Egészség

Az őssejt levétel nem pusztán felesleges, hanem kimondottan káros

őssejt

„Olyan jó lenne, ha legalább az újszülöttek egészsége előrébb való lenne, mint néhány cég üzleti érdeke. Különösen elkeserítő, mikor a sok tízezer kismamát elérő felületen is arcátlanul tolják a megtévesztést egy kis bevételért cserébe. Egy ideig reményteli lehetőség volt, jó ötletnek tűnt az őssejt levétel, de azóta sok víz lefolyt a Dunán és már egyértelműen tudjuk, hogy kimondottan hátrányosan érinti a gyereket!”

– mondja neheztelve Jansik C. Aisha, dúla.

Alapvető, gyakori tévedés, hogy őssejt csak a köldökzsinór vérben van, pedig ez természetesen nem igaz, hiszen őssejt található a felnőtt testben is.

A köldökzsinór tárolás egy olyan gyakorlat, amelynek során a köldökzsinórvért közvetlen a születés után leszívják az újszülött köldökzsinórjából, így a szükséges késleltetett köldökzsinór ellátás – ami egyaránt fontos lenne az édesanya és a gyermek szempontjából is – nem tud megvalósulni.

Nincs mögötte valódi kutatás, csak elméletek halmaza

Egy nagyon lelkesítő, ígéretes felvetés, hogy az újszülött őssejtseivel később betegségeket lehet gyógyítani, sőt, akár szerveket is létre lehet hozni. Feledésbe merül az az értékes információ, hogy a köldökzsinór vér olyan őssejtet tartalmaz, ami hordozza magában a vérben található genetikai adatokat is. Így, ha valakinek ilyen betegsége lesz, az őssejt is tartalmazza, ebből következik, hogy a saját minta nem használható fel, sőt ilyenkor általában az egész család is ki van zárva. A kutatások szerint saját betegség, saját őssejttel való gyógyítása nagyon ritka. Őssejt van a csontvelőben is, a perifériás vérben is növelhető és bizony található az embirókban is. Nyilván az utóbbi szintén etikai kérdéseket vet fel, így a legtöbb ország mellőzi az embrionális őssejt használatát. Az összes őssejt kezelésből pusztán 30%-ban dolgoznak köldökzsinór vérrel és azon belül 92%-ban nem a saját őssejtet használják fel.

Nehéz olyan kutatást találni, ami nem csak felvetésekre és teóriákra alapoz és kimutatná azt, hogy valódi esély van arra, hogy bárminemű gyógyításra alkalmazzák majd saját felhasználásra, egy amúgy jövőbeli, feltételes megbetegedésre.

Ezért káros

„Gondoljunk már bele! Ott kezdődik, hogy nincs olyan, hogy köldökzsinórvér. Az az újszülött saját vére, hiszen a köldökzsinór az pusztán egy út, ami áramoltatja a vért. A születés után a méhlepény végzett a dolgával és a még keringő, úton lévő vér visszaáramlik a babába, ezután a lepény és a zsinór megfehéredik. Ezt meg kell várni! Nincs olyan, hogy kicsit visszaengedünk, de kicsit le is szívunk. A baba vérének 1/3-áról beszélünk. Kérdem én, ki hogy érezné magát, ha a vérének 30%-át leszívnák? A gyermekünket miért tennénk ki ennek?”

– mondja a kismamákkal foglalkozó szakember.

A kései köldökzsinór-ellátás a WHO ajánlásai között is szerepel. Ezek szerint, ha nincs akadályozó tényező, akkor minimum egy percet kell várni a zsinór elvágásával. Ne legyünk naivak, ha leszívják, akkor nincs az megvárva, amíg a méhlepényből az összes vér visszaáramlik a babába, a felét sem fogják megvárni.

Miért tartjuk ezt fontosnak?

Azok az újszülöttek, akiknél a köldökzsinór elszorításával megvárják, amíg a zsinór pulzálása leáll, tehát az összes vért visszakapják, több ásványi- és tápanyaghoz jutnak, jobban fejlődnek, több hemoglobin, vas, immunsejt és őssejt kerül a szerveztükbe, ezáltal csökken a vashiányos vérszegénység, az agyvérzés vagy a gyulladások kockázata. Az anyára nézve is előnyös a beavatkozást akár csak pár perccel elhalasztani, mert kutatások szerint a placenta nagyobb eséllyel válik le teljes egészében, és nem okoz komplikációkat.

„Az őssejt téma még mindig nagyon gyerekcipőben jár, cserébe szépen beárazták és csinos jutalékot kap az is, aki pusholja ezt a kismamáknak. Volt egy idő mikor annyit gondoltunk, hogy oké, nem sok esély van rá, hogy kelleni fog, de ha valakinek sok pénze van, akkor mit veszíthet vele. Ma már én is tudom, hogy a csecsemő sokat! Remélem mielőbb abbamarad ez a történet és jó lenne, ha komolyabb felelőséget érezne az is, aki reklámozza”

– ecseteli Aisha, az Anyafalva Kismama Applikáció megálmodója.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Egészség

Így növelheted a családi kasszát akár évi 150 ezer forinttal

család egészségpénztár
Képek forrása: Freepik

Kockázatmentes megtakarítási mód, amellyel 20%-kal növelheted a megtakarításod? Túl szép, hogy igaz legyen! Vagy mégsem? Az egészségpénztár pont ezt a lehetőséget kínálja a pénzügyileg tudatos személyek számára. Ezzel a rizikómentes megtakarítási módszerrel akár évi 150 ezer forinttal is gyarapíthatod a megtakarításod. Cikkünkben bemutatjuk a legfontosabb tudnivalókat és hasznos tanácsokat osztunk meg az adó-visszatérítés nyújtotta előnyök maximalizálásához.

Hogyan működik az egészségpénztár és mire használható az egészségpénztári egyenleg?

1. lépés: Belépés az egészségpénztárba

Ahhoz, hogy az egészségpénztárban rejlő lehetőségeket kiaknázhasd, először szükséges csatlakozni egy pénztárhoz. Az OTP Egészségpénztár esetén ezt személyesen és online is megteheted. Míg az előbbire bármely OTP Bank fiókban lehetőség van, addig az utóbbi esetben kényelmesen, akár otthonról is végezheted a regisztrációt.

Az OTP Egészségpénztárba való online belépés 4 egyszerű lépéssel elvégezhető. Egy gyors regisztrációt követően ki kell tölteni az online belépési nyilatkozatot, amit aztán el kell juttatni aláírva az egészségpénztár részére. Ennek legegyszerűbb és legkényelmesebb módja, ha digitálisan küldöd el a www.otpportalok.hu ügyfélportálon keresztül a személyi igazolványról és lakcímkártyáról készített képekkel együtt. Ha erre nincs mód, akkor postán is feladható.

2. lépés: Befizetés

Ezt követően az egészségpénztári számládra egyéni befizetések és munkáltatói hozzájárulások formájában kerülhet pénz. Adó-visszatérítésként a befizetett összeg 20%-át kaphatod vissza, de évente legfeljebb 150 ezer forintot. Érdemes tehát 750 ezer forintot befizetni egy évben, hiszen így garantálható a maximális, 150 ezer forintos adó-visszatérítés.

Fontos megjegyzés: Rendelkezel nyugdíjpénztári számlával? Ez esetben az elérhető éves 150 ezer forintos pénztári adó-visszatérítési limittel a két számlával együttesen, összesen szükséges számolni.

Az adó-visszatérítést a NAV arra a pénztári számládra folyósítja a következő évben, amit megjelölsz az adóbevallásodban. Kizárólag azok számára éri meg egészségpénztári számlát nyitni, akik rendelkeznek SZJA befizetéssel.

