Okoseszközök
A Huawei bemutatta újdonságait Budapesten
Innovatív eszközök széles skáláját mutatta be a Huawei Budapesten, köztük a HUAWEI WATCH D2 okosórát, amely a világ első csuklón hordható, orvostechnikai eszközként regisztrált, 24 órás ambuláns vérnyomás-monitorozásra (ABPM) képes okoseszköze.
Az eseményen bemutatott termékek között szerepelt továbbá a hajlítható kijelzőjű, HUAWEI Mate X6 okostelefon, az akár metrózajt is kiszűrni képes HUAWEI FreeBuds Pro 4 vezeték nélküli fülhallgató, a dizájnt és technológiát egyesítő HUAWEI nova 13 okostelefon, valamint a praktikus, hosszú üzemidővel rendelkező HUAWEI FreeBuds SE 3 fülhallgató. A termékbemutatón Roger Tao, a Huawei keleti-európai régiós vezetője kiemelkedő globális és hazai eredményekről számolt be.
„A Huawei globálisan közel 30 százalékos növekedést produkált a tavalyi év első három negyedévében az egy évvel korábbi eredményekhez képest” – jelentette be Roger Tao keleti-európai régióvezető a vállalat budapesti termékbemutatóján. A vezető hangsúlyozta, hogy a sikerek mögött az innováció és a kutatás-fejlesztés iránti elkötelezettség áll.
Magyarországon is kiemelkedő bővülést ért el a vállalat tavaly: a viselhető okoseszközök kategóriájában 62 százalékkal, míg az audioeszközök szegmensében 100 százalékkal növelte eladásait az előző évhez képest. A vállalat célja, hogy tovább erősítse magyarországi jelenlétét, ennek újabb mérföldköveként került sor a Huawei Fogyasztói Üzletágának évindító termékbemutatójára, ahol a gyártó bemutatta a 2025 első negyedévében hazánkban várhatóan forgalomba kerülő modelljeit.
Orvosi CE tanúsítvánnyal rendelkező, vérnyomásmérő funkcióval felszerelt okosóra
Bemutatták a HUAWEI WATCH D2 orvostechnikai eszközként regisztrált vérnyomásmérő funkcióval felszerelt okosórát, amely mától a magyar piacon is elérhető. A vérnyomásmérés területén forradalmi megoldást kínáló WATCH D2 világszerte az első olyan okosóra a piacon, amely képes 24 órás ambuláns vérnyomásmonitorozásra (ABPM)[1] a csuklón. Az okoseszköz megfelel az Európai Unió orvostechnikai eszközökre vonatkozó szabályozásának (MDR – Medical Device Regulation) és orvostechnikai eszközként lett nyilvántartásba véve.
A HUAWEI WATCH D2 mandzsetta segítségével méri a vérnyomást a csuklón, nappal emlékeztetőket küld, éjszaka pedig automatikusan elvégzi a méréseket az alvás során. Nappal a vérnyomás mérésére többféle helyzetben is képes, álló, ülő vagy félig fekvő pozícióban is. A HUAWEI TruSense egészségfigyelő rendszer több évtizedes fejlesztés eredményeként érett olyan kifinomult technológiává, amely a nagy pontosságú nyomásérzékelő, a miniatűr pumpa és a felfújható légpárna segítségével lehetővé teszi a vérnyomásmérést. A készülék rendkívül kompakt: jóval kisebb és könnyebb, mint a hagyományos felkaros vérnyomásmérők, így kényelmesen hordható.
A vérnyomásmérés mellett a HUAWEI WATCH D2 képes EKG-elemzésre, SpO2-monitorozásra, valamint pulzus-, stressz- és bőrhőmérséklet-mérésre, így segítve az egészségügyi állapot figyelemmel követését. Emellett a felhasználók részletes egészségügyi áttekintést készíthetnek, amely egyetlen érintéssel nyolc különböző testfunkciót összegez.
Dr. Jekkel Csilla háziorvos szakorvos szerint a WATCH D2-höz hasonló, egyre fejlettebb egészségfigyelő funkciókkal felszerelt okosórák fontos szerepet játszhatanak az egészségtudatosságban. „Magyarországon majdnem minden második harminc évesnél idősebb felnőttnek magas a vérnyomása, és közülük körülbelül másfél millióan nincsenek tisztában betegségükkel az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint” – mondja a szakorvos. „– Pedig, ha időben felismerik a problémát, akkor orvosi segítséggel, életmódváltással és szükség esetén gyógyszeres kezeléssel nagy eséllyel megelőzhetők a súlyos szövődmények. Egy okosóra rendszeres visszajelzése hozzájárulhat ahhoz, hogy használója kérdés esetén mielőbb háziorvosához forduljon.”
A WATCH D2 emellett több mint nyolcvan edzésmódot kínál, és lehetőséget biztosít a napi tevékenységek követésére. Az óra mind iOS, mind Android készülékekkel párosítható.
Elérhetőség, ár
A készülék fekete fluoroelasztomer szíjas verziójának ajánlott bruttó fogyasztói ára 164.990 Ft lesz, a fehér bőrszíjas változaté pedig 179.990 Ft. Az okosórákat a MediaMarkt, az Alza, az Emag, a Yettel, a Telekom, illetve a közeljövőben várhatóan az Euronics üzleteiben és weboldalain lehet majd megvásárolni.
A készülék elszámolható lesz egészségpénztári kártyára, a Magyarországon működő legnagyobb egészségpénztárak többsége már megerősítette ezt, a lista pedig várhatóan tovább bővül majd.
HUAWEI Mate X6: stílus és teljesítmény hajlítható kivitelben
A Huawei 2019 óta kiemelt figyelmet fordít a hajlítható technológia innovációjára. Legújabb készüléke, a Mate X6 rendkívül vékony: kinyitva mindössze 4,6 mm vastag, zárt állapotban pedig 9,85 mm. A készülék két HUAWEI X-True™ OLED kijelzőt kínál, amelyek élénk színekkel és részletgazdagsággal jelenítik meg a tartalmakat. A készülék vízállóságát az IPX8 minősítés garantálja, így akár kétméteres mélységben is kibírja 30 percig.
Az okostelefon Ultra Aperture XMAGE hátlapi kamerája 50 megapixeles szenzorral rendelkezik, amely változtatható rekesznyílással (F1.4-F4.0) és optikai képstabilizátorral felszerelt. Ehhez társul egy 40 MP-es ultraszéles látószögű kamera és egy 48 MP-es teleobjektív. A készülék 4x optikai zoomot és akár 100x digitális nagyítást kínál. Az előlapi kamera 8 megapixeles felbontású, és mind összehajtott, mind kinyitott állapotban használható.
A Mate X6 akkumulátora 5110 mAh kapacitású, lehetővé teszi a 66 W-os vezetékes gyorstöltést és az 50 W-os vezeték nélküli töltést is. A készülék EMUI 15.0 operációs rendszerrel érkezik, és a felhasználók akár egyszerre akár három alkalmazást futtathatnak és használhatnak egyidejűleg a képernyő különböző részein.
HUAWEI FreeBuds Pro 4: stabil és kristálytiszta hívásélmény
A HUAWEI FreeBuds Pro 4 a vállalat legújabb zászlóshajó vezeték nélküli fülhallgatója, amely a HUAWEI SOUND márka első képviselője. Dizájnját a klasszikus hangszerek ezüst húrjai ihlették.
A FreeBuds Pro 4 legnagyobb újításai közé tartozik a mesterséges intelligenciával támogatott zajszűrési technológia, amely akár 100 dB mértékű háttérzajt is képes kiszűrni. Ez lehetővé teszi, hogy a fülhallgató teljesen kiszűrje akár a szél vagy egy forgalmas közlekedési csomópont zajait is. A fülhallgatót emellett négymikrofonos rendszerrel szerelték fel, három hagyományos mikrofonnal és egy a csontvezetéses, kifejezetten hangfelvételre optimalizált VPU mikrofonnal. A HUAWEI FreeBuds Pro 4 ezenfelül jelentős áttörést jelentő technológiájával, bizonyos HUAWEI telefonokhoz csatlakoztatva a 2,3 Mbps-os veszteségmentes audió átvitelével is kitűnik; ez a fejlesztés lehetővé teszi a magas felbontású hangokat akár 24-bit / 48kHz-es minőségben.
HUAWEI nova 13: dizájn és technológia harmóniája
A HUAWEI nova 13 okostelefon Dynamic True-Colour kijelzője 120 Hz-es frissítési gyakorisággal rendelkezik, a fotózás terén pedig AI alapú HDR technológiát kínál, további MI-alapú fejlesztései révén pedig minden fotó a legideálisabb pillanatot rögzíti.
A nova 13 nagy kapacitású, 5000 mAh-s akkumulátorral érkezik, a 100 W-os HUAWEI SuperCharge Turbo technológia segítségével pedig mindössze 10 perc alatt eléri az 50 százalékos töltöttséget.
HUAWEI FreeBuds SE 3: praktikus, megfizethető alternatíva hosszú üzemidővel
A vállalat termékkínálata egy másik vezeték nélküli fülhallgatóval is bővült: a HUAWEI FreeBuds SE 3 töltőtokkal akár 42 órás üzemidőt biztosít, 10 perc töltéssel pedig akár 3 órányi zenehallgatás is elérhető. Az ergonomikus, könnyű (3,8 g) dizájnnak köszönhetően a fülhallgatók kényelmesen illeszkednek, és hosszú ideig viselhetők. Az IP54-es víz- és porállóságnak köszönhetően az eszköz esős napokon és edzés közben is használható.
HUAWEI FreeClip: már elegáns Rose Gold színben is elérhető
Új színváltozattal bővült a gyártó tavaly debütáló nyitott kialakítású vezeték nélküli fülhallgatója, a HUAWEI FreeClip. A különleges kialakítású fülhallgató mostantól elegáns Rose Gold színben is elérhető lesz.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
Indul a Real-Time Text, vagyis a valós idejű szöveg a Telekom hálózatán belül
Június 28-tól új funkció, az RTT, azaz a Real-Time Text (valós idejű szöveg) jelenhet meg készüléktől függően mobiltelefonunkon a hívások közben.
A Real-Time Text (valós idejű szöveg) egy kommunikációs technológia, mely lehetővé teszi, hogy telefonhívás közben a gépelt szöveg azonnal megjelenjen a hívásban résztvevők kijelzőjén anélkül, hogy külön alkalmazást használnának, vagy a chat funkcióknál megszokott küldés gombra kellene kattintani a gépelést követően. A technológia készüléken történő megjelenítése mobilgyártónként eltérő, és a megoldás egyelőre a Telekomos hívószámok között használható.
Real-Time Text, azaz valós idejű szöveg funkciót indít június 28-án a Magyar Telekom ügyfelei számára. A mobilhívások közben aktív technológia lényege, hogy a hívó és a hívott fél között valós idejű szövegátvitel történhet – vagyis a szöveges üzenet, amit az egyik fél begépel mobilkészülékén, a másik félnél azonnal megjelenik anélkül, hogy chatre kellene váltani, és az ott megszokott küldés gombra kellene kattintani. Az RTT használatához nem kell külön alkalmazást letölteni, és internet előfizetés nélkül is működik. Ez a megoldás nagy segítség lehet speciális élethelyzetekben, illetve az akadálymentesség megteremtésében – ha például egy időpontfoglalásra csak telefonszám elérhető, de valaki beszédében akadályozott vagy hallássérüléssel éli mindennapjait.
A Real-Time Text funkciónál a hang és a gépelés egyszerre lehet jelen, ráadásul valós időben. A szolgáltatást extra költségek nélkül vehetik igénybe a Magyar Telekom ügyfelei és egyelőre csak a Telekomos hívószámok között elérhető. A Real-Time Text (RTT) funkció különböző mobilkészülékeken eltérő módokon jelenik meg: mindig látható lesz az RTT gomb Apple és TPhone telefonok esetében; hívás közben látható a Honor mobiloknál; és alapértelmezetten kikapcsolt állapotban van, de bekapcsolható a Samsung készülékek esetében. Xiaomi, TCL, Pixel és Lenovo mobiloknál a funkció egyelőre nem látható.
A Real-Time Text Android és iOS operációs rendszerek estében különböző módokon használható.
Egyes készülékeken automatikusan megjelenik majd a készülék szoftverének frissítését követően, máshol először be kell kapcsolni a funkciót. A használatra is több lehetőség van: RTT-n keresztül is lehet hívást kezdeményezni, vagy hanghívás közben is át lehet váltani erre a funkcióra, illetve vissza is lehet váltani hanghívásra. A megoldás a digitális akadálymentesítési szabályozás eleme, mely egyelőre a Telekom hálózatán, a vállalat ügyfelei között elérhető, amíg a többi szolgáltató el nem indul ugyanezen szolgáltatással. A technológia alkalmazásához arra van szükség, hogy a hívó és a hívott fél készüléke is alkalmas legyen az RTT használatára, aktiválva legyen a funkció, és mindkét félnél rendelkezésre álljon minimum 4G lefedettség vagy Wifi hálózat. Az RTT aktiválásának pontos módját az alábbi linken érik el az ügyfelek: https://www.telekom.hu/lakossagi/ugyintezes/keszulekbeallitasok/valos-ideju-szoveg-rtt
A Telekom törekszik az olyan megoldások kidolgozására és megvalósítására, amelyekkel fogyatékossággal élő ügyfelek számára is teljeskörű hozzáférhetőséget biztosíthat szolgáltatási szegmenseiben. Az inkluzivitás jegyében 2023 szeptembere óta a vállalat kijelölt üzleteiben és telefonos ügyfélszolgálatán jelnyelvi tolmácsszolgáltatás vehető igénybe a siket és hallássárült ügyfelek számára, a televíziós és online reklámjait pedig minden alkalommal felirattal látja el. Emellett idén nyárra speciális matricákkal jelöli meg országszerte több mint 80 üzletének kirakatát, megkülönböztetve az üvegfelületeket, az ajtókat, valamint fix felületeket, hogy a vak és gyengénlátó ügyfelek számára is biztonságosan és könnyen megközelíthetőek legyenek az üzletek.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
Mit tud manapság egy érintőceruza?
Olyan korban élünk, ahol rohamléptekben fejlődik minden. Különösen a digitális világban, új szoftverek, hardverek, új technológiák. Okoskütyük tömkelege, amelyek segítségével kialakíthatjuk úgy a lakóterünket, hogy már hazafelé útközben az ottlétünk nélkül kellemes klímát teremtsen a légkondi, behúzódjanak a függönyök, elinduljon egy mosás, és akár lefőjön a kávénk is. Távolról dolgozunk, tabletről, telefonról. Ha valamilyen eszközről dolgozunk egy táblázatban, lehet bármily kecses is az ujjunk, rémálom lehet apróbb rubrikákba tapogatni, ha meg kinagyítjuk megfelelő méretűre, akkor nem látjuk át.
Bár sok esetben az érintőképernyők ujjbeggyel is könnyen vezérelhetők, az érintőceruza precíziót, gyorsaságot és természetesebb kezelést tesz lehetővé. Az olyan tevékenységek során, ahol fontos a részletgazdag irányítás (például rajzolás, jegyzetelés vagy képszerkesztés), az érintőceruza elengedhetetlen eszközzé válik. Ezt persze csak akkor tudjuk meg, ha kipróbáljuk, viszont onnantól kezdve felkészülhetünk a „függőségre”, az ujjlenyomatoktól hemzsegő kijelzőt pedig gyorsan elfelejthetjük!
Történeti visszatekintés
Az első érintőceruzák már a ’90-es évek PDA eszközeinél is megjelentek, de akkor még csupán egyszerű műanyag vagy gumivégű pálcák voltak. Ezek az eszközök nem rendelkeztek semmilyen érzékenységgel vagy elektronikával. Az igazi áttörés a 2010-es években történt az Apple Pencil, a Microsoft Surface Pen és a Wacom fejlett érintőceruzáinak megjelenésével. Ezek az újgenerációs eszközök már támogatják a nyomásérzékenységet, döntésérzékelést, sőt egyes modellek beépített gombokat, Bluetooth kapcsolatot és akár vezeték nélküli töltést is kínálnak.
Az érintőceruzák típusai
– Passzív (kapacitív) ceruzák: Nem tartalmaznak elektronikát. Egyszerű gumivégű pálcák, amelyek az ujjunk elektromos vezetőképességét utánozzák. Pontatlanabbak, de olcsóbbak, és nem igényelnek töltést.
– Aktív ceruzák: Ezek rendelkeznek belső elektronikával, kommunikálnak az eszközzel. Támogatják a nyomásérzékenységet, a gesztusokat és a programozható gombokat.
– Bluetooth stylusok: Képesek adatokat küldeni az eszköznek (például gombnyomás, színválasztás), valamint egyesek akár radírként is működnek a ceruza másik végén.
Főbb használati területei
Professzionális munkaeszköz
A digitális grafikusok, építészek, formatervezők és mérnökök számára az érintőceruza nélkülözhetetlen. A nyomásérzékenységnek és döntésszög-felismerésnek köszönhetően valósághű vonásokat lehet húzni, árnyékolni, színezni, mintha papíron dolgoznánk.
Oktatás és jegyzetelés
A diákok és tanárok egyaránt hasznát veszik digitális jegyzeteléshez. Az érintőceruza gyorsabbá és hatékonyabbá teszi a jegyzetelést, különösen matematikai képletek vagy rajzok esetén, ahol az ujjbegy nem elég pontos.
Kreatív munkák és hobbik
Digitális festészet, képregény készítés, kalligráfia, zeneszerkesztés – az érintőceruza új dimenziókat nyit meg. Egyes modellek még haptikus visszajelzést is adnak, ami imitálja a papíron való írás vagy rajzolás érzetét.
Dokumentumkezelés, irodai jellegű munkák
Az üzleti világban is egyre gyakoribb az érintőceruza használata: dokumentumok aláírására, PDF-ek annotálására, prezentációk vázlatának elkészítésére ideális eszköz.
Egy modern érintőceruza (típusától függően) számos extrával van már felvértezve, igazi kis varázspálca. Vásárlás előtt mindenképpen fogalmazzuk meg magunkban, hogy milyen célra szeretnénk használni, és milyen funkciókra van szükségünk. Az alábbi felsorolásban éppen ezért tételesen összeszedtük a főbb funkciókat, amelyek kényelmesebbé, gyorsabbá, precízebbé tehetik a munkavégzést (és persze, a hobbizást).
Nyomásérzékenység (Pressure Sensitivity): A modern stylusok több ezer szintű nyomásérzékenységet támogatnak (például 2048, 4096 vagy akár 8192 szint). Lehetővé teszi, hogy különböző erősségű vonalakat húzzunk – hasonlóan a ceruza vagy ecset használatához.
Döntésszög-érzékelés (Tilt Detection): Érzékeli, ha ferdén tartjuk a ceruzát. Hasznos árnyékoláskor, ecsetvonásoknál vagy kalligráfiánál.
Palm Rejection (tenyér-érintés kizárása): A ceruza együttműködik a digitális eszközzel, hogy figyelmen kívül hagyja a tenyerünket, amikor az képernyőre helyezzük. Kényelmes írást és rajzolást tesz lehetővé, mintha papíron dolgoznánk.
Programozható gomb(ok): Egy vagy több gomb a ceruzán, amelyet testreszabhatunk: például radírozás, eszközváltás, visszavonás, jobb klikk. Különösen hasznos grafikus szoftverekben (Photoshop, Procreate, OneNote).
