Tippek

A Biztonságosabb Internet Napja: A Google 5 + 1 tippje az online biztonságért

Mindannyian tudjuk, mennyire fontos az internetes biztonság. De vajon hányan tesznek valóban azért, hogy megvédjék magukat online?

A Google megbízásából a YouGov erről végzett felmérést Magyarországon. Az internet biztonságosabb használatához pedig a Google 5 + 1 tippet ad most.

 

A Biztonságosabb Internet Napja alkalmából, új felmérést készített a Google megbízásából a YouGov elnevezésű piackutató cég több mint húsz országban, többek között Magyarországon is.  Az eredmények alapján a magyar internetezők leginkább (59 százalék) pénzügyi információik (pl. banki adataik) és (11 százalék) személyes információik (pl. lakcím)  biztonságáért aggódnak. A válaszadók 5 százalékának az általa látogatott weboldalak/internetes keresési előzményeinek, 4 százalékának személyes pillanatainak (pl. családi fotók), és szintén 4 százalékának a kollégáknak, a barátoknak és a szeretteiknek küldött e-mailek védelme a legfontosabb. Ugyanakkor 10 százalékuk úgy nyilatkozott, hogy  nincs olyan információ, amelyet különösképpen védeni szeretne az interneten.

google01

A megkérdezettek 41 százaléka még nem tapasztalt semmilyen online visszaélést, vagy csalási kísérletet. 28 százalékuk kapott adathalász (phishing) e-mailt, 20 százalékuk esetében vírus vagy más kártevő szoftver fertőzte meg számítógépüket, amelynek eredményeként személyes adatokat manipuláltak, loptak vagy töröltek. 16 százalékuk panaszkodott arra, hogy jogtalanul fértek hozzá a közösségi médiás és/vagy e-mail-fiókjaihoz. 10 százalékuk pedig arról számolt be, hogy szélhámosság áldozata lett azáltal, hogy előre fizetett  olyasvalamiért (termékért vagy szolgáltatásért) az interneten, ami nem létezett.

google02

Online fiókunk védelmének erősítésére számos bevált módszer létezik, ezekkel viszont továbbra is kevesen élnek. A magyar internetezők mindössze 33 százaléka használ eltérő jelszavakat, míg 7 százalékuk ugyanazt a jelszót adja meg minden online fiókjához . A kétlépcsős azonosítást továbbra sem használja egyik online fiókjához sem a magyar internetezők 28 százaléka. Ezzel a felmérésben részt vett országok közül Magyarország a legutolsó helyen áll. A megkérdezettek közel 30 százalékát teszik ki azok, akik félévnél ritkábban vagy soha nem ellenőrzik az online biztonsági beállításaikat (pl. Google Biztonsági Ellenőrzés) . Az internetes böngészők rendszeres frissítését, amellyel sokat tehetünk online biztonságunkért, a magyar internetezők 12 százaléka kevesebb mint félévente, és további 9 százaléka soha nem végzi el.

google05

google03

google06

Tudjuk, hogy az átlagember nem IT biztonsági szakember, de nem is kell annak lenni ahhoz, hogy nagyobb biztonságban legyünk online. A Biztonságosabb Internet Napja alkalmából a Google  5 egyszerű, mégis rendkívül hatékony internetes biztonsági tippet ajánl, amelyek nagy része néhány perc alatt elvégezhető, a bónusztipp segítségével pedig biztonsági próbának vethetik alá magukat az arra vállalkozók.

  1. Tartsuk használt szoftvereinket naprakészen.

Online tevékenységünk védelmében nagy segítség, ha a szoftverek legfrissebb rendelkezésre álló verziója fut az általunk használt internetes böngészőkben, operációs rendszerekben és az eszközeinken futó alkalmazásokon egyaránt. Vannak olyan szolgáltatások, mint például a Google Chrome, amelyek automatikusan frissülnek. Más szolgáltatások értesíthetik a felhasználót, amikor szükségessé vált a frissítés, ezeket minél előbb érdemes elvégeznünk.

