Szórakozás
Új fejezet nyílik a filmgyártásban Magyarországon
2025. január 16-án nyitotta meg kapuit United Illusions néven Magyarország első, és egyben Közép-Európa legnagyobb virtuális forgatásokra specializálódott filmstúdió-komplexuma, amely máris egy különleges minőséget garantáló díjat mondhat magáénak, mivel olyan egyedülálló szolgáltatásokkal várja a filmes történetmesélőket, amelyből kevesebb mint tíz hasonló található az egész világon.
A világ vezető filmesei által gyakran keresett budapesti forgatási helyszínek újabb alternatívával bővülnek, ugyanis United Illusions Virtual Production Studio néven új, nemcsak hazánkban, hanem a régióban is kiemelkedő szolgáltatásokat nyújtó filmstúdió komplexum nyitotta meg a kapuit Fótligeten.
„Büszkék vagyunk rá, hogy a Visual Europe Group (VEG) Budapesten hozott létre egy világviszonylatban is kimagasló színvonalú filmipari komplexumot, amely tovább erősíti hazánk szerepét a nemzetközi filmes köztudatban” – nyilatkozta Botond Szabolcs a Visual Europe Group alapítója, társtulajdonosa.
A VEG az elsők között kezdett el vizuáltechnikával foglalkozni és LED-falakat szolgáltatni nagy volumenben a régióban, amelyhez később csatlakozott a hang és a fénytechnika.
„Az innovációk és a vizuáltechnikai megoldások eddig is fontos szerepet játszottak a cégcsoport növekedésében és a sikereink elérésében, így kézenfekvő volt, hogy a LED-falak üzemeltetésével szerzett sokrétű ismereteinket és tapasztalatainkat a filmkészítésben új korszakot nyitó Virtual Production stúdió létrehozásával tudjuk magasabb szintre emelni. Az új komplexum elsősorban a hazánkba látogató nemzetközi stábok elvárásai és gyártási igényei figyelembevételével valósult meg, de természetesen számítunk hazai produkciókra is legyen szó játék-, reklámfilm, vagy videóklip készítéséről. Célunk, hogy tartós üzleti kapcsolatokat építsünk ki a nemzetközi és hazai filmgyártókkal és a United Illusions-t a virtuális produkciós forradalom élére pozícionáljuk” – tette hozzá a Botond Szabolcs.
A legmodernebb technikai paraméterek figyelembevételével felépített három műterem, valamint a hozzájuk tartozó produkciós irodák nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő szolgáltatásokkal várják a kreatív történetmesélőket. A United Illusions Virtual Production Studio a legkorszerűbb virtuális technológiai környezetet biztosítva újra definiálja a hagyományos filmkészítés lehetőségeit. A 28 méter széles 6 méter magas ultra modern ROE gyártmányú LED-fala –, amelyhez egy 7m x 4,5m mennyezeti, valamint egy 4m x 4m mozgatható oldalelem is tartozik – végtelen kreatív lehetőségeket biztosít legyen szó akár nagy költségvetésű Hollywood-i produkcióról, avagy innovatív független projektről, illetve reklámfilmek és videoklipek megvalósításáról.
„Stúdió kapacitásban Magyarország eddig is igen előnyös lehetőségeket tudott biztosítani, de a United Illusions megjelenése új távlatokat nyit a Budapestre látogató stábok számára. Közel kétezer négyzetméter, a virtuális forgatásokra optimalizált stúdiótérrel, valamint az ehhez tartozó minden igényeket kiszolgáló technikai helységekkel várjuk a stábokat. A virtuális stúdiókörnyezet a filmipar legdinamikusabban fejlődő ágazata, amely új szintre emeli a történetmesélést, és még annyira új, hogy az alkotók többsége is csak most ismerkedik a lehetőségeivel. Stúdiónk a kreatív koncepciók forradalmian új életre keltesére specializálódott, amely a filmkészítők legmagasabb minőségi standardjait definiáló ARRI technikai támogatásával és hitelesítő tanúsítványával jött létre. A United Illusions jelentőségét kiemeli, hogy a világon jelenleg kevesebb, mint tíz, az adottságainkhoz mérhető stúdió érhető el a stábok számára. Hiszünk abban, hogy a valós idejű 3D környezetben, dinamikus vizuális effektek és az innovatív digitális eszközök alkalmazásával olyan új produkciók születésében vehetünk részt, amelyek alapjaiban változtatják meg az audióvizuális történetmesélést” – nyilatkozta Simon Zoltán a United Illusions igazgatója.
A fővárosunk nemzetközi filmes megítélését tovább erősítő helyszín LED hátterén teljesen egyedi virtuális környezetek hozhatók létre. A legmagasabb technikai minőséget képviselő ROE panelekből álló fal képes valós időben, teljes felületén bármilyen fotórealisztikus hátteret megjeleníteni legyen szó kastély belsőről, a legsűrűbben benőtt dzsungelről vagy egy város utcáin zajló autós üldözésről. Az így létrejött virtuális produkciós környezet feleslegessé teszi a zöld hátterek használatát, amelynek köszönhetően a színészek valódinak látszó környezetben tudnak a szerepük szerinti karakterre összpontosítani. Emellett az alkotói folyamatokba bevont kiterjesztett valóság (AR) és a virtuális valóság (VR) eszközeinek forradalmi alkalmazása a rendezők számára is példátlan szintű kontrollt és rugalmasságot biztosít már a forgatási folyamat során.
A United Illusions megvalósításában előzetes piackutatások, valamint a stratégiai együttműködésük révén az ARRI sokrétű szakmai tapasztalataira támaszkodva, a LED-fal, és az azt kiegészítő technikák olyan konfigurációi kerültek installálásra, amelyek nagyon könnyen adaptálhatóak a legtöbb filmes igényre.
A kreatív folyamatok produktív lebonyolítása érdekében a stúdió rendelkezik saját grafikai divízióval is. Ennek köszönhetően a digitális hátterek generálásától kezdve a bonyolult vizuális effektek létrehozásán át a már kész megrendelői vizuálok adaptálásáig a szolgáltatásaik filmek, televíziós műsorok, reklámok és videójáték-projektek számára is teljeskörű alkotói környezetet biztosítanak.
Az új gyártóbázis a nemzetközi filmkészítők elsőszámú célpontjaként pozícionálja magát.
„Az amerikai és a nemzetközi filmesek megszólítása kiemelten fontos számunkra. Nem titkolt szándékunk, hogy még több produkciót csábítsunk Budapestre – osztja meg Simon Zoltán igazgató. – Az amerikai filmkészítők a United Illusions létezéséről már november elején értesültek az American Film Market mellett Las Vegasban megrendezett Location Expón, ahol, mint a vásár egyik kiemelt támogatói léptünk piacra. Az európai gyártók pedig december közepén a FOCUS London filmes szakvásáron ismerkedhettek meg a stúdió kínálta adottságokkal. Az európai ügyfélkört a közelgő Berlinale-n szeretnénk tovább szélesíteni” – emelte ki Simon Zoltán.
A United Illusions szolgáltatásai a világsikerű produkciók kiszolgálásában jelentős elismerést és tapasztalatot szerzett Origo Stúdióval együttműködve is elérhető. A Berlinale-n a két stúdió szoros együttműködésben kínálja majd szolgáltatásait a filmvilágnak.
A stúdió átadása előtt megtartott filmes szakvásárokon a United Illusions már tárgyalt nemzetközi stábokkal, melyekről az iparági standardek alapján csak akkor oszthatnak meg további részleteket, ha a produkciók erre majd a későbbiekben engedélyt adnak. Annyit közzé tettek, hogy a megnyitó másnapján már egy világsztárokat felvonultató nemzetközi produkció kezdi meg a munkát a Fótligeti komplexumban.
A United Illusions küldetése a filmesek és tartalomkészítők körében megismertetni és egyre szélesebb körben népszerűsíteni virtuális stúdiókban rejlő különleges történetmesélési lehetőségeket. Eltökélten hisznek benne, hogy az új technológia alkalmazásával a jövő alkotói a képzelet és a valóság egyedi fúzióit létrehozva olyan élményeket teremtenek, amelyek világszerte lenyűgözik majd a közönséget.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Szórakozás
Átadták a 44. Magyar Filmszemle díjait
13 év után a Corvin mozi adott otthont a 44. Magyar Filmszemlének, ahol több mint 20 ezer érdeklődő 6 napon át 130 filmet nézett meg. A Filmszemle az elmúlt két év filmtermését ölelte fel, de számos alkotást itt láthatott először a közönség.
A Szemle hagyományosan filmes verseny is volt, az ünnepélyes díjátadót, február 9-én, a Corvin mozi Korda termében tartották meg. A díjakat a versenykategóriák zsűrijei ítélték oda, és adták át.
A 44. Magyar Filmszemlén életműdíjat Tarr Béla kapott.
44. Magyar Filmszemle díjazottjai
NAGYJÁTÉKFILM
A zsűri tagjai: Erdély Mátyás operatőr, Fliegauf Bence rendező, Havas Ágnes producer, Sándor Pál rendező, Schell Judit színész
Legjobb film, a Filmszemle fődíja: Magyarázat mindenre (r: Reisz Gábor)
Legjobb első film, Simó Sándor díja: Fekete pont (r: Szimler Bálint)
Nagyjátékfilm különdíj: Véletlenül írtam egy könyvet (r: Lakos Nóra)
Legjobb rendező: Vermes Dorka (Árni)
Legjobb forgatókönyvíró: Hajdu Szabolcs (Kálmán-nap és Egy százalék indián)
Legjobb operatőr: Lehr Juhász Péter (Árni)
Legjobb férfi színész: Hajduk Károly (Mesterjátszma)
Legjobb női színész: Szorcsik Kriszta (Hasadás)
ÖKUMENIKUS ZSŰRI NAGYJÁTÉKFILM DÍJAZOTTJAI
A zsűri tagjai: Hajnal Ágnes, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vállalati kapcsolatok vezetője, Rubovszky Rita, a Ciszterci Iskolai Főhatóság igazgatója, Hidas Judit, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség média porfólió igazgatója, Orosz Gábor Viktor, evangélikus lelkész
Ökumenikus zsűri legjobb film: Lefkovicsék gyászolnak (r: Breier Ádám)
Ökumenikus zsűri különdíja: Nyersanyag (r: Boross Martin)
KISJÁTÉKFILM
A zsűri tagjai: Durst György producer, Pápai Zsolt filmesztéta, Szilágyi Fanni rendező
Legjobb kisjátékfilm: Világvége (r: Hajmási Péter)
Legjobb kisjátékfilmrendező: Korom Anna (Diamond Beauty)
Kisjátékfilm különdíj: Fratrum (r: Nagyistók Edit)
EGÉSZESTÉS ANIMÁCIÓS FILM
A zsűri tagjai: Glaser Kati rendező, Iványi-Bitter Brigitta producer, Magyarósi Éva rendező, Orosz István rendező, Ulrich Gábor rendező
Legjobb egészestés animációs film: Kojot négy lelke (r: Gauder Áron)
Legjobb egészestés animációs film rendező: Csáki László (Kék Pelikán)
RÖVID ANIMÁCIÓS FILM
A zsűri tagjai: Glaser Kati rendező, Iványi-Bitter Brigitta producer, Magyarósi Éva rendező, Orosz István rendező, Ulrich Gábor rendező
Legjobb rövid animációs film: 27 (r: Buda Flóra Anna)
Legjobb rövid animációs film rendező: Traub Viktória (Cipők és Paták)
Rövid animációs film különdíj: Az utolsó dobás (r: Tőkés Anna)
DOKUMENTUMFILM
A zsűri tagjai: Balogh Rita producer, Hartai László rendező, Hegedűs Péter rendező, Kertész Márta televíziós szerkesztő, Medgyesi Gabriella rendező
Legjobb dokumentumfilm: Az életed nélkülem (r: Rubi Anna)
Legjobb dokumentumfilm rendező: Kapronczai Erika két filmje (Kim, Portál)
Legjobb dokumentumfilm különdíj: A boldogság ügynöke (r: Zurbó Dorottya, Arun Bhattarai)
RÖVID DOKUMENTUMFILM
A zsűri tagjai: Balogh Rita producer, Hartai László rendező, Hegedűs Péter rendező, Kertész Márta televíziós szerkesztő, Medgyesi Gabriella rendező
Legjobb rövid dokumentumfilm: Háztűznéző (r: Ress Abigél)
Legjobb rövid dokumentumfilm rendező: Surányi Judit (Nyomik)
Legjobb rövid dokumentumfilm különdíj: Ónody – a 60-as évek császára (r: Almási Tamás)
KÍSÉRLETI FILM
A zsűri tagjai: G. Horváth Mihály filmesztéta, Szemző Tibor rendező és zeneszerző, Szilágyi Kornél (Igor Buharov) rendező
Legjobb kísérleti film: Iszap (r: Dénes Csaba, Fazekas Lehel, Szatmári Loretta, Orbán Orsolya)
Legjobb kísérleti film rendező: Lichter Péter (The Geneva Mechanism: A Ghost Movie)
Kísérleti film különdíj: Dunna Imágó (blanche the vidiot)
TV-SOROZAT
A zsűri tagjai: Bodzsár Márk rendező, Vecsernyés János operatőr, Závorszky Anna producer
Legjobb TV-sorozat: A király
Legjobb TV-sorozat rendező: Enyedi Ildikó (Angyaltrombiták)
Legjobb TV-sorozat női színész: Schell Judit (A király)
Legjobb TV-sorozat férfi színész: Keresztes Tamás – Marsra Magyar!
