Connect with us

Egészség

Egészség egy életen át

kádajtó

Egészségünk megőrzésében nagyon sok tényező játszik szerepet, a jó egészség pedig csökkentheti bizonyos betegségek vagy állapotok kialakulásának kockázatát. Ide tartoznak a szívbetegségek és egyes rákos megbetegedések is.

Kádajtóval a kényelemért

A kádajtó kiváló megoldást nyújt az idősebb, mozgásukban korlátozott embereknek, akik nem szeretnének lemondani a fürdés élményéről, viszont izmaik, ízületeik már nem annyira rugalmasak, hogy magabiztosan be tudjanak lépni a fürdőkádba.

A kádajtó lényege, hogy a fürdőkádon lesz egy kis ajtó, amelyet ki tudunk nyitni, és alacsony belépési magassággal belépni, aztán pedig vizet engedni a kádba. Száz százalékig vízzáró ez a termék, és a beépítés csak pár óráig tart és nem jár nagy felfordulással. A fáradt, elgémberedett test számára egészséges és üdítő lehet egy forró vizes fürdés, és ennek az ajtónak a segítségével senkinek nem kell lemondania róla.

Fókuszban az egészség

Ahhoz, hogy idősebb korban is egészségesek maradjunk, egész életünkben oda kell figyelni az étrendünkre. A kiegyensúlyozott táplálkozásnak számos előnye van, egy egészségesebb választással megelőzhetjük az elhízást, a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, a stroke-ot és a cukorbetegséget is.

Ugyanilyen jó hatással van a szervezetre minden életkorban, ha rendszeresen mozgunk, ráadásul a mozgás segítség a csontritkulás, a depresszió és a magas vérnyomás kezelésében is. A túlsúly sok-sok betegség kockázati tényezője, így a magas vérnyomás, magas koleszterinszint, a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegség, a rákos elváltozások, a stroke és az epehólyag-betegségek is gyakoribbak az elhízott emberek körében.

A mozgáson és a táplálkozáson kívül érdemes hanyagolni a dohányzást, hiszen ez például a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) vezető kockázata, de emellett tüdőtágulást és torok- vagy tüdőrákot is okozhat. Az alkoholfogyasztás mennyiségét is tanácsos minimalizálni, és nem csak a testünk, hanem a lelkünk egészségével is foglalkozni.

A technológia is segítségünkre lehet

Úgy a fiatalok, mint az idősek számára hasznosak lehetnek olyan technológiai megoldások, melyek segítségével nyomon tudjuk követni szervezetünk működését. Ilyenek például az okosórák vagy az egyeszerű lépésszámlálók is. Ezek akár motiváló erővel is bírnak, hisz ha kitűzünk egy célt, sokkal könnyebb, ha mérni tudjuk, hogy elértük-e már az adott eredményt.

Persze a technológia nemcsak az egészség fenntartásában, elérésében segít, hanem abban is, hogy idős korban kényelmesen, nyugodtan tudjuk élni mindennapjainkat otthonunkban. Ehhez például jól jön egy intelligens fűtésszabályozó rendszer, az okosvilágítás eszközei, a hangasszisztensek, melyek segítségével akár a fűtést, akár a világítást is tudjuk szabályozni, vagy épp hanghívást is tudunk indítani például vészhelyzetben. Mindezen eszközökkel nyugalmasabbá, kényelmesebbé tudjuk tenni a mindennapokat akkor is, ha idősebb korban már nem megy úgy a mozgás, mint egykor.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Egészség

10 panasz, amit elkerülhetsz, ha mozogsz a munkahelyeden

rendszeres mozgás munka közben ülőmunka
Kép forrása: Freepik

Az ülőmunka számos mozgásszervi problémát okozhat, amelyek hosszú távon rontják az életminőséget és a munkateljesítményt. A modern irodai környezetekben azonban egyre több cég ismeri fel a rendszeres mozgás fontosságát. Nézzük, hogy milyen panaszoktól szabadulhatsz meg, ha kicsit többet mozogsz a munkahelyeden is, tudatosan felépített gyakorlatok alkalmazásával.

Miért fontos a rendszeres mozgás munka közben?

Az ülőmunka során az izmok merevvé válnak, a helytelen testtartás pedig további terhelést ró a gerincre és az ízületekre. A nagyvállalatok, például a Google vagy a Microsoft, már ösztönzik a dolgozókat a gyógytornász által összeállított nyújtógyakorlatok végrehajtására munka közben. Ha viszont a munkahelyeden erre nem helyeznek elég hangsúlyt, akkor kövesd a profik tancásait. A gyógytorna Budaörs szívében remek lehetőségeket kínál ahhoz, hogy elsajátítsd a szükséges mozdulatokat, hogy utána elvégezhesd azokat a munkahelyeden.

