Tippek
Egyre inkább igaz, hogy szilveszter éjjelén szinte mindenki telefon, vagy mobilneten keresztül köszönti szeretteit
A Vodafone 2018/19-es szilveszteri forgalmi statisztikáiból kiderül, hogy december 31-én és január 1-jén a korábbi évekhez hasonlóan folytatódott a tendencia, miszerint az ügyfelek egyre több mobilnetet használnak a szeretteik köszöntésére az előző év ugyanezen időszakához képest. Az MMS-ek és telefonhívások száma is nőtt, míg SMS-ből idén kevesebb volt.
A Vodafone idén is megvizsgálta, hogy a szilveszteri időszakban, 2018. december 31-én és 2019. január 1-jén hogyan alakult az ügyfelek hívás-, SMS-, MMS- és adatforgalma. A statisztikák szerint a felhasznált mobilinternet mennyisége szilveszterkor és az újév első napján is valamivel több, mint 50%-al nőtt az előző évhez képest.
A két nap adatforgalma összesítve közel 110 millió MB-tal haladta meg a tavalyi év ugyanezen időszakát. A telefonhívások száma december 31-én kis mértékben, de nőtt a tavalyi évhez képest, így a Vodafone hálózatán a lebeszélt percek száma aznap meghaladta a 10 milliót. Másnapra sem csökkent a beszélgetési kedv, a hívások száma ugyan minimálisan kevesebb volt, a hívások időtartama azonban valamivel meghaladta az előző napit. Nem elhanyagolhatóak az MMS köszöntések sem: idén december 31-én közel 40.000 MMS-t küldtek a szolgáltató hálózatán, míg elsején további 28 ezret. Mindkét napra jellemző, hogy csökkent az SMS-ben köszöntők aránya: szilveszterkor hozzávetőlegesen 9%-al kevesebb, az év első napján pedig átlagosan több mint 13%-al kevesebb SMS-t küldtek a Vodafone ügyfelei a tavalyihoz képest.
Az adatok közül kiemelkedő, hogy milyen mértékben nő a mobilinternet népszerűsége. 2016-hoz képest különösen szembetűnő a változás, hiszen a Vodafone ügyfelei által felhasznált adat mennyisége a 2016. december 31-i közel 59 millió MB-ról 2018. december 31-re közel háromszorosára, több mint 162 millió MB-ra nőtt.
A mobilinternet előre törésével a Vodafone is hatalmas hangsúlyt fektet a minél magasabb minőségű szolgáltatás megteremtésére. A 4G+ hálózat folyamatos fejlesztése mellett a szolgáltató sokat tesz az 5G bevezetéséért is. A Vodafone idén az országban elsőként közvetített 5G hálózaton keresztül élő online videós tartalmat. Ezzel egy lépéssel közelebb vitte az országot afelé az 5G uralta jövő felé, amelyben az egymással is kommunikáló önvezető autóknak köszönhetően jelentősen javul a közlekedésbiztonság, az orvosok akár távolról is képesek műteni, a tanulás pedig a virtuális valóságnak köszönhetően interaktívabb és hatékonyabb, mint valaha. Ráadásul mindez már nem is olyan távoli, hiszen piaci várakozások szerint 2020 elején léphetnek működésbe az új, ötödik generációs hálózatok, melyek elhozhatják ezt a jövőt. Mindez jövő szilveszterkor már elérhető közelségben lesz a jelenlegi becslések szerint.
Tippek
Elfogyott az adatkeret húsvét után? Most egy mozdulattal segíthetsz rajta
Az ünnepi hétvégék és hosszabb családi együttlétek után sokan szembesülnek vele, hogy az adatkeret nem minden esetben végtelen.
Legyen szó húsvéti videóhívásokról, közösen nézett online filmekről vagy útvonaltervezésről, könnyen előfordulhat, hogy egy barát vagy családtag net nélkül marad – épp a legrosszabb pillanatban. A Yettel legújabb innovációja, a „Dobj 1 gigát!” funkció pontosan erre kínál megoldást: egy teljesen díjmentes lehetőséget, amellyel a számlás ügyfelek havonta egyszer 1 GB adatot küldhetnek egy feltöltőkártyás ismerősüknek, pusztán néhány érintéssel a Yettel applikáción keresztül.
Ez a funkció nemcsupán kényelmi szolgáltatás, hanem igazi újdonság a hazai telekommunikációs piacon. A szolgáltatás célja, hogy közelebb hozza egymáshoz az embereket a digitális térben is – hiszen sokszor elég egyetlen giga ahhoz, hogy elérjünk valakit, akinek fontos üzenetünk van, vagy aki épp úton van, net nélkül.
Hogyan működik?
A funkció használata rendkívül egyszerű. A Yettel app friss, 11.9.0-ás vagy újabb verzióját használva a főképernyőn, vagy a Szolgáltatások > Ajándékozás menüpont alatt érhető el az újítás. Innen néhány kattintással kiválaszthatjuk, kinek szeretnénk adatot küldeni, és az ajándék giga már landol is a kiválasztott feltöltőkártyás Yettel-előfizető adatkeretében – bármiféle extra költség, engedélykérés vagy beállítás nélkül.
A „Dobj 1 gigát!” különösen aktuális most, amikor az emberek egyre tudatosabban használják a mobilinternetet – ugyanakkor egyre több az adatintenzív tevékenység is a mindennapokban. Egy ilyen apró, de jelentős figyelmesség igazi segítséget jelenthet, hiszen legyen szó navigációról, egy fontos e-mail elküldéséről vagy akár csak egy videó megtekintéséről, néhány száz megabájt hiánya is nagy akadályt jelenthet – főleg akkor, ha a közelben nincs Wi-Fi.
A Yettel fejlesztőcsapata ezzel a kezdeményezéssel nemcsak technológiai előnyt kínál, hanem egy újfajta közösségi gesztust is: egyetlen érintés most valódi segítséggé válhat. Az adatmegosztás ebben a formában nemcsak praktikus, hanem személyes, és kifejezi azt is, hogy figyelünk egymásra a digitális térben is.
A funkció jelenleg minden lakossági számlás Yettel előfizető számára elérhető, és havonta egy alkalommal használható fel. A vállalat bízik benne, hogy ez az újítás sokak számára hoz majd könnyebbséget, és hogy egyre többen élnek majd a lehetőséggel.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Tippek
Magyarországon is elérhető a LEGO® Braille Bricks
A LEGO Alapítvány és a LEGO Csoport Magyarországon is bemutatta a LEGO® Braille Bricks készletet. A program mára több mint harminc országban működik sikeresen világszerte.
A LEGO Braille Bricks célja, hogy a látássérült gyermekek számára befogadó és játékos módon tegye lehetővé a Braille-írás és -olvasás elsajátítását. A LEGO Alapítvány 2020 óta biztosít LEGO Braille Bricks készleteket olyan szervezeteknek, amelyek a látássérült gyermekek oktatására specializálódtak.
A Braille-írás tanulása játékos formában
A LEGO Braille Bricks speciálisan tervezett LEGO kockák, amelyek bütykei megfelelnek a Braille-ábécé betűinek és számainak, miközben teljes mértékben kompatibilisek a hagyományos LEGO kockákkal. Minden kockán megtalálható a megfelelő betű nyomtatott változata is, így a látássérült gyerekek és látó tanárok, diákok és családtagok együtt tanulhatnak és játszhatnak.
A készletet kifejezetten iskolai felhasználásra tervezték, és kiválóan ötvözhető a játékon keresztül történő tanulás pedagógiai módszerével: a készletekben a kockákra épülő feladatokhoz nyújtanak ötleteket a tanárok számára. Minden anyag elérhető a www.LEGOBrailleBricks.com weboldalon. A Braille-kockákkal a gyerekek fejleszthetik tapintási készségeiket, és új, szórakoztató formában tanulhatnak.
Kollaborációból született projekt
Számos javaslat érkezett az évek során egy Braille-írásra fókuszáló, LEGO kockákból álló készlet létrehozására. A LEGO Alapítvány kísérleti programja 2019-ben indult, az első ingyenes LEGO Braille Bricks készleteket pedig 2020 augusztusában, vakokat segítő partnerszervezetek közreműködésével juttatták el a diákokhoz. A program eddigi működése során több mint 56 000 gyermekhez jutott el, a LEGO Braille Bricks készletek 19 nyelven készültek el, beleértve a latin betűs ábécéket, a kínait és a vietnámit is. A készletek jelenleg 35 országban érhetők el, és több mint 54 000 képzett szakember, pedagógus és egyéb szakértő használja őket.
A magyar Braille-ábécét tartalmazó készlet fejlesztése és alkalmazása helyi szakértők bevonásával
A magyar LEGO Braille Bricks készlet fejlesztése 2021-ben kezdődött, szoros együttműködésben a Nyíregyházi Egyetemmel és a Vakok és Gyengénlátók Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egyesületével.
Az Egyesület, a Nyíregyházi Egyetemen működő LEGO® Education Innovation Studio (LEIS) közreműködésével, március végén szakmai programot szervezett a Braille-írás 200. évfordulója alkalmából, és az eseményen mutatták be a magyar LEGO Braille Bricks készletet.
A Nyíregyházi Egyetemen működő LEGO® Education Innovation Studio (LEIS) szakmai vezetője és trénere, Szabó József Mihály már a kezdetektől részt vett a magyar Braille készlet fejlesztésében.
„A többéves munkában résztvevőket mindvégig erős személyes indíttatás is vezérelte, a stábot pedig további elismert szakemberek erősítették“
– mondja Szabó József Mihály.
Az első hazai készletet 2023-ban gyártotta le a LEGO Csoport. A magyar nyelvű készlet finomhangolását és a hozzá kapcsolódó módszertan kidolgozását az Egy sima, egy fordított – Egyesület az Inklúzióért munkatársai végezték látássérült gyermekek bevonásával.
A frissen kifejlesztett kockakészlet pilot programját az Egyesület az Inklúzióért a LEGO Csoport Helyi Közösségi Szerepvállalás csoportjával együttműködve indította el. „A célunk az volt, hogy ezt a sokoldalú eszközt a magyar nyelv sajátosságaira alakítva adaptálni tudjuk a nagy múltú hazai gyógypedagógiai hagyományhoz ” – mondta Tóth Adrienn Anita, az Egy sima egy fordított – Egyesület az Inklúzióért munkatársa.
„A tapasztalataink nagyon jók, hiszen nemcsak a pedagógusok, hanem a látássérült és a tanulásban akadályozott látássérült gyerekek is szívesen használják a LEGO Braille Bricks készletet. A kockákhoz az alsó és a felső tagozatos általános iskolások számára külön módszertani csomagot dolgoztunk ki. Az oktatási anyagot öt kurzusra bontottuk, amelyek „hibrid“ formában, vagyis e-learning és jelenléti oktatás keretében elérhetők. Ezekre folyamatosan várjuk a gyógypedagógus kollégák jelentkezését. Szeretnénk egy olyan szakmai közösséget építeni, amelyben a látássérült gyerekek integrációját segítő aktív diskurzus alakulhat ki.”
Az egyesület képviselője a szakmai közösségtől a tapasztalatok megosztását, a módszertani repertoár bővítését, valamint a pályaelhagyók számának csökkenését is reméli.
Tanulás és játék szabadon
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint világszerte körülbelül 19 millió gyermek él látássérültként, közülük mintegy 1,4 millió gyermek visszafordíthatatlan vaksággal. A LEGO Alapítvány és a LEGO Csoport elkötelezett amellett, hogy a játékon keresztüli tanulást minden gyermek számára elérhetővé tegye – függetlenül képességeiktől –, ezért a készleteket továbbra is ingyenesen biztosítják a kijelölt iskolák, intézmények és olyan szervezetek számára, amelyek látássérült gyermekekkel foglalkoznak.
A magyarországi hozzáférés
A LEGO Braille Bricks készletek Magyarországon a LEGO Csoport hivatalos partnerszervezetén keresztül, az Egy sima egy fordított – Egyesület az Inklúzióért közreműködésével érhetők el. Azok az iskolák és intézmények, amelyek szeretnének készletet igényelni, további információt a www.egysimaegyforditott.com weboldalon találnak.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Tippek
Az akkumulátorok kapacitásáról érthetően
Ha akkumulátorokról van szó, az egyik leggyakrabban emlegetett kifejezés a kapacitás. Ez nem véletlen, hiszen az energiatárolók egyik legfontosabb technikai paraméteréről van szó.
Az Akku-Elemnél akkumulátorok rendkívül széles és változatos kínálata áll a vásárlók rendelkezésére. Különböző felhasználási területekhez és készülékekhez lehet megtalálni az ideális modellt a termékpalettán.
Mit takar pontosan az akkumulátorkapacitás kifejezés?
Az akkumulátor kapacitását általában amperórában (Ah) vagy kisebb eszközöknél milliamperórában (mAh) adják meg. Ez az érték mutatja meg, hogy az energiatároló mekkora áramerősséget képes leadni egy órán keresztül. Például egy 2000 mAh kapacitású akku 2 Amper áramot tud biztosítani egy órán keresztül, vagy 1 Ampert két órán át.
Ez az érték úgymond elméleti, hiszen a tényleges, gyakorlatban tapasztalt kapacitás sok mindentől függ. Ilyen tényezők lehetnek a hőmérséklet, a kisütés sebessége, az akkumulátor típusa, illetve a cellák állapota. Amit tanácsos megjegyezni, hogy a kapacitás nem csupán egy szám a címkén, hanem egy komplex érték, ami a gyakorlatban nyeri el valódi jelentését.
Befolyásoló tényezők
A kapacitás egyik legfontosabb befolyásoló tényezője a cellák minősége, kémiai összetétele és állapota. Az ólomsavas-, a nikkelalapú és a lítiumionos-akkuk között jelentős különbségek fedezhetők fel méret, súly és kapacitás szempontjából is. A lítiumionos cellák rendkívül nagy energiasűrűséggel rendelkeznek, vagyis alacsony súly és kompakt méret mellett is magas kapacitással rendelkeznek. A hagyományos ólomsavas modellek nehezek, robusztus felépítésűek, jellemzően mégis kisebb kapacitással rendelkeznek.
A másik meghatározó tényező a kisütés sebessége. Minél nagyobb áramerősség leadására van szükség, annál gyorsabb a merülés, így a tényleges kapacitás is csökkenhet. Ez azt jelenti, hogy két azonos kémiájú és kapacitású akkumulátor különböző használati módok mellett máshogy teljesíthet.
A hőmérséklet szintén lényeges szerepet játszik. Szélsőségesen hideg és meleg időben is érezhetően csökkenhet az energiatárolók kapacitása. Ezt olyan mindennapi helyzetekben lehet tapasztalni, mint a telefonok gyorsabb merülése, vagy az autó nehézkes indítása egy csípős téli reggelen.
A kapacitás megőrzése
Az akkuk kapacitása az idő múlásával redukálódik, ez teljesen normális folyamat. Ugyanakkor Ön is tud tenni azért, hogy a kapacitásveszteség a lehető leglassabb legyen.
Korszerű töltők alkalmazásával megfelelő töltöttségi szinten lehet tartani az akkumulátorokat, illetve a töltési folyamat is kíméletesen zajlik – maximális hatékonyság mellett.
A tárolás körülményeit tekintve érdemes odafigyelni rá, hogy hűvös, száraz, közvetlen napfénytől védett helyen legyenek elhelyezve az energiatárolók, így tudják megőrizni legjobban eredeti állapotukat.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Okoseszközök2 hét ago
A SPAR új JBL hűségpromóciójával ismét veled mozdul a zene
-
Ipar1 hét ago
Az AI hardver- és energiaigénye nem ismer határokat
-
Gazdaság7 nap ago
Több mint 10 ezer mérnök kellene a magyar gazdaságba
-
Okoseszközök2 hét ago
Immerzív gaming élmény az Evnia 34M2C5501A modellel
-
Ipar6 nap ago
A Schneider Electric megoldása hatékonyabbá teszi a kritikus infrastruktúrák védelmét
-
Gazdaság2 hét ago
Már a kis összegű személyi kölcsönökért is lehajolnak a bankok
-
Mozgásban2 hét ago
A cargo-partner szállította a világ legnagyobb harangját Brazíliába
-
Ipar1 hét ago
Már az adatközpontok energetikai kihívásaira is megoldást kínál a magyar HeatVentors fejlesztése