Connect with us

Tippek

A tengerentúlról érkeztek a Liferay önkéntesei

Amerikából jöttem, mesterségem címere: vályogház építő programozó

A borsodi hátrányos helyzetű gyerekeknek épülő közösségi ház munkálataiban segédkezett három amerikai önkéntes, akik a Liferay Hungary által kerültek kapcsolatba a magyarországi InDaHouse Hungary egyesülettel.

Átvitt és konkrét értelemben sincsenek határok a Liferay munkatársai számára, ha önkénteskedésről van szó. Az amerikai központú IT cég elkötelezett a társadalmi és környezetvédelmi ügyek mellett, ezért összes munkatársának évi 5 nap és egy 500 eurós keret áll rendelkezésére jótékonyságra. A keretből szabadon gazdálkodhatnak utazásra is, amennyiben saját országukon kívül folytatnának önkéntes tevékenységeket.

Ez történt Kiana, Lester és Spencer esetében is, a három amerikai, Los Angelesből érkező munkatárs úgy döntött, hogy a Borsod megyei Hernádszentandráson szállnak be a többi magyar Liferay-es munkája mellé.

Az InDaHouse a körülbelül 425 lakosú Hernádszentandráson működő szervezet, ami a helyi (többségében hátrányos helyzetű) gyerekek fejlesztésével, felzárkóztatásával foglalkozik. Az alapítvány célja, hogy a gyerekeket végigkísérjék a felnőttkorig, hogy biztosítsák, hogy az ő gyerekeik már jobb körülmények között nőnek fel.

A szervezet évek óta dolgozik felajánlások és önkéntesek segítségével, hogy saját házat építhessenek maguknak, ami teret biztosít a gyerekek fejlesztésének.

A magyar leányvállalat munkatársai összesen 40 napot dolgoztak az InDaHouse házépítő projektjén és ehhez csatlakoztak az amerikai barátok, akik öt napon át vettek részt a felújítási munkálatokban. Velük egyidőben két magyar kollega is csatlakozott hozzájuk, hogy kevesebb nyelvi akadályba ütközzenek az önkéntesek, ők azonban már a saját szabadságukat használták fel a házépítésre, ezzel is bizonyítva elkötelezettségüket.

A három USA-ból érkező önkéntes rengeteg élményt gyűjtött, többek között arról is, hogy kik is azok a fiatalok, akik a házban fognak majd tanulni.  Bár eleinte a gyerekek félénken ismerkedtek az Amerikából érkező, de ázsiai vonású felnőttekkel, a Pokémon Go azonban megtörte a jeget és minden nyelvi nehézséget áthidalt. A szomszédos focipályán közösen indultak neki a gyerekek és az önkéntesek a pokémonok becserkészésének, ami nagyban segítette a barátságok kialakulását.

Szívmelengető volt számukra, hogy itt valóban számít az, amit tesznek, hiszen volt már rossz tapasztalatuk. Például, amikor Japánban önkénteskedtek, olyan feladatot kellett elvégezniük, amelyet egy fizetett ember is meg tudott volna csinálni. Az InDaHouse-nál ez nem így lett volna, mivel a legjobb esetben is más önkéntesek siettek volna az egyesület segítségére, azt azonban nem lehet tudni, hogy pontosan mikor…

 

A világjáróknak a legnagyobb élményt a részben vályogból készülő ház építése jelentette. Kiana, Lester és Spencer eszközöket ragadott és bontott, vakolt, festett, hogy az épület régebbi részeit vályogból építsék újjá. Az ehhez szükséges tudást a projektben résztvevő egyik helyi kisfiú nagypapája adta át nekik.

„Büszkék vagyunk arra, hogy a magyarországi cég egy olyan projektet támogat, amely még a tengerentúlról is ide vonzza a segíteni vágyókat. Kiana, Lester és Spencer számára meghatározó volt ez a látogatás és nagyon reméljük, hogy mások is követik majd a példájukat. Mindig meglep, hogy a vállalati kultúránk és önkéntes programunk mennyi új ajtót nyit ki, ha mások támogatásáról van szó.”

– magyarázza Balogh Zsolt, a Liferay Hungary ügyvezetője.

Az amerikaiak szabadidejükben a helyi idősek otthonába is ellátogattak, megkóstolták a piros paprikát, valamint több magyar sört is és állítják, hogy a magyar konyha fantasztikus.

Tippek

Nem csak az Ügyfélkapuval akarnak átverni!

Nagyot téved aki azt hiszi, ő “túl kicsi” ahhoz, hogy hackerek, internetes csalók, zsarolók áldozatává váljon!

Az online veszélyek továbbra sem csak a nagyvállalatokat érintik, bárki áldozatul eshet, különösen az egyre szélesebb körben elérhető, az emberi szövegekhez hasonló tartalmakat generálni képes nyelvi modellek és deepfake eszközök által. A Médiaunió “A kulcs te vagy” kampánya 3 hazai és 3 nemzetközi eset segítségével kívánja felhívni a figyelmet arra, hogy nagyon is érdemes az internetes szokásainkat átgondolni és időnként elvégezni egy biztonsági önellenőrzést.

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2024 harmadik negyedévében is közel 9 milliárd forintos kárt okoztak a bankkártyás, illetve elektronikus fizetési forgalomhoz kapcsolódó visszaélések. A csalók átutalásokon keresztül nagyjából 6 milliárd, bankkártyás csalásokkal pedig 2,8 milliárd forintot loptak el az áldozatoktól. Az alábbi esetek mindegyike egy valamire mutat rá: bármilyen fejlett biztonsági megoldások léteznek is a vírusvédelmi szoftverektől a tűzfalakig, a leggyengébb láncszem legtöbbször az ember.
Kiberbiztonsági szakértők szerint 2025-ben a nagyméretű nyelvi modellek és a deepfake technológiákban rejlő fenyegetések kerülnek majd előtérbe, soha nem látott mértékű kiberkockázati veszélyt jelentve a nagyvállalatokra és az egyéni felhasználókra egyaránt.

„ál-BKK” = Bedőlsz, Kegyetlenül Kifosztunk

Sajnos bőven válogathatunk hazai példákból! Tavaly augusztusban indult például egy hamis Facebook-oldal, amely úgy állította be magát, mintha a Budapesti Közlekedési Központhoz tartozna. Itt aztán az első 500 vásárlónak mindössze 950 forintért ígért Budapest-bérletet hat hónapra. Ehhez valóban csak ezt a kis összeget kellett kifizetni, és egy rövid űrlapot kitölteni – természetesen érzékeny adatokkal, aminek eredményeképp a „nyertesek” az ezer forintos álomár sokszorosát veszítették el.
Októberben aztán a Fővárosi Állatkert nevében indult hasonló kampány: a csalók az intézmény 155. születésnapja alkalmából indítottak belépőjegyeket ígérő nyereményjátékot a Facebookon, ahol aztán a kommentelőket privát üzenetben ostromolták bankkártya adataikért, általában arra hivatkozva, hogy az állítólagos nyeremény eljuttatásához szükséges postaköltségre kérnek pénzt.

Apróhirdetés, nagy veszteség

2023-ban indult, de mind a mai napig virágzik az a csalássorozat, amelyben olyanokat céloznak meg, akik internetes apróhirdetési oldalakon próbálnak eladni valamit. A bűnözők vevőként jelentkeznek, majd egy átverős weboldalra mutató linket küldenek, amelyen a bankkártya adataik megadására kérik az eladót, hogy villámgyorsan kifizethessék a terméket. Ezután bediktáltatják az eladóhoz érkező hatjegyű kódot, de ez már nem az utaláshoz, hanem egy digitális e-pénztárca nyitásához kell, hogy aztán egy erre alkalmas bankautomatából a maximálisan elérhető összeget vehessék fel.

Csomagod érkezett! Vagy mégsem?

Az alábbi eset sem egyedi, de jól bemutat egy ma is gyakori csalási formát. Az áldozat SMS-t kapott az egyik ismert csomagküldő szolgálattól, amely azt állította, rosszul adta meg egy küldeménye címét, de azt egy kisebb összeg fejében, a jó cím megadásával újra kiszállítják. Az üzenetben található link a cég weboldalával egy az egyben megegyező felületre vitte, tökéletes logóval, grafikai felépítéssel, online fizetési felülettel. A többi már nem meglepő: aznap éjjel a bankjától érkezett egy – ezúttal valóban hiteles – üzenet, melyben értesítették, hogy letiltották a kártyáját, arról ugyanis gyors egymásutánban Aliexpress-rendeléseket fizettek ki, összesen 800 ezer forint értékben. Az összegnek azóta sem tudtak a nyomára bukkanni.

Rajongunk a csalókért: Taylor Swift és az olimpia esete

A helyzet világviszonylatban sem jobb, sőt! Napjaink egyik legnagyobb pop szenzációja Taylor Swift, akinek koncertjeire percek alatt elkapkodják a jegyeket. A tavalyi turnéjának brit szakasza előtt sem volt ez másképp, ezt használták ki a csalók, akik a valódi jegyárusító oldalakhoz megtévesztően hasonlító hamis oldalakat hoztak létre, ahova e-mailekkel csalogatták a rajongókat. A Lloyds Bank már áprilisban, az első koncertek előtt mintegy két hónappal bejelentette, hogy a jegyet vásárlók több mint egymillió fontot veszítettek óvatlanságukkal. A jelenség azonban nem csak a zeneiparra jellemző: 2024-ben az olimpiára fogytak nagy számban a hamis jegyek, amelyek csak arra voltak jók, hogy átverjék az óvatlan sportrajongókat.

Nem ki, hanem MI!

A hongkongi rendőrség tavaly februárban számolt be egy már tényleg ijesztő esetről: egy multinacionális cég pénzügyes kollégája részt vett egy többszereplős videókonferencián, amelyen a főnöke megkérte, hogy utaljon át 25 millió dollárt egy számlaszámra. A kolléga ezt meg is tette. Nem sokat kellett várni, hogy kiderüljön a turpisság, a meetingen rajta kívül ugyanis minden egyes résztvevőt mesterséges intelligencia segítségével állítottak elő. A konferenciahívás résztvevőinek arca, hangja és mimikája annyira meggyőző volt, hogy az áldozat egy percig sem gyanakodott.

Az átvertek átverése

A következő esetet a szomszédunkból, Romániából jelentették, itt derült fény az egyik legpofátlanabb csalásra. Ismeretlenek ugyanis pont olyan áldozatokra utaztak, akiket már valamilyen formában kár ért egyéb átverések során. Az elkövetők közösségi médiában terjesztett linkekkel olyan weboldalakra vezették őket, amelyek jogi segítséget ígértek nekik, valamint azt állították, hogy visszaszerzik az elvesztett pénzösszegeket. Azonban a reménykedők itt olyan kérdőíveket töltöttek ki, amelyekkel ismét hozzáférést adtak a banki szolgáltatásaikhoz, hogy aztán a bűnözők még a maradék pénzüktől is megszabadítsák őket… másodszorra.

Tanulj és védd magad!

Amennyiben bárkit anyagi kár ér az online térben, azonnal értesítenie kell a bankját és a rendőrséget. A jogszabályok szerint a bank köteles minden tőle telhetőt megtenni a pénz visszaszerzése érdekében, de nem garantált, hogy sikerrel is jár.

Mint azt a példák is mutatják, az online térben elkövetett visszaélésekre egyelőre nincs tökéletesen megbízható védőháló, ami segítene talpra állni, ha egy rossz kattintásból, adatmegosztásból eredően kicsúszik a talaj a lábunk alól. Ugyanakkor a legtöbb esetben a megfelelő figyelem és az egészséges gyanakvás elegendő lenne, hogy megóvjuk az adatainkat és a megtakarításainkat.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Tippek

Akár közvetlenül vehetünk fel eurót ATM-ből

atm euro felvétel

Sajnos a forintárfolyam az utóbbi hónapokban sem teljesített valami jól, így ismét többet kell fizetnünk az euróért, mint korábban. Gyakori kérdés, hogy hol kellene váltani nyaralás (telelés) vagy külföldi utazás, vagy épp egy nagyobb eurós kiadás esetén, hogy a lehető legjobban járjunk. Sok esetben készpénzre is szükség lehet.

Egy devizaszámla sokat segíthet

A megfelelő bankszámla kiválasztása a Bankmonitor oldalán is megoldható, akár online bankszámlanyitás is elérhető. A szakemberek segítenek eligazodni a különböző banki ajánlatok között. Az egyik ilyen típus a devizaszámla, amin nyugodtan tarthatjuk a síelésre, nyaralásra vagy más utazásra szánt eurónkat.  Nehézséget egyedül az jelenthet, ha készpénzre is szükség van, mivel az elektronikus pénz készpénzre “konvertálása” bizony költségekkel járhat.

Több választási lehetőség is áll előttünk: pluszban veszünk eurót egy banknál vagy egy pénzváltónál, esetleg kihasználjuk a technológiát, és keresünk egy ATM-et, ahol tudjuk használni a devizaszámlánkat. Ha az előbbit választjuk, jobb, ha egy pénzváltónál próbálkozunk, mert a bankoknál általában drágább mulatság a vásárlás.

A devizaszámla és az ATM általában kényelmesebb, hatékonyabb és pontosan akkora összeget kapunk kézhez, amire szükségünk van. A kérdés ebben az esetben az, hogy itthon, Magyarországon vegyük fel az eurót vagy külföldön, az utazás során?

A válasz természetesen attól is függ, hogy milyen költsége van az egyiknek és a másiknak. Sok banknál, mint az innovatív Revolut, nincs különbség a kettő között. Ha arra számítunk, hogy az indulásig a forint tovább fog gyengülni, akkor érdemes minél hamarabb megejteni a műveletet.

Itthon elérhető az OTP Bank és az Euronet euró ATM-jei. Utóbbiról tudni kell, hogy a bank által megadott díjon felül egy plusz díjat is felszámolnak, ami nincs pontosan meghatározva, csak közvetlenül a tranzakció véglegesítése előtt derül ki. Ha ez nem megfelelő számunkra, még visszaléphetünk ebben az esetben.

Mekkora költségei vannak a felvételnek?

Természetesen ez több tényezőtől is függ. Nem mindegy, hogy melyik banknál van a devizaszámlánk, és pontosan milyen ATM-nél próbálkozunk. Például az OTP magyarországi eurós ATM-jeiből OTP devizakártyával 0,20 EUR + 0,82%, de maximum 12,98 EUR díjért lehet készpénzhez jutni. 1000 eurónál ez 415 forintos árfolyamon 3486 Ft költséget jelent. EGT tagállamokban külföldön az OTP Csoporthoz tartozó automatáknál olcsóbban, 3 euró fix díjért megúszhatjuk a dolgot.

Nem sok ingyenes megoldás létezik

A Revolut az egyik legdinamikusabban fejlődő szolgáltató. Egyre több ügyfél választja innovatív megoldásait, amivel sokkal egyszerűbben lehet a külföldi devizákat kezelni. A Revolut bankkártyával csomagtól függően 75000 Ft, 150000 Ft, 300000 Ft vagy 750000 Ft készpénzt lehet havonta ingyenesen felvenni a banki ATM-ekből. Efölött már 2%-os díjjal kalkulál a szolgáltató.

Ezért is fontos a bankszámlák, devizaszámlák kiválasztása során egy szakértővel konzultálni.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Tippek

Hogyan történik a szélvédőcsere?

szélvédőcsere

A szélvédő az egyik legfontosabb része minden autónak. Nem bonyolult a felépítése, a hétköznapokban pedig nem is tulajdonítunk neki túl nagy jelentőséget, maximum akkor, ha tisztításra szorul a sok felhalmozódott szennyeződés miatt. A biztonság miatt viszont elengedhetetlen, hogy tökéletes állapotban legyen.

Mikor kell cserélni egyáltalán?

Az Autóüveg Bázis blogja sok hasznos információt nyújt a szélvédőcsere kapcsán. Érdemes innen is informálódni. Többek között megtudhatjuk, hogy baleset, autófeltörés következtében szükséges lehet a csere, de akár egy rossz mozdulat vagy egy kisebb kavics is elegendő ahhoz, hogy megsérüljön a szélvédő. Fontos kiemelni, hogy sokan gondolják azt, hogy karcolással, kavicsfelverődésekkel és különböző mértékben súlyos repedésekkel nem kell szakemberhez fordulni.

Azonban a gyakorlatban ez nincs így, sőt, kifejezetten veszélyes lehet még egy kisebb sérülés is. Érdemes arra figyelni, hogy egy repedés is kihat a szélvédő merevítő funkciójára. Egy sérüléssel már nem képes a maximumot nyújtani, egy baleset esetén pedig kifejezetten veszélyes tud lenni, mivel nem tudja megvédeni az utasait a szélvédő. A műszaki vizsgán sem fogunk átmenni így. Nem érdemes kockáztatni, halogatni a kár kivizsgálását. Minél hamarabb keresni kell egy megfelelő szakembert!

Akár mobilszerviz is segíthet

Ráadásul attól sem kell tartani, hogy minden esetben csak a csere jelenthet megoldást. Kisebb repedések, kőnyomok akár javítással is eltávolíthatók. Ehhez a szakemberek a legmodernebb technológiai megoldásokat alkalmazzák. A speciális vákuumtechnikával működő szerszám gyorsan, hatékonyan képes eltüntetni a repedéseket, kisebb nyomokat. Nagy előny, hogy ehhez még a szervizig sem kell elmenni. Egyes szolgáltatók mobilszervizzel is rendelkeznek, az előre egyeztetett időpontban az adott helyszínre érkeznek és akár a garázsban elvégzik a szükséges beavatkozást.

Javítás vagy csere?

Sok autótulajdonos a kisebb repedéseket inkább “nem bántják”. Gondolják jól van az úgy, még kibírja, de a kicsi sérülésekből lesznek a nagyok. A hőmérsékletváltozás, pláne a téli hónapokban különösen veszélyes tud lenni, ha már alapból sérült a szélvédő. Egy kisebb repedés “útnak indulhat” és pillanatokon belül sokkal nagyobbra növekedhet, ami akár már a látótérbe is belóghat.

Ha a kőnyom alapból a vezető előtt van, akkor nem szabad halogatni a szervizelést. Különösen veszélyes tud lenni, mivel a napfény megtörik rajta, így nem lesz jó rálátásunk az előttünk lévő útra. A halogatás miatt az egyszerű javításból idővel komplett csere is lehet, ami jóval költségesebb.

Keressük meg a megfelelő szakembert!

Az sem mindegy, hogy a szélvédő cseréjét kire bízzuk. A legjobb, ha olyan helyet keresünk, ami minden autótípusra fel van készülve, a legmodernebb technikát használja és gyorsan, hatékonyan végez a javítással vagy éppen a cserével. Ilyen például az Autóüveg Bázis is.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss