Szórakozás
Nem csak az internet sebességén múlik, hogy akadozik-e a Netflix
A mindennapi életünk egyre több részében van szerepe a streamingnek, ugyanakkor csak kevesen tudják, hogyan működik a technológia, ahogy az sem egyértelmű mindenki számára, hogy a zavartalan filmezés nemcsak azon múlik, hogy elég gyors-e a netkapcsolatunk.
Hatalmas közhely, de ettől még igaz: az internet alapjaiban és szinte minden téren megváltoztatta az életünket. Nemcsak azt, hogy milyen módon kommunikálunk a szeretteinkkel és barátainkkal, hogyan dolgozunk, de behozta az életünkbe a közösségi médiát, és teljesen felforgatta a tartalomfogyasztási szokásainkat, legyen szó akár a hírek olvasásáról vagy a puszta szórakozásról.
A folyamatosan elérhető és egyre gyorsabb netkapcsolat bő negyed évszázad alatt szinte teljesen eltüntette a videotékákat, ahonnan két évtizede még kazettán és DVD-n kölcsönöztük a filmeket, és mindenki megtanulta, hogy nem kell halálfejes lobogó a kalózkodáshoz. Manapság már ott tartunk, hogy kábeltévé helyett inkább a különböző streaming szolgáltatásokra fizetünk elő, és már nem arról beszélgetünk, hogy előző este mit láttunk valamelyik csatornán, helyette azt meséljük, milyen újdonságokat indítottunk el a Netflixen vagy éppen az HBO GO-n.
Hogy mennyire nélkülözhetetlenné vált az internet, jól mutatja az is, hogy a streamelés az elmúlt években milyen meghatározó és megkerülhetetlen technológiává vált az életünkben. Napi szinten jelen van a munkában, mikor a különböző szoftverek (Zoom, Skype, Microsoft Teams stb.) segítségével online megbeszéléseken veszünk részt. A pandémia miatt sokak számára az oktatás szerves részévé vált, a hagyományos tévézés vagy mozizás helyett egyre többször ilyen formában nézzük a legújabb filmeket és sorozatokat, de ide tartoznak a YouTube-on és a Facebookon megtekintett videók, és a Twitch-en követett élő közvetítések is.
„Maga a videófogyasztás a legjelentősebb része a netforgalomnak, simán 70 százalék”
– mondta Major Gábor, a Vodafone Fixed Access Engineering and Delivery Unit Manager munkatársa, aki azt is elárulta, hogy a világjárvány jelentősen megváltoztatta a felhasználási szokásokat.
„Két egyértelműen azonosítható dolgot figyeltünk meg: az egyik, hogy a tipikus napon belüli eloszlás, ami eddig úgy nézett ki, hogy a munkaidő vége után, 6-7 óra felé megindult a forgalom és egészen este 9-10-ig tartott a csúcsidő, az teljesen elmosódott, már napközben is látható volt sokkal nagyobb forgalom. A másik, hogy a felhasználásnak a kétirányúsága is jelentősen megnőtt, a munkahelyi videokonferenciáknak és az online oktatásnak köszönhetően a felfelé töltés is megindult.”
Viszont hiába teszi ki a videós tartalom a netforgalom jelentős részét, ez koránt sem jelenti azt, hogy a technológiának óriási igényei lennének. Chroncsik János, a Vodafone TV szolgáltatásának szakértője például elmondta, hogy egy megfelelő kódolású, Full HD minőségű film zavartalan streameléséhez 6 Mb/s letöltési sebesség szükséges, és 4K esetén sincs szükség többre 15 Mb/s-nál. Persze az nem árt, ha ennél jóval gyorsabb a kapcsolatunk, hiszen mikor leülünk filmezni, az koránt sem jelenti azt, hogy csupán ennyi adatforgalmat generálunk: minél nagyobb a család, és minél több eszköz csatlakozik az otthoni hálózatra, annál jobban kell figyelni arra, hogy a netünk ki tudja szolgálni az igényeinket.
A streameléssel kapcsolatban érdemes tudni azt is, hogy nem úgy működik, mint amikor egyben letöltünk egy filmet vagy sorozat epizódját. Egyrészt azonnal elindítható a választott tartalom, másrészt a lejátszás során folyamatos a töltés a készülékünkre, ráadásul olyan minőségben, ahogy azt a netünk sebessége éppen lehetővé teszi.
„Azt kell megérteni a streaming esetében, hogy a videó apró darabokra szabdalva jut el a nézőhöz.”
– magyarázta Chroncsik János.
„Attól függően, hogy ki milyen protokollt használ, 2-10 másodperces darabokról beszélünk. Ahhoz, hogy elinduljon egy videó lejátszása, arra van szükség, hogy a lejátszó szoftverünk letöltsön 2-5 ilyen darabkát. Ezzel két dolog történik: egyrészt a szoftver feltölt magának egy ideiglenes buffert, amivel ki tudja szolgálni magát videótartalommal, másrészt elvégez egy mérést, hogy a hálózatunkon milyen sebességgel képes letölteni adatot. Fontos adalék, hogy minden streaming szolgáltatónál több féle videóminőség érhető el egyszerre: az első letöltések jellemzően közepes minőségűek, így kevesebb adatból állnak. Ennek hála gyorsabban letöltődnek, így szinte azonnal elindul a videólejátszás. Amikor ez megtörténik, és megvan a mérés, hogy milyen a letöltés sebessége, akkor elkezdődik a felfelé skálázás. Egyre jobb lesz a képminőség, és bár tovább tart a letöltés, a lejátszás már működik. Igazából későbbi képsorozatokat játszunk le a kijelzőn, mint amit éppen letöltünk, van benne pár másodperces késleltetés.”
Ha minden jól megy, akkor a vége feliratig semmi nem változik, de ez a megoldás lehetővé teszi, hogy a netsebesség csökkenése ne akassza meg a lejátszás folyamatát: ahelyett, hogy megállna a film vagy sorozat, a rendszer inkább visszavált a kisebb letöltési sebességet igénylő alacsonyabb felbontásra – mi pedig ebből annyit érzékelünk, hogy pár másodpercre életlenebbé válik a kép.
Bár egy 4K-s film streameléséhez tényleg elég lehet 15 Mb/s sebesség, abban mindkét szakértő egyetértett, hogy egy négyfős család (és az eszközeik) netigényeinek zavartalan kiszolgálásához érdemes egy 500 megabites előfizetést választani. Ez képes párhuzamosan kiszolgálni több telefont, laptopot, okosizzót, okostévét és egyéb kütyüket, továbbá arra is elég lesz, hogy kiszolgálja a jövőbeni igényeket: egy ilyen nettel akár már a 8K felbontás streamelése is zavartalan lehet, ha a szolgáltatók elkezdenek ilyen minőséget kínálni az előfizetőiknek.
Chroncsik János emellett felhívta a figyelmet arra, hogy a zavartalan filmezéshez nem elég a gyors net. Fontos, hogy olyan eszköz biztosítsa a vezeték nélküli hálózatunkat, ami képes megbirkózni az egyre több csatlakoztatott eszközzel. Major Gábor kiemelte, hogy a Vodafone mindig az előfizetés sebességének megfelelő végberendezést biztosít az ügyfeleinek, tehát minél gyorsabb a csomag, annál fejlettebb a kábelmodem, de ettől függetlenül is figyelni kell arra, hogy az eszköz a megfelelő helyre kerüljön. Ne a lakás legtávolabbi és legeldugottabb sarkába, ne egy szekrénybe, hanem egy központi helyre, ahonnan zavartalanul ki tudja szolgálni az összes eszközünket.
Ha pedig valaki úgy dönt, hogy egy saját routert köt a szolgáltató által biztosított eszközre, akkor érdemes figyelni arra, hogy a választott kütyü képes legyen kiszolgálni az igényeinket. Egy évekkel ezelőtt vásárolt olcsóbb router például nem feltétlenül képes kezelni az egyre szaporodó, wifire kapcsolt kütyüt, aminek bizony könnyen lehet olyan eredménye, hogy a megfelelő netsebesség ellenére sem tudjuk zavartalanul végignézni a kedvenc sorozatunk legújabb epizódját.
Forrás: 24.hu
Szórakozás
Budapest adott helyet az UEFA játékvezetői találkozójának
Az európai labdarúgás kulisszái mögött fontos esemény zajlott Budapesten. Az MLSZ elnöke, Csányi Sándor fogadta Roberto Rosettit, az UEFA játékvezetésért felelős vezetőt, hogy megvitassák a sportág jövőjét a nemzetközi játékvezetői fórum keretében.
Hogyan működik a játékvezetők képzése és toborzása a labdarúgás világában? Erről és sok másról volt szó az egyhetes találkozó során, amelynek a magyar főváros adott otthont. A Focicipőbolt cipő kínálatát mindenképp érdemes megnézni, ha te is elkötelezett híve vagy a futballnak!
A játékvezetés kulcsszerepe a futballban
Ne gondold, hogy a játékvezetés csupán a síp fújásáról szól. A megfelelő képzettséggel rendelkező bírók nélkülözhetetlenek a mérkőzések sportszerűségének megőrzésében. Az UEFA szakemberei és a kontinens különböző nemzeti szövetségeinek képviselői Budapesten találkoztak, hogy megosszák tapasztalataikat és stratégiáikat a játékvezetők toborzásáról és megtartásáról. Vajon miért van ekkora hangsúly a képzésen? Az utánpótlás és a sportághoz való hosszú távú elköteleződés mind-mind alapja a jól működő játékvezetői rendszernek.
Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) fontosnak tartja, hogy a játékvezetők folyamatosan fejlődjenek, és ehhez elengedhetetlenek az olyan szimpóziumok, mint amit Budapesten rendeztek. A technológia térhódítása, például a videóbíró használata, még bonyolultabbá teszi a bírók feladatát, így az ilyen találkozók különösen relevánsak.
Nem csak síppal és lapokkal – továbbképzés minden szinten
Az esemény további fontos eleme volt az európai játékvezetők képzésének megszervezése. Az ilyen jellegű szakmai rendezvények lehetőséget nyújtanak arra, hogy a különböző országokból érkező szakemberek megismerkedjenek modern technikákkal és új irányzatokkal. Az UEFA célja, hogy minden szinten professzionálisan képzett játékvezetői gárda alakuljon ki.
Bár a játékvezetés alapjai évtizedek óta nem változtak jelentősen, a modern technológia és az adatvezérelt döntések egyre nagyobb szerepet kapnak. Vajon hogyan képesek a játékvezetők alkalmazkodni a futball világában tapasztalható gyors változásokhoz? Az ilyen találkozók választ kínálnak erre a kérdésre.
Az MLSZ és a nemzetközi kapcsolatok
Az európai fórumon Magyarországot Juhos Attila és Hanacsek Attila képviselte, akik aktívan részt vettek a szakmai diskurzusban. Az esemény célja nemcsak az aktuális problémák és lehetőségek feltérképezése volt, hanem az is, hogy a különböző országok közötti együttműködést erősítse. Ezzel lehetőséget teremtve a nemzetközi kapcsolatok szorosabbá tételére. Az ilyen találkozókról mindig értékes tapasztalatokkal térhetnek haza a résztvevők.
Az eseményt a Focicipőbolt is figyelemmel kísérte, mint a sportfelszerelések egyik meghatározó szereplője. Rendelkeznek termékek széles skálájával, amely a legjobb minőséget kínálja mind a profi, mind az amatőr játékosok számára. Érdekes látni, hogy a sportszerek és a rajtuk megjelenő technológiai újdonságok is hogyan változtathatják meg a játék menetét.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Szórakozás
Töltés felsőfokon – Kipróbáltuk a VOLTME csúcskategóriás töltőit és kábeleit
Nálunk a szerkesztőségben nemcsak a kávé fogy gyorsan, hanem a telefonok, laptopok és tabletek aksija is – szóval nem kis elvárásokkal vágtunk bele, amikor a VOLTME küldött nekünk egy rakás high-tech töltőt és kábelt. Mondhatni: jött az energia!
Mutatjuk, mit próbáltunk ki, és miért lettünk fanatikus VOLTME-hívők.
VOLTME PowerLink RUGG – a túlélő kábel
Elsőként a PowerLink RUGG USB-C kábelt vettük kézbe, ami ránézésre is úgy néz ki, mint ami simán túléli, ha véletlenül a szék alá esik és a macska megrágja, vagy egy hátizsák mélyén tekergőzik egy fesztivál hétvége alatt. Ez nem véletlen, mert a gyártó katonai minőségű szövettel vonta be a kábelt, így valóban, a kíméletlen körülmények között sem kell féltenünk.
Az 1,8 méteres hossz arany középút – nem túl rövid, nem túl hosszú, pont jó, ha az íróasztal alatt van a konnektor, de közben még kényelmesen pötyögsz a kanapén. Töltési sebesség: simán hozza az ígért 100W-ot, és adatátvitelre is korrektül teljesít (480 Mbps), szóval nem csak töltésre jó, hanem fájlokat is simán rátolhatsz. A gyártó különböző igényekre is gondolt, így több színben és hosszúságban is válogathatsz, hogy megtaláld a hozzád illőt.
VOLTME Revo 67 Triple-Port – kompakt, de brutál erős
Annak, aki sokat utazik, de nem akar mindig kábel- és adapter rengeteget hurcolni magával, annak a Revo 67 Triple-Port egy kis fekete csoda. Három port (2x USB-C + 1x USB-A), 67W GaN töltő, ami úgy néz ki, mintha semmi extra nem lenne benne, de közben lazán elbír egy laptopot, egy telefont és egy fülest vagy tabletet egyszerre.
A GaN technológia miatt nem melegszik, nem hangoskodik, és nem foglal sok helyet – nálunk konkrétan kiváltott két külön töltőt a laptoptáskában. Apple, Samsung, Xiaomi? – mind mehet rá. Full kompatibilis, okosan osztja el az energiát.
VOLTME PowerLink UTRON – a kábel, ami versenyt fut a villámmal
Na ez a kábel az a kábel. 240W teljesítmény, USB 4.0 szabvány, 40 Gbps adatátvitel, aranyozott eloxált csatlakozók – ez már nem csak töltőkábel, ez egy komoly tech eszköz. Ha van egy combos laptopod (pl. MacBook Pro vagy valami power-user PC), PowerLink UTRON kábel garantálja, hogy sosem kell lelassítanunk.
A kialakítás masszív, szövött borítás, nem gubancolódik, és még jól is néz ki. Több színben és hosszúságban elérhető, hogy mindenki megtalálja a neki ideális társat.
VOLTME Revo 240 Desktop Power Station – a főnök az asztalon
Ez a Revo 240 Desktop Power Station konkrétan egy töltőállomás. Hat port (4x USB-C, 2x USB-A), max 240W teljesítmény, PD3.1 kompatibilitás, és simán elvisz mindent, amit rádugsz. A szerkesztőségben egy ponton egy MacBook, egy Steam Deck, egy iPad, egy telefon és egy vezeték nélküli egér töltődött róla – és nem omlott össze.
Az asztalon jól mutat, nem csúszkál, halkan működik, és totálisan új szintre emeli a „mindig minden töltve van” élményt. Komolyan, ha sok eszközöd van, vagy irodában dolgozol, ez az új legjobb barátod.
VOLTME Revo 140 Triple-Port – a nagyágyú, amit még zsebre is vághatsz
És akkor jött a Revo 140 Triple-Port. Három portos falitöltő, ami 140W-ot tol ki magából – szintén GaN technológiás, így hűvös marad, mégis bivalyerős. Ezzel már tényleg minden mehet egyszerre: laptop, telefon, tablet, még egy másik laptop is, ha kell.
Utazáshoz ideális: kicsi, ráadásul a töltés gyors, stabil és kiszámítható – nincs az a random “most miért csak 20 wattot ad?” meglepetés, amit más eszközöknél tapasztaltunk korábban.
És ha ez nem lenne elég, dizájnban is erős: a Revo 140 nem véletlenül nyerte el a Red Dot Design Award 2023 díjat. Ez az adapter nemcsak okos és erős, de még jól is néz ki – és ebben a műfajban ez ritka.
