Connect with us

Tippek

Ezért hasznos a gyors képfrissítés a mobilokon

képfrissítési frekvencia

Az elmúlt két évben egyre több okostelefonról szóló hírben, reklámban, specifikációs listában látható kiemelt helyen az, hogy milyen frissítési rátával rendelkezik az adott mobilba szerelt kijelző.

Most pedig, hogy az új iPhone 13 Pro mobilok is áttértek az Android világ csúcstelefonjaiban és az iPadek Pro vonalában már évek óta alkalmazott technológiára, várhatóan többen ismerik meg a nagyobb képfrissítést. Így nem árt összefoglalni, hogy mit is jelent, és miért lehet hasznos a nagyobb képfrissítési frekvencia.

Az elején tisztázzuk, hogy frissítési ráta alatt a képfrissítési frekvenciát (angolul refresh rate) értik a telefongyártók, ám ez az érték nem a mobiltelefonok sajátossága, lényegében bármilyen, képernyővel rendelkező eszköznek van: monitorok, televíziók, táblagépek, laptopok, még az autók navigációs rendszere is rendelkezik vele.

A képfrissítési frekvencia nem összekeverendő a képfrekvenciával (angolul frame rate)! A képfrekvencia, más néven képkockaszám egy konkrét tartalom (film, videó, videójáték) másodpercenkénti képkockáinak (angolul frames per second, röviden fps) száma. Vagyis azoknak az állóképeknek másodpercenkénti összessége, melyek egymás után történő vetítésével szemünk folyamatos mozgásnak látja őket. A képfrekvencia tehát a jelforrásból származó tulajdonság.

A KÉPFRISSÍTÉSI FREKVENCIA AZ ESZKÖZ KIJELZŐJÉNEK TULAJDONSÁGA. HERTZBEN MEGADOTT ÉRTÉKE (MOBIL ESZKÖZÖKNÉL ÁLTALÁBAN 60 HZ, DE VAN MÁR 90, 120, 144 HZ-ES TELEFON IS) AZT MUTATJA MEG, HOGY A KIJELZŐPANEL MÁSODPERCENKÉNT HÁNY ALKALOMMAL KÉPES A JELFORRÁSTÓL FÜGGETLENÜL KÉPET KIRAJZOLNI A MEGJELENÍTŐ FELÜLETÉN.

Ha 60 Hz-es egy eszköz, másodpercenként 60 alkalommal tud képet megjeleníteni kijelzőjén, ha 120 Hz-es, akkor másodpercenként értelemszerűen 120 alkalommal, s így tovább. A képfrissítés nem egyszerre történik az egész kijelzőn, hanem vízszintes sorokban, fentről lefelé. Ezért láthatjuk például egy videófelvételen vagy fotón úgy, mintha az hullámozna a képernyő (lásd a cikkben lentebb található fotót).

Ha a bemeneti jel képfrekvenciája magasabb, mint a kijelző legnagyobb beállítható képfrissítési frekvenciája, olyan esetben a képernyő vagy nem képes megjeleníteni az adott tartalmat, vagy bizonyos képkockákat ”elhagy” a megjelenítettek közül. Számítógépes játékok esetén ez okozhatja, hogy egy játék futását ”szaggatottan” látjuk, a folyamatos kép megtörik. A képfrekvencia és a képfrissítési frekvencia további, specifikusan monitorokkal kapcsolatos részletezése kapcsán érdemes ezt a cikket elolvasni.

Az utolsó érték, melyet a mobiltelefonok kijelzőjének kapcsán még meg kell említeni, az az érintési mintavételezési frekvencia (angolul touch response rate vagy touch sample rate). A mintavételezési frekvencia a digitalizálás során használt legfontosabb minőségi tényező, mely megmutatja, hogy az analóg jelből hányszor vesz mintát másodpercenként a digitális átalakító.

AZ ÉRINTÉSI MINTAVÉTELEZÉSI FREKVENCIA ESETÉN EZ AZT JELENTI, HOGY A KIJELZŐ MÁSODPERCENKÉNT HÁNY ALKALOMMAL KERESI AZ UJJUNKAT, MINT ANALÓG JELET.

A mintavételezési frekvencia értékét is hertzben adjuk meg, ez az érték magasabb, mint a képfrissítési frekvencia, hogy a készülék minél hamarabb érzékelje a bevitt parancsot, s minél gyorsabban tudjon a megjelenített tartalommal reagálni arra. Az iPhone 12 Pro esetében ez az érték 120 Hz volt, ami azt jelenti, hogy 8,34 ezredmásodpercenként keresi a kijelző ujjunkat, de az Asus ROG Phone 5 már 300 Hz-es mintavételezési frekvenciával 3,3 ezredmásodpercre csökkenti az értéket.

A gyorsabb érintési mintavételezési frekvenciát nem látjuk, hatását viszont érezzük. Gondoljunk például a régi érintőkijelzős mobilokra, amikor érintés (parancsbevitel) után akár másodperces intervallumnak is el kellett telnie, mire a készülék reagált és kijelzőjén kirajzolta a kívánt tartalmat, beírta mondjuk a billentyűzeten lenyomott karaktert. Ezzel szemben mennyivel könnyebb most egy okostelefonon gépelni!

Mi kell a nagyobb képfrissítési frekvenciához egy telefonban?

Egy megfelelő kijelző és egy kellő számítási, illetve grafikus teljesítménnyel bíró rendszerchip. Mellettük pedig egy viszonylag nagy akkumulátor is ajánlatos, a gyorsabb kijelző és az ebből fakadóan kötelezően több számítást végző processzor több energiát fogyaszt, így csökkenti az akkumulátoros üzemidőt.

Erre a gyártók megoldása az adaptív képfrissítés, mely a kijelzőn megjelenő tartalom függvényében változtatja a képfrissítési frekvenciát. A Samsung például az adaptív beállítás bekapcsolásával a Galaxy S-széria Ultra okostelefonjain 48 hertzre csökkenti a frissítési rátát akkor, ha a képernyőn álló tartalom van, a folyton éber kijelzőn visszatolja 60 Hz-re, ha pedig mozgás jelenik meg a kijelzőn, feljebb tornássza 120 Hz-re. Ezzel szemben az Asus vagy az Apple megoldása jobb, ott ugyanis 10 Hz-re vesz vissza a kijelző, ha statikus kép van a megjelenítőn.

Jobb, ha magasabb a képfrissítési ráta?

A szemnek jobb, a felhasználói élményen is javít. A nagyobb képfrissítési (és érintési mintavételezési) frekvenciának köszönhetően folyékonyabban játszhatók a mobilos játékok, elmosódásoktól mentesen jelennek meg a videók, s a felhasználói felületen történő navigálás, vagy az interneten, különböző applikációkban történő görgetés is folyékonyabbnak tűnik.

Legoptimálisabb talán az adaptív 120 Hz-es kijelző, ugyanis ez képes a 60, 30 és 24 képkocka per másodperc sebességű tartalmat egyenlő interpolációval, a 120 fps-t pedig natívan megjeleníteni. A filmes iparági sztenderd például a 24 képkocka per másodperc, a játékfilmek és sorozatok szinte összese ilyen képfrekvenciával készül. Ahhoz, hogy egy ilyen tartalom megfelelően jelenjen meg egy gyorsabb képfrissítéssel bíró kijelzőn, megfelelő számítás kell a processzortól, gyenge minőségű feldolgozás rezgést, vibrálást idézhet elő a képben.

Az már más kérdés, hogy erre szüksége van-e az embernek. A mindennapi feladatokhoz a 60 Hz-es kijelzők is bőven eleget nyújtanak, ám ha valaki sokat játszik, néz videós tartalmat a telefonján, annak jól jöhet a nagyobb képfrissítési frekvenciával bíró kijelző. Mivel az elmúlt évben a prémium okostelefonok mellett megjelent a középkategóriás mobilokban is a technológia, így egyre elérhetőbb és elterjedtebb, a folyékonyabb kijelző nyújtotta kényelmet pedig könnyű megszokni. Mindezek ellenére talán érdemesebb új eszköz vásárlásakor a kijelző típusát, felbontását, fényerejét, színskáláját, színhőmérsékletét, színhűségét, a kontrasztot és a fehérpontot vizsgálni, hisz ezek szemmel jobban látható szerepet játszanak a megjelenítő minőségében.

Forrás: Index

Tippek

Milyen típusú szerelődobogók közül választhatunk?

szerelődobogók

A munkaterületeken rendszerint nagyon sokféle feladat elvégzése napirendre kerülhet. Ezek között pedig jócskán akadnak olyan teendők is, melyek esetében el kell tudnunk érni a magasabban lévő helyeket, felületeket, berendezéseket is.

Ilyenkor remek szolgálatot tehetnek a Profilétra.hu oldalon kapható szerelődobogók, amik a professzionális kialakításuknak köszönhetően kényelmesen és nem utolsósorban biztonságosan használhatóak. Itt a Krause és a Zarges márkák termékeit találjuk, melyek a legmodernebb technológia szerint lettek megtervezve és legyártva.

Mai írásunkban arról fogunk kicsit részletesebben is beszélni, hogy mit értünk pontosan szerelődobogók alatt, és milyen jellemzőik vannak.

Mik azok a szerelődobogók?

A szerelődobogók olyan speciális kialakítású munkaeszközök, amiket kifejezetten a kisebb magasságokban történő munkavégzéshez fejlesztettek ki a gyártók. A létráknál, állványoknál kisebb, a fellépőknél viszont általában nagyobb munkamagasságot biztosítanak.