3. lépés: Egészségpénztári egyenleg felhasználása

Az egészségpénztárral elérhető extra megtakarítás olyan szolgáltatásokra és termékekre fordítható, amelyeket amúgy is igénybe vennél. Az OTP Egészségpénztár több mint 13 ezer szerződött szolgáltatóval áll kapcsolatban. Nagyon széles az elszámolható szolgáltatások és termékek köre. Így magánegészségügyi vizsgálatok, kezelések, gyógyszerek, gyermekruhák, tanszerek, tandíj, pelenka és számos egyéb dolog fedezhető az egészségpénztári számlán lévő összegből.

A vásárlás még egyszerűbbé vált a vadiúj kártyaösszekötéssel, amely lehetővé teszi az OTP Egészségkártya és a bankkártya összekapcsolását. A kényelmi funkciónak köszönhetően nem szükséges az egészségpénztári egyenleget folyamatosan ellenőrizni és külön befizetni rá pénzt. Kártyaösszekötés esetén ugyanis az OTP Egészségkártyával történő fizetéskor automatikusan levonásra kerül az összekapcsolt bankkártyáról a hiányzó összeg, ha egyébként nincs elegendő egyenleg az egészségpénztári számládon. Mutatjuk, hogyan működik a gyakorlatban!

Evelin gyógyszertárba megy, hogy megvegye a szükséges gyógyszereket. A vásárolt gyógyszerek 13 ezer forintba kerülnek. Evelin az OTP Egészségkártyájával fizet, amin viszont csupán 7 ezer forint van. De a kártyaösszekötésnek hála, ez nem jelent problémát a fizetéskor, ugyanis a hiányzó összeget a bankkártyájáról fedezi automatikusan.

egészségügyi ellátás

4. lépés: 20%-os adó-visszatérítés kihasználása

Végül pedig nincs más dolgod, mint élvezni a befizetések utáni 20%-os adó-visszatérítést, amely a következő évben érkezik az egészségpénztári számládra. Íme, hogy fest ez a gyakorlatban egy példán keresztül:

A munkahelyed cafeteria-rendszerében az egyik választható elem a munkáltatói egészségpénztári hozzájárulás. Ennek éves összege 300 ezer forint. Egyéni befizetés formájában további 450 ezer forintot fizetsz be saját forrásból, hogy maximalizáld az adó-visszatérítés formájában szerezhető megtakarításod.

Az így összegyűlt 750 ezer forintot a szokásos családi kiadások fedezésére fordítod. Az év során szükség volt új szemüveg vásárlására, magán fogászati ellátásra és számos sporteszközre. Mivel ezek mind elszámolható tételek, így kényelmesen egészségpénztári kártyával vásároltad meg őket.

Az egyéni befizetések és a munkáltatói hozzájárulások után a következő évben 20%-os adó-visszatérítés, vagyis 150 ezer forint érkezik az egészségpénztári számládra, amit szabadon elkölthetsz elszámolható termékekre, szolgáltatásokra.

Miért éri meg az OTP Egészségpénztári tagság?

Bár 150 ezer forint elsőre nem tűnik jelentős támogatásnak, nem szabad elfelejteni, hogy ezt minden évben igényelheted. Tehát ha 10 év távlatában gondolkozol, akkor már sokkal hízelgőbb a lehetőség, hiszen kockázatmentesen gyarapíthatod a vagyonod akár 1,5 millió forinttal, ami már nem elhanyagolható összeg.

Ráadásul számos szerződött partner további kedvezményeket biztosít az OTP Egészségpénztár tagjainak. Nem ritka, hogy 5-30%-kal alacsonyabb áron vehető igénybe magánegészségügyi szolgáltatás. Például a Budai Egészségközpont 10%-ot nyújt minden tag számára. Hasonló módon számos webshopban és bioüzletben kifogható csábító exkluzív ajánlat.

További előny, hogy az OTP Egészségpénztári tagság nemcsak számodra, hanem kedvezményezettként akár családtagjaidnak is előnyös. Hiszen a szolgáltatások és termékek számukra is elérhetőek, ráadásul társkártyát is igényelhetsz nekik.

Bár az egészségpénztári tagságnak vannak költségei, de ennek mértéke elenyésző, főleg ha ezzel szemben a 150 ezer forintos adó-visszatérítésre gondolsz. Az alábbi költséggel kell számolni:

  • belépési díj: 2000 Ft,
  • működési költség (6,5%),
  • egyszeri kártyadíj, 3 évre: 2900 Ft,
  • A minimum havi befizetés 5000 forint, amely természetesen felhasználható.

Újabb két érv, hogy csatlakozz az OTP Egészségpénztárhoz!

Bár a fenti előnyök önmagukban is igen meggyőzőek, két további érv szól amellett, hogy csatlakozz az OTP Egészségpénztárhoz. Az adóbevallás időszaka gyorsan közeledik, így az akár 150 ezer forintos extra megtakarításra hónapokon belül szert tehetsz.

Ráadásul aki 2023. november 20. és december 27. között egyéni befizetésként fizet be egészségpénztári számlájára, az nyereményjátékban is részt vehet, amiben 10 szerencsés visszanyerheti befizetései 20%-át, maximum 150 ezer forintot. Ehhez nem kell mást tenned, minthogy az OTP Egészségpénztári számládra fizess be egyéni úton minimum 20 ezer forintot és regisztrálj a játékra 2023. november 20. és december 27. között. Nyerési esélyed könnyedén növelheted magasabb összeg befizetésével, hiszen minden befizetett 20 ezer forint egy újabb esély a nyereményre. A sorsolásra 2024. január 12-én kerül sor.

A nyereményjáték részleteiről itt tájékozódhatsz.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Egészség

Geometriai megoldás segít elkerülni a káros interferenciát az idegrendszerben

geometriai
Grafika: Szénási Györk

Az idegsejtek vizsgálatának új lehetőségét tárta fel a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont és a University of California, Los Angeles kutatóinak együttműködésében létrejött, és nemrégiben a Nature Communications-ben publikált kutatás.

Az idegtudomány egyik alapvető felismerése az, hogy az idegsejtek szakértőkként segítik az érzékelést és a döntéshozatalt. Egyes sejtek érzékenyek a környezet különféle, akár egészen összetett jellemzőire, aktivitásukkal pedig jelezni tudják a feldolgozási lánc későbbi elemei számára azt, hogy éppen mivel szembesült az adott szervezet.

Későbbi kutatások azonban feltárták, hogy egy-egy sejt mégsem annyira specialista szakértő, mint korábban gondoltuk, hanem az idegsejtek valójában lelkesen „multi-taszkolnak”. Ez a „kevert szelektivitásként” ismert jelenség elsőre több szempontból is praktikusnak tűnhet. Egyrészt, egy-egy idegsejt feladata nem csak egy dologra korlátozódik, ahogyan jellemzők, tárgyak, elemi folyamatok sem csak egy kombinációban fordulnak elő a valóságban, másrészt ez a tény idegsejt- és helytakarékos, úgynevezett ritka kódolást eredményez, amivel a hasonlóságok is hatékonyabban párosíthatók. A kevert szelektivitás viszont kihívást jelenthet mind az idegsejt kimenetét olvasó feldolgozó rétegek, mind pedig egy, az idegsejtek jeleit dekódolni igyekvő, elemző eszköz számára, hiszen nem egyértelmű, hogy az idegsejt válaszának intenzitása mely környezeti jellemző jelenlétét tükrözi.

A HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont és a University of California, Los Angeles kutatóinak együttműködésében létrejött, és nemrégiben a Nature Communications-ben publikált kutatás azonban rámutat, hogy a kevert szelektivitás ellenére a különböző környezeti ingerek, sőt az állatok kognitív állapota is egyértelműen meghatározhatók. Az eredmény alapja egy gépi tanulásos eljárás, melynek segítségével a tudósok megállapították, hogy az idegsejtek által egyidejűleg kódolt látott és hallott ingerek, valamint akár egy feladat szabályosságait tükröző kontextus, egyértelműen beazoníthatók egy egyszerű geometriai struktúraként anélkül, hogy a kódok egymást megzavarnák. A megoldást úgy lehet elképzelni, mint egy kocka különböző lapjait, mely lapok egyenként látott, vagy hallott információkat tárolnak, illetve az aktuálisan érvényes szabályt kódolják. Ez a kocka tetszőleges irányban lebeghet a térben, így nem kizárólag egy oldalára, vagyis csak a látott, vagy a hallott információra látunk rá. Találhatunk azonban olyan irányt, melyből kizárólag csak az egyik vagy másik típusú információra látunk , anélkül, hogy a többi oldal megzavarná a látványt.

Az új kutatás irányt mutat abban, hogy megértsük, miképpen birkózik meg az idegrendszer olyan, az életben természetes szituációkkal, amikor többféle potenciális feladat között kell megtalálnunk a gyümölcsöző döntési stratégiákat. Ezek az ismeretek amellett, hogy segítenek megérteni az emberi és állati idegrendszer működését, hozzájárulhatnak a mesterséges intelligencia algoritmusok fejlődéséhez is.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Egészség

A stroke diagnosztizálását segíti a Széchenyi István Egyetem formatervezési díjas fejlesztése

stroke

A győri Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja olyan szemvizsgáló eszközt fejleszt, amely jelentősen hozzájárulhat a stroke hatékony diagnosztizálásához. Bár a műszer még nem készült teljesen, egy rangos elismerést máris bezsebelt.

A fejlesztés fizikai megjelenése az egyetem Design Tanszékének hallgatója, Rovó Balázs munkáját dicséri, aki elnyerte a Magyar Formatervezési Tanács különdíját.

A Széchenyi István Egyetem fókuszában olyan technológiai fejlesztések állnak, amelyek hozzájárulnak egy-egy terület fenntarthatóbb, eredményesebb működéséhez. E tevékenységébe a hallgatókat is bevonja, akik így már tanulmányaik alatt részt vehetnek az intézmény jelentős kutatási projektjeiben. Ezek közül több az orvostudomány területét érinti, a hatékonyabb gyógyítást szolgálja.

Az egyetem Digitális Fejlesztési Központja a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházzal együttműködve végzi egy speciális szemvizsgáló eszköz fejlesztését, amely az agyi katasztrófák pontosabb diagnosztikájához járul hozzá. Ennek háttere, hogy a sürgősségi osztályon heveny szédüléssel jelentkező betegeknél az elvégzett CT-vizsgálatok egy része álnegatív eredményt ad. Az egyetem szakemberei ezért olyan eszközt fejlesztettek, amely segít kimutatni a kóros szemmozgásokat. Szemmozgási zavarok gyakran kísérik az akut szédüléssel jelentkező stroke betegséget, de jelezhetik a belsőfül károsodását is. Így az eszköz segítséget nyújthat a veszélyes (stroke) és a kevésbé veszélyes (belsőfül) eredetű heveny szédüléssel járó kórképek elkülönítésében.

„Ezek a szemmozgások csak akkor fedezhetők fel, ha az eszközünk teljes sötétséget biztosít viselője számára, hiszen akkor nem érvényesül a látószerv természetes korrekciója. Az általunk fejlesztett alkalmazás egy kamera segítségével képes meghatározni a pupilla közepét, és folyamatosan kiszámítja annak helyzetét, végül grafikonra is rajzolja azt. Így válik láthatóvá az orvos számára a stroke-ra jellemző szemmozgás”

– részletezte a fejlesztés lényegét Szlovák Zoltán, aki a Széchenyi-egyetem harmadéves mérnökinformatikus, duális képzésben tanuló hallgatójaként vesz részt a Digitális Fejlesztési Központ munkájában. A Komárom-Esztergom vármegyei Lábatlanból érkezett fiatalember szoftverfejlesztőként dolgozik a projektben.