  1. Használjunk egyedi jelszót minden egyes fiókunkhoz.

Ugyanazon jelszó használata több fiókhoz növeli a biztonsági kockázatot. Ez olyan, mintha ugyanazt a kulcsot használnánk az otthonunkhoz, az autónkhoz és az irodánkhoz – ha valaki hozzáférést szerez az egyikhez, az összes veszélybe kerülhet. Ezért érdemes minden fiókhoz egyedi jelszót létrehozni, hogy megszüntessük ezt a kockázatot és így nagyobb biztonságban tudhatjuk fiókjainkat.

Érdemes továbbá megfontolni a jelszómenedzser használatát – mint amilyennel a Google Chrome is rendelkezik, amely segít a jelszavak létrehozásában, védelmében és számon tartásában minden egyes online fiókunk számára.

  1. Használjuk a Google Biztonsági ellenőrzést.

A Google Biztonsági ellenőrzés személyre szabott és megbízható biztonsági javaslatokkal segít megőrizni Google fiókunk biztonságát.

A Google Biztonsági ellenőrzés  nem csak akkor járul hozzá védelmünkhöz, amikor a Google-t használjuk. Az ellenőrzés hasznos tippeket ad ahhoz, hogy nagyobb biztonságban legyünk a világhálón. Emlékeztet, hogy használjunk képernyőzárat a telefonunkon, felülvizsgálja a Google fiókunkba történő harmadik személyek általi bejelentkezéseket, illetve megmutatja, hogy milyen oldalakra és alkalmazásokba jelentkeztünk be Google fiókkal.

A Biztonsági ellenőrzés a myaccount.google.com/security oldalon érhető el.

  1. Adjunk a fiókunkhoz másodlagos telefonszámot vagy e-mail-címet, és tartsuk ezeket naprakészen.

A biztonsági információk – mint a telefonszám vagy  másodlagos e-mail-cím – megadása gyorsabb újbóli hozzáférést biztosít a fiókhoz, ha valamiért elveszítenénk azt, vagy nem tudunk bejelentkezni. Fontos, hogy a megadott telefonszám, vagy e-mail-cím változása esetén frissítsük a biztonsági adatokat is.

Számos internetes szolgáltatásnál a másodlagos telefonszám vagy e-mail-cím arra is szolgál, hogy értesítést kapjunk a fiókunkban történő gyanús tevékenységekről, illetve segítségével kizárhatók a fiókból az azt jogtalanul használó személyek.

Például, ha egy ismeretlen eszköz jelentkezik be a Google fiókunkba,  egy, a biztonsági telefonszámra elküldött kód megadásával tudjuk igazolni a belépés legitimitását.  Biztonsági adatok megadásához látogassanak el a  Google Fiók oldalra.

  1. Tegyünk még egy lépést és állítsunk be kétlépcsős azonosítást.

Menjünk biztosabbra, és állítsunk be kétlépcsős azonosítást, ami a felhasználónév és a jelszó megadásán túl egy második lépcsőt is igényel a fiókba való bejelentkezéshez. A második megerősítő lépés lehet egy alkalmazás által generált 6 jegyű kód, egy értesítés, ami egy általunk megadott megbízható eszközre érkezik, vagy egy biztonsági hardverkulcsot is alkalmazhatunk (ez a legerősebb második lépés).

A kétlépcsős azonosítással jelentősen csökkenthető annak esélye, hogy valaki jogosulatlanul hozzáfér fiókunkhoz. Amikor viszont beállítottuk ezt a biztonsági megoldást, minden belépésnél legyünk készen a második lépcsős megerősítésre.

google04

A kétlépcsős azonosítás a Google Fiókunkban a Biztonság menüpontban állítható be.

  • 1 Bónusz tipp: Tesztelje adathalász e-mail felismerő képességeit!

A Google kvíze, a Jigsaw segítségével kipróbálhatja, hogy valóban felismeri-e az adathalász (phishing) e-mailaket. Semleges, veszélytelen környezetben tesztelheti, hogy helyesen azonosítja-e az adathalász e-maileket, vagy óvatlanul is rákattint néhány, nem biztonságos linkre. (A kvíz jelenleg csak angolul érhető el.  További információ az adathalász e-mailekről itt található.)