A használatukkal kényelmesen, biztonságosan és stabilan meg tudunk állni ahhoz, hogy elvégezzük a különféle karbantartási, szerelési, javítási munkákat. A ház körüli munkák alkalmával is hasznosak lehetnek, de elsősorban ipari környezetben szokás használni őket. Például gyártócsarnokokban, műhelyekben, raktárakban, valamint építkezéseken.

Milyen típusok állnak rendelkezésünkre?

A szerelődobogók többféle kialakításban is elérhetőek, ugyanis változatos igényeknek kell megfelelniük.

A fix változatok csak egy adott helyen használhatóak, ha máshol is szükség van rájuk, akkor meg kell emelni őket, mert nem guríthatóak. Vannak azonban olyan típusok is, amik kerekekkel vannak felszerelve, így a mozgatásuk sokkal könnyebben, egyszerűbben megoldható.

Továbbá találunk a kínálatban összecsukható szerelődobogókat is, amik kényelmesen tárolhatóak, illetve szállíthatóak, valamint egy, illetve két oldalon járható változatokat is. Ezenkívül a lépcsőfokok számát és az elérhető munkamagasságot tekintve is többféle modell közül választhatunk.

Nemcsak a kialakítás, a stabilitás is fontos!

Természetesen nemcsak az számít, hogy a szerelődobogó gurítható-e, összecsukható-e, egy vagy két oldalon is járható-e, illetve hogy hány lépcsőfoka van, és milyen magas.

Mindemellett az is rendkívül fontos, hogy milyen anyagból készült, és ennek megfelelően mennyire stabil, mennyire tartós és mennyire ellenálló. Vagyis, hogy mekkora az élettartama, és mennyi időn keresztül képes kiszolgálni minket.

Ezek tehát a legfontosabb tudnivalók, amikkel tisztában kell lennünk, ha szerelődobogóra van szükségünk, és fontos számunkra, hogy jó döntést hozzunk. Ez esetben semmiképp se adjunk lejjebb az igényeinkből, és elsődlegesen ne az ár, hanem a termék kialakítása, minősége alapján döntsünk.

Ha professzionális kialakításra tervezett munkaeszközöket szeretnénk vásárolni, amik minden igényünknek, elvárásunknak megfelelnek, akkor a Profilétra.hu oldalon érdemes nézelődnünk.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Tippek

Hogyan bővítsd szoláriumszalonod vendégkörét?

szolárium

Ha már egy ideje szoláriumstúdiót üzemeltetsz, akkor jól tudod, hogy a vendégeknek a bevált termékeken és szolgáltatásokon túl mindig szüksége van valami újra. Akkor fognak visszatérni hozzád, ha a kiváló minőségen túl a szalon egyfajta pluszt tud nyújtani a mesterséges barnulás terén.

Például a Hollandimpex Szolárium Nagykereskedés Solar Cabinjai segítségedre lehetnek ebben. Ezek állószoláriumok, többféle dizájnos kivitelben és olyan technológiai felszereltséggel, mint a digitális időkijelző, illetve az opcionálisan választható Voice hangsegéd, a vibrotalp vagy akár a Bluetooth. Ezekkel még komfortosabbá tehető a szoláriumozás, és garantált a teljes ellazulás barnulás közben.

Hogyan teheted még vonzóbbá a stúdiódat?

A higiénia, a kellemes környezet és a professzionális gépek alapnak tekinthetők bármely szoláriumszalon esetében. Ha szeretnéd a vendégek igényeinek megfelelően fejleszteni stúdiódat, akkor érdemes egy rövid kérdőívet kitöltetni velük akár online, akár személyesen. Ma már számtalan olyan felület létezik, ahol erre anonim módon is van lehetőség, így minden bizonnyal többen is vállalják a válaszadást.

Ebben a gyors felmérésben rákérdezhetsz arra, hogy mennyire elégedettek a szolgáltatásokkal és a felszereltséggel, miben szeretnének változást, mi az, amit szívesen látnának a szalonban. Ilyenkor például az is felmerülhet, hogy egy igazán exkluzív gépre vágynak. Akkor pedig a Solar Cabinok jelenthetik az egyik legjobb megoldást.

Tökéletes konstrukció kívül-belül

Az említett berendezések a Hollandimpex Szolárium Nagykereskedés saját gyártású gépei, melyek a barnuláshoz minden komfortot megadnak technológiai felszereltségükkel és exkluzív megjelenésükkel. Igazi prémiumkategóriás szoláriumokról van szó, melyek egyedi dizájnnal biztosan elkápráztatnak majd minden vendéget. Lehet ez a dekor tűzijáték, prizma, csavart ház, de ábrázolhat szürkületet, éjjel hidat, sőt még magát a Colosseumot is stúdiódba varázsolhat egy egyedi grafikával.

