Okoseszközök
Hiába segítenek spórolni, túl drágának tartjuk az okosotthon technológiákat
A fogyasztók több mint fele úgy érzi, túlságosan drágák az okosotthon technológiák, pedig az ezekkel felszerelt háztartások energiafogyasztása akár ötödével is csökkenhet – derül ki a Schneider Electric nemzetközi kutatásából.
A felmérés további fontos megállapítása, hogy igen hiányosak az ismereteink még a hagyományos technológiákkal kapcsolatban is, illetve sokan tartanak a mesterséges intelligencia otthoni alkalmazásától.
A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat már harmadik alkalommal végezte el fogyasztói felmérését, melynek keretében 11 országból 13 ezer ember bevonásával vizsgálták a háztartások energiahatékonysággal és az intelligens otthoni technológiákkal kapcsolatos álláspontját. Az „Evolving home energy consumption: Intentions, actions and hurdles to greater home energy efficiency” című Fehér Könyvben megjelent kutatás egyik tanulságos megállapítása, hogy meglepően sokan azt sem tudják, hogy hol található az elektromos elosztószekrény az otthonukban, és igen magas azok aránya is, akik, ha otthoni feladatokról van szó, nem bíznak a mesterséges intelligenciában (MI).
A felmérés első alkalommal vizsgálta a mesterséges intelligenciával (MI) kapcsolatos attitűdöket. Annak ellenére, hogy az előrejelzések szerint az MI és az automatizálás a globális üvegházhatású gázkibocsátást akár tizedével is mérsékelheti, a válaszadók 44 százaléka nyilatkozta azt, hogy soha nem támaszkodna a mesterséges intelligenciára a háztartási feladatok ellátásában, 35 százalék nem érti teljesen, 41 százalék pedig aktívan el akarja kerülni. Emellett a megkérdezettek valamivel több mint fele úgy véli, hogy az okosotthoni technológiák túl drágák, pedig az ezekkel ellátott otthonok akár 22 százalékos energiamegtakarítást is elérhetnek.
Hiányos ismeretek
A felmérés rámutatott arra is, hogy igen hiányosak az ismereteink még a hagyományosabb otthoni technológiákkal kapcsolatban is. A válaszadók közel harmada például nem tudja, hogy mit csinál az elektromos elosztószekrény, 16 százalékuk pedig azt sem tudja, hogy hol található. Pedig az elektromos elosztószekrény az otthoni energiarendszer központi eleme, és az elektromos eszközök és készülékek biztonságát garantáló kapuőrként működik, ezért az ezzel kapcsolatos ismeretek hiánya komoly biztonsági kockázatot jelent.
A Schneider Electric „Home & Distribution 2024 Consumer Survey Report” fogyasztói felméréséről szóló teljes jelentés innen tölthető el.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
Itt a tavasz, és mindig jól jön egy megbízható társ
A tavasz a megújulás évszaka: hosszabb nappalok, friss energia és több idő a szabadban. Ahhoz, hogy telefonod is lépést tartson veled, kövesd ezeket a tippeket, amiket a HONOR szedett össze!
🔋 Optimalizáld az akkumulátort – A hosszabb szabadtéri programokhoz érdemes energiatakarékos módot bekapcsolni, illetve ellenőrizni, hogy mely appok futnak a háttérben és merítik a telefont feleslegesen. A HONOR Magic7 Lite egyébként ideális társ ebben, ugyanis hosszú órákon, sőt, akár napokon keresztül használhatod anélkül, hogy töltened kéne.
📶 Gyorsabb kapcsolat a szabadban – A széles internetes lefedettséggel bármikor számíthatsz telefonodra, ha szükséged van rá. A legújabb készülékek már hipergyors mobilnet technológiákkal vannak felszerelve, így akár 5G-re csatlakozva is a maximumot hozhatod ki belőlük.
🌞 Napfényben is olvasható kijelző – Ha gyakran használod a telefonod kültéren, állítsd be az automatikus fényerőt, vagy növeld manuálisan a láthatóság érdekében. A sötét módot is érdemes időszakosan kikapcsolni nappal. A HONOR készülékei egyébként különböző, elismert szemkímélő funkciókkal vannak felszerelve, amikkel a telefonod automatikusan nem csak a legjobban látható, de a számodra legkevésbé káros módra kapcsol.
🔄 Tavasz, a nagytakarítás hónapja a telefonodon – Ha már megújulás, érdemes telefonodon is törölni a felesleges fájlokat vagy a nem használt alkalmazásokat amellett, hogy kiürítheted a gyorsítótárat is. Egy kis digitális rendrakás gyorsabb működést eredményez!
🌿 Tavasz: fókusz mód – Az is teljesen érthető, ha már unod a folyamatos összekapcsoltságot és produktivitást, és szeretnéd jobban élvezni a természetet, vagy csak szimplán a nyugit. Próbáld ki a fókusz módokat vagy az értesítések szüneteltetését. Így jobban elmerülhetsz a pillanatban, anélkül, hogy a telefon folyamatosan megszakítaná a nyugodt perceket értesítésekkel, figyelmeztetésekkel, újdonságokkal.
Próbáld ki ezeket a tippeket, és hozd ki a legtöbbet a tavaszból – online és offline egyaránt! 🌸📲
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
Akár 60 százalékkal csökkenthető a fogyasztás egy alacsony energiabesorolású háztartási géppel
Egy friss kalkulációval segíti a tudatos vásárlókat a világ első számú nagy háztartási gép márkáját gyártó Haier Group. A Föld órájához kapcsolódó elemzésükben egy átlagos háztartást vettek alapul, és egy kevésbé hatékony géppark (hűtő és szárítógép) energiafelhasználását vetették össze a legkorszerűbb, magas energiaosztályú eszközök fogyasztásával. A cégcsoport több mint négy évtizede elkötelezett a kiváló minőségű és megbízható termékek gyártásában – ezt támogatja komplex kutatási és fejlesztési tevékenységük is.
A Haier Group üzleti filozófiájának két meghatározó fogalma a fenntarthatóság és a környezetvédelem. Éppen ezért különös figyelmet fordít az általa alkalmazott technológiák folyamatos fejlesztésére, illetve készülékei energiahatékonyságának növelésére. Mindez hozzájárul a globális energiafogyasztás és a háztartások karbonlábnyomának csökkentéséhez. Egy-egy új, innovatív termék megalkotása során a kényelmi szempontok mellett a legfontosabb, hogy a háztartási gépek hosszú távon jelentős megtakarítást eredményezzenek a vásárlók számára. A Haier – a bolygó valamennyi kontinensén megtalálható – kutatási és fejlesztési központjaiban olyan megoldásokon dolgozik, amelyek révén a felhasználók közvetlen pénzügyi előnyt realizálhatnak, emellett hozzájárulhatnak a Föld ökológiai egyensúlyának fenntartásához.
A vásárlók a háztartási gépek kiválasztásakor is azt tapasztalhatják, hogy a prémium berendezések jellemzően hatékonyabbak, és alacsonyabb energiafogyasztásuknak köszönhetően lényegesen mérsékelhetik a rezsidíjakat.
A hűtőszekrény az a készülék, amely az év minden napján, napi 24 órában üzemel, így érdemes egy energiahatékonyabb készüléket vásárolni. Például egy új energiacímkével ellátott, C besorolású hűtőszekrény – amely a régi energiacímkén A+++ besorolásnak felel meg – energiafelhasználása akár 50-60 százalékkal kevesebb lehet, mint egy kevésbé hatékony, F energiaosztályú modellé*. A korszerűtlen készülékek tehát meg is duplázhatják az áramköltségeket, ami éves szinten több, közel tízezer forintnyi veszteséget eredményezhet a felhasználóknak.
A szárítógépek esetében egy A+++ energiaosztályú, HD90-A3Q397U1 típusú gép akár 65%-kal kevesebb energiát fogyaszt, mint egy ‘A’ besorolású készülék. Egy szintén a Haier által tervezett, Dual Engine Inverter motorral, vagy az Ultra Reverse dobot tartalmazó, Twin Motorral felszerelt szárítógép működtetése pedig 15 százalékkal kevesebb villamos energiát igényel, mint egy ezzel a technológiával nem rendelkező készülék.
Összességében megállapítható, hogy a korszerűbb eszközöket választó családok így egyetlen év alatt akár húszezer forintot spórolhatnak a rezsiköltségeken.
A Haier folyamatosan vizsgálja olyan új technológiák bevezetését, amelyek lényegesen kedvezőbbé teszik az általuk gyártott eszközök működtetését. Készülékeikbe már a többi között intelligens napelemrendszereket is integrálnak, a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségekkel pedig nemcsak a termékek és szolgáltatások távoli kezelése biztosított, hanem e berendezések már megbízható tanácsokat, használati statisztikákat is kínálnak a felhasználók számára.
*azonos felhasználási körülmények esetén
Források: Háztartási készülékek energia címkéi és HUPX piaci áram ár
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! A cikkben partnerünk volt a Napklub.hu. Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
Ennek örülnek majd az épületüzemeltetők
Egy helyen nyomon követhető a teljes épületportfólió összes adata.
A hazai üzemeltetőkre is jellemző, hogy nem csak egy-egy épületért felelnek, hanem számos, akár több kerületben vagy különböző városokban elhelyezkedő irodaházat, illetve ipari létesítményt kell egyszerre, egyformán magas minőséget biztosítva kezelniük. Az ő munkájukat teszi könnyebbé a Siemens új megoldása.
Az épületmenedzsment alkalmazás lehetővé teszi, hogy a felhasználók egyetlen applikáción keresztül, valós időben kövessék nyomon és kezeljék ingatlanportfóliójuk különböző elemeit, legyenek azok irodaházak, gyárak, bevásárlóközpontok, oktatási intézmények vagy akár kórházak. Segítségével az épületek teljesítményének, energiafelhasználásnak és az eszközök kihasználtságának átfogó ellenőrzésére nyílik lehetőség. Így átláthatóvá és összehasonlíthatóvá válik az egyes épületek energiafogyasztása, vízhasználata, fenntarthatósági adatai, térkihasználtsága, valamint parkolási vagy egyéb jellemzői is.
Ezáltal pedig nem csak az üzemeltetési hatékonyság növelhető, hanem egyszerűbbé válik a karbantartási tervek nyomon követése, az energia- és erőforrás-optimalizálás, valamint az automatizálási megoldások alkalmazása is, miközben pontos képet kapnak az üzemeltetési költségek megoszlásáról, ezzel szintén támogatva az adatvezérelt döntéshozatalt. Továbbá a karbonkibocsátás és a fenntarthatósági mutatók monitorozásával, rendszeres kimutatások készítésével, a vállalatok könnyebben teljesíthetik a környezeti céljaikat és ESG-vállalásaikat.
A Building X platformhoz tartozó, szoftverszolgáltatásként (SaaS) elérhető alkalmazás emellett gyűjti és elemzi az épületekben elhelyezett érzékelők, mérőórák, IoT-eszközök és adatközpontok információit. A Portfolio Manager különböző adatforrásokból képes adatokat begyűjteni, így forrásfüggetlen, moduláris és könnyedén telepíthető megoldást kínál. Az alkalmazás különböző felhasználói (például a vállalatvezetők, fenntarthatósági menedzserek és létesítményüzemeltetők) számára pedig a kezelőfelület testre szabható.
A Siemens már megkezdte a Building X Portfolio Manager telepítését, 60 országban, összesen 1300 telephelyén. A termék piaci bevezetése idén májusban várható.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Egészség2 hét ago
Hajhullás okai nőknél és visszér ellen
-
Ipar2 hét ago
Hogyan gondolkodik a generatív MI? Szegedi kutatók keresik a választ a chatbotok titkaira
-
Mozgásban2 hét ago
DACHSER: szárazföldi szállítás Írországból Európába
-
Okoseszközök2 hét ago
Kiderült, melyik Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
-
Tippek2 hét ago
Így védekeznek az elektromos tüzek ellen a hazai vállalkozások
-
Zöld2 hét ago
Nanoműanyag kolloidok felületén kötött PFAS vegyület együttes toxicitását vizsgálták a MATE kutatói
-
Gazdaság2 hét ago
Most érdemes az ügyfeleknek az ingatlanpiacra lépni
-
Egészség1 hét ago
Hogyan aludjunk jól: a közelgő óraátállítás egészségügyi hatásaira hívja fel a figyelmet a Samsung az alvás világnapján