Connect with us

Egészség

Ülő- vagy állómunka? Melyik a jobb?

Ülőmunka vagy állómunka jobb

Ha a mozgásszervi panaszok – derék- és hátfájás, térdfájdalom, stb. – szemszögéből vizsgáljuk a kérdést, azt kell mondanunk, hogy egyik sem. Sajnos mindkét testhelyzet megerőltető lesz a gerincünk számára, talán csak az ergonomikus munkakörnyezet megléte okoz némi könnyebbséget.

Akik akut vagy krónikus fájdalommal küzdenek, jól tudják, mekkora jelentősége van az olyan szereknek, amelyek képesek segíteni. A NaturPrime ízületi fájdalom ellen készített termékei, a Dolixir és az Anesta népszerűek a vásárlók körében, számos visszajelzés érkezett már a hatékonyságukról.

Erejüket a bennük található gyógynövényeknek köszönhetik, többek közt levendula, vadgesztenye, kámfor, fekete nadálytő és hegyi árnika az alkotóelemei a szereknek. Mind az ülő-, mind az állómunkát végzők számára jelenthetnek gyógyírt mozgásszervi panaszok esetén.

Az ülőmunka előnyei és hátrányai

Vannak, akik szívesen üldögélnek naphosszat egy irodában, szeretnek számítógépen dolgozni, használni a modern kütyüket, alkalmazásokat, örömmel csevegnek a kollégákkal a szünetekben a közös étkezőben. Közben észre sem veszik, hogy alig mozognak, még a kávét is az asztalnál ülve fogyasztják el.

A kevés mozgás nem tesz jót a testnek, hamar megjelennek a tipikus panaszok: elhízás, aranyér, magas vérnyomás. Ezt egészítik ki az ízületi panaszok, térd-, derék- és hátfájdalmak.

Hiába van egy szépen berendezett irodánk, ha az nem ergonomikus kialakítású. Sajnos a görnyedt testtartás a jellemző az irodistákra, holott lenne mit tenni. Hogy elkerüljük a nyak- és vállizmok feszülését, érdemes néha tornáznunk egy kicsit, karkörzéseket végeznünk, felállnunk és sétálnunk egyet.

Ahol csak lehet, ragadjuk meg az alkalmat a mozgásra: menjünk ki ebédszünetben az épületből, lépcsőzzünk lift helyett, telefonáláskor álljunk fel, de irodai jógagyakorlatokat is végezhetünk napközben.

Állómunka: itt milyen panaszok fordulnak elő?

Míg az ülőmunka főleg gerincproblémákhoz vezet, addig az állómunka a lábunk csontozatát és ízületeit viseli meg leginkább. Sok ember küszködik térdfájással, visszérrel vagy lábdagadással azok közül, akik kereskedelemben vagy a raktározás területén dolgoznak.

A gyári munkások, akik a futószalag mellett állnak naphosszat, igazán nincsenek jó helyzetben, náluk is gyakran jelenik meg az izomfeszülés, ízületi gyulladás és a fent említett panaszok.

Ebben az esetben is hasznos lehet a Dolixir és az Anesta is: mindkettőben megtalálhatóak azok a hatóanyagok, amelyek enyhítik a láb- és csípőfájdalmakat. Napi pár alkalommal célszerű ráfújni az érintett testrészre egy kis permetet, majd gyengéden a bőrbe masszírozni a szert, ez nyugtatóan fog hatni.

A mozgás mindig segít!

Ahogyan az ülőmunka esetében, úgy az állómunkánál is a mozgás lesz még a megfelelő módszer a panaszok enyhítésére, például kerüljük az egyoldalú terhelést, felváltva helyezzük rá a súlyunkat a lábunkra, és gyakran nyújtózkodjunk.

Az ergonomikus környezet itt is sokat jelent: a fáradtságcsökkentő szőnyeg és a kényelmes cipő például csodákat tehet.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Egészség

Hol tartunk az evolúcióban? – Alkalmazkodik a testünk a modern technológiához?

evolúció emberi test mozgás
Kép forrása: Freepik

Az emberi test folyamatosan változik, és az evolúció még napjainkban is zajlik. Az elmúlt néhány évezredben a modern technológia és életmód gyökeresen megváltoztatta mindennapjainkat, és ezzel együtt új kihívások elé állította testünket. De vajon tényleg alkalmazkodik a testünk a technológiai forradalomhoz, vagy az evolúciós folyamatok lassúsága miatt a modern környezet káros hatásainak vagyunk kitéve?

Követi a testünk a technológia változásait?

