Kockázatmentes megtakarítási mód, amellyel 20%-kal növelheted a megtakarításod? Túl szép, hogy igaz legyen! Vagy mégsem? Az egészségpénztár pont ezt a lehetőséget kínálja a pénzügyileg tudatos személyek számára. Ezzel a rizikómentes megtakarítási módszerrel akár évi 150 ezer forinttal is gyarapíthatod a megtakarításod. Cikkünkben bemutatjuk a legfontosabb tudnivalókat és hasznos tanácsokat osztunk meg az adó-visszatérítés nyújtotta előnyök maximalizálásához.
Hogyan működik az egészségpénztár és mire használható az egészségpénztári egyenleg?
1. lépés: Belépés az egészségpénztárba
Ahhoz, hogy az egészségpénztárban rejlő lehetőségeket kiaknázhasd, először szükséges csatlakozni egy pénztárhoz. Az OTP Egészségpénztár esetén ezt személyesen és online is megteheted. Míg az előbbire bármely OTP Bank fiókban lehetőség van, addig az utóbbi esetben kényelmesen, akár otthonról is végezheted a regisztrációt.
Az OTP Egészségpénztárba való online belépés 4 egyszerű lépéssel elvégezhető. Egy gyors regisztrációt követően ki kell tölteni az online belépési nyilatkozatot, amit aztán el kell juttatni aláírva az egészségpénztár részére. Ennek legegyszerűbb és legkényelmesebb módja, ha digitálisan küldöd el a www.otpportalok.hu ügyfélportálon keresztül a személyi igazolványról és lakcímkártyáról készített képekkel együtt. Ha erre nincs mód, akkor postán is feladható.
2. lépés: Befizetés
Ezt követően az egészségpénztári számládra egyéni befizetések és munkáltatói hozzájárulások formájában kerülhet pénz. Adó-visszatérítésként a befizetett összeg 20%-át kaphatod vissza, de évente legfeljebb 150 ezer forintot. Érdemes tehát 750 ezer forintot befizetni egy évben, hiszen így garantálható a maximális, 150 ezer forintos adó-visszatérítés.
Fontos megjegyzés: Rendelkezel nyugdíjpénztári számlával? Ez esetben az elérhető éves 150 ezer forintos pénztári adó-visszatérítési limittel a két számlával együttesen, összesen szükséges számolni.
Az adó-visszatérítést a NAV arra a pénztári számládra folyósítja a következő évben, amit megjelölsz az adóbevallásodban. Kizárólag azok számára éri meg egészségpénztári számlát nyitni, akik rendelkeznek SZJA befizetéssel.
3. lépés: Egészségpénztári egyenleg felhasználása
Az egészségpénztárral elérhető extra megtakarítás olyan szolgáltatásokra és termékekre fordítható, amelyeket amúgy is igénybe vennél. Az OTP Egészségpénztár több mint 13 ezer szerződött szolgáltatóval áll kapcsolatban. Nagyon széles az elszámolható szolgáltatások és termékek köre. Így magánegészségügyi vizsgálatok, kezelések, gyógyszerek, gyermekruhák, tanszerek, tandíj, pelenka és számos egyéb dolog fedezhető az egészségpénztári számlán lévő összegből.
A vásárlás még egyszerűbbé vált a vadiúj kártyaösszekötéssel, amely lehetővé teszi az OTP Egészségkártya és a bankkártya összekapcsolását. A kényelmi funkciónak köszönhetően nem szükséges az egészségpénztári egyenleget folyamatosan ellenőrizni és külön befizetni rá pénzt. Kártyaösszekötés esetén ugyanis az OTP Egészségkártyával történő fizetéskor automatikusan levonásra kerül az összekapcsolt bankkártyáról a hiányzó összeg, ha egyébként nincs elegendő egyenleg az egészségpénztári számládon. Mutatjuk, hogyan működik a gyakorlatban!