Tippek

Tápegység a túlhajtás szerelmeseinek? Íme a Thermaltake Toughpower TF3 1550 W

Thermaltake, a prémium toronyházak, tápegységek, hűtések, gamer perifériák és nagy teljesítményű memóriák piacán vezető PC-komponens márka bemutatta a Toughpower TF3 1550 W-ot, egy csúcskategóriás ATX 3.0 tápegységet, a nagy teljesítményű rendszerek teljes energiaellátására tervezve.

A két fejlett, 12+4 pines kábellel kompatibilis, natív PCIe 12V-2×6 moduláris interfész az új technológiával stabilabb támogatást biztosít a következő generációs hardvereknek. A kiváló 80 PLUS Titanium hatékonyságával és az Intel szabványainál szigorúbb specifikációkkal a Toughpower TF3 1550 W kiváló minőségű és stabil áramellátást biztosít a túlhajtást kedvelők PC-ihez.

A TF3 1550 W megfelel az Intel ATX 3.0 szabványoknak, akár 200%-os összesített túlteljesítést, 300%-os GPU-túlteljesítést és 70%-os alacsony terhelési hatékonyságot támogatva. A TF3 1550 W emellett nagyszerű GPU-kompatibilitással rendelkezik, két natív PCIe 12V-2×6 csatlakozót tartalmaz, amelyek a legújabb RTX 40-es sorozathoz csatlakoztathatók, és támogatja a 8 pines PCIe-kábeleket az AMD GPU-khoz és más RTX GPU-khoz. A csomagban található egy extra jumper tartozék, ami az alaplaphoz történő csatlakozás nélkül képes áramot szolgáltatni a rendszernek, és rendkívül hasznos tud lenni, ha több tápegységet telepítesz.

A TF3 1550 W 100%-ban kiváló minőségű, 105°C/221°F-os japán elektrolitikus kondenzátorokkal készül, amelyek előnyös tartósságot és megbízhatóságot nyújtanak. 30mV-os hullámzajnál alacsonyabb kialakítással,<±2%-os feszültségszabályozással és 17 ms-os vagy annál hosszabb tartási idővel rendelkezik, ami szigorúbb, mint az Intel specifikációi, és képes biztosítani a stabilitást. Ez a tápegység kompatibilis a 80 PLUS Titanium tanúsítvánnyal, ami magas, akár 94%-os hatékonysága révén lehetővé teszi az alacsonyabb energiavesztést. Emellett a TF3 1550 W panelén található Turbo Mode gomb megnyomásával a belső ventilátor körülbelül 2400±10%-os fordulatszámot tud generálni, hogy hatékonyan hűtse le a tápegységet teljes terhelés mellett is. Teljesen moduláris tápegységként a TF3 1550 W lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy szabadon válasszák ki a szükséges kábeleket, jobb feszültségmenedzsmentet elérve, csökkentve a gépházon belüli kábeltömeget és növelve a légáramlást. Mi több, a TF3 1550 W beépített ipari szintű védelemmel rendelkezik, beleértve az OCP-t, OVP-t, UVP-t, OPP-t, SCP-t és OTP-t, amely megvédi hardvereidet a gyakori lehetséges problémáktól.

Szeretnéd megbízható és kiváló minőségű tápegységgel ellátni csúcskategóriás rendszered? A TF3 1550 W a túlhajtóknak készült, és a tökéletes választást jelenti számodra! Kompatibilis az ATX 3.0 szabványokkal, támogatja a PCIe 12V-2×6-ot, és 80 PLUS Titanium hatékonysággal rendelkezik, lehetővé téve a csúcskategóriás alkatrészek teljes potenciáljának kiaknázását.

A Toughpower TF3 1550 W jellemzői

Teljesen kompatibilis az Intel ATX 3.0 szabványokkal

A Toughpower TF3 1550 W teljesen kompatibilis az Intel ATX 3.0 specifikációival, melyek akár 200%-os túlteljesítést is támogatnak, eléri a 70%-os alacsony terhelési hatékonyságot, valamint megfelel a szükséges tápegység-időzítési szabványoknak is.

PCIe Gen 5.0 támogatás

A Toughpower TF3 1550 W két natív 12V-2×6 csatlakozóval érkezik, amelyek erőteljes és stabil teljesítményt kínálnak, így a tápegység biztosítja a következő generációs GPU-k natív támogatását. A 12V-2×6 csatlakozón feltüntetett teljesítményérték jelzi az ajánlott teljesítményt. (Az Intel tervezési útmutatója alapján.) A TF3 1550 W natív PCIe 12V-2×6 csatlakozója akár 600 W teljesítményt is képes leadni PCIe 5.0-ás grafikus kártyákhoz.

A legújabb grafikus kártyákhoz tervezve

Ahogy a grafikus kártyák energiafogyasztása növekszik, úgy nő az energiafelvételi igényük is. A TF3 1550 W-ot sorozatot arra tervezték, hogy támogassa az NVIDIA és AMD grafikus kártyákat: támogatja a 8 pines PCIe-kábeleket az AMD és RTX grafikus kártyákhoz, valamint két PCIe 12V-2×6 csatlakozóval érkezik az RTX 40-es sorozatú grafikus kártyákhoz, melyeknek szükségük van a PCIe Gen 5.0-ás csatlakozófelületre, hogy a grafikus kártyák különböző csatlakozásától függően biztosítsák azok tápellátását.

80 PLUS Titanium tanúsítvány

A 80 PLUS Titanium tanúsítvány azt jelenti, hogy a Toughpower TF3 hatékonyan alakítja át az energiát, akár 94%-os hatékonyságának köszönhetően energiát takarít meg, ami alacsonyabb teljesítményveszteséget és hőfelhalmozódást eredményez a tápegység belsejében

Turbo Fan gomb

A Turbo Mode gombot arra tervezték, hogy maximalizálja a bemenő légáramlást 2400±10% RPM körül, hogy teljes terhelésnél is lehűtse a tápegységet. A felhasználók egyszerűen megnyomhatják a tápegység panelje mögötti gombot a funkció használatához.

Extra Jumper tartozék

A Toughpower TF3 Titanium 1550 W egy extra jumperrel érkezik, ami az alaplaphoz történő csatlakozás nélkül biztosítja a rendszer áramellátását. Ha egynél több tápegységre van szükséged a rendszered áramellátásához, az extra jumper sokat segít.

30 mV alatti alacsony hullámzaj

Csúcsminőségű összeállítás alacsony hullámzajjal. Minden hullámzaj kisebb mint 30 mV +12 V-os, +5 V-os vagy +3,3 V-os kimeneti feszültségeken 0 és 100% közötti terhelésnél, hogy stabil működést biztosítson és megóvja a teljesítménykritikus alkatrészeket a hosszú idejű megbízható működés fenntartásához.

Rendkívül szigorú feszültségszabályozás <±2%

Feszültségszabályozása szigorúbb az Intel szabványánál. +5%-os és -7%-os fő síneinél, valamint a ±10%-os a -12 V-os ágnál az értéket legfeljebb ±2%-ra állították, így folyamatos tiszta áramellátást biztosít a kivételes feszültségstabilitásnak köszönhetően.

17 ms-os és hosszabb tartási idő

Áramkimaradás esetén előfordulhat, hogy a számítógép leáll vagy újraindul. Garantáljuk, hogy a TF3 1550 W 100%-os terhelés mellett is legalább 17 ms-os tartási időt biztosít a rendszer újraindítása vagy visszaállítása nélkül.

Alacsony tranziens válasz

A tranziens válasz azt méri, hogy az áramforrás mennyire képes a terhelésváltozásokra reagálva állandó értéken tartani a kimenetét. Biztosítjuk, hogy az eredmények megfeleljenek a 12 V < 1%, 5 V< 3% és 3,3 V < 5% értékeknek, hogy elkerüljük a PSU kimeneti feszültségénél való eltérést, ami a berendezés későbbi meghibásodását vagy akár leállását okozhatja.

50 amper alatti bekapcsolási áramfelvétel

A bekapcsolási áramfelvétel a tápegység vagy elektromos berendezés által bekapcsoláskor felvett pillanatnyi, nagy erősségű bemeneti áram. Ez a kondenzátorok, induktorok vagy transzformátorok feltöltéséhez szükséges nagy kezdeti áramfelvétel miatt következik be. Biztosítjuk, hogy a teszteredmények 50 amper alatt legyenek, hogy elkerüljük a tápegység alkatrészeinek meghibásodását.