VOLTME = kompromisszummentes töltés
Ha eleged van a gagyi, összegabalyodó kábelekből, a forrósodó töltőkből és abból, hogy minden eszközöd más adaptert akar, akkor itt az ideje, hogy feljebb válts. A VOLTME termékek nemcsak brutál jók technikailag, de felhasználóbarát kialakításuk miatt napi szinten is élmény őket használni. Kábelek, amik bírják a strapát, töltők, amik nem szállnak el, ha három dolgot raksz rájuk egyszerre – ez ma már nem luxus, hanem elvárás. És a VOLTME hozza is.
Mi itt a szerkesztőségben biztosan megtartjuk őket. A kávénk lehet elfogy, de az aksink töltve marad.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Szórakozás
A Gemini Live frissítéssel érkezik a valós idejű vizuális AI a Galaxy S25 szériára
A Samsung új mesterségesintelligencia-alapú élmény érkezését jelentette be a Gemini Live szoftverfrissítéssel.
Elsőként a Galaxy S25 széria felhasználói folytathatnak valós idejű, vizuális-nyelvi beszélgetéseket az AI-jal térítésmentesen, a szoftverfrissítésnek köszönhetően. A Gemini Live a multimodalitás jegyében képes a felhasználók környezetét a kameraképen keresztül értelmezni és valós időben reagálni a felhasználók kérdéseire.
A mesterséges intelligencia vezérelte funkciók segítségével a Galaxy felhasználók természetesebb módon léphetnek interakcióba a készülékükkel, megkönnyítve a mindennapi feladatok elvégzését. Az oldalsó gomb megnyomásával és nyomva tartásával megmutathatják a telefon kameráját aktiválva a Gemini Live-nak, amit látnak, miközben élő beszélgetést is folytathatnak vele.
A Gemini Live megkönnyítheti a mindennapi döntéseket, például öltözékünk kiválasztásakor vagy szekrényünk rendszerezésekor. Ehhez csupán telefonunk kameráját szükséges az adott ruhadarabokra irányítani, és máris javaslatokat kaphatunk a tárgyak kategorizálására és a hely optimalizálására. Ezenkívül megoszthatjuk képernyőnket, miközben online boltokat böngészünk, és a mesterséges intelligencia személyre szabott stílustanácsokat adhat. Az AI valós időben reagálva észleli, amit a felhasználó lát, így a Galaxy S25 széria egy megbízható barátként állhat mindig készen a segítségnyújtásra.
„A Google-lel együtt egy merész lépést teszünk a mobil AI jövője felé, intelligensebb interakciókat kínálva, amelyek szoros összhangban állnak azzal, ahogyan élünk, dolgozunk és kommunikálunk. – mondta Jay Kim, a Samsung mobilélmény üzletágának ügyvezető alelnöke és az ügyfélélményért felelős vezetője. – Ezzel az új vizuális képességgel a Galaxy S25 széria életre kelti a következő generációs AI élményeket, új mércét állítva abban, ahogyan a felhasználók az eszközeiken keresztül kapcsolódnak a külvilággal.”
A Gemini Live kamerás és képernyőmegosztó funkciói térítésmentesen elérhetők lesznek minden Galaxy S25 széria felhasználó számára április 7-től kezdődően. További információk a Galaxy S25 szériáról a https://www.samsung.com/hu/ weboldalon olvashatók.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Okoseszközök2 hét ago
Megérkeztek az LG új QNED evo televíziói
-
Okoseszközök1 hét ago
Az egyetemek mindennapjait is átírja a mesterséges intelligencia
-
Ipar2 hét ago
Aumovio néven folytatja tevékenységét a Continental Csoport autóipari szektora
-
Ipar1 hét ago
Az e-kereskedelem átalakítja Európa logisztikai térképét
-
Mozgásban2 hét ago
Elindult a VIP-jegyek értékesítése a hazai MotoGP-re és leterítették a záró aszfaltréteget a pályán
-
Mozgásban2 hét ago
A Hankook a motorsportban aktív édesanyák előtt is tiszteleg
-
Ipar5 nap ago
Milliméteres pontosság és adatvezérelt működés
-
Tippek1 hét ago
Országos összefogásra hív a SPAR