Radír funkció: Egyes érintőceruzák másik vége radírként is funkcionál (például Surface Pen). Egyszerűen átfordítjuk, és radírozhatunk vele – pont, mint egy hagyományos ceruzánál.
Bluetooth kapcsolat: Lehetővé teszi az extra funkciókat: például gombnyomásra képernyőkép készítése, alkalmazásváltás, szinkronizálás.
Haptikus visszajelzés: Finom rezgést ad vissza rajzolás vagy írás közben, ezzel szimulálva a valódi papír-ceruza érzetet.
Vezeték nélküli töltés/mágneses rögzítés: Az újabb ceruzák mágnesesen csatlakoztathatók a táblagép oldalához (például iPad és Apple Pencil 2), ahol automatikusan töltődnek.
Cserélhető hegyek: Különféle hegyvariációk különféle célokra.
Állapotjelző LED: Megjelenítheti a töltöttségi szintet, a további eszközökkel való kapcsolatot.
Választáskor célszerű egy picit az igényeink „fölé” rakni a lécet, ugyanis az elsőre feleslegesnek tűnő extrákról nagyon gyorsan kiderül, hogy mennyire praktikusak és szükségesek!
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
A Sony LinkBuds Fit mostantól rózsaszínben is kapható
A Sony bejelentette, hogy a LinkBuds Fit mostantól stílusos, új, márványmintás rózsaszín változatban is kapható – ez a színárnyalat tökéletes azok számára, akik a lágy és természetes tónusú rózsaszínt vegyítve, kifinomultan szeretnének kitűnni egyedi stílusukkal.
A rózsaszín árnyalatú és elegáns alaptónusú LinkBuds Fit Pink új módját kínálja a stílusod kiegészítésének és kiemelésének, így a rózsaszín LinkBuds Fit a hangzásjavító divat alapdarabjává válik! Ráadásul nemcsak a töltőtok fedelén, hanem a fülhallgatókon is egyedi márványmintával rendelkezik.
Az egyediség és a fenntarthatóság jegyében készült márványminta újrahasznosított PET (polietilén-tereftalát) műanyag palackokból készült. Ez az első alkalom, hogy a Sony Truly Wireless vezeték nélküli fülhallgatói újrahasznosított PET palackból származó műanyagot tartalmaznak: az összes felhasznált műanyag mintegy 20%-a újrahasznosított anyag.
A LinkBuds Fit fülhallgató 2024 októberében került piacra, kiváló minőségű Ambient Sound módot és zajszűrést biztosít, így a fülhallgató automatikusan alkalmazkodik a környezethez, csökkentve a felesleges zajokat, akár edzőtermi edzésen, akár a napi ingázás során. Emellett a LinkBuds Fit fülhallgatóhoz választható Air Fitting Supporters (illeszkedést segítő elemek) és többféle színben kapható tok révén még inkább személyre szabhatod stílusod.
A termékcsalád 2025 júniusától bővül a rózsaszín LinkBuds Fittel, a fekete, fehér, zöld és lila modellek mellett.
További információkért a következő weboldalra: https://www.sony.hu/headphones/products/linkbuds-fit
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Szórakozás4 nap ago
A Balaton Park Circuit készen áll a MotoGP-re és a World Superbike-ra
-
Ipar3 nap ago
Rangos elismerést kapott a Hankook a dunaújvárosi Semmelweis-napi ünnepségen
-
Okoseszközök2 hét ago
Lezárult a 2025-ös okoszebra-szavazás
-
Ipar2 hét ago
Ipari automatizációval erősít a Delta Technologies
-
Tippek2 hét ago
Ezek szabotálják leggyakrabban a családi utazásokat
-
Egyéb kategória2 hét ago
Tizedik alkalommal választották Európa legjobb légitársaságának a Turkish Airlines-t
-
Gazdaság1 hét ago
Bitget – Ez lesz az új Revolut?
-
Tippek1 hét ago
Fókuszban a pénzügyi biztonság: így védi ügyfeleit a K&H a digitális térben