Ipar

Tanul, tanít, tanulni enged a mesterséges intelligencia!?

mesterséges

Műhelykonferenciát szerveztek a felsőoktatás és a mesterséges intelligencia (MI) viszonyának aktuális kérdéseiről.

A ChatGPT megjelenése mindenki számára elérhetővé tette az OpenAI megoldások használatát. A Neumann János Nonprofit Közhasznú Kft. által megvalósított Műhelykonferencia a felsőoktatás és a mesterséges intelligencia (MI) viszonyának aktuális kérdéseiről című rendezvényen szakértők a technológia felsőoktatásban való hasznos alkalmazhatóságát, illetve a visszaélések lehetőségét vizsgálták. A 2023. május 18-án nagy érdeklődés mellett lezajlott eseményen a felsőoktatási intézmények oktatási vezetői és az oktatás-technológia szakértői a FALK1 Rendezvényközpontban tanácskoztak. A Műhelykonferenciát dr. Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára nyitotta meg.

A magyar egyetemi kutatásokban alkalmazható Mesterséges Intelligencia megoldások megismerésére, valamint a visszaélések, plágium ügyek előzetes elkerülése érdekében hívott életre szakmai konferenciát a Neumann Nonprofit Közhasznú Kft., a TechEd Hungary Zrt. és a Mesterséges Intelligencia Koalíció. Műhelykonferencia a felsőoktatás és a mesterséges intelligencia (MI) viszonyának aktuális kérdéseiről címmel.

Az eseményen a terület szakértői részletesen ismertették a felsőoktatási szektort érintő kihívásokat, illetve mindezek mellett tudományterületi esettanulmányokkal hívták fel a figyelmet technológiában rejlő lehetőségekre és veszélyekre, azok elhárítására alkalmas módszerekre.

Dr. Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára nyitóbeszédjében kiemelte, hogy „az elkövetkezendő időszakban törekednünk kell arra, hogy a jövő egyetemeit az Universitas szellemében gondoljuk újra, ahol az oktató mentorként, a hallgató egyre inkább alkotóként szerepel. Kettejük interakciója új, tudásgazdagító, innovatív jövőképet eredményezhet a felsőoktatás számára.  

Dr. Gál András Levente, a Neumann János Nonprofit Kft. ügyvezetője összefoglalta a Mesterséges Intelligencia térnyerésére és aktuális helyzetére vonatkozó megfontolásokat, amelynek értelmében többek között hangsúlyozta a közös gondolkodás, a tanári jelenlét, a campus élmény felértékelődését.

Jakab Roland, a Mesterséges Intelligencia Koalíció elnöke MI jelentősége a tudásiparban címmel tartott szakmai előadásában első sorban a technológia térnyerése mögött álló okokról beszélt, illetve kiemelte, hogy a Mesterséges Intelligencia (MI) Koalíció szakmai platformot biztosít az üzleti, kutatói, egyetemi és kormányzati szféra képviselői számára az MI területén.

Az AI széleskörű elterjedése miatt minden szektornak (köztük az oktatásnak is) fel kell készülnie a közelgő társadalmi és gazdasági változásokra. A következő évtizedben az MI és az automatizáció terjedése várhatóan az összes jelenlegi hazai álláshely közel negyedét fogja érinteni – ilyen mértékű változásra társadalmi szinten összehangoltan kell tudnunk felkészülni.

A következő évtizedekben az analitikus és a kreatív gondolkodás a legfontosabb készségek lesznek a munkaerőpiacon. Humán és műszaki kihívások egyaránt jellemezni fogják a következő időszakot, ennek megfelelően a felsőoktatási szektor érdeke is, hogy még a munkaerőpiacra való kikerülés előtt rendszerszinten készítsék fel a hallgatókat az MI lehetőségeire és kihívásaira.

A Műhelykonferencia közel száz résztvevője mindezek mellett magas színvonalú előadások keretében tájékozódhatott a ChatGPT jelenlegi állapotáról, a Mesterséges Intelligencia és a társadalomtudományok kapcsolatáról, az AI alkotói tevékenységéről és a szellemi alkotások jogi kérdéseiről.

Figyelemmel a Mesterséges Intelligencia és az un. tudásipar dinamikusan fejlődő viszonyára a szervezők szándéka szerint rendszeresen tartanak majd ilyen eszmecséreket, ahol a jó gyakorlatok nyomán ajánlások és szabályozási javaslatok is születhetnek.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Ipar

Közös fejlesztést jelentett be a Siemens és a Mercedes-Benz

mercedes

Az energiarendszerről készített digitális ikrek a gyártervezés jövőjére is kihatnak

Komoly mérnöki feladatot könnyít meg a két vállalat közös fejlesztése: a villamosenergia-rendszerről készített digitális másolat segítségével felgyorsíthatóvá válik az autógyárak energiarendszerének megtervezése, modernizálása.

A Digital Energy Twint a Mercedes sindelfingeni üzemében tesztelték, ahol olyan adatokat kötöttek össze a virtuális térben, mint például az épületek berendezései, az energiatermelés, az időjárási adatok, a terhelési profilok. A megoldás a fizikai energiarendszert szimulálva ellenőrzi a javasolt tervezést, energiafelhasználási forgatókönyveket, és ajánlásokat ad a kívánt eredmények optimalizálására, ideértve az energiahatékonyságot és a kapcsolódó költségmegtakarítást, valamint a CO2 kibocsátás csökkentését.

Az új fejlesztés a Mercedes-Benz azon törekvését támogatja, hogy a saját tulajdonú gyártóhelyeit 2039-re 100 százalékban megújuló energiával tudja üzemeltetni.

„A Digital Energy Twin a válaszunk a sikeres vizualizálásra, elemzésre és optimalizálásra az energiahatékony építési folyamatok terén. Ezzel jobban megértjük a meglévő gyárépületeket, és okosépületekké alakíthatjuk őket. A technológiának köszönhetően előremutató szabványok kialakítását segítjük elő”

– mondta Arno van der Merwe, a Mercedes Benz gépjárművek termelési tervezésért felelős alelnöke.

A Siemens és a Mercedes-Benz 2021-ben kötött stratégiai partnerséget a fenntartható autóipari gyártás és a termelési módszerek digitalizációjának elősegítésére. A mostani közös fejlesztés átláthatóbb döntéshozatalt tesz lehetővé az autógyárak tervezésének korai szakaszában.

A digitális ikrek technológiája a Siemens portfóliójának kulcsfontosságú része, mely felhasználható az új termékek megtervezéséhez, valamint a vállalatok fenntarthatósági céljainak eléréséhez is. A müncheni központú vállalat nemrég jelentette be a Heinekennel közös projektjét, melynek keretében segíti a sörgyártó dekaborbonizációs törekvését, és várhatóan telephelyenként 15-20 százalékkal mérséklik a felhasznált energia mennyiségét, illetve 50 százalékkal csökkentik a CO2-kibocsátást.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Ipar

Járatindítási gyakoriság és átfutási idő – hogyan működik egy precíziós rendszer?

dachser

Rugalmas és megbízható – a DACHSER ezt a két jelzőt használja legtöbbet a saját működése viszonylatában.

De miből ered ez a magabiztosság? Milyen rendszert működtet a vállalat annak érdekében, hogy ez a két szó valóban fedje a tevékenységüket? Mit jelent pontosan az, hogy naponta indulnak járatok Európa minden területére? DACHSER Tudástár sorozatunk első részében a járatindítási gyakoriság és az ún. lead time, vagyis átfutási idő irányából vizsgáljuk meg, hogyan működik egy logisztikai cég.

Amikor egy küldemény útjára indul, a feladónak általában egyszerű igényei vannak: épségben érkezzen meg az áru a célállomásra, a megadott időben teljesülön a szállítás, és mindezt lehetőleg kedvező áron. A háttérfolyamatok érthető módon általában kevésbé érdeklik – ez már a logisztikai cégek feladata, akik nem egy-egy küldeményt, hanem szállítmányok millióit kezelik rendszeresen. A logisztikai szolgáltató működése mégis hatással van arra, hogy miként teljesülnek az ügyfelek igényei, ezért most bepillantást engedünk ezekbe.

Járatindulás mindennap

A DACHSER Magyarországról minden nap indít járatokat európai hálózatába, és ezen keresztül Európa valamennyi országába. A menetrend minden nap fix: csakúgy, mint a repülőgépek és a légi közlekedés esetében, a gyűjtőszállítmányozás során a DACHSER is előre meghatározott időpontokban indítja útnak járatait meghatározott irányokba. Ezek a menetrendek mind a vállalat, mind az ügyfelek számára a tervezhetőséget és a megbízhatóságot garantálják. Ugyanúgy, mint a repülőgépeknél, a DACHSER-nél is a járat indítása előtt fél órával zárják a „kapukat”, azaz a teherautókat. A küldemény a megadott időben, percre pontosan indul és érkezik. Ez segíti a DACHSER-raktárakban a rakodási feladatok ütemezését, illetve a címzett vállalatoknál az áruk fogadására való felkészülést. A háttérben a gyűjtőszállítmányokról rendszerszintű szolgáltatások intelligens kombinációja gondoskodik.

A DACHSER-nél a naplementével sem áll meg az élet, sőt éjszaka kezdődik igazán a munka, hiszen késő délután és este indulnak a járatok. Az áru nem vár az átrakóraktárban, hanem pár órán belül útra kel úticélja felé. Portugáliától Finnországig bárhol lehet a rendeltetési helye, a hálózat lefedi valamennyi európai országot, sőt, Tunéziát, Marokkót, valamint Törökországot is A logisztikai gyakorlatban sokszor egy célállomásra hetente egyszer indítanak csak kamiont – például ha Portugáliába csak csütörtökönként, akkor a pénteken beérkező áru közel egy hetet várakozik, és ez az idő hozzáadódik a szállítási időhöz. A DACHSER esetében ilyen késedelem nem történik – a futamidő, vagyis amíg az áru valóban mozgásban van, és a teljes szállítás ideje megegyezik.

Egyértelmű, hogy ez a szállítási intenzitás áldásos hatással bír a logisztikában transit time-nak vagy lead time-nak nevezett átfutási időre. A küldemények háztól házig eljuttatását a szervezés ebben az esetben gyorsítja, nem pedig lassítja. A rövidebb szállítási idővel a cégek is jobban járnak. Árujukat minden nap feladhatják a Dachser hálózatában, amely gyorsabban ér célba, így korábban tudnak számlázni a vevő felé.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Ipar

A MITTE az ügynökségi partnere a világ első tokenizált naperőmű projektjének

MITTE

A MITTE felel a globális zöld energia vállalat, a Sunmoney Solar Group almárkájának branding és social feladataiért, illetve a Sunmoney 360 app design feladataiért.

A Sunmoney Solar Group több mint egy évtizede működő, dubaji székhelyű globális startup. Két évvel ezelőtt indította útjára a világ első tokenizált naperőmű projektjét, a Smart Digital Business Network-őt (SDBN). Ez a blokklánc alapú innováció lehetővé teszi, hogy bárki biztonságosan és könnyen hozzáférjen a megújuló energia beruházásokhoz. A projekt mögött valós napenergia termelő kapacitás áll, ami tovább növeli a befektetés vonzerejét. A projekt elnyerte az év Web3 vállalkozása díjat a Virtuzone Entrepreneurship Awards versenyén 2023-ban.

A Smart Digital Business Network (SDBN) márka online brandjének gondozását a MITTE vállalta, beleértve az Instagram oldal dinamikus menedzselését is.

A Sunmoney közösség tagjai a Sunmoney 360 app segítségével csatlakozhatnak egymáshoz és jutalompontokat gyűjthetnek. Az applikáció dizájnját ügynökségünk készítette, tovább erősítve a felhasználói élményt és a márka digitális lábnyomát. Az app nem csupán egy közösségi platform, hanem egy innovatív eszköz a megújuló energiaforrások iránt elkötelezett embereknek, hogy aktívan részt vegyenek a zöld energia forradalmában.

A MITTE egy évtizede elkötelezett kommunikációs partnere a hazai startup ökoszisztémának. Márkakommunikációs mentorai voltak a Design Terminál induló inkubációs programjának, a mai napig full service ügynöksége a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának, három évig arculati partnere volt a világ egyik piacvezető navigációs szoftverfejlesztő vállalatának, az NNG-nek, három évig full service ügynöksége volt a mára 52 országban jelen lévő Protect One egészségügyi startupnak, branding és social partnere volt a 10 országban működő nemzetközi szoftverfejlesztőnek a WeCan-nek, illetve harmadik éve kommunikációs és branding partnere a Műszaki Egyetem innovációmenedzsment szervezetének a BME FIEK-nek.

A Sunmoney Solar Group weboldala:  https://sunmoney.com/


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább
Hirdetés Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Facebook

Hirdetés Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Friss