaki területen Lubor vezetése alatt mind technológiai, hálózatfejlesztési, mind pedig transzformációs szempontból izgalmas és eredményes időszakot tudhatunk magunk mögött, területe számos innovációt valósított meg útmutatásával”
– mondta Rékasi Tibor, a Magyar Telekom vezérigazgatója.
„André Lenz-t és Nagy Pétert üdvözlöm a Magyar Telekom felsővezetésében. Biztos vagyok benne, hogy sokrétű tudásuk, tapasztalatuk hozzájárul majd vállalatunk lendületének és üzleti eredményességének megőrzéséhez”
– tette hozzá.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!