Ezekkel a gépekkel a lehető legjobbat adhatod a vendégeidnek. Nyomós érv még mellettük az is, hogy hosszú élettartamú berendezésekről van szó, magas minőségű csövekkel.

Amikor szükség van a szakértelemre

Bármennyire is professzionális gépekről van szó, előfordulhat, hogy meghibásodnak. Ilyenkor semmiképp ne kezdjünk bele magunk a javításba, kérjünk szakmai segítséget! A Hollandimpex Szolárium Nagykereskedés közel 35 éves tapasztalatával a karbantartás terén is rendelkezésre áll. Szükség esetén szerviztechnikust küldenek a hiba elhárítására, de gyakran a távkonzultáció is eredményes lehet.

Ha szeretnél náluk körülnézni, és a berendezések pontos árait is megismerni, akkor regisztrálj az oldalukon, és szerezz minél több információt a gépekről!


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Tippek

Hogyan segít csökkenteni a mezítlábas cipő a neuropátiás fájdalmat?

mezítlábas cipő

A modern technológia és a modern életmód számos fantasztikus lehetőséget nyújt, ugyanakkor megvannak a kockázatai, negatív hatásai is, amelyek egy részét saját magunkon érezzük, a szervezetünk fájdalommal jelez, ha baj van.

Sokféle civilizációs betegséggel kell megküzdenünk, de szerencsére vannak olyanok, amelyek életmódváltással leküzdhetők, kordában tarthatók. Gyakori panasz, főként a nők körében a Morton-szindróma névre hallgató idegi fájdalom, amelynek kialakulása a nem megfelelő cipők tartós viseléséhez köthető. Cikkünkben arra kerestük a választ, hogy mi ez a betegség, milyen tünetei vannak, és mit tehetünk ellene, tarts velünk!

Vigyázz a lábadra!

A láb egészsége fontosabb, mint gondolnánk, a mozgás szabadságát nyújtja számunkra, éppen ezért lényeges, hogy mindent megtegyünk érte, figyeljünk a megfelelő cipők használatára. A Manimal Footgear webshopban innovatív cipők különböző kollekciói közül válogathatunk, ha törődünk a lábunk egészségével. A mezítlábas és minimalista cipők közelebb visznek a természeteshez, visszaadják a láb és a lábujjak szabadságát, ezáltal helyes testtartást eredményeznek.

A modern életmód nem teszi lehetővé, hogy eleget mezítlábazzunk, cipőkbe kényszerít, ami számos problémát okozhat. A nem megfelelő lábbelik szoríthatnak, a láb számára nem egészséges sarokmagasság révén megváltoztatják a járás súlypontját és módját, ami mozgásszervi panaszokat, fájdalmat okozhat.

Különösen a nők érintettek, hiszen sokan keskeny, magas sarkú cipőkben töltik a napjaikat. Káros hatással van ránk az is, hogy keveset tartózkodunk mezítláb különböző jellegű egyenetlen felületeken, így a talpat nem éri idegi stimuláció.

Mi a Morton-neuroma?

A Morton-féle ideggyulladás sokakat érint, különösen a nők számára okoz kellemetlen, erős fájdalommal járó panaszokat. Jellegzetes tünetei a talpon jelentkeznek, a harmadik és a negyedik lábujj közötti területet érinti. Szövetburjánzással jár, ami a lábujjakhoz vezető ideg elnyomását okozza, ami égő és éles fájdalommal, zsibbadással jelentkezik.

Mivel a tünetei nem szembetűnőek, mint egy bütyök vagy kalapácsujj esetén, nehezebb felismerni, de mindenképp gyanakvásra ad okot, ha úgy érzed, mintha egy sziklán állnál, bizsergést, zsibbadást érzel a lábujjakban. A talpon megjelenő gyakori bőrkeményedés és hólyagok is jelezhetik, ahogyan a talpat és a lábujjakat érintő erős fájdalom is. Ha ez a cipő levétele után megszűnik, nagy valószínűséggel Morton-szindrómával állsz szemben.

Mi okozza és mit tehetsz ellene?

Az idegekre nehezedő nyomást kiválthatja magas sarkú vagy keskeny cipő viselése, egyes lábrendellenességek is. De káros lehet az egész napos állómunka vagy azok a sportágak, amelyek nyomást gyakorolnak az ínszalagra, illetve az idegek megvastagodását idézik elő.

Fizikoterápiával, injekciózással kezelhető, súlyos esetben a sebészeti beavatkozás is szóba jöhet, de adott esetben jó hatású lehet a cipőviselési szokások megváltoztatása, kényelmes, ergonomikus lábbelik, például a barefoot cipők hordása.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss