Okoseszközök
Generatív vs prediktív: hogyan alakítja át a kétféle MI a szoftverfejlesztést?
Napjainkban rengeteg szó esik a generatív mesterséges intelligenciáról.
Mióta hozzáférhetővé vált a nagyközönség számára a ChatGPT, szinte bárki első kézből tapasztalhatja meg, mire képes a technológia, és milyen gyökeres változásokat hozhat akár az üzleti életben. A prediktív MI ugyanakkor szintén rengeteg hasznos előnyt kínál a vállalatok számára a részletes előrejelzéseken keresztül. A Micro Focus szakértői szerint mindkettőnek megvan a maga helye a különböző céges felhasználási területeken. A szoftverfejlesztésben például a generatív MI a minőségbiztosítási tesztek létrehozásában és a folyamatok átlátásában segít, míg a prediktív MI a projektek tervezését és nyomon követését támogatja hatékonyan.
A prediktív és a generatív MI két külön megközelítést képvisel a mesterséges intelligencia tágabb területén belül. Bár különálló modellként léteznek, mindkettőben megvan a potenciál, hogy támogassa a szervezeteket az innovációban és a hatékonyabb működésben. Nagyon leegyszerűsítve az egyik létrehoz, a másik pedig megjósol dolgokat. De hogyan is néz ki ez a gyakorlatban?
Generációs különbség
A generatív MI-modellek valósághű képeket vagy szövegeket képesek létrehozni, de használhatók programozásra vagy szintetikus adatok létrehozására is, illetve akad köztük olyan is, amely zenét tud komponálni. A legújabb fejlesztéseknek köszönhetően a szövegeket generáló nagy nyelvi modellek (LLM) minimális emberi erőfeszítéssel olyan jó minőségű tartalmat képesek előállítani, hogy ezzel egész iparágakat forradalmasíthatnak. A Gartner összefoglalója szerint a generatív MI legfontosabb előnyei közé tartozik, hogy felgyorsítja a termékfejlesztést, hatékonyabbá teszi a munkát, illetve segít az ügyfélélmény javításában és a potenciális kockázatok azonosításában.
Ezzel szemben a prediktív MI-modellek statisztikai algoritmusokat és gépi tanulást használnak arra, hogy a nagy adatforrások alapján előre jelezzenek várható trendeket és viselkedési mintákat. Sok vállalatnál egy ideje már használják is a prediktív MI részhalmazának tekinthető prediktív analitikát, amely múltbéli adatminták alapján megbecsüli a várható jövőbeli eredményeket. Ez a technológia segíti a döntéshozatali folyamatokat, és lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy optimalizálják folyamataikat, azonosítsák a várható nehézségeket, és megalapozott stratégiát dolgozzanak ki az információk alapján.
Értékesebb szoftverek
A Micro Focus szakértői szerint mind a generatív, mind pedig a prediktív MI hatékony segítséget nyújthat a szoftverfejlesztéshez kapcsolódó folyamatokban és az értékáram-kezelésben, amelyen keresztül a szervezetek menedzselhetik, ellenőrizhetik és láthatóvá tehetik az egyes szoftverfejlesztési és -kiadási tevekénységek által nyújtott értékeket az üzleti vezetők, illetve az IT-részlegek számára. Ennek megfelelően a Micro Focus már teszteli a különféle MI-technológiák által biztosított lehetőségeket, és az új, MI-alapú funkciók hamarosan elérhetővé válnak a kapcsolódó megoldásokban.
A generatív MI-t sok helyen már elkezdték igénybe venni kódok írásához, ám a technológia jó szolgálatot tehet a szoftverek minőségének ellenőrzésekor is. Erre ideális esetben már a fejlesztés közben is figyelmet fordítanak, és nem csak a kész szoftverek átvizsgálása során. Ez garantálja, hogy az ügyfelek a lehető legjobb minőségű szoftvereket kapják a lehető legrövidebb időn belül. Az UFT One megoldásban elérhető generatív MI például képes létrehozni számos különféle, a minőségellenőrzésnél használható egyedi tesztet, a fejlesztőknek pedig csupán ki kell választaniuk azokat, amelyekre valóban szükségük van az adott ellenőrzéshez. Az MI ezáltal felgyorsítja a folyamatokat és csökkenti a manuális munka mennyiségét, így a fejlesztők a fontosabb feladatokra koncentrálhatnak.
A generatív MI nem csupán a minőségellenőrzésnél, de a teljes fejlesztési folyamat során segít a folyamatok hatékonyabbá tételében és a döntéshozatalban azáltal, hogy jobban átláthatóvá teszi az információkat. Erről úgy gondoskodik, hogy lehetőséget biztosít a widgetek testre szabására a fejlesztők vezérlőpultján, így a szakemberek egyszerűen figyelemmel kísérhetik a projekteket.
A Project and Portfolio Management (PPM) megoldásban hamarosan megjelenő prediktív MI pedig a fentieket kiegészítve hatékony támogatást nyújt a projektek előzetes tervezésénél, valamint később azok megvalósításánál és nyomon követésénél is. A korábbi adatok alapján becsléseket készít arra vonatkozóan, mikorra készülhet el egy új funkció az alkalmazásban, mennyi időt igényel a projekt, illetve mik a várható eredmények a minőség terén. Ezenfelül a ROI követésében is segít a technológia. Ha probléma adódna a fejlesztés során, a generatív MI azonosítja annak okait és az összefüggéseket, valamint javaslatokat tesz a javításra és arra is, hogyan lehet lerövidíteni a piacra jutási időt.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
Itt a tavasz, és mindig jól jön egy megbízható társ
A tavasz a megújulás évszaka: hosszabb nappalok, friss energia és több idő a szabadban. Ahhoz, hogy telefonod is lépést tartson veled, kövesd ezeket a tippeket, amiket a HONOR szedett össze!
🔋 Optimalizáld az akkumulátort – A hosszabb szabadtéri programokhoz érdemes energiatakarékos módot bekapcsolni, illetve ellenőrizni, hogy mely appok futnak a háttérben és merítik a telefont feleslegesen. A HONOR Magic7 Lite egyébként ideális társ ebben, ugyanis hosszú órákon, sőt, akár napokon keresztül használhatod anélkül, hogy töltened kéne.
📶 Gyorsabb kapcsolat a szabadban – A széles internetes lefedettséggel bármikor számíthatsz telefonodra, ha szükséged van rá. A legújabb készülékek már hipergyors mobilnet technológiákkal vannak felszerelve, így akár 5G-re csatlakozva is a maximumot hozhatod ki belőlük.
🌞 Napfényben is olvasható kijelző – Ha gyakran használod a telefonod kültéren, állítsd be az automatikus fényerőt, vagy növeld manuálisan a láthatóság érdekében. A sötét módot is érdemes időszakosan kikapcsolni nappal. A HONOR készülékei egyébként különböző, elismert szemkímélő funkciókkal vannak felszerelve, amikkel a telefonod automatikusan nem csak a legjobban látható, de a számodra legkevésbé káros módra kapcsol.
🔄 Tavasz, a nagytakarítás hónapja a telefonodon – Ha már megújulás, érdemes telefonodon is törölni a felesleges fájlokat vagy a nem használt alkalmazásokat amellett, hogy kiürítheted a gyorsítótárat is. Egy kis digitális rendrakás gyorsabb működést eredményez!
🌿 Tavasz: fókusz mód – Az is teljesen érthető, ha már unod a folyamatos összekapcsoltságot és produktivitást, és szeretnéd jobban élvezni a természetet, vagy csak szimplán a nyugit. Próbáld ki a fókusz módokat vagy az értesítések szüneteltetését. Így jobban elmerülhetsz a pillanatban, anélkül, hogy a telefon folyamatosan megszakítaná a nyugodt perceket értesítésekkel, figyelmeztetésekkel, újdonságokkal.
Próbáld ki ezeket a tippeket, és hozd ki a legtöbbet a tavaszból – online és offline egyaránt! 🌸📲
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
Akár 60 százalékkal csökkenthető a fogyasztás egy alacsony energiabesorolású háztartási géppel
Egy friss kalkulációval segíti a tudatos vásárlókat a világ első számú nagy háztartási gép márkáját gyártó Haier Group. A Föld órájához kapcsolódó elemzésükben egy átlagos háztartást vettek alapul, és egy kevésbé hatékony géppark (hűtő és szárítógép) energiafelhasználását vetették össze a legkorszerűbb, magas energiaosztályú eszközök fogyasztásával. A cégcsoport több mint négy évtizede elkötelezett a kiváló minőségű és megbízható termékek gyártásában – ezt támogatja komplex kutatási és fejlesztési tevékenységük is.
A Haier Group üzleti filozófiájának két meghatározó fogalma a fenntarthatóság és a környezetvédelem. Éppen ezért különös figyelmet fordít az általa alkalmazott technológiák folyamatos fejlesztésére, illetve készülékei energiahatékonyságának növelésére. Mindez hozzájárul a globális energiafogyasztás és a háztartások karbonlábnyomának csökkentéséhez. Egy-egy új, innovatív termék megalkotása során a kényelmi szempontok mellett a legfontosabb, hogy a háztartási gépek hosszú távon jelentős megtakarítást eredményezzenek a vásárlók számára. A Haier – a bolygó valamennyi kontinensén megtalálható – kutatási és fejlesztési központjaiban olyan megoldásokon dolgozik, amelyek révén a felhasználók közvetlen pénzügyi előnyt realizálhatnak, emellett hozzájárulhatnak a Föld ökológiai egyensúlyának fenntartásához.
A vásárlók a háztartási gépek kiválasztásakor is azt tapasztalhatják, hogy a prémium berendezések jellemzően hatékonyabbak, és alacsonyabb energiafogyasztásuknak köszönhetően lényegesen mérsékelhetik a rezsidíjakat.
A hűtőszekrény az a készülék, amely az év minden napján, napi 24 órában üzemel, így érdemes egy energiahatékonyabb készüléket vásárolni. Például egy új energiacímkével ellátott, C besorolású hűtőszekrény – amely a régi energiacímkén A+++ besorolásnak felel meg – energiafelhasználása akár 50-60 százalékkal kevesebb lehet, mint egy kevésbé hatékony, F energiaosztályú modellé*. A korszerűtlen készülékek tehát meg is duplázhatják az áramköltségeket, ami éves szinten több, közel tízezer forintnyi veszteséget eredményezhet a felhasználóknak.
A szárítógépek esetében egy A+++ energiaosztályú, HD90-A3Q397U1 típusú gép akár 65%-kal kevesebb energiát fogyaszt, mint egy ‘A’ besorolású készülék. Egy szintén a Haier által tervezett, Dual Engine Inverter motorral, vagy az Ultra Reverse dobot tartalmazó, Twin Motorral felszerelt szárítógép működtetése pedig 15 százalékkal kevesebb villamos energiát igényel, mint egy ezzel a technológiával nem rendelkező készülék.
Összességében megállapítható, hogy a korszerűbb eszközöket választó családok így egyetlen év alatt akár húszezer forintot spórolhatnak a rezsiköltségeken.
A Haier folyamatosan vizsgálja olyan új technológiák bevezetését, amelyek lényegesen kedvezőbbé teszik az általuk gyártott eszközök működtetését. Készülékeikbe már a többi között intelligens napelemrendszereket is integrálnak, a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségekkel pedig nemcsak a termékek és szolgáltatások távoli kezelése biztosított, hanem e berendezések már megbízható tanácsokat, használati statisztikákat is kínálnak a felhasználók számára.
*azonos felhasználási körülmények esetén
Források: Háztartási készülékek energia címkéi és HUPX piaci áram ár
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! A cikkben partnerünk volt a Napklub.hu. Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
Ennek örülnek majd az épületüzemeltetők
Egy helyen nyomon követhető a teljes épületportfólió összes adata.
A hazai üzemeltetőkre is jellemző, hogy nem csak egy-egy épületért felelnek, hanem számos, akár több kerületben vagy különböző városokban elhelyezkedő irodaházat, illetve ipari létesítményt kell egyszerre, egyformán magas minőséget biztosítva kezelniük. Az ő munkájukat teszi könnyebbé a Siemens új megoldása.
Az épületmenedzsment alkalmazás lehetővé teszi, hogy a felhasználók egyetlen applikáción keresztül, valós időben kövessék nyomon és kezeljék ingatlanportfóliójuk különböző elemeit, legyenek azok irodaházak, gyárak, bevásárlóközpontok, oktatási intézmények vagy akár kórházak. Segítségével az épületek teljesítményének, energiafelhasználásnak és az eszközök kihasználtságának átfogó ellenőrzésére nyílik lehetőség. Így átláthatóvá és összehasonlíthatóvá válik az egyes épületek energiafogyasztása, vízhasználata, fenntarthatósági adatai, térkihasználtsága, valamint parkolási vagy egyéb jellemzői is.
Ezáltal pedig nem csak az üzemeltetési hatékonyság növelhető, hanem egyszerűbbé válik a karbantartási tervek nyomon követése, az energia- és erőforrás-optimalizálás, valamint az automatizálási megoldások alkalmazása is, miközben pontos képet kapnak az üzemeltetési költségek megoszlásáról, ezzel szintén támogatva az adatvezérelt döntéshozatalt. Továbbá a karbonkibocsátás és a fenntarthatósági mutatók monitorozásával, rendszeres kimutatások készítésével, a vállalatok könnyebben teljesíthetik a környezeti céljaikat és ESG-vállalásaikat.
A Building X platformhoz tartozó, szoftverszolgáltatásként (SaaS) elérhető alkalmazás emellett gyűjti és elemzi az épületekben elhelyezett érzékelők, mérőórák, IoT-eszközök és adatközpontok információit. A Portfolio Manager különböző adatforrásokból képes adatokat begyűjteni, így forrásfüggetlen, moduláris és könnyedén telepíthető megoldást kínál. Az alkalmazás különböző felhasználói (például a vállalatvezetők, fenntarthatósági menedzserek és létesítményüzemeltetők) számára pedig a kezelőfelület testre szabható.
A Siemens már megkezdte a Building X Portfolio Manager telepítését, 60 országban, összesen 1300 telephelyén. A termék piaci bevezetése idén májusban várható.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Egészség2 hét ago
Hajhullás okai nőknél és visszér ellen
-
Ipar2 hét ago
Hogyan gondolkodik a generatív MI? Szegedi kutatók keresik a választ a chatbotok titkaira
-
Mozgásban2 hét ago
DACHSER: szárazföldi szállítás Írországból Európába
-
Okoseszközök2 hét ago
Kiderült, melyik Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
-
Tippek2 hét ago
Így védekeznek az elektromos tüzek ellen a hazai vállalkozások
-
Zöld2 hét ago
Nanoműanyag kolloidok felületén kötött PFAS vegyület együttes toxicitását vizsgálták a MATE kutatói
-
Gazdaság2 hét ago
Most érdemes az ügyfeleknek az ingatlanpiacra lépni
-
Egészség1 hét ago
Hogyan aludjunk jól: a közelgő óraátállítás egészségügyi hatásaira hívja fel a figyelmet a Samsung az alvás világnapján