Evelin gyógyszertárba megy, hogy megvegye a szükséges gyógyszereket. A vásárolt gyógyszerek 13 ezer forintba kerülnek. Evelin az OTP Egészségkártyájával fizet, amin viszont csupán 7 ezer forint van. De a kártyaösszekötésnek hála, ez nem jelent problémát a fizetéskor, ugyanis a hiányzó összeget a bankkártyájáról fedezi automatikusan.
4. lépés: 20%-os adó-visszatérítés kihasználása
Végül pedig nincs más dolgod, mint élvezni a befizetések utáni 20%-os adó-visszatérítést, amely a következő évben érkezik az egészségpénztári számládra. Íme, hogy fest ez a gyakorlatban egy példán keresztül:
A munkahelyed cafeteria-rendszerében az egyik választható elem a munkáltatói egészségpénztári hozzájárulás. Ennek éves összege 300 ezer forint. Egyéni befizetés formájában további 450 ezer forintot fizetsz be saját forrásból, hogy maximalizáld az adó-visszatérítés formájában szerezhető megtakarításod.
Az így összegyűlt 750 ezer forintot a szokásos családi kiadások fedezésére fordítod. Az év során szükség volt új szemüveg vásárlására, magán fogászati ellátásra és számos sporteszközre. Mivel ezek mind elszámolható tételek, így kényelmesen egészségpénztári kártyával vásároltad meg őket.
Az egyéni befizetések és a munkáltatói hozzájárulások után a következő évben 20%-os adó-visszatérítés, vagyis 150 ezer forint érkezik az egészségpénztári számládra, amit szabadon elkölthetsz elszámolható termékekre, szolgáltatásokra.
Miért éri meg az OTP Egészségpénztári tagság?
Bár 150 ezer forint elsőre nem tűnik jelentős támogatásnak, nem szabad elfelejteni, hogy ezt minden évben igényelheted. Tehát ha 10 év távlatában gondolkozol, akkor már sokkal hízelgőbb a lehetőség, hiszen kockázatmentesen gyarapíthatod a vagyonod akár 1,5 millió forinttal, ami már nem elhanyagolható összeg.
Ráadásul számos szerződött partner további kedvezményeket biztosít az OTP Egészségpénztár tagjainak. Nem ritka, hogy 5-30%-kal alacsonyabb áron vehető igénybe magánegészségügyi szolgáltatás. Például a Budai Egészségközpont 10%-ot nyújt minden tag számára. Hasonló módon számos webshopban és bioüzletben kifogható csábító exkluzív ajánlat.
További előny, hogy az OTP Egészségpénztári tagság nemcsak számodra, hanem kedvezményezettként akár családtagjaidnak is előnyös. Hiszen a szolgáltatások és termékek számukra is elérhetőek, ráadásul társkártyát is igényelhetsz nekik.
Bár az egészségpénztári tagságnak vannak költségei, de ennek mértéke elenyésző, főleg ha ezzel szemben a 150 ezer forintos adó-visszatérítésre gondolsz. Az alábbi költséggel kell számolni:
belépési díj: 2000 Ft,
működési költség (6,5%),
egyszeri kártyadíj, 3 évre: 2900 Ft,
A minimum havi befizetés 5000 forint, amely természetesen felhasználható.
Újabb két érv, hogy csatlakozz az OTP Egészségpénztárhoz!
Bár a fenti előnyök önmagukban is igen meggyőzőek, két további érv szól amellett, hogy csatlakozz az OTP Egészségpénztárhoz. Az adóbevallás időszaka gyorsan közeledik, így az akár 150 ezer forintos extra megtakarításra hónapokon belül szert tehetsz.
Ráadásul aki 2023. november 20. és december 27. között egyéni befizetésként fizet be egészségpénztári számlájára, az nyereményjátékban is részt vehet, amiben 10 szerencsés visszanyerheti befizetései 20%-át, maximum 150 ezer forintot. Ehhez nem kell mást tenned, minthogy az OTP Egészségpénztári számládra fizess be egyéni úton minimum 20 ezer forintot és regisztrálj a játékra 2023. november 20. és december 27. között. Nyerési esélyed könnyedén növelheted magasabb összeg befizetésével, hiszen minden befizetett 20 ezer forint egy újabb esély a nyereményre. A sorsolásra 2024. január 12-én kerül sor.
Digitális felügyeleti megoldás biztosítja a finn kórház áramellátásának kifogástalan állapotát
A Helsinki Egyetemi Kórház kevesebb, mint egy óra leforgása alatt tért át transzformátorainak időigényes, fizikai ellenőrzéséről az ABB felhőalapú digitális megoldására.
Jari-Pekka Korhonen, a kórház üzemeltetési vezetője elmondása szerint: „Egyaránt használunk száraz- és olajtranszformátorokat, amelyeket rendszeresen ellenőrizni és felügyelni kell. Az olajtranszformátorok esetében ehhez teljes leállsára van szükség a mintavételezéshez – ez óriási kihívást jelent egy olyan nagy forgalmú kórházban, ahol évente 87 000 sebészeti beavatkozást hajtanak végre, és sok beteget gépekkel tartanak életben.
„Ezen a hatalmas területen belül transzformátoraink sok különböző helyen találhatók” – mondja Korhonen. „Lehetetlen, hogy csapatom tagjai mindenhol ott legyenek, ezért nagyon fontos, hogy az ellenőrzést és felügyeletet távolról is elvégezhessük.”
A nemrégiben bevezetett ABB Ability™ transzformátor monitorozó rendszer segítségével – amelyet az ABB a dán Oktogrid startup céggel közösen fejlesztettek ki – Korhonen és csapata felhőn keresztül férhet hozzá a transzformátorok működésének legfontosabb teljesítményadataihoz és valós idejű tendenciáihoz. Ez nemcsak az időigényes fizikai felülvizsgálatok és a költséges leállások szükségességét csökkentette, hanem a transzformátorok teljesítményével és hatékonyságával kapcsolatban is rengeteg hasznosítható adatot biztosított a kórház vezetőségének.
A megoldás bármilyen típusú, gyártmányú vagy régebbi transzformátornál alkalmazható: a hangok és rezgések, a hőmérséklet és a mágneses mező mérésével leállás vagy redundancia nélkül valósítható meg a valós idejű, távoli állapot- és teljesítményfigyelés.
A Helsinki Egyetemi Kórház (HUS) Finnország legnagyobb egészségügyi szolgáltatója. A 24 település 2,2 millió lakosának egészségéért felelős HUS évente közel 700 000 beteget lát el, miközben 27 500 szakembert foglalkoztat, amivel az ország második legnagyobb munkáltatójának számít.
A HUS egy kisváros fogyasztásának megfelelő villamos energiát használ. Mindezt transzformátorok hálózata segíti, amelyek rendszeres felülvizsgálatot és időnkénti leállásokat igényelnek– ami szinte lehetetlen feladat egy olyan kórházban, ahol a betegek életének védelme érdekében 100 százalékos rendelkezésre állást kell biztosítani.
„Ma már megszakítás nélküli, valós idejű adatokat kapunk a transzformátorokról, ami nem volt lehetséges szemrevételezéssel, mert annak során csak azt lehetett megállapítani, hogy van-e szivárgás, vagy változás a transzformátor hőmérsékletében vagy az üzemelés során keletkező hangjában” – teszi hozzá Korhonen. „A transzformátorokat a hét minden napján, 24 órában ellenőrizhetjük, és azonnal értesülünk minden olyan problémáról, amelyet kezelnünk kell.”
Sixten Holm, az ABB Energetikai Szerviz divíziójának üzletfejlesztési vezetője a következőket mondta: „Örülünk, hogy forradalmi transzformátor-monitorozó készülékünkkel segítettünk megoldani a HUS számára problémát jelentő felügyeletet. Jelentősen csökkentettük a szükséges fizikai ellenőrzések számát és az olaj vizsgálatának szükségességét. A villamosenergia-rendszer állapotára vonatkozó kulcsfontosságú adatok most már könnyen hozzáférhetők, lehetővé téve a hiba korai felismerését és a még tökéletesebb, az állapotnak megfelelően végzett karbantartást.