Az evolúció kutatói szerint bizonyos változások már most megfigyelhetők az emberi testben. Például egyeseknél megjelent a csuklóban található kis artéria, amely korábban csak a magzati fejlődés során volt jelen. Ez arra utalhat, hogy a finomabb kézmozgásokat igénylő modern tevékenységek, mint a gépelés vagy a mobiltelefon-használat, hatással vannak az emberi anatómia fejlődésére. Azonban az is egyértelmű, hogy a mai életmód sok olyan terhet ró ránk, amelyhez testünk nem tudott még megfelelően igazodni. A mozgásszervi problémák, mint a hát- és derékfájás, egyre gyakoribbak, különösen a hosszú ülőmunkát végzők körében. Ezek megelőzéséhez és kezeléséhez fontos lehet szakértői segítség igénybevétele, például gyógytorna alkalmazása. Ha érdekel, hogyan segíthet a gyógytorna ezekben az esetekben, itt található további információ.

Hogyan hat a modern életmód az emberi testre?

Az ülő életmód gyökeresen eltér attól az aktív életformától, amelyre az emberi test eredetileg kialakult. Az izmok és ízületek nem a hosszú órákig tartó ülésre vannak tervezve, ezért gyakoriak a rossz testtartásból és az inaktivitásból eredő problémák. Emellett a képernyők túlzott használata a szem izmait is megterheli, ami a látás romlásához vezethet.

Az olyan technológiai újítások, mint az okostelefonok, megváltoztatták a kézhasználati szokásainkat is. Az állandó görnyedt testtartás, amit a készülékek használata közben felveszünk, a nyak és váll körüli izmok túlterhelését eredményezi. Ezek a problémák hosszú távon komoly egészségügyi következményekkel járhatnak, ezért fontos, hogy már most tudatosan foglalkozzunk testünk karbantartásával, és például gyógytornára járjunk.

Az evolúció és a mozgásszervi egészség kapcsolata

Bár az evolúció idővel alkalmazkodik a környezet változásaihoz, a modern életmód által generált problémák gyorsabban jelentkeznek, mint ahogyan a testünk képes lenne alkalmazkodni hozzájuk. Ezért van szükség tudatos beavatkozásra, például rendszeres testmozgásra és célzott gyógytornára. A mozgásmintáink optimalizálása segíthet megelőzni a krónikus mozgásszervi panaszokat, és hozzájárulhat az általános közérzet javításához.

Fontos, hogy proaktívan tegyünk a testi egészségünkért, és olyan módszereket alkalmazzunk, amelyek segítenek az új helyzetekhez való alkalmazkodásban. A testünk tehát fejlődik, de az evolúció lassúsága miatt nekünk kell tenni annak érdekében, hogy egészségesek maradjunk ebben a gyorsan változó világban. Az önmagunkkal való törődés, a rendszeres mozgás és a megfelelő szakértői támogatás segíthet abban, hogy ne csak túléljük, hanem élvezzük is a technológia nyújtotta lehetőségeket.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Az olimpiai bajnokok lassabban öregszenek

Az olimpiai bajnokok biológiai öregedése lassabb tempót diktál azoknál, akik nem élsportolók – derült ki abból a Springer Nature Link folyóiratban publikált tanulmányból, amin a HUN-REN SZTAKI öregedéskutatással foglalkozó kutatói is dolgoztak.

A „Slowed epigenetic aging in Olympic champions compared to non-champions” című tanulmányban a mesterséges intelligencia eljárásokon alapuló epigenetikai óráknak is fontos szerep jutott.

Az élsportolók életmódja rendkívül fegyelmezett, szigorú edzésprogramokkal, táplálkozási tervekkel és mentális felkészüléssel jellemezhető, és gyakran már fiatal korban elkezdődik. Korábban kimutatták, hogy a fizikailag aktív egyének lassabb epigenetikai öregedést mutatnak. A tanulmányban, melyet Prof. Radák Zsolt (TF) vezetett és amelyben Dr. Kerepesi Csaba (HUN-REN SZTAKI) és Fejes Iván (HUN-REN SZTAKI) végezte a bioinformatikai adatelemzést, azt vizsgálták, hogy az olimpiai bajnokok extrém intenzitású fizikai aktivitása vajon még mindig jótékony hatással van-e az epigenetikai öregedésre

A hipotézis tesztelésére 59 magyar olimpiai bajnok és 332 kontrollszemély (azaz nem olimpiai bajnok) epigenetikai öregedését vizsgálták. Megfigyelték, hogy az olimpiai bajnokok lassabb epigenetikai öregedést mutatnak a mesterséges intelligencia-alapú öregedés óra modellek szerint. Továbbá, azok a férfi olimpiai bajnokok, akik az elmúlt 10 évben bármilyen érmet nyertek, lassabb epigenetikai öregedést mutattak, mint a többi férfi bajnok. A női bajnokoknál ezzel ellentétes tendencia volt megfigyelhető.

Azt is találták, hogy a birkózóknál nagyobb volt az öregedés gyorsulása a tornászokhoz, vívókhoz és vízilabdázókhoz képest. Azonosították továbbá azt a 20 gént, amelyek a legjelentősebb különbséget mutatták a promóter-metilációban az olimpiai bajnokok és a nem bajnokok között. Ezek között találhatóak olyan gének, amelyek összefüggésbe hozhatók a szinaptikus egészséggel, az erőkifejtéssel és rákos megbetegedésekkel.

Összefoglalva, az adatok arra utalnak, hogy a serdülőkortól a felnőttkorig tartó szigorú és hosszú távú testmozgás jótékony hatással van az epigenetikai öregedésre. A tanulmány ide kattintva olvasható.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Mi történik hajbeültetés után?

fue technika hajbeültetés után

A kopaszság és a hajhullás számos okra visszavezethető, így nem feltétlenül csak az idősebb korosztály problémája. Számos megoldás létezik a dús hajkorona visszanyerésére, de az utóbbi időben egyre kíméletesebb módok kerültek kifejlesztésre.

A technológiai újítások ezt a területet sem hagyták ki, így a lézeres kezelések mellett számos precíziós műszerrel végzett beavatkozásra is vállalkozhatunk a tartós siker érdekében. Sokan választják a forradalmi FUE hajbeültetést, mely speciális mikrosebészeti eszközökkel végzett fájdalommentes megoldás. A Hair Up Clinic a kezelés menetét részletesen leírja, így bárki előre tájékozódhat mi vár rá a beavatkozás során. És hogy mi történik az eljárást követően? Ezt mutatjuk be cikkünkben.

Miért a FUE technika?

A FUE technika egy olyan módszer, mely során speciális gépi graft eltávolítást alkalmaznak, amihez punch tű nyújt segítséget a sebésznek. Az átlagosan 0,7 és 1 mm átmérővel rendelkező, hengeres kialakítású tű használatával egyenként veszik ki a donor területről a graftokat, vagyis az átültetésre kerülő hajhagymákat és azokat körülölelő szövetdarabokat. Mivel igen aprólékos és miniatűr elemekről van szó, így a biztos sebész kéz mellett lupe (nagyítós) szemüveget is használnak az orvosok.

Bár a beavatkozás elég hosszadalmas, hiszen mondhatjuk, hogy több órán át tart, mégis megéri a fáradtságot. Több előnye is van ugyanis a FUE technikával történő hajpótlásnak. Az egyik, hogy apró, pontszerű sebeket ejtenek csak a fejbőrön, nem szükséges vágni, így látványos hegesedés nélkül gyógyul a kezelt terület. Másrészt jóval természetesebb hatás érhető el az egyenkénti beültetéssel. A gyorsabb gyógyulási idő mellett óriási előny, hogy a műtét fájdalommentes.

A beavatkozás után

Ahhoz, hogy az eredmény tartós legyen, bizony be kell tartanunk az orvosi utasításokat, melyeket a beavatkozást követően kapunk. A műtét után sebtisztítás történik, majd a donor területet bekötik, amely kötést hazaérve el kell távolítania a páciensnek. Otthon a fejbőr ápolására a klinikán kapott steril fiziológiás sóoldatot kell alkalmazni, továbbá antibiotikumot kell szedni adott időn át.

Az alvás egy ideig kényelmetlen lehet, hiszen a párnára nedvszívó lepedő kerül és függően a beültetés helyétől hason, vagy félig ülő helyzetben szükséges az éjszakát tölteni.

A tartós eredmény érdekében

Mint minden műtét ez a beavatkozás is hozhat váratlan helyzeteket, így szükséges minden rendellenesség tapasztalásakor a kezelőorvoshoz fordulni. Ritkán előfordulhat, hogy a beavatkozást követően erőteljes duzzanat, utóvérzés, magas láz, erős fájdalom alakulhat ki, melyek kezelésre szorulnak.

A beavatkozást után 10 nappal minden esetben kontroll vizsgálat történik, melyen ellenőrzik a gyógyulás mértékét. Amennyiben a páciensek betartják az ápolási útmutatóban foglaltakat, biztos siker vár rájuk, így hamarosan és hosszú távon ismét dús frizurával élhetik mindennapjaikat.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss