Gazdaság

A fizikai szennyeződések megelőzése élelmiszergyártás során

Az élelmiszerekben előforduló fizikai szennyeződések világszerte biztonsági problémát jelentenek. Ha fém-, csont-, műanyag-, üveg- vagy egyéb idegen test kerül az élelmiszerbe, azok komoly sérüléseket okozhatnak. Itt azonban többről van szó, mint a fogyasztók védelme. A fizikai szennyeződés okozta termékvisszahívások jelentősen kockáztatják a gyártó jó hírnevét, megdöbbentően rövid idő alatt lerombolják a márka értékét. A METTLER TOLEDO gyártósori termékvizsgálati rendszerek segítségével biztosíthatja az elvárt termékminőséget, és megfelelhet a szigorú előírásoknak.

Az elmúlt években számos olyan jelentős eset történt, amikor fizikai szennyeződések kerültek be az élelmiszerláncba olyan kulcsfontosságú piacokon, mint az EU és USA. Például egy pékáru gyártó nemrégiben számos hús- és vegetáriánus termékcsaládot hívott vissza azok üvegtöredékekkel való szennyezettségének gyanúja miatt. Az ilyen mértékű termékvisszahívások nagy költségekkel járnak, és gyakran az egész ellátási láncban láncreakciót váltanak ki. Éppen ezért fontos, hogy az élelmiszer-gyártók mindent megtegyenek annak érdekében, hogy csökkentsék a fizikai szennyeződések előfordulásának kockázatát.

A fizikai szennyeződés elleni küzdelem

A termékellenőrzési technológiák fejlődésének köszönhetően, az idegen testek legtöbb típusa detektálható. A berendezések teljesítménye, azonban számos tényezőtől függ, amelyek hatással lehetnek az érzékenységükre is. A fizikai szennyeződés mérete és elhelyezkedése, a gyártósor sebessége, a szennyező anyag és az ellenőrzött termék sűrűsége, valamint a vizsgált termék csomagoló anyagának típusa is nehezítheti a detektálási folyamatot.

gyártósori termékvizsgálati rendszerek

Az élelmiszer típusa szintén a fő befolyásoló tényezők közé tartozik:

Számos élelmiszer-előállítási folyamatban a nyersanyagok folyékony, vagy pépes állagban érkeznek és csővezeték rendszereken keresztül jutnak el a felhasználás helyére. Az ilyen típusú anyagokban előforduló fizikai szennyeződések kimutatása – még a gyártási folyamat elején – számos előnnyel jár. Ezen anyagok gyakran homogénebbek és egyszerűbben ellenőrizhetők, a szennyeződések pedig általában nagyobb méretűek és könnyebben észrevehetők. A korai felismerés az értékes feldolgozó berendezéseket is óvja a károsodásoktól. Az itt elhelyezett detektáló berendezés még azelőtt észlel, hogy a termeléshez további értéket adna hozzá, eltávolítva az esetleges idegen testeket, minimalizálva ezzel a pazarlást.

A bizonyos élelmiszerek esetében a csomagolás előtt van lehetőségünk az esetleges idegen testek jelenlétének ellenőrzésére és kiválasztására. Tipikusan ilyenek az ömlesztett termékek, mint pl. a cukor, a liszt, a gabonafélék és a hüvelyesek; bár ugyanúgy alkalmazható snack-ételek, esetében is.

Garantált biztonságot a csomagolást követően a termékek végellenőrzése nyújt, ez az utolsó védelmi vonal a kiskereskedők és a szupermarketek felé történő kiszállítás előtt. Ebben a környezetben a csomagolás típusa és a lehetséges szennyeződés határozza meg az alkalmazandó termékellenőrzési rendszer típusát.

Az elvárt gondosság biztosítása

A két leggyakrabban alkalmazott fizikai szennyeződést érzékelő technológia a fémdetektálás és a röntgenes vizsgálat. A modern fémdetektáló rendszerek képesek azonosítani minden fémet, beleértve a vasat (acél stb.), a színesfémeket (sárgaréz stb.), valamint a rozsdamentes acélt. A röntgenes ellenőrző rendszerek a fémes szennyeződések mellett, alkalmasak az üveg, az ásványi kő, a csont, a nagy sűrűségű műanyag és a gumi detektálására is.

gyártósori termékvizsgálati rendszerek

A megfelelő berendezés kiválasztásának első lépése vagy a kockázatelemzés és a kritikus ellenőrzési pontok (HACCP), vagy a veszélyelemzés és kockázat alapú megelőző kontrollok (HARPC) auditjának elvégzése. A HACCP-ellenőrzés azonosítja a gyártási folyamat során mozgó termék esetleges szennyezettségének kockázatát és valószínűsített szennyeződés típusait. Kritikus ellenőrzési pontokat (CCP) kell létrehozni a kockázatok csökkentése érdekében, ahová termékellenőrző berendezések telepítése szükséges. A HARPC audit a fentieken túl, hangsúlyt fektet egyéb biztonsági előírásokra is, mint például a jogosultsági szintek kezelésére és ellenőrzésére.

Egyre gyakrabban fordul elő, hogy a szupermarketek márkáik védelmében saját gyakorlati kódexük végrehajtását várják el, amelyek gyakran még a nemzetközi élelmiszer-biztonsági előírásoknál is szigorúbbak. Átfogó feltételrendszerük meghatározza a beszállítókra vonatkozó minimális műszaki követelményeket, annak érdekében, hogy teljesítsék az fogyasztók iránti elkötelezettségüket a biztonságos, legális és kiváló minőségű termékek értékesítése mellett.

A legjobb technológia kiválasztása

Ha egy felmérés során megállapítható, hogy a fém az egyetlen lehetséges szennyeződés, akkor a fémdetektor a legjobb megoldás. Amennyiben más idegen testek, mint például üveg, kő vagy sűrű műanyagok előfordulása is valószínűsíthető, akkor a röntgenes ellenőrző technológia az alkalmasabb.

A csomagolás módja is jelentősen meghatározza a vizsgáló berendezés technológiáját.

A fémdetektálás és a röntgenes vizsgálat eltérő képességekkel rendelkezik, egyik megközelítés sem tévedhetetlen, ezért minden esetben célszerű előzetes termékteszteket végezni a megfelelő megoldás kiválasztása érdekében.

A digitalizálás javítja a hatékonyságot

Az élelmiszeripar folyamatosan változó jellege a termékellenőrzési technológia gyors fejlődését eredményezi. A kiskereskedők és a fogyasztók által elvárt szélesebb termékválasztékra irányuló igény, hatékonyabban működő üzemekben valósítható meg. A modern fémdetektáló és röntgenes ellenőrző berendezések képességeinek fejlődése lehetővé teszi a szennyeződések szélesebb körben történő kimutatását, kisebb formákban és méretekben, megfelelő felbontással. A jobb szoftverek és az intuitív, érintőképernyős kijelzők kifejlesztésével a termékellenőrző technológiák alkalmazása is jelentősen javul, lehetővé téve a gyártósor gyorsabb és automatikus beállítását.

Gazdaság

Rekord a Balatonon: akár már 3,2 millió egy újlakás négyzetmétere

balaton

Változatlanul Siófok az új építésű lakást vásárlók kedvence a Balaton-parton, amit az áremelkedés sem tört meg.

Az Otthon Centrum mérése szerint a tóparton háromszoros az árkülönbség a legolcsóbb és legdrágább települések újépítésű projektjei között. A rekorder egy fővároshoz közeli község, 3,2 millió forintos négyzetméterárral.

„Jellemzően az ingatlan vízparttól, illetve fővárostól való távolsága a két legmeghatározóbb tényező egy nyaraló árának alakulása során,”

– összegezte a Balaton-parti ingatlanpiac érték befolyásoló tényezőit Kosztolánczy György, az Otthon Centrum vezérigazgatója.

A legnépszerűbb hazai nyaralóövezetben 65 projektben összesen 2500 lakás épül, ezeknek nagyjából a fele érhető el jelenleg. A projektek kínálati fajlagos átlagára 1,81 millió forint négyzetméterenként – jegyezte meg a cég vezérigazgatója, aki arról is beszámolt, hogy a projektszámok ugyan megegyeznek az előző negyedéves értékkel, ám jelenleg 7 százalékkal kevesebb lakás épül. A kínálati négyzetméterárról szólva Kosztolánczy György elmondta, hogy már 1,8 százalékkal magasabb a téli átlagnál. Az év első negyedévében öt projekt 85 lakása jelent meg az online térben, ami ugyancsak több az előző negyedév 3 projektjének 35 lakásánál.

A legtöbb projekt és lakás Siófokon épül: a balatoni új építésű lakások nagyjából harmada köthető a tópart legnagyobb városához, ahol 19 projektben 740 lakás kivitelezése kezdődött el. Siófokon átlagosan 2,1 millió forintért kínálják az új lakások négyzetméterét, ami 2,8 százalékkal múlja felül az előző negyedéves értéket, a többi balatoni projekt átlag értékénél pedig már 15,9 százalékkal magasabb ez az ár. Siófok után kilenc projekttel Balatonlelle a legnépszerűbb, míg Balatonfüreden, Balatonszemesen, Keszthelyen és Zamárdiban négy-négy projekt van folyamatban. A tóparti települések felén, összesen 19 helyen van aktív beruházás.

Az épülő lakások számában szintén Siófok az első (740), majd Balatonszemes következik (~350), ahol egyetlen projektben a tóparti települések legnagyobb beruházása indult el (153 lakással). Keszthely is aktív (263), de a projektekben bővelkedő Balatonlelle sem sokkal maradt el az épülő lakások számában (218).

A szakember kiemelte, hogy a legolcsóbb és a legdrágább település átlagos kínálati négyzetméterára között háromszoros a különbség:

„Talán még soha nem nyílt ennyire szét az árolló”

– kommentálta a vezérigazgató a négyzetméterenkénti átlagot. A legolcsóbb város Balatonfüred 1,18 millió forinttal, amelyet Badacsonytomaj 1,2, Fonyód 1,44 millió forinttal követ.

A tópart legdrágább települése Balatonakarattya, ahol az új építésű lakások négyzetméterét átlagosan 3,2 millió forintért kínálják a fejlesztők. Ezzel Akarattya jócskán lekörözte a második Zamárdit (2,24) és a harmadik Alsóörsöt (2,14 millió forint). A legtöbb településen 1,5–2,0 millió forint közötti sávban mozog egy négyzetméter fajlagos átlagára.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Gazdaság

Tovább erősíti regionális szerepét a piacvezető villamossági cég

Székesfehérváron második telephelyét nyitotta meg 2024. április 24-én a több mint 30 éves szakmai tapasztalattal rendelkező Daniella Villamosság.

Az évi nettó 40 milliárd forintot meghaladó árbevételű, piacvezető, debreceni székhelyű családi vállalkozás új egységében az ipari partnerek körében felmerülő villamossági igények teljeskörű kiszolgálására törekszik. A közel 500 főt foglalkoztató, immár 39 telephellyel és webáruházzal is rendelkező vállalat a jövőben még markánsabb szerepet kíván betölteni a régió vállalkozásainak életében.

Az ipari szereplők szolgálatában

Magyarország elsőszámú villamossági kis- és nagykereskedése, a magyar és nemzetközi viszonylatban is jelentős eredményeket felmutató Daniella Villamosság második székesfehérvári telephelyének 50 millió forintos árukészlete, neves stratégiai beszállítók, úgy, mint a Schneider, a Siemens, a WAGO, a Phoenix Contact, a Weidemüller, az ELKO EP támogatásával áll az ipari partnerek rendelkezésére.

A lokáció más vevőszegmenst szólít meg, mint a nyüzsgő belvároshoz közeli B2C kereskedés. A mindössze négy hónap alatt kialakított új egység – a célcsoport összetett igényeire figyelemmel – az általános villanyszerelési termékek kereskedelme mellett tanácsadói, mérnöki, tervezési és automatizálási feladatokra is felkészült. A Daniella Villamosság Ipari Divíziója műszaki javaslatokkal, megoldásokkal, termékspecifikációk kidolgozásával is támogatja az értékesítést. A cég a régióban, megerősített személyes jelenlétével, rendkívül széles kapcsolati tőkével kívánja hangsúlyozni a vármegye gazdasági fejlődése iránti elköteleződését.

Az innovatív vállalatcsoport magas minőségű kiszolgálással fokozza az ügyfélélményt

A vállalat országos lefedettséget megcélzó hosszútávú stratégiai elképzelése 2024 április 24-én következő szintre lépett azáltal, hogy megnyitotta második üzletét Székesfehérváron. A közel 500 m2 alapterületű, 3000-3500 db, az ipari vállalkozások igényeire specializálódott, azonnal elérhető termékkel rendelkező telephely a Videoton Ipari Parkhoz közel található. A hazai villamossági piac legmodernebb robotizált nagytarcsai központi raktárában pedig további 250 000 db tétel áll az ügyfelek rendelkezésre, melyet akár másnapi kiszállítással biztosítanak a Fejér vármegyei üzletben vásárlók számára is.

„A nagy múltú családi vállalkozás és az ipari szereplők vállalatirányítási rendszereinek összekapcsolása lehetővé teszi a logisztikai, a beszerzési, az anyaggazdálkodási folyamatok összefűzését. Ezáltal szorosabb technológiai és stratégiai összefonódások jönnek létre az üzleti partnerek között.”

– hangsúlyozta Hadnagy Ernő, a Daniella Villamosság ügyvezető igazgatója.

A cég központi értéke az emberi erőforrás

Az országos lefedettségű vállalat sikeres működésének fontos összetevője a tudásbázis megőrzése, a vevők legjobb kiszolgálása, a stabilitás, illetve a munkahelyek megtartása a családias értékrend megőrzése mellett. A második székesfehérvári telephely megnyitása további 5 munkahelyet teremtett, ezzel már 8 főre növelve a közvetlenül kiszolgáló egységekben dolgozók számát. Rajtuk kívül két területi képviselő aktív munkája is hozzájárul a partneri kapcsolatok ápolásához és kiépítéséhez.

Székesfehérvár és a Daniella Villamosság kapcsolata példaértékű

„Örömmel üdvözlöm, hogy a magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező Daniella Villamosság második kereskedelmi egységét nyitotta meg Székesfehérváron. Egy új telephelyének létrejötte mindig nagy jelentőségű mind a beruházó, mind pedig a befogadó város életében. Együttműködésünk példaértékű, ami – reméljük – további cégek számára is vonzóvá teszi a vármegyeszékhelyt.”

– emelte ki beszédében dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere.

Felvillanyozzák a várost

„Arra törekszünk, hogy a cég ne csak egy elszigetelt kereskedelmi egységként működjön a városban. Elkötelezettek vagyunk a régió fejlődésének irányába, ezért üzleti magatartásunkat a városi szereplők lüktetéséhez és elképzeléseihez igazítjuk. Közös projektek megvalósításában gondolkozunk az oktatás, a kultúra és a sport területén. Számunkra fontos, ahol befogadó közösséget találtunk, ott együtt nagyszerűt és jót tegyünk.”

– emelte ki Barabás Borbála, a Daniella Villamosság stratégiai fejlesztési vezetője.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Gazdaság

A CIB Bank a Kyndrylt választotta hitelezési platformja modernizálására

kyndryl

A Kyndryl (NYSE: KD), a világ legnagyobb IT infrastruktúra-szolgáltatója és a CIB Bank, Magyarország egyik legnagyobb kereskedelmi bankja ma bejelentette, hogy a Kyndryl támogatta a bankot alkalmazásai modernizálásában és fedezetlen hitelezéssel kapcsolatos munkafolyamatai átalakításában.

Ennek eredményeként a CIB Bank – a fogyasztói hitelek feldolgozására szolgáló modern és automatizált rendszer bevezetésével – tovább egyszerűsíti hitelezési folyamatát, nagyobb hatékonyságot és jelentős költségmegtakarítást érhet el.

Az 1979-ben alapított CIB Bank az Intesa Sanpaolo Csoport tagjaként közel 455 000 ügyfelet szolgál ki. A technológiai innovációk által irányított, gyorsan fejlődő pénzügyi szektorhoz igazodva a CIB Bank élvonalbeli technológiai integrációval alkalmazkodik a digitális bankolás korszakához, amelyet az ügyfelek rugalmasság és zökkenőmentesség iránti igénye vezérel.

A CIB Bank ügyfélközpontú megoldásokra törekszik, célja, hogy egyensúlyt teremtsen a versenyképesség és a szabályozási megfelelés között, bizalmat és biztonságot nyújtson egy dinamikusan változó piacon. Ennek érdekében bízta meg a Kyndrylt egy informatikai modernizációs projekt megvalósításával, melynek célja a bank fedezetlen hitelekkel kapcsolatos munkafolyamatainak átalakítása, a kisvállalkozói hitelezési szolgáltatás felhasználói felületének frissítése, valamint a jelzáloghiteleket és kisvállalkozásokat kezelő platform korszerűsítése. A projekt során jelentősen átalakították a CIB Bank hitelkártyák, folyószámlahitelek és személyi kölcsönkérelmek kezelésére szolgáló folyamatát, egyszerűsítették a programkódokat, újratervezték az üzleti műveleteket, miközben az alaptechnológiát változatlanul hagyták.

„Nagyon örülünk, hogy a Kyndryl partnerünk ebben a projektben”

– mondta Sante Cusimano, a CIB Bank működésirányítás vezérigazgató-helyettese.

„A Kyndryl alkalmazásfejlesztés és működési támogatás terén szerzett szakértelme segítségével modernizáltuk hitelezési folyamatainkat, fejlesztettük belső képességeinket, személyre szabottabb és hatékonyabb szolgáltatást nyújtunk ügyfeleinknek.”

„A Kyndryl büszke arra, hogy együttműködhet a CIB Bankkal ebben a modernizációs projektben. Jelentős mérföldkő számunkra, hogy a hagyományos IT szolgáltatói szerepkörünkön túllépve megbízható üzletialkalmazás-szolgáltatóvá váltunk”

– mondta Marosvári Tamás Bence, a Kyndryl Magyarország üzleti folyamatok tanácsadásáért felelős vezetője.

„Elkötelezettek vagyunk az iránt, hogy ügyfeleink elvárásait felülmúló megoldásokat nyújtsunk.”

A projekt központi eleme a Kyndryl átfogó szolgáltatásainak integrálása volt, amely lehetővé tette a bank hitelezési munkafolyamatainak és rendszereinek teljeskörű átalakítását.  A Kyndryl az alkalmazási rétegtől az infrastruktúráig mindent modernizált, és már üzemelteti is az eszközöket és alkalmazásokat.

A fejlesztések jelentősen javították a CIB Bank hatékonyságát, így a bank még rugalmasabban képes reagálni a piaci és üzleti változásokra. A termékfejlesztés ésszerűsítésével a CIB Bank felgyorsította az innovációt, és csökkentette a piacra vezetési időt. A hitelezési folyamatok egyetlen platformon történő központosítása csökkentette a működési költségeket a technológiai infrastruktúra egyszerűsítésével, valamint a műveletek és a támogatás konszolidálásával.

A minőségellenőrzéssel ellátott üzemeltetési és támogatási modell bevezetése lehetővé teszi, hogy a CIB Bank szükség szerint módosítsa az alkalmazás egyes összetevőit. Az új rendszernek köszönhetően a hitelügyintézők már kevesebb időt töltenek az adatbeviteli rendellenességek javításával és a belső hibák miatt elutasított kérelmek kezelésével. Ez a munkatársak elégedettségét is növeli.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább
Hirdetés Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Facebook

Hirdetés Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Friss