Tippek
Különleges programokkal készül a Magyar Tudomány Ünnepére a SZTAKI
Robotos demonstrációk, előadások, kutatói élet testközelből – a SZTAKI november 8-án, 16-án és 24-én is szervez ismeretterjesztő programokat, amikre szeretettel várjuk az érdeklődőket.
November hónapja többek közt a Magyar Tudomány Ünnepéről szól, amely rendezvénysorozat a SZTAKI – több éves, a világjárvány miatti kihagyás után – többféle, személyes részvételű, ingyenes programmal képviselteti magát. November 8-án, 16-án és 24-én délután várjuk az érdeklődőket az alábbi előadásokra és bemutatókra.
2022. november 8. (kedd):
Helyszín: SZTAKI, Lágymányosi utcai épület (1111 Lágymányosi u. 11.), 6. emeleti Innovációs és Demonstrációs Tér
16:00 – Robotok a gyártásban: eszközök, munkatársak vagy versenytársak?
Előadó: Kemény Zsolt
Az ipari termelésben egyre több az igény és a lehetőség is az emberek és a robotok szorosabb együttműködésére – ehhez azonban a szemlélet és a gyakorlat olykor gyökeres átalakulása szükséges mind a gépek, mind az emberek tekintetében. Milyennek látjuk most ezt a jövőt? Milyen korlátokat, veszélyeket láthatunk előre? Milyen hatása lesz mindennek a termelésen kívüli hétköznapokra? Ilyen kérdésekre kereshetünk válaszokat az ember–robot együttműködés fejlődését bemutató áttekintő előadásban.
16:20 – Digitális ikermodellek szerepe és kihívásai a robotikában
Előadó: Tipary Bence
Napjaink egy jelentős robotikai kihívására, a változó vagy ismeretlen környezetben való működésre keresnek megoldást a fizikai rendszerrel szinkronizált, digitális ikermodellre építő technikák. Ezen rendszerek kulcskérdése az ikerpár tagjai közötti eltérések vizsgálata, ugyanis a robot akcióinak, végrehajtandó pályájának menet közbeni autonóm tervezése és adaptálása csak akkor végezhető el megbízhatóan, ha a digitális iker megfelelő pontossággal reprezentálja a valós rendszert. Az előadást követő robotikai demonstráció során egyes módszereket működés közben is meg lehet majd tekinteni.
16:40 – Robotikai demonstrációk
Előadók: Erdős Gábor, Tipary Bence
A fenti előadásokban bemutatott egyes robotikai megoldások demonstrációja a SZTAKI Innovációs és Demonstrációs Terében.
17:00 – Kooperatív légi-földi robotérzékelés és 3D térképezés
Előadó: Majdik András
Ez az előadás betekintést nyújt a légi-földi robotok együttműködésével kapcsolatos legújabb fejlesztéseinkbe és eredményeinkbe. A légi és földi robotok együttes használata széleskörű alkalmazásokat tesz lehetővé a nagy területek feltérképezésétől a keresési és mentési műveletek támogatásáig. Bemutatunk egy adatfeldolgozó keretrendszert, amely kettős funkcióval rendelkezik. Egyrészt a repülő drón által készített 3D térképet algoritmikusan feldolgozzuk, hogy a légi perspektíva miatt hiányos területeket kinyerjük, és ennek megfelelően segítsék a földi jármű pályatervezését. Másrészt a két küldetés során szerzett térképeket egyesítjük oly módon, hogy egyetlen, teljesebb 3D rekonstrukció hozzunk létre. Majd egy élő bemutatóra kerül sor, ahol egy földi platformról mikro méretű légi járművek (MAV) észlelését és követését mutatjuk be rozettapásztázó LiDAR alkalmazásával.
17:20 – Robotok és humánok együttműködése az intelligens térben: szabad ég alatt
Előadó: Benedek Csaba
Napjainkban egyre olcsóbb és jobb minőségű 3D érzékelő szenzorok jelennek meg, és válnak széles körben elérhetővé számos iparágban, az önvezető járművek irányításától kezdve, biztonsági megfigyelésen és infrastruktúra-felügyeleten át, okosvárosi alkalmazásokig. Ezek a rendszerek egy belső 3D környezeti modellt építenek fel, ami azonban a jelenlegi technológiai korlátok miatt még nagy mértékben hiányos, korlátozva a rájuk épülő alkalmazások hatékonyságát. Az előadásban mesterséges intelligencián alapuló új kutatási eredményeket mutatunk be különböző objektumok és események hiányos adatokból történő felismerésére, az adatminőség automatikus javítására több szenzor együttes figyelembevételével, valamint a mérésekből hiányzó térrészek élethű, 3D virtuális kipótlására.
17:40 – UAV alapú útkeresés katasztrófák esetén
Előadó: Szirányi Tamás
Az automatikus evakuálást támogató és mentési útvonalajánló rendszerek lehetőségeit mutatjuk be. Ebben pilóta nélküli légijárműveket (UAV) használunk, amelyek fedélzeti kamerákkal és egyéb érzékelőkkel vannak felszerelve információgyűjtésre és a legkorszerűbb mesterséges intelligencia (AI) feldolgozására. A rendszernek három fő része van: 1) információgyűjtés, 2) mentési útvonal és logisztikai tervezés, valamint 3) közvetlen tömegirányítás. A projekt elősegíti a katasztrófaelemzés (árvizek, földrengések és tüzek), az autonóm repülési rendszerek, a távérzékelés és az útvonaltervezési módszerek együttműködését.
2022. november 16. (szerda):
Helyszín: SZTAKI, Lágymányosi utcai épület (1111 Lágymányosi u. 11.), 3. emeleti tárgyaló
16:00 – A SZTAKI kiemelt kutató laborjainak virtuális bejárása interaktív panorámaképekkel a létrehozott tudományos eredmények bemutatására
Előadók: Márkus Zsolt László, Weisz Zsolt
A SZTAKI, több komplex kutató laboratóriummal is rendelkezik:,a 2022. júniusban átadott „Innovációs és Demonstrációs Tér” és a győri Ipar4.0-ás kutató labor. Ezekben a laborokban van lehetőség az új eredmények helyszíni és virtuális bemutatására is. A virtuális bemutatáshoz készült egy-egy olyan többnyelvű, interaktív bejárás, amely lehetevő teszi az újdonságok helyszíntől független megismerését is. Az érdeklődök egyaránt megismerhednek a készítéshez szükséges módszertannal és eszközökkel.
2022. november 24. (csütörtök):
15:00 – Kutatási adatok Magyarországon – hozzáférés, gondozás, megosztás
Helyszín: SZTAKI, Kende utcai épület (1111 Kende u. 13-17), alagsor, Nagy tanácsterem, illetve online közvetítés
Előadók: Gárdos Judit, Kacsuk Péter, Kovács László, Meiszterics Enikő, Szilágyi Edit
A másfél órás esemény alatt több szempontból mutatjuk be a hazai kutatási adatokkal kapcsolatos mezőt, és kitérünk az ELKH Adatrepozitórium projekt céljaira, és első eredményeire. Az alábbi témákról lesz szó rövid, személyes tapasztolatokra építő és azokat megidéző előadásokban: Open Science, a tudomány mindenkié; Objektumok a világban és a kutatásokban; Milyen igényei vannak a hazai kutatóknak a kutatási adataik gondozása kapcsán? Mitől lesz jó egy adatarchívum? Hol tároljuk a kutatási adatokat? Milyen infrastruktúrákat használnak kutatási adatok tárolására?
Tippek
Elfogyott az adatkeret húsvét után? Most egy mozdulattal segíthetsz rajta
Az ünnepi hétvégék és hosszabb családi együttlétek után sokan szembesülnek vele, hogy az adatkeret nem minden esetben végtelen.
Legyen szó húsvéti videóhívásokról, közösen nézett online filmekről vagy útvonaltervezésről, könnyen előfordulhat, hogy egy barát vagy családtag net nélkül marad – épp a legrosszabb pillanatban. A Yettel legújabb innovációja, a „Dobj 1 gigát!” funkció pontosan erre kínál megoldást: egy teljesen díjmentes lehetőséget, amellyel a számlás ügyfelek havonta egyszer 1 GB adatot küldhetnek egy feltöltőkártyás ismerősüknek, pusztán néhány érintéssel a Yettel applikáción keresztül.
Ez a funkció nemcsupán kényelmi szolgáltatás, hanem igazi újdonság a hazai telekommunikációs piacon. A szolgáltatás célja, hogy közelebb hozza egymáshoz az embereket a digitális térben is – hiszen sokszor elég egyetlen giga ahhoz, hogy elérjünk valakit, akinek fontos üzenetünk van, vagy aki épp úton van, net nélkül.
Hogyan működik?
A funkció használata rendkívül egyszerű. A Yettel app friss, 11.9.0-ás vagy újabb verzióját használva a főképernyőn, vagy a Szolgáltatások > Ajándékozás menüpont alatt érhető el az újítás. Innen néhány kattintással kiválaszthatjuk, kinek szeretnénk adatot küldeni, és az ajándék giga már landol is a kiválasztott feltöltőkártyás Yettel-előfizető adatkeretében – bármiféle extra költség, engedélykérés vagy beállítás nélkül.
A „Dobj 1 gigát!” különösen aktuális most, amikor az emberek egyre tudatosabban használják a mobilinternetet – ugyanakkor egyre több az adatintenzív tevékenység is a mindennapokban. Egy ilyen apró, de jelentős figyelmesség igazi segítséget jelenthet, hiszen legyen szó navigációról, egy fontos e-mail elküldéséről vagy akár csak egy videó megtekintéséről, néhány száz megabájt hiánya is nagy akadályt jelenthet – főleg akkor, ha a közelben nincs Wi-Fi.
A Yettel fejlesztőcsapata ezzel a kezdeményezéssel nemcsak technológiai előnyt kínál, hanem egy újfajta közösségi gesztust is: egyetlen érintés most valódi segítséggé válhat. Az adatmegosztás ebben a formában nemcsak praktikus, hanem személyes, és kifejezi azt is, hogy figyelünk egymásra a digitális térben is.
A funkció jelenleg minden lakossági számlás Yettel előfizető számára elérhető, és havonta egy alkalommal használható fel. A vállalat bízik benne, hogy ez az újítás sokak számára hoz majd könnyebbséget, és hogy egyre többen élnek majd a lehetőséggel.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Tippek
Magyarországon is elérhető a LEGO® Braille Bricks
A LEGO Alapítvány és a LEGO Csoport Magyarországon is bemutatta a LEGO® Braille Bricks készletet. A program mára több mint harminc országban működik sikeresen világszerte.
A LEGO Braille Bricks célja, hogy a látássérült gyermekek számára befogadó és játékos módon tegye lehetővé a Braille-írás és -olvasás elsajátítását. A LEGO Alapítvány 2020 óta biztosít LEGO Braille Bricks készleteket olyan szervezeteknek, amelyek a látássérült gyermekek oktatására specializálódtak.
A Braille-írás tanulása játékos formában
A LEGO Braille Bricks speciálisan tervezett LEGO kockák, amelyek bütykei megfelelnek a Braille-ábécé betűinek és számainak, miközben teljes mértékben kompatibilisek a hagyományos LEGO kockákkal. Minden kockán megtalálható a megfelelő betű nyomtatott változata is, így a látássérült gyerekek és látó tanárok, diákok és családtagok együtt tanulhatnak és játszhatnak.
A készletet kifejezetten iskolai felhasználásra tervezték, és kiválóan ötvözhető a játékon keresztül történő tanulás pedagógiai módszerével: a készletekben a kockákra épülő feladatokhoz nyújtanak ötleteket a tanárok számára. Minden anyag elérhető a www.LEGOBrailleBricks.com weboldalon. A Braille-kockákkal a gyerekek fejleszthetik tapintási készségeiket, és új, szórakoztató formában tanulhatnak.
Kollaborációból született projekt
Számos javaslat érkezett az évek során egy Braille-írásra fókuszáló, LEGO kockákból álló készlet létrehozására. A LEGO Alapítvány kísérleti programja 2019-ben indult, az első ingyenes LEGO Braille Bricks készleteket pedig 2020 augusztusában, vakokat segítő partnerszervezetek közreműködésével juttatták el a diákokhoz. A program eddigi működése során több mint 56 000 gyermekhez jutott el, a LEGO Braille Bricks készletek 19 nyelven készültek el, beleértve a latin betűs ábécéket, a kínait és a vietnámit is. A készletek jelenleg 35 országban érhetők el, és több mint 54 000 képzett szakember, pedagógus és egyéb szakértő használja őket.
A magyar Braille-ábécét tartalmazó készlet fejlesztése és alkalmazása helyi szakértők bevonásával
A magyar LEGO Braille Bricks készlet fejlesztése 2021-ben kezdődött, szoros együttműködésben a Nyíregyházi Egyetemmel és a Vakok és Gyengénlátók Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egyesületével.
Az Egyesület, a Nyíregyházi Egyetemen működő LEGO® Education Innovation Studio (LEIS) közreműködésével, március végén szakmai programot szervezett a Braille-írás 200. évfordulója alkalmából, és az eseményen mutatták be a magyar LEGO Braille Bricks készletet.
A Nyíregyházi Egