Ipar

Magyar fejlesztésen alapuló innováció nyerte el az egyik legrangosabb európai pályázatot

Magyar
Németh Zoltán a HUN-REN Wigner FK egyik laboratóriumában

A HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpontban elért tudományos eredményeket hasznosító, röntgenspektroszkópiai fejlesztéssel foglalkozó magyar startup cég, a LynXes Innovation Kft. idén ősszel az Európai Innovációs Tanács (EIC) rangos Accelerator kiírásán nyert el pályázati támogatást, amihez hasonló magyar pályázónak legutóbb három éve sikerült.

Az általuk kifejlesztett eszköz eddig csak nemzetközi nagyberendezéseknél, méregdrágán elvégezhető anyagvizsgálati méréseket tesz széles körben elérhetővé, egyszerűen és olcsón.

A Vankó György vezette Femtoszekundumos Spektroszkópiai és Röntgenspektroszkópiai „Lendület” Kutatócsoport egy ERC-pályázat segítségével, a 2010-es években kezdte el azokat a kutatásokat, amelyek járulékos eredményeként állt elő a fenti laboratóriumi eszköz, amely forradalmasíthatja az anyagvizsgálati kutatásokat. A fejlesztés olyan nagy energiafelbontású röntgenspektroszkópiákon alapuló elemzéseket tesz lehetővé laboratóriumi méretekben mind az akadémiai, mind az ipari felhasználók számára, amelyek korábban szinte kizárólag nagy nemzetközi kutatási infrastruktúráknál, számottevő összegeket felemésztő (jellemzően néhány 10 000 euró/nap) mérési időben voltak megvalósíthatók. Ezek a vizsgálatok eddig nyilvánvalóan korlátozottan voltak elérhetők számos laboratórium számára, így az új fejlesztés hatalmas lehetőségeket rejt, demokratizálva az eddig méltatlanul háttérbe szorult röntgenspektroszkópiai technikákat.

A fejlesztések eredményeként elérhetővé tett mérési megoldások részletes, elemspecifikus információkat nyújtanak új anyagok elektronszerkezetéről, az atomok közötti kötésekről, amit számos olyan területen hasznosítani lehet, mint például az energiaipar, a zöld kémia, a hulladékkezelés, az informatikai anyagok fejlesztésével foglalkozó szektor, a biotechnológia ipar stb.

A technológiatranszfer megvalósítása érdekében az eredmény megfelelő jogi védelme után a végső termék kifejlesztését és piacra vitelét a Wigneres kutatók (Németh Zoltán és Vankó György) által alapított LynXes Innovation Kft. folytatja. A LynXes Innovation Kft. két éve kezdett felkészülni az Európai Innovációs Tanács pályázatára, amit hónapokon át tartó, több körös versenyben sikerült elnyernie idén ősszel. A pályázat rangját mutatja, hogy a nyerési esély körülbelül 6%.

A cég továbbra is szorosan együttműködik a HUN-REN Wigner FK kutatóival, hiszen a cél nem csak a fejlesztés piacra vitele, hanem a készülék alkalmazásával új tudományos eredmények elérése is.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Ipar

Teljes adatátláthatóság az ipari automatizálásban

Új villamossági modult mutatott be a Siemens.

Egyre fontosabbá válik, hogy az ipari folyamatok egészen a terepi szintig monitorozhatóak legyenek. Előfordul azonban, hogy egyes eszközök nincsenek csatlakoztatva a központi automatizálási rendszerhez, így fontos adatok hiányozhatnak. Erre ad választ a Siemens új intelligens kapcsolati modulja, amely a terepi szint további digitalizálásával fokozza az átláthatóságot, és támogatja az adatvezérelt döntéseket.

A plug-and-play elven működő bővítőmodul könnyen beállítható a meglévő automatizálási rendszerbe, a TIA (Totally Integrated Automation – a Siemens automatizálási környezete) integrációnak köszönhetően.

A megoldás segítségével közvetlenül gyűjthető és értékelhető számos villamossági paraméter, mint például a feszültség, az áramerősség, az fázisaszimmetria és a túlterheléses kioldások száma. Az integrált diagnosztikai funkciók segítenek a hibák gyorsabb felismerésében. Az adatok felhasználhatóak mesterséges intelligenciával működő, prediktív karbantartási megoldásoknál is, amelyek tovább növelik a gyártói rendszerek rendelkezésre állását. Az állapotinformációkat valós időben nyomon követő alkalmazásokkal pedig a felhasználók könnyedén felismerhetik a szűk keresztmetszeteket, és azonnal beavatkozhatnak.