A találmány hardvere esetében a fejlesztők kihasználták a Széchenyi István Egyetem multidiszciplináris jellegének előnyeit, hiszen az eszköz fizikai megjelenése az intézmény Design Tanszékének együttműködésével véglegesedett. Rovó Balázs harmadéves formatervező hallgató olyan külsőt alkotott, amely nemcsak ellenálló felépítést biztosít, de letisztult megjelenésével a páciensben is bizalmat kelt. A tervezésnél elengedhetetlen volt, hogy flexibilis kialakítású legyen az eszköz, amely minden arcra, fejre kényelmesen igazítható. A megvalósítás olyan jól sikerült, hogy Rovó Balázs elnyerte a Magyar Formatervezési Tanács megosztott különdíját, amit a Kulturális és Innovációs Minisztérium Felsőoktatásért Felelős Államtitkársága ajánlott fel.

A díjat az októberi Budapest Design Weeken adták át, amelyen maga a találmány is bemutatkozott.

„Fejlesztésünket önálló előadás keretében ismertettük, természetesen az esemény szempontjából relevánsabb formatervezés kiemelésével. A kerekasztal-beszélgetés során példánkkal is erősítettük az egyetem szerepét a jövő szakembereinek gyakorlati felkészítésében, valamint a különböző tudományágak és szakterületek együttműködésében”

– emelte ki Szlovák Zoltán. Végezetül elmondta, a munkát tovább folytatják, hogy az alkalmazás újabb funkciókkal gyarapodjon, az eszköz pedig hasznos optimalizálásokon menjen keresztül.

„A Design Tanszék formatetvezés szakvezetője, Lepsényi Imre keresett meg a fejlesztésben való részvétel lehetőségével. Rögtön igent mondtam, hiszen ez volt az első nagyobb szabású projekt, amiben részt vehettem”

– mesélt a kezdetekről Rovó Balázs, aki a győri egyetem formatervező szakára a Szeged melletti Sándorfalváról érkezett. Elmondta, az eszköz megismerése után a tokozás formatervezéséhez olyan alapvető szempontokat határozott meg, mint az ergonómia, a higiénia és a páciensorientált lélektani hatás.

„Folyamatosan konzultáltam a Digitális Fejlesztési Központtal, hiszen a tervezés során újabb és újabb kihívások merültek fel mind technikai, mind pedig designszempontból. Az irányvonalak közös meghatározása után jött a részlettervezés, a konstrukció kialakítása”

– emelte ki.

Mint mondta, hatalmas motivációval vetette bele magát az alkotás folyamatába, amit szakmai fejlődése szempontjából is jelentős lehetőségnek érzett.

„Ezért is nagy megtiszteltetés, hogy munkámat szakmai elismeréssel illették. A Széchenyi-egyetem rendkívül sokat adott a számomra, hiszen ez alatt a lassan két és fél év alatt óriási mértékben megváltozott a világnézetem, teljesen más szemmel nézek a minden nap használatos tárgyakra. Remek mentoroktól és szakemberektől tanulhatok, akik hatalmas odaadással igyekeznek átadni szakmai tudásukat. Rengeteg új kortárs technológiával foglalkozhatunk, ami mindig is nagy álmom volt, és amelyek ismerete elengedhetetlen a tervezői pályán”

– emelte ki a harmadéves hallgató. Hozzátette, az alapképzés után szeretne mesterképzésre is jelentkezni, hogy minél jobb, alaposabb és sokoldalúbb designerré válhasson.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább
Hirdetés Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Facebook

Hirdetés Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Friss