Ipar

Siemens eszközök is dolgoznak a gyulai Airbus gyárban

siemens

Az új helikopteralkatrész-gyár energiaelosztási és biztonsági rendszerét is a Siemens szállította.

2022. június 1-jén adták át az Airbus Helicopters Hungary Gyulán épült gyárát, melyben a termelés július 28-án kezdődött meg. A zöldmezős beruházás keretében az INPARK Gyula ipari parkban felépített, több mint 13 ezer négyzetméter alapterületű, 25 milliárd forint értékű üzemben több mint kétezerféle precíziós alkatrészt gyártanak Európa legnagyobb légiipari vállalata számára. A NIPÜF Csoport által megvalósított ingatlanfejlesztés generálkivitelezője a Market Építő Zrt. volt.

A gyulai gyáregység komplett energiaelosztási rendszerét Siemens eszközökkel – kis- és középfeszültségű kapcsolóberendezésekkel, transzformátorokkal – valósította meg alvállalkozóként a Tánci Kft. Az épület biztonságáról a Siemens Siveillance intelligens videókezelő szoftver gondoskodik, amely lehetőséget biztosít a kezelő- és őrszemélyzet számára, hogy a telepített kamerák képeit Full HD minőségben felügyelje és rögzítse. A SiPass Integrated beléptető rendszer pedig több mint félszáz belépési ponton biztosítja az arra jogosult személyek áthaladását.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Ipar

Siemens-technológiával digitalizál magyar gyárában a Poppe + Potthoff

poppe

A német cégcsoport átfogó ipari digitalizációs projektje keretében meglévő operatív és informatikai környezetét kapcsolja össze a precíziós gyártás optimalizálásához.

A Poppe + Potthoff cégcsoport a jövő technológiáihoz, köztük a károsanyag-kibocsátást csökkentő hidrogénes és e-mobilitási rendszerekhez szállít innovatív, precíziós megoldásokat három földrész kilenc országában működő tizennyolc üzeméből.

Hazai leányvállalata, a Poppe + Potthoff Hungária Kft. ajkai gyárában átfogó digitalizációs beruházásba kezdett, hogy kb. száz – különböző típusú, más-más gyártótól származó és eltérő funkcionalitású – gép adatait gyűjtse össze, és továbbítsa meglévő rendszerébe a gyártás nyomon követeséhez, valamint optimalizálásához.

Az ipar 4.0-s integráción egyszerre több cég is dolgozik, mivel a leányvállalat minden géphez és vezérléshez a legmegfelelőbb partnert kereste. A gépek negyedét – összesen huszonöt, Siemens vezérléssel ellátott megmunkálóközpontot és gyártósort – a Siemens Zrt. szervizcsapata integrálja a gyártástámogató rendszerbe.

Ipari környezetben megszokott módon, ebben a projektben is külön kihívást jelent a heterogén eszközparkot alkotó gépek eltérő életkora. Míg a gépek nagy része alig egy éves, így támogatják a korszerű kommunikációs protokollokat, addig az egy-két, lassan húsz éves kort is elérő eszközt gyártóik erre aligha készíthették fel. Következésképp, mind a kommunikációs kapcsolat kiépítése, mind a kinyerhető adatok mennyisége, típusa, illetve kiolvasásuk gyakorisága komoly tervezést igényelt. A projektcsapatnak figyelembe kellett vennie azt is, hogy a gyűjtött adatokat a MES (gyártási) rendszer milyen formában tudja majd fogadni.

Az összetett kompatibilitási problémára a Siemens Brownfield Connectivity BFC Gateway ad megoldást. Az ipari átjáró, miként neve is utal rá, a meglévő szoftver- és hardverarchitektúrába épülő, barnamezős megoldásként gyűjt és továbbít adatokat a különféle gyártóberendezésekről. Szabványos, gyártófüggetlen kommunikációs protokollok (Modbus TCP, Http, MQTT, OPC UA stb.) széles körét támogatja, így kiterjedten alkalmazható az operatív és az informatikai technológia (OT és IT) összekapcsolására.

A gyártóberendezésekről gyűjtött adatokat feldolgozó szoftverek segítségével a Poppe + Potthoff Hungária valós idejű rálátást kap a gépekre és a folyamatokra, és gyártását jobban optimalizálhatja. Mindez a veszteségek csökkentésétől a tervezhetőbb karbantartásig komoly előnyökkel jár, ezért a vállalat arra számít, hogy ipari digitalizációs beruházása két-három éven belül megtérül.

A Poppe + Potthoff Hungária Kft. több mint félezer főt foglalkoztat ajkai üzemében, az exportorientált vállalat tavalyi árbevétele meghaladta a 30 milliárd forintot.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Ipar

Bemutatkozik az Eaton easyE4 vezérlőrelé

Új verzió a nagyobb teljesítmény és megbízhatóság érdekében

Új, jelentősen továbbfejlesztett easyE4 vezérlőreléket vezet be az Eaton, az energiagazdálkodás globális vezető vállalata. A frissítés célja, hogy kiszélesítse a lehetséges alkalmazások körét és megfeleljen a növekvő kiberbiztonsági követelményeknek.  

Az előző verzióhoz képest továbbfejlesztett Eaton új easyE4 vezérlőreléi lényegesen gyorsabb Ethernet-kommunikációt, bővített memóriát és titkosított adatátvitelt tartalmaznak, így a szabályozási és vezérlési feladatok végrehajtása még biztonságosabbá és felhasználóbarátabbá válik. Ezenkívül az új vezérlő több memóriát és integrált Ethernet Media Access Controlt (MAC) kínál a különálló vezérlő helyett. Ez még erősebbé teszi az easyE4-et, és megalapozza a közeljövőben tervezett további funkcionális bővítéseket.

A frissítéssel az Eaton egy új tanúsítványt is bemutat az easyE4 webszerver és a böngésző közötti biztonságos kapcsolatokhoz, valamint a program átviteléhez használt easyProtocol új verzióját (V2). Az SSL/TLS titkosított kommunikációnak köszönhetően az adatok biztonságosan továbbíthatók anélkül, hogy illetéktelen személyek elolvasnák azokat. Ugyanakkor a programmemória több mint háromszorosára 128 kB-ra nőtt. Ez bonyolultabb kliensprogramok támogatásához járul hozzá, miközben leegyszerűsíti a népszerű felhasználói funkcióblokkok (UF) használatát. Ezenkívül a funkciófrissítésnek köszönhetően a felhasználói funkcióblokkok (UF) mostantól egy archív mappán keresztül érhetőek el, ezért más projektekben is könnyen felhasználhatók költséges export/import műveletek nélkül. A bennük zajló események alapos elemzéséhez a felhasználói funkcióblokkok (UF) már szimulációban is megnyithatók, hogy megtekintsék állapotukat.

További újítása az adatnaplózó és a naplófájlok olvasásának fejlesztése. A mért értékek kiértékeléséhez már nem szükséges leállítani a programot: ez megtehető úgynevezett „futott” állapotban is, azaz folyamatos működés közben. Míg korábban az adatrögzítőhöz csak közvetlenül a megfelelő vezérlőrelén lehetett hozzáférni, mostantól az adatok az integrált webszerveren – így a vállalati hálózaton – keresztül is kényelmesen kiolvashatók, easySoft licenc nélkül is. A modularitás az easyE4 egyik nagy előnye, az easySoft opcionális bővítőmoduljainak támogatása ugyanis tovább fejlődött.

„A megbízható és sokoldalú, új easyE4 vezérlőrelék kifejezetten a különböző alkalmazások igényeire, rugalmas és egyszerű megvalósítására készültek. Amellett, hogy könnyen használhatók, az easyE4 készülékek programozása is egyszerű, ezért különösen alkalmasak gépgyártási vagy épületautomatizálási alkalmazásokhoz”

– magyarázta Farkas Gábor, az Eaton magyarországi termékmenedzsere.

Az újításról Farkas Gábor, az Eaton termékmenedzsere ingyenes online előadást tart 2023. június 7-én 10:00 órakor, ahol még többet megtudhat az easyE4-ről.

Az eseményre az alábbi linken lehet regisztrálni: Eaton online előadás,

További információ az easyE4-ről itt érhető el.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Ipar

HPE Manufacturing IT konferencia

HPE Manufacturing IT konferencia

HPE Manufacturing IT konferencia – 2023.06.07.

A Hewlett Packard Enterprise rendezvénye a BMW Group, a Richter Gedeon és a DMG MORI közreműködésével mutatja be a hazai gyártó vállalatok vezetői és szakértői számára a legújabb technológiai és IT trendeket.

A napi működés magas szintű biztosítása mellett a gyártó vállalatok figyelme kevésbé tud irányulni az olyan – IT megoldásokkal sikeresen teljesíthető – kihívásokra, mint a gyártási informatika védelme vagy a termelési adatok gyűjtéséből, elemzéséből adódó versenyelőnyök kiaknázása. A leállások miatti pénzügyi hatások tompítására, egyúttal a gyártási innováció magasabb szintre emelésére a HPE a BMW Group, a Richter Gedeon és a DMG MORI szakértőivel prezentálja megoldási javaslatait.

A sorozatindító eseményen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A rendezvényre a HPE a gyártó vállalatok termelési és informatikai vezetőit, szakértőit várja.


Időpont: 2023. június 7., 9:30-13:00

Helyszín: Normafa Club House, 1121 Budapest, Eötvös út 52-54.

Regisztráció: https://hpemanufacturingit.hu


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább
Hirdetés

Facebook

Hirdetés Hirdetés

Friss