A gyorsan bevezethető SIRIUS 3RC7 megoldás már a hazai piacon is elérhető.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Ipar

Stratégiai megállapodás az akkumulátoripari hulladékok feldolgozása területén

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a tudományos kutatás-fejlesztés és innováció területein a Metal Shredder Hungary Zrt. és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kara.

A közös szakmai együttműködés célja a fémtartalmú hulladékok feldolgozási lehetőségeinek felderítése és a fémek visszanyerése az elektronikai, valamint az akkumulátoripari hulladékokból.

Az ELTE az ország vezető egyeteme, kiemelkedő teljesítményt nyújt a hazai felsőoktatásban és jelentős kutatóhelynek számít. Az elmúlt években a Természettudományi Kar Magyarország elit természettudományos képzési helyévé vált, egyre fontosabb szerepet játszik a hazai innovációs ökoszisztémában, folyamatosan bővülnek a nemzetközi kapcsolatai. Az ELTE kutatóegyetem, a Természettudományi Kar kutatói hazai, európai és globális projektek aktív résztvevői, vizsgálataik a természettudományok minden területére kiterjednek. A Kar nagy múlttal és tapasztalattal rendelkezik mind az önálló kutatási projektekben, mind tudományos intézetekkel, illetve ipari kutatóhelyekkel történő együttműködésben. Az ELTE TTK stratégiai célja az, hogy 2026-ra Közép-Európa négy legjobb természettudományi kara közé tartozzon, valamint az oktatási és K+F tevékenysége legyen mérce mind hazai, mind nemzetközi szinten.

E célok eléréséhez a versenyképes oktatás, a tudományos kiválóság, a pénzügyi stabilitás, a működési hatékonyság és kompetenciák fejlesztése mellett az innováció és ipari együttműködések fejlesztése is kiemelt jelentőséggel bír. Az egyetem széles tudományos portfóliója változatos multi- és interdiszciplináris kutatásokat tesz lehetővé, a szakterületek együttműködése házon belül is különleges fejlesztéseket eredményez. Az ELTE TTK Központi Kutató és Ipari kapcsolatok Centrum Elektrokémiai anyagtudomány, energiatároló eszközök és korrózió laboratórium (EEKL) tevékenysége az elektrokémia tudományának számos területére kiterjed, magában foglalva az alap- és alkalmazott kutatásokat is. A laboratórium alkalmas különféle elektrokémiai vizsgálatok (pl. voltammetriás vizsgálatok, impedanciamérések, korróziós vizsgálatok, akkumulátortesztelés, elektroanalitikai vizsgálatok) végzésére. A kémiai szakterület és az ipari Partnerek együttműködésében fontos projektek valósultak meg, és számos szabadalom született.

A Metal Shredder Hungary Zrt. több telephellyel, nemzetközi kapcsolatokkal, ISO tanúsítványokkal és már több saját szabadalommal rendelkezik a hulladék kereskedelem, szállítás, gyűjtés, előkezelés, hasznosítás, melléktermék feldolgozás, hulladék feldolgozásával és hasznosításával kapcsolatos kutatás és fejlesztés területén. A több, mint egy évtizedes szakmai múlttal rendelkezdő, magyar tulajdonban lévő vállalat a hazai hulladékhasznosítási ipar egyik kiemelkedő szereplője. A Metal Shredder Hungary Zrt. felelősséget és elkötelezettséget vállal a környezetvédelemmel kapcsolatos előírások betartása, a környezetszennyezés megelőzése és a vállalat környezeti teljesítményének folyamatos javítása iránt.

A közös kutatási tevékenység során a felek kiemelten nagy figyelmet fordítanak az elektrokémiai módszerek kidolgozására és optimalizálására, hogy ezen eljárásokat később környezetbarát módon lehessen alkalmazni az ipari szintű feldolgozások során.

A nemzetközi világban tapasztalható kiszámíthatatlan gazdasági helyzetben kiemelten fontos feladat a természeti erőforrások optimális felhasználása, a költséghatékony gazdálkodás, a hulladékokban található értékes anyagok újrafelhasználása, újrahasznosítása, különösképpen a legkritikusabb elektronikai ipar területén.