Stabilabb, mint valaha

A 100%-ban kiváló minőségű japán 105 °C/221 °F-os elektrolit kondenzátorok nagy tartósságot és a kimagasló stabilitást nyújtanak, miközben megbízhatóak maradnak.

Nagy áramerősségű +12 V-os egysínes kivitel és csúcskategóriás technológiák

Az erőteljes +12 V-os sín pontosan azt a teljesítményt nyújtja, amire szükséged van a legjobb kompatibilitáshoz. Az LLC használata és a DC-DC áramköri kialakítás stabil működést és fokozott feszültségszabályozást biztosít.

Teljesen moduláris kialakítás, alacsony profilú szalagkábelezés

Választható kábeleket kínál a felhasználóknak, miközben a rendszert előnyös feszültséggel látja el. Az alacsony profilú fekete kábelek megkönnyítik a kábelmenedzsmentet, visszaszorítják azok zsúfoltságát és növelik a légáramlást a gépházon belül.

Beépített ipari szintű védelem

A hardverek védelméért a Toughpower TF3 sorozat ipari szintű védelemmel rendelkezik: OCP (túláramvédelem), OVP (túlfeszültség-védelem), UVP (alacsony feszültség elleni védelem), OPP (túlteljesítmény-védelem), SCP (rövidzárlat-védelem), OTP (túlmelegedés-védelem).

Intel C6/C7-üzemmódok támogatása

A Toughpower TF3 1550 W-ot úgy optimalizálták, hogy az Intel processzorok minden generációjával együttműködjön a maximális energiatakarékosság eléréséért.

Elérhetőség és garancia
A v TF3 1550 W már világszerte megvásárolható a Thermaltake hivatalos kiskereskedelmi és forgalmazói hálózatán keresztül. A tápegységet a Thermaltake tíz év garanciával és a vállalat világszerte elérhető ügyfélszolgálati és műszaki támogatási hálózatával kínálja.

A Toughpower TF3 1550W ajánlott fogyasztói ára:

369,99 USD/ 399,90 EUR

(az árak régiónként eltérhetnek)

Ha szeretnél többet megtudni a Thermaltake Toughpower TF3 1550 W-ról, kérjük, látogass el a következő oldalra:

https://www.thermaltake.com/toughpower-tf3-1550w-tt-premium-edition.html


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Tippek

Eldőlt, hogy kik képviselik Magyarországot a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpián

Két magyar csapat jutott tovább a Szíriában megrendezésre kerülő Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpiára (IIOT).

A világverseny nemzeti előválogatójaként szolgáló Kódkupát március 10-én rendezte meg a Neumann Társaság az Algo Pro Club és a Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium együttműködésével. A hiánypótló csapatverseny nagy hangsúlyt helyez a csapattagok közötti kooperációra, ami a vállalati munkakultúrára is felkészíti a fiatalokat.

Az Algo Pro Clubbal és a Budapesti Fazekas Mihály Gimnáziummal együttműködésben a Neumann Társaság 2024. március 10-én rendezte meg a Kódkupa versenysorozat döntőjét. A Nemzeti Tehetség Program támogatásával megvalósuló, 7-12. évfolyamos diákcsapatok részére szervezett Kódkupa az egyetlen Neumann Társaság által gondozott csapatverseny algoritmikus programozásból. A legjobb helyezettek a nemzeti fordulóból a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpiára (IIOT) jutnak tovább, amelynek harmadik éve vagyunk tagországa.

“A verseny fő célja, hogy motiválja a tizenéveseket az informatikai pálya iránt. Ebben a hiánypótló versenyben csak úgy lehetnek sikeresek a fiatalok, ha képesek együttműködni, megvitatni egymással a megoldások stratégiáját. Tehát a tudáson kívül más készségekre is jócskán szükség van, úgymint: megfelelő érvek, asszertív kommunikáció, fejlett retorikai készség. Egyszóval: az eredményekhez együttműködésre van szükség. Amit most elsajátítanak, a későbbi karrierjük során a vállalati munkakultúrában elengedhetetlen lesz – de minimum jól fog jönni”

– mondta el Nikházy László, a Neumann Társaság Tehetséggondozó szakosztályának kitüntetett tehetséggondozója, a Kódkupa verseny főszervezője.

Már az elmúlt években jól érzékelhető volt, hogy a csapatverseny arra készteti a diákokat, hogy az együttműködés során képezzék és ösztönözzék egymást, egy-egy programozásban jártasabb diák húzza magával a csapattársait. A nemzetközi versenyre kijutás lehetősége hatalmas motivációs tényező a diákok számára.

A világversenyre az országos első helyezett és a döntőt szervező iskola legjobb helyezést elért csapata jut ki. Idén a döntőt a miskolci Földes Ferenc Gimnázium „42” nevű csapata (Molnár István Ádám, Nagy Martin, Koós Andor, Szörényi Zalán András) nyerte. A második helyezett a Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium „Zöld, és ha fáról rád ugrik, meghalsz” csapata (Fodor Gergely, Hajdu Márton, Hevesi Dániel, Tarján Bernát), a harmadik a Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium „Fazekas Igazi 2.” csapata (Baran Júlia, Jurácsik Marcell, Márkus Dániel, Görömbey Tamás). A negyedik, egyszersmind az IIOT világversenyre kijutott második csapat a Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium „Dzsanos Buliáj” nevű csapata (Czanik Pál, Juhász-Molnár Erik, Simon László Bence, Szin Attila).

Az idei IIOT világverseny Szíriában kerül megrendezésre, tekintettel a rendező ország közbiztonsági és geopolitikai helyzetére, a magyar csapatok online vesznek majd részt a megmérettetésben. Az elmúlt három évben a hazai csapatok összesen 5 bronzérmet szereztek az IIOT versenyeken. Magyar résztvevője először 2021-ben volt a versenynek, akkor három csapatot küldtünk a nemzetközi döntőbe.

A döntő résztvevői és az elért pontszámokat is tartalmazó eredménylista a Kódkupa oldalán tekinthető meg.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Tippek

Gyorsabban, de jóval drágábban találhatunk szakembert idén

Tovább mérséklődött a szakemberhiány az építőiparban. Az átlagos várakozási idő 52 napra rövidült februárban.

A munkadíjak ugyanakkor tovább emelkedtek, az átlagos négyzetméterár 18 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi adatokhoz képest, átlépve a tízezer forintos lélektani határt – ismertette friss kutatásának eredményeit a Mapei Kft.

2024. februárjában 52 nap volt a szakemberhiány Magyarországon, azaz átlagosan ennyit kellene várni egy szakemberre, ha most kérnénk tőle ajánlatot. Ez kismértékű, 10 százalékos csökkenés a múlt évi adatokhoz képest.

„Fokozatosan helyreáll a szakemberek iránti kereslet és kínálat egyensúlya. Az 52 napos átlagos várakozási idő, már mind a szakemberek, mind pedig a megrendelők számára tolerálható. Sajnos azonban a várakozási idő csökkenése a mérséklődő kereslet következménye. Bár januárban már jelei voltak a fellendülésnek, a piac még kivár. A rövidülő várakozási idő és a csökkenő szakemberhiány hozzájárul majd a piaci élénküléshez”

– véli Markovich Béla a Mapei Kft. ügyvezetője.

A szakemberhiány megyei megoszlása változatos képet mutat. A legkevesebbet, csupán 36 napot Hajdú-Bihar megyében kell várni, míg Jász-Nagykun-Szolnok megye kiemelkedik a magas, 89 napos várakozási idővel. Az országos átlag alatt marad a szakemberhiány Budapesten 43 napos várakozási idővel, Pest megyében 47 nappal, Komárom-Esztergom megyében 38 nappal, valamint Fejér megyében 48 nappal.

Az átlagnál hosszabb várakozási idővel kell számolni Békés megyében, ahol 84 napot, Csongrád-Csanád megyében 68 napot, Bács-Kiskun megyében 65 napot, Tolna megyében 69 napot, Baranya megyében 62 napot, valamint Veszprém megyében 73 napot kell várni egy-egy szakemberre.

A várakozási idő hossza szakmánkként és a munka nagyságától függően változik. Az apróbb javításokra 39 napot, míg a kisebb kivitelezési és felújítási munkákra 46 napot kell várni átlagosan. A közepes méretű beruházások esetében 56 nap, míg a nagyberuházásoknál a várakozási idő 68 nap.

Jelenleg kőművesekre és burkolókra kell a legtöbbet, 59 és 57 napot várni. A generálkivitelezők várakozási ideje jelentős mértékben, 75 napról 53 napra csökkent. A leggyorsabban a villanyszerelők állnak rendelkezésre, 33 nap várakozási idővel. Ezután következnek a víz- és gázszerelők 41 nappal, az épületgépészek 42 nappal, és a festők 43 nappal.

Tízezer forintos lélektani határ felett a négyzetméterár

Jelentősen emelkedtek a munkadíjak az egy évvel korábbihoz képest. Ma az átlagos négyzetméterár 10 215 forint, ami 18 százalékkal magasabb az előző évinél. Az árnövekedés hátterében részben az inflációs hatás áll, valamint a csökkenő kereslet hatására egyes szakemberek áremeléssel próbálták ellensúlyozni bevételük csökkenését.

Azonban a munkadíjak terén jelentős regionális eltérések figyelhetők meg, a tízezer forintot csak Budapesten és a Pest megyében haladja meg az átlagos munkadíj négyzetméterenként.

Budapesten 12 046 illetve, Pest megyében 12 364 forint volt a szakipari munkák négyzetméterára. A legkedvezőbb árakat az Észak-Alföldön találjuk, ahol 7 649 forint a négyzetméterár. Nem sokkal magasabb a munkadíj a Dél-Alföldön, négyzetméterenként 7 985 forint. A Közép-Dunántúlon a négyzetméterár 8 410 forint, míg a Nyugat-Dunántúlon kissé magasabb, 8 517 forint. A Dél-Dunántúl némiképp kedvezőbb feltételeket kínál, itt az átlagos négyzetméterdíj 8 078 forint. Észak Magyarországon a munkadíjak átlaga 8 324 forint.

A legjelentősebb mértékben Budapesten, 28 százalékkal és Pest vármegyében, 31 százalékkal emelkedtek munkadíjak átlagosan. A legalacsonyabb, 13 százalék munkadíj növekedés Dél-Dunántúlon, valamint 16 százalék a Nyugat-Dunántúlon volt.

„Ezek a különbségek nem csupán a szakember kínálat és kereslet dinamikáját tükrözik, hanem szorosan összefüggenek a különböző régiók gazdasági helyzetével, az ott élők jövedelmével és életszínvonalával is. Például Budapest és Pest megye magasabb munkadíjai összefüggenek a fővárosi agglomeráció magasabb gazdasági teljesítményével, míg az Észak-Alföldi régió alacsonyabb díjai a kedvezőtlenebb gazdasági feltételek következménye”

– magyarázza Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője.

A megkérdezett szakemberek 60 százaléka tervez áremelést idén. A szakemberek által tervezett áremelés mértéke átlagosan 12 százalék. Az áremelést az inflációval és a költségek emelkedésével indokolták a válaszadó szakamberek.

Ezzel szemben, akik nem terveznek emelést, azok megfelelőnek tartják a munkadíj mértékét, valamint érzékenynek ítélik a piaci helyzetet, attól tartanak, hogy visszaesnek a megrendelések.

Romló hangulat, kedvező előjelekkel

A piaci kihívások következményeként tovább romlott a szakemberek hangulata, kevésbé optimisták a jövőt illetően, mint egy évvel korábban. A megkérdezett szakemberek mindössze 16 százaléka véli úgy, hogy az építőipar jó irányba halad. A válaszadók 26 százaléka szerint nem változnak a dolgok az építőiparban, míg a megkérdezett szakemberek 58 százaléka úgy érzi, hogy jelenleg nem a jó irányba tart az ágazat.

Markovich Béla ennek ellenére optimista, mert azok, akik úgy vélik, hogy az építőipar jó irányba halad, a javulás okaként az ágazat fejlődését (26%), így például a minőség iránti igény elterjedését említik, a kóklerek visszaszorulását (21%), a munkát megkönnyítő technológiai fejlődést (11%), valamint az állami támogatások pozitív hatását (10%). A szakember szerint ezek biztató előjelek, melyek az építőipari kultúra fejlődését és a kereslet javulását jelzik.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább
Hirdetés Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Facebook

Hirdetés Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Friss