TV sorozat különdíj: Vaszari Júlia, operatőr (Angyaltrombiták)
SZEMLETANÁCS KÜLÖNDÍJA
A Szemletanács tagjai: Muhi András, Pataki Ági, Kovács Gábor, Liszka Tamás, Csutak Tamás
33. Szemletanács különdíja a rendszerváltás óta legnézettebb filmnek:
Futni mentem (r: Herendi Gábor)
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Szórakozás
BME RobonAUT 2025 verseny – A jövő mérnökei összecsapnak
Február 8-án, szombaton rendezik meg a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kara szervezésében a 16. RobonAUT technológiai versenyt, amelyen önállóan működő robotautók állnak rajthoz. Az autóknak emberi beavatkozás nélkül kell végighaladniuk egy gyorsasági és egy akadálypályán, útjuk során a lehető legtöbb részfeladatot teljesítve. A kis önvezető autók összecsapása 10 órakor kezdődik a BME Q épületének aulájában. (1117 Budapest, Magyar tudósok krt. 2.)
Az idei verseny újdonsága, hogy az ügyességi pályán egy „kalóz” robotot megelőzve kincseket kell gyűjteniük a versenyzőknek.
A 3 millió Ft összdíjazású RobonAUT 2025 elnevezésű versenyen a 3 fős hallgatói csapatok saját építésű, önműködő robotautóinak emberi beavatkozás nélkül kell végigmenniük egy gyorsasági és egy akadálypályán.
A nézők az autókra szerelt kamera segítségével a kivetítőn és az interneten is valós időben tudják követni az eseményeket. A megmérettetéssel az egyetem célja a hallgatók gyakorlati ismereteinek bővítése és a kapcsolatteremtés lehetőségének biztosítása a vállalati szektor képviselőivel.
A versenyen való sikeres részvétel komoly mérnöki ismereteket igényel. A feladat teljesítéséhez el kell mélyedni a mikrokontrollerek világában, az irányítástechnika, az elektronikus áramkörök, valamint a programozás rejtelmeiben. A rendkívül látványos, játékos, ugyanakkor nagy szaktudást igénylő versenyen való eredményes szereplés kitűnő ajánlólevél a jövő intelligens autóinak fejlesztéseivel foglalkozó vállalatokhoz történő belépésre.
Az év első intelligens miniautó-versenye kiváló családi program is egyben, hisz alkalmat teremt a műszaki és a természettudományos szakmák népszerűsítésére. Ha egy ilyen megmérettetésről egy kisiskolás hazamegy, arról fog ábrándozni, milyen robotot építsen magának – hangsúlyozza Tevesz Gábor, a verseny egyik fővédnöke.
RobonAUT 2025 verseny
További információ: https://robonaut.aut.bme.hu/
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Szórakozás
Tudnivalók a vezeték nélküli fülhallgatók kapcsán
Manapság már nem kell hosszú perceket tölteni a fülhallgatók vezetékeinek kibogozásával. A technológia fejlődésével ugyanis megjelentek a vezeték nélküli változatok, amelyek sokkal kényelmesebben használhatók.
Jó hír, hogy míg régen minden rádiótelefonhoz más csatlakozójú fülhallgató kellett, addig manapság már egységes jack-csatlakozóval készülnek a mobilok. Így a legújabb okostelefonokhoz, tabletekhez szabadon lehet különféle márkájú fülhallgatót vásárolni, amelyek párosíthatók akár egy televízióval is.
Nagy az eltérés az egyes Bluetooth fülhallgatók között
Mindenkinek mások az igényei és a lehetőségei. A piacon vannak olcsóbb és drágább vezeték nélküli fülhallgatók is. Az Alphavill fülhallgatói között egyaránt megtalálhatók a kedvezőbb árcédulájú és a funkciókban gazdagabb, így értelemszerűen költségesebb típusok is.
Általánosságban véve elmondható, hogy azok a készülékek, amelyek többe kerülnek, alkalmasak zenehallgatásra vagy headsetként való használatra egyaránt. A fő különbség az olcsóbb és a drágább verziók között többnyire az anyagfelhasználás, valamint a funkcionalitás tekintetében figyelhető meg.
Milyen paraméterek alapján határozható meg, hogy mennyire jó egy fülhallgató?
A fülhallgatók hangszóróinak kialakítása meghatározza a frekvenciaátvitelt, valamint az érzékenységet is. Utóbbit dB-ben szokás megadni. Minél szélesebb a frekvenciatartomány, annál realisztikusabb lesz a zene és annál szebb lesz a hangzás.
Az ember 20 Hz és 20 kHz közötti frekvenciatartományban képes meghallani a hangokat, így a gyártók nyilvánvalóan ennek figyelembevételével gyártják termékeiket. Jó tudni, hogy a szűkebb, 40 Hz-20 kHz közötti frekvenciatartományú fülhallgatók bár megfelelhetnek bizonyos céloknak, a mélyebb tartományokat kevésbé lehet érzékelni ezekkel.
Ahhoz, hogy egy fülhallgatóban lévő hangszóró meg tudjon szólalni, szükség van beépített erősítőre. Vezeték nélküli típusok esetén a stabil kapcsolatért, az átvitel gyorsaságáért, valamint a jelfogadási távolságért a Bluetooth-vezérlő mikrochip felel.
A Bluetooth technológiával működő eszközöknek lehetnek extra zaj- és interferenciaszűrő kiegészítőik. Fontos kérdés, hogy milyen akkumulátorral vannak felszerelve a vezeték nélküli fülhallgatók, hiszen ez meghatározza, hogy mennyi ideig képesek működni.
A modern, vezeték nélküli fülhallgatók könnyen feltölthetők
Az olyan innovatív bluetooth-os fülhallgatókat, mint amilyeneket például az Alphafüles gyárt, töltőtokkal kínálják. Így ha a fülhallgatókban lévő akku lemerül, akkor nem kell külső áramforrást keresni, ennek hiányában is megoldható a töltés.
Érdemes tudni, hogy nagymértékben függ a vezeték nélküli fülhallgatók működési ideje attól, hogy milyen hangerővel használjuk őket. Hangos zenehallgatás esetén jóval gyakrabban kell tölteni ezeket az eszközöket.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Gazdaság2 hét ago
Januárban megelőzték az elektromos autók a hibrideket
-
Gazdaság2 hét ago
Nem tolonganak a bankok az állampapíros betétesekért
-
Ipar2 hét ago
Akár 12 000 tesztabroncs gyártását spórolhatja meg a Bridgestone új virtuális szimulátorával
-
Gazdaság1 hét ago
Minden jel arra mutat, hogy emelkedniük kellene a lakáshitel kamatoknak, de…
-
Egészség2 hét ago
Február – külső, belső rendrakás, tavaszvárás életvezetési tanácsadással
-
Ipar2 hét ago
Űrtechnológiát hoz a hálószobákba a tollszakma hazai képviselője
-
Okoseszközök2 hét ago
Így alakítja át az üzletet a mesterséges intelligencia
-
Gazdaság2 hét ago
Nagyon gyúrnak a lakáskampányra a biztosítók: már most tucatnyi akció közül választhatunk