„A Metal Shredder Hungary Zrt. kutatási és fejlesztési részlege folyamatosan azon dolgozik, hogy minél nagyobb hatékonysággal – minél kisebb környezeti terhelés mellett – „zero waste” technológiai rendszert állítson fel. Ezen a ponton kapcsolódik össze az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kar, Központi Kutató és Ipari Kapcsolatok Centrum és a Metal Shredder Hungary Zrt. közös, jövőbe mutató stratégiai együttműködése. Jelen leszünk az egyetem nyilvános, a tudományt népszerűsítő rendezvényein, szakmai gyakorlati helyet biztosítunk, segítjük a Kar hallgatóit a kapcsolódó szakdolgozatok témaválasztásában és konzultációs lehetőséget is biztosítunk számukra, valamint a kutatás-fejlesztési részlegünk eddig elért eredményeit, tapasztalatait – ismeretterjesztő előadások keretén belül – megosztjuk az oktatókkal és a hallgatókkal egyaránt. Biztosak vagyunk abban, hogy a fiatalság új szellemisége és a tapasztalat találkozása, a közös innováció a fenntartható fejlődés egyik záloga. Mindannyiunk számára fontos, hogy a környezetvédelem és a versenyképesség együttesen jelenjen meg a körkörös gazdasági folyamatokban.”

mondta el beszédében Török András, a Metal Shredder Hungary Zrt. vezérigazgatója.

„Modern tudományos kutatóegyetemként fontosnak tartjuk, hogy diákjainknak naprakész tudást adjunk, és már tanulmányaik alatt megismertessük őket azokkal a valós kérdésekkel és problémákkal, amelyekben diplomájuk megszerzése után a való életben találkozni fognak. Erre kiváló lehetőséget kínálnak az olyan együttműködések, mint amilyen ma a Metal Shredder Hungary Zrt-vel elindulhat. A kémia területén ráadásul még fontosabb megmutatni a diákoknak, mennyire izgalmas, innovatív lehetőségek várhatnak rájuk, milyen fontos és hasznos karriert érhetnek el, ha a természettudományoknak ezt a manapság talán még kevésbé népszerű területét választják. Ugyanakkor az oktatás mellett bízunk abban is, hogy az a komoly, nemzetközi szinten is elismert tudás, amelyet kutató kollégáink tudnak nyújtani, számos új, innovatív, társadalmilag és gazdaságilag hasznos eredményhez járulhat majd hozzá a közös munka során.”

– emelte ki Dr. Kacskovics Imre, a Természettudományi Kar dékánja.

Az ELTE Természettudományi Kar részéről a közös szakmai munkában részt vevő Elektrokémiai anyagtudomány, energiatároló eszközök és korrózió laboratórium (EEKL) vezetője, Dr. Láng Győző professzor hozzátette, hogy a két szervezet közötti együttműködésnek vannak előzményei, és reméljük, hogy a TTK korábbi doktorandusz hallgatója, aki már a Metal Shredder Hungary Kft-nél dolgozik, az első fecske volt és további kiváló fiatalok tudják majd követni.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Ipar

Új, villámgyors 3D nyomtató és még számos fejlesztés a Formlabs-tól

Október 15-én a Formlabs bemutatta a Form 4L-t, a következő generációs, nagy formátumú műgyanta nyomtatóját, amely az asztali Form 4 sebességét, pontosságát és megbízhatóságát új mérettartományba emeli.

A Form 4L debütálása mellett a gyártó új SLS 3D nyomtatási alapanyagokat is piacra dobott és bejelentette a Formlabs nyomtatók alapanyag rendszerének megnyitását is, amely fejlesztések garantáltan tovább növelik majd a márka felhasználói bázisát.

A Form 4L nyomtatóval, az új SLS nyomtatóporokkal és az ökoszisztéma megnyitásával a gyártó azt a küldetését követi, hogy a Formlabs 3D nyomtatók felhasználóit minél több ötlet szabad megvalósítására képessé tegyék – mérettől, összetettségtől és alkalmazási céloktól függetlenül.

Form 4L: Nagy formátumú, villámgyors mSLA 3D nyomtató

A Form 4L és biokompatibilis változata, a Form 4BL ugyanarra a termelékeny Low Force Display™ (LFD) additív technológiára épül, mint az áprilisban bemutatott, asztali Form 4 és a Form 4B, azonban az L jelölésű gépek közel ötször nagyobb, 35,3 × 19,6 × 35 cm-es munkateret kínálnak. A villámgyors nyomtatómotornak köszönhetően a Form 4L valóban igény szerint, rekordidő alatt képes szállítani nagyléptékű prototípusokat, gyártóalkatrészeket és fröccsöntött minőségű végtermékeket; a legtöbb nagyméretű nyomat általában kevesebb mint hat órán belül elkészül vele. A Form 4L-ről magyarul a hazai forgalmazó, a FreeDee oldalán tájékozódhatnak az érdeklődők, míg október 24-én a gyártó első kézből mutatja be a fejlesztést egy élő webináron során.

A Form 4L és 4BL bemutatójával egy időben a Formlabs két új, fejlett nyomtatóport is kiadott a szelektív lézerszinterezéssel dolgozó Form Fuse nyomtató rendszereihez. Az új Nylon 12 White Powder és a Nylon 12 Tough Powder tovább növelik a Form Fuse SLS nyomtató felhasználók lehetőségeit. Az új alapanyagok 10 kg-os kiszerelésben és újfajta, környezetkímélő csomagolásban kerülnek forgalomba.

Új SLS porok a Form Fuse 3D nyomtatókhoz

A Nylon 12 White Powder bemutatásával a Formlabs Form Fuse lett árkategóriájában az első SLS 3D nyomtató, amely fehér PA12 alapanyaggal is képes dolgozni. Hagyományosan a ~100 000 EUR alatti SLS nyomtatók eddig csak szürke árnyalatú, ezáltal könnyebben lézerezhető alapanyagokkal dolgoztak. Az új Formlabs Nylon 12 White Powder most a magasan legnépszerűbb SLS alapanyaguk már ismert mechanikai tulajdonságait új esztétikai lehetőségekkel, például orvosi alkalmazási célokkal és színezhetőséggel, festhetőséggel is ötvözi.

A Nylon 12 Tough Powder szintén az elterjedt Nylon 12 nyomtatóporra épít, amit a felhasználók visszajelzéseire és igényeire reflektálva fejlesztett tovább a gyártó. A Nylon 12 Tough Powder megnövelt hajlékonyságával felveszi a versenyt a legdrágább, ipari poros 3D nyomtatók alapanyagainak mechanikai tulajdonságaival. A magasabb szakadási nyúlás emellett tovább csökkenti a hosszú, vékony alkatrészek nyomtatásakor fenyegető vetemedés és pontatlanság lehetőségét. Az új alapanyag további előnye a mindössze 20%-os porfrissítési arány, amely tovább csökkenti a Form Fuse SLS nyomtatókkal gyártott alkatrészek költségét.

Kinyílik a Formlabs 3D nyomtatók alapanyagrendszere

2011-es indulása óta a Formlabs könnyen használható és következetes minőséget nyújtó 3D nyomtató megoldások fejlesztésére törekszik, hogy bárki egyszerűen megvalósíthassa velük elképzeléseit. Mindazonáltal a legszélesebb gyártói alapanyag kínálat sem fog tudni soha minden speciális kihívást lefedni. Ezért a harmadik nagy bejelentésük a Formlabs ökoszisztéma megnyitása volt, hogy nyomtatóikra az alkalmazások legszélesebb körében, a leginkább niche-nek számító alkalmazásokban is számítani lehessen. A nyílt alapanyagrendszer három pillérre épít:

Nyitott alapanyag mód: Nyomtatónként egyszeri díj ellenében elérhető és lehetővé teszi a szakértő felhasználók számára, hogy harmadik féltől származó anyagokat használjanak a Formlabs SLA és SLS gépein egyaránt.

PreForm Print Settings Editor: A Formlabs előkészítő szoftverén, a PreFormon keresztül új és ingyenes hozzáférést biztosít minden felhasználó számára a gyártói és a tanúsított alapanyagok nyomtatási beállításainak igény szerinti finomhangolásához.

Formlabs tanúsítvánnyal rendelkező alapanyagok: A jövőben válogatott, harmadik féltől származó alapanyagok nyomtatását is elérhetővé teszik előre hangolt nyomtatási profilokkal, hogy olyan speciális alkalmazási területeket is lefedhessenek, ahol bizonyos alapanyag előírások kiemelt jelentőségűek és a Formlabs jelenlegi kínálata nem felel meg a követelményeknek. Partnerük például a BEGO™, amely gyártó állandó fogpótlási alapanyaga már tanúsítottan nyomtatható a B típusú Formlabs SLA nyomtatókon.

Szeretné kipróbálni?

A Formlabs márka legrégebbi hazai képviselete a FreeDee Kft. A 3D nyomtatásban és 3D szkennelésben szakértő csapat angyalföldi úti irodájában a Formlabs összes technológiája megtekinthető és saját modellel is tesztelhető. Vegye fel a Freedee-vel a kapcsolatot, amennyiben szeretné kipróbálni a Formlabs megoldásait!


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Facebook

Hirdetés Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Ajánljuk

Friss