„A piacon sokféle transzformátor kapható, amelyek ellenőrzése fizikai beavatkozás és esetleges leállás nélkül nehezen végezhető el. Egyes készülékeket 15 – 20 év alatt egyszer sem ellenőriztek a magas költségek és a művelet bonyolultsága miatt. Az ABB Ability™ transzformátor-monitorozó rendszer, mint a hálózat modernizálásának egyszerű és költséghatékony módja, ezeket az akadályokat győzi le.”
Ha többet szeretne megtudni az ABB Ability™ transzformátor-monitorozó rendszerünkről, kattintson ide.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
A menstruációs ciklus minden nő egészségének szempontjából alapvető fontossággal bír. Testünk működésének megértése segíthet abban is, hogy érzelmi, valamint fizikai szükségleteinkre is sokkal jobban odafigyeljünk.
A ciklus ritmikusságának megértése, a megfelelő egészségügyi betét vagy tampon használata segíthet abban, hogy sokkal harmonikusabban éljünk és tudatosabban kezelhetjük testünk természetes folyamatait.
A Shoperia egészségügyi betét kínálatában ezeknek a termékeknek a széles választéka áll rendelkezésünkre, így bátran válogassunk kedvünkre. A mai modern technológiáknak köszönhetően a menstruációs időszakban szükséges női higiénia termékek minősége egyre jobb, így ne idegenkedjünk új dolgok kipróbálásától sem.
Pontosan mi is az a menstruációs ciklus?
Egy igen bonyolult folyamatról van szó, amelyet a női nemi hormonok szabályoznak. Egy egészséges hölgy reprodukciós működése csak úgy lehet teljes, ha ezek a hormonok aktívan működnek.
Egy ciklus 28 napig tart, de természetesen lehetnek eltérések. Mivel a ciklus során végig hormonális változások zajlanak le testünkben, ezért ez hatással van a testünkre, a hangulatunkra és az energiaszintünkre is.
Első szakasz (1-5. nap)
Az első napon leválik a méhnyálkahártya és ez okozza a vérzést. A tisztulási folyamat teljesen természetes, de sok esetben fáradtságot, levertséget érzünk. Az sem kizárt, hogy görcsöket idéz elő, ami elég kellemetlen lehet. Az érzelmi hullámzásokat ilyenkor a partnernek is el kell viselnie, így a türelemre ebben a szakaszban nagy szükség lesz.
Follikuláris szakasz (1-13. nap)
Már a legelső naptól kezdve testünk folyamatosan készül fel az ovulációra. Megérnek a tüszők a petefészkekben, és emellett az ösztrogénszintünk is megemelkedik. Ilyenkor már sokkal energikusabbnak érezhetjük magunkat és szellemileg is sokkal frissebbek leszünk. A fizikai és kreatív munkákat erre az időszakra érdemes időzíteni.
Ovulációs szakasz (14. nap környékén)
Az ovuláció során a petesejt útra kel a méh felé, így ez tekinthető a legtermékenyebb ciklusnak. A méhnyaknyák megváltozik és enyhébb hőemelkedést is tapasztalhatunk. Ebben az időszakban minden nő sokkal vonzóbbnak és kívánatosnak érzi magát.
Luteális szakasz (utolsó szakasz, 15-28. nap)
A progeszteron hormon szintje emelkedni kezd, és szó szerint felkészíti testünket egy esetleges terhességre. Sikertelen megtermékenyítés esetén a hormonszint csökken, ellenkező esetben pedig nő. Ebben a szakaszban nem ritka a PMS szindróma, azaz hangulatingadozásokat, puffadást is tapasztalhatunk.
Ezeket a ciklusokat ma már sokkal könnyebben nyomon lehet követni, mint régebben, így a nőknek is sokkal egyszerűbb dolguk van. Mobiltelefonos alkalmazásokkal, illetve a természetes jelekre figyelve bárki egyszerűen meg tudja határozni, hogy éppen melyik ciklusba lépett.
A megfigyelésekkel segíthetjük egy terhesség megtervezését, és emellett a hormonális változásokra is időben felkészülhetünk.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
10 panasz, amit elkerülhetsz, ha mozogsz a munkahelyeden
Kép forrása: Freepik
Az ülőmunka számos mozgásszervi problémát okozhat, amelyek hosszú távon rontják az életminőséget és a munkateljesítményt. A modern irodai környezetekben azonban egyre több cég ismeri fel a rendszeres mozgás fontosságát. Nézzük, hogy milyen panaszoktól szabadulhatsz meg, ha kicsit többet mozogsz a munkahelyeden is, tudatosan felépített gyakorlatok alkalmazásával.
Miért fontos a rendszeres mozgás munka közben?
Az ülőmunka során az izmok merevvé válnak, a helytelen testtartás pedig további terhelést ró a gerincre és az ízületekre. A nagyvállalatok, például a Google vagy a Microsoft, már ösztönzik a dolgozókat a gyógytornász által összeállított nyújtógyakorlatok végrehajtására munka közben. Ha viszont a munkahelyeden erre nem helyeznek elég hangsúlyt, akkor kövesd a profik tancásait. A gyógytorna Budaörs szívében remek lehetőségeket kínál ahhoz, hogy elsajátítsd a szükséges mozdulatokat, hogy utána elvégezhesd azokat a munkahelyeden.
10 mozgásszervi panasz, amit elkerülhetsz
A hátfájás az egyik leggyakoribb probléma, amely az ülő életmód következménye. Egyszerű nyújtógyakorlatok, mint például a macska-tehén póz, segítenek csökkenteni a feszültséget. Másik gyakori panasz a nyakfájás, ami az előre billentett fej- és válltartás miatt alakul ki, pedig könnyen elkerülhető, ha óránként végzünk nyakfordításokat és vállkörzéseket munka közben. A nyaki izmok feszessége miatt gyakran jelentkezik fejfájás, amelyet a nyaki izmok nyújtásával és a légzőgyakorlatokkal enyhíthetünk.
Derék és csípő panaszok
A hosszú ideig tartó ülés túlzott nyomást gyakorol a deréktáji porckorongokra. Az oldalsó törzshajlítások és a derék körzése segítenek enyhíteni a fájdalmat. Mivel a folyamatos ülés csökkenti a csípőízületek mozgásterjedelmét. A csípőemelés és az ülve végzett lábemelések szintén hatékony gyakorlatok.
Végtagfájdalmak és panaszok
A számítógépes munka gyakori mellékhatása a csuklótáji alagút szindróma. A csukló hajlítása és nyújtása enyhíti a feszültséget. De nemcsak a kezekkel kíméletlen az ülőmunka, hanem az ülő helyzetben tartott térdekkel is. A merev lábak nyújtogatása vagy térdkörzés hatékony megoldást jelenthet.
A vérkeringés lassulása miatt gyakori probléma az ödéma. Rövid séták és lábkörzések serkentik a keringést, így az ízületek kevésbé veszítenek rugalmasságukból. Az amerikai irodákban például egyre népszerűbb az úgynevezett „álló meeting,” amely mozgásra készteti a résztvevőket.
Mit tesznek a nagyvállalatok a dolgozók egészségéért?
Számos multinacionális cég felismerte, hogy a dolgozók mozgásszervi egészsége közvetlenül hat a produktivitásra. Az amerikai cégeknél az irodai számítógépek gyakran figyelmeztetik a dolgozókat, hogy álljanak fel és végezzenek egyszerű gyakorlatokat. A Google irodáiban pedig rendszeresen szerveznek gyógytornász által vezetett foglalkozásokat.
A rendszeres mozgás munka közben nemcsak a fájdalmak megelőzését szolgálja, hanem növeli az energiaszintet és a koncentrációt is. Egy-két perces nyújtás vagy rövid séta óriási különbséget jelenthet a mindennapi életminőségünkben. A tudatos odafigyeléssel hosszú távon sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat!
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!