10 mozgásszervi panasz, amit elkerülhetsz

A hátfájás az egyik leggyakoribb probléma, amely az ülő életmód következménye. Egyszerű nyújtógyakorlatok, mint például a macska-tehén póz, segítenek csökkenteni a feszültséget. Másik gyakori panasz a nyakfájás, ami az előre billentett fej- és válltartás miatt alakul ki, pedig könnyen elkerülhető, ha óránként végzünk nyakfordításokat és vállkörzéseket munka közben. A nyaki izmok feszessége miatt gyakran jelentkezik fejfájás, amelyet a nyaki izmok nyújtásával és a légzőgyakorlatokkal enyhíthetünk.

Derék és csípő panaszok

A hosszú ideig tartó ülés túlzott nyomást gyakorol a deréktáji porckorongokra. Az oldalsó törzshajlítások és a derék körzése segítenek enyhíteni a fájdalmat. Mivel a folyamatos ülés csökkenti a csípőízületek mozgásterjedelmét. A csípőemelés és az ülve végzett lábemelések szintén hatékony gyakorlatok.

Végtagfájdalmak és panaszok

A számítógépes munka gyakori mellékhatása a csuklótáji alagút szindróma. A csukló hajlítása és nyújtása enyhíti a feszültséget. De nemcsak a kezekkel kíméletlen az ülőmunka, hanem az ülő helyzetben tartott térdekkel is. A merev lábak nyújtogatása vagy térdkörzés hatékony megoldást jelenthet.

A vérkeringés lassulása miatt gyakori probléma az ödéma. Rövid séták és lábkörzések serkentik a keringést, így az ízületek kevésbé veszítenek rugalmasságukból. Az amerikai irodákban például egyre népszerűbb az úgynevezett „álló meeting,” amely mozgásra készteti a résztvevőket.

Mit tesznek a nagyvállalatok a dolgozók egészségéért?

Számos multinacionális cég felismerte, hogy a dolgozók mozgásszervi egészsége közvetlenül hat a produktivitásra. Az amerikai cégeknél az irodai számítógépek gyakran figyelmeztetik a dolgozókat, hogy álljanak fel és végezzenek egyszerű gyakorlatokat. A Google irodáiban pedig rendszeresen szerveznek gyógytornász által vezetett foglalkozásokat.

A rendszeres mozgás munka közben nemcsak a fájdalmak megelőzését szolgálja, hanem növeli az energiaszintet és a koncentrációt is. Egy-két perces nyújtás vagy rövid séta óriási különbséget jelenthet a mindennapi életminőségünkben. A tudatos odafigyeléssel hosszú távon sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat!


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Újabb magyar város kerülhet fel az egészségügyi innováció térképére

A héten először adott otthont a Debreceni Egyetem az EIT Health Európa-szerte népszerű diákinnovációs versenyének: az i-Days for Life Debrecen hackathon keretében a világ minden részét képviselő mintegy 120 fiatal mutatta be ötleteit az egészségügy jövőjének alakítására.

A versenyt kísérő konferencián pedig már sikeres orvostechnológiai startupok képviselőitől hallhattak tanulságokat a sikerre vezető út buktatóiról és lehetőségeiről.

Az i-Days az EIT Health által támogatott innovációs programsorozat, amely arra ösztönzi az európai egyetemek hallgatóit, hogy hogy az EIT Health, helyi szervezetek, magánvállalkozások vagy start-up cégek által felvetett valós egészségügyi kihívásokkal keressenek megoldásokat. A versenyeken a diákok tapasztalt mentoroktól kaphatnak tanácsokat, és gyakorolhatják a csapatmunkát, valamint az innovatív ötletek zsűri előtti előadását, pitchelését. Az első debreceni i-Days-t az egyetem Innovációs Központjában rendezték meg, a városban kiépülő Science Park szívében, ahol 27 csapatban 120 diák indult el Közép-Európa különböző egyetemeiről. A csapatok többek között a mentális egészség, az adatvezérelt diagnosztika és a hordható eszközök területén rukkoltak elő újító ötletekkel, számos projekt a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) egészségügyi felhasználására irányult.

Az i-Days végül „hazai” győzelemmel végződött: a zsűri a Debreceni Egyetem öt hallgatójából és a Portói Egyetem vendéghallgatójából álló, HIT (Health-activist International Team) nevű csapat ötletét értékelte a legmagasabbra. A magyar, marokkói, kenyai, brazil és bangladesi diákok orvosi, üzleti és műszaki területen végeznek különböző képzési programokat az intézményben, és bár jelenleg mindannyian Debrecenben élnek és tanulnak, a verseny kezdetén találkoztak először. A csapat innovációja, a HITpod nevű automatizált, fájdalommentes gyógyszeradagoló rendszer, a mesterséges megtermékenyítésben részesülő nők hormonterápiájának könnyítésére nyújt megoldást. Az i-Day győztes csapata részt vehet a Winners’ Event-en, az európai diákokat összefogó döntő versenyen, amelyet idén november 28-29-én rendeznek meg Budapesten.

Hosszú távú együttműködés Debrecenben

„A Debrecenben vetélkedő hallgatók rátermettsége igazolta, hogy a városban komoly potenciál rejlik ahhoz, hogy az egészségügyi innováció Európa-szerte jegyzett központjává váljon – mondta el Maurizio Ferrari, a SYNLAB Italia orvosi igazgatója, a zsűri elnöke. – „Az EIT Health partnerhálózatának tagjaként számos startuppal működtünk együtt az elmúlt években, és a sikerük gyakran azon múlik, hogy képesek-e stratégiai partnerségeket építeni, amelyeken keresztül külső kritikának vethetik alá termékeiket a további fejlődéshez, vagy épp reálisan fel tudják mérni a piaci igényeket. Az EIT Health hálózat hozzáférést biztosít ehhez a szakértelemhez, a szükséges erőforrásokhoz és befektetőkhöz, így katalizálhatja, hogy a tudományos ötletekből piacra kész megoldások váljanak. Debrecen pedig kiváló ökoszisztémát kínál ehhez.”

Pongrácz Ferenc, az EIT Health InnoStars helyettes ügyvezető igazgatója hozzátette: „Az i-Days hackathonok arra ösztönzik a fiatalokat, hogy ne csak megálmodják, hanem meg is valósítsák innovatív ötleteiket az egészségügy területén. Az EIT Health InnoStars számára fontos, hogy támogassa az ilyen kezdeményezéseket, hiszen a tehetséges hallgatók és kutatók friss szemléletet hoznak a gyakorlatba. Az innovációs folyamat első lépése a bátorság, hogy ötleteiket megosszák a világgal, és Debrecen olyan ökoszisztémát teremtett, amely platformot biztosít ehhez. Ennek fényében remélem, a mostani esemény csak az első jelentősebb mérföldkő a Debreceni Egyetem és az EIT Health InnoStars hosszú távú, produktív együttműködésében.”

„Az Innovációs Ökoszisztéma Központot azzal a céllal hoztuk létre, hogy megtalálja azokat a kutatói és hallgatói ötleteket, amelyekkel érdemes tovább dolgozni. Az innovációs folyamat magában foglalja, hogy első lépésként merjük felvállalni és megmutatni ötleteinket, erről szól az i-Days for Life Debrecen hackathon” – fogalmazott Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja.

Jutkusz Lilla, az eseményt megszervező és lebonyolító Innovációs Központ igazgatója elmondta: a Debreceni Egyetem az Innovációs Ökoszisztéma Központ által számos olyan programot működtet, melyek erősítik a hallgatók és kutatók innovációs szemléletét és támogatják ötleteik kidolgozását. Emellett az EIT Health és az annak keretében működő EIT Health InnoStars komplex hálózata és támogatási rendszere szintén nagy segítség lehet az ötletgazdáknak. Hosszútávú együttműködésünk első állomásaként rendeztük meg az i-Dayst és a Start-Ups & Downs konferenciát, amelyen az EIT Health InnoStars szakértői mellett a hálózat különböző intézményeinek kimagasló szakmai tapasztalattal rendelkező vezetői vettek részt mentorként, előadóként és zsűritagként, kiemelten a TU Delft, a Coimbrai Egyetem, a Łódźi Egyetem, az Utrechti Science Park és több inkubátor, köztük a portugál IPN.

A startuplét buktatói és az egyetemi partnerségek fontossága

A hackathon kísérőrendezvényén, a „Start-ups & Downs” című konferencián már működő vállalkozások, illetve szakértők képviselői beszéltek a startupok életének buktatóiról és tanulságairól a White Unicorn nevű magyar egészségügyi inkubátor szervezésében. A Syreon Kutatóintézet képviselői például arról beszéltek, milyen hasznos eszköz lehet egy egészségügyi startup számára az early Health Technology Assessment (eHTA) nevű módszertan, ami már a korai fázisban reális képet adhat egy-egy újítás potenciális piaci értékéről. A QTICS Medical szakértői pedig az orvosi eszközök sikeres megfelelőségértékeléséhez kínáltak értékes tanácsokat.

A konferenciát lezáró kerekasztal-beszélgetés során Ferenczi Lehel, a GE HealthCare adat- és analitika igazgatója az egyetemek és vállalatok közötti együttműködés fontosságáról beszélt. „Az ilyen partnerségek az innovációs ökoszisztéma hajtóerejét jelentik, és a Debreceni Egyetem ebben kivételes partner: nemcsak világszínvonalú kutatási infrastruktúrával és szakértelemmel rendelkezik, hanem támogatja a gyakorlati alkalmazások fejlesztését is. A GE HealthCare számára különösen értékes, hogy olyan kezdeményezésekben dolgozhatunk együtt, mint a sugárterápiás megoldásaink klinikai validációja vagy az AI-alapú onkológiai döntéstámogató rendszerek fejlesztése” – mondta el a szakember.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Lézerpontos gyógymód az intim panaszokra

hüvelyszárazság kezelése

A technológia fejlődése az intim egészség területén is új korszakot nyitott. Egy precíz, lézeres eljárás lehetővé teszi a hüvelyszárazság fájdalommentes és hormonmentes kezelését. Diszkrét, hatékony és megszünteti a panaszokat, amelyek beárnyékolják a változókort.

Úgy indítottuk cikkünket, hogy nyilvánvalóvá tegyük: természetes dolgokról beszélünk, egymás közt. Ezért nincs helye tabuknak. A menopauza egy elkerülhetetlen életszakasz és igen, gyakran barátságtalan változásokat okoz a testünkben.

Ezek egyike a hüvelyszárazság, amely kihat a mindennapjainkra, a közérzetünkre, és az intim pillanatokba is betolakodik. A Perfect Laser lézeres kezelése azonban egyike azoknak a modern technológiáknak, amelyek megszabadítanak a panaszoktól.

Miért érint ennyi nőt a hüvelyszárazság?

A menopauza során a női testben lezajló hormonális változások alapvetően befolyásolják a hüvely állapotát. Az ösztrogénszint csökkenése miatt a hüvelyhám elvékonyodik. A váladéktermelés csökken, ami szárazságérzetet, irritációt, fájdalmas együttléteket okozhat.

Ez az állapot kellemetlen, és érzelmileg is megterhelő. Önbizalomhiányhoz vezet, veszélyezteti a párkapcsolat harmóniáját, de ez még nem minden. A savas kémhatás lúgossá válása következtében a hüvely természetes védekező mechanizmusa gyengül, így gyakrabban előfordulhatnak húgyúti és hüvelyi fertőzések.

Ennek ellenére sok nő nem kér segítséget. Akkor sem, ha megszabadulhatna a tünetektől és javíthatná az életminőségét.

Miért nem elég a hagyományos kezelés?

Aki gyógyírt keres, elsőként síkosító vagy nedvesítő készítményekhez nyúl. Bár ezek gyors enyhülést hozhatnak, csak a tüneteket kezelik. Az állapot kiváltó okait nem szüntetik meg. A gyógynövénykivonatok hozhatnak némi javulást, de korlátozott a hatásuk és gyakran időigényes alkalmazást igényelnek.

Szóba jöhetnek még a hormonterápiák. Hatékonyságuk ismert, de nem mindenki számára megfelelő módszer. Sokan egyszerűen idegenkednek a hormonok alkalmazásától. Az elmúlt években azonban egy forradalmian új megközelítés jelent meg, a lézeres kezelés.

Korszerű megoldás az intim egészségért

A lézertechnológiával végzett kezelés célzottan hat a hüvelyhámra anélkül, hogy a környező szöveteket érintené. A lézersugár stimulálja a szöveteket, serkenti a kollagéntermelést, javítja a vérellátást. Az eredmény pedig egy vastagabb és egészségesebb hüvelyfal.

A kezelés hatékonyan képes megszüntetni a hüvelyszárazságot, miközben a szexuális elégedettség is jelentősen javul. Néhány kezelés elég, egy beavatkozás mindössze 15-20 percet vesz igénybe. Fájdalommentes, nem jár vérzéssel, nincs lábadozási idő, és a hatása pár nap elteltével érezhető. A szövetek egészsége helyreáll.

Ahogy írtuk, a változókor elkerülhetetlen, de a vele járó kényelmetlen következmények kezelhetőek. Most, hogy az innováció és a tudomány már egy oldalon áll, ideje hogy a testünk és a lelkünk is újra megtalálja a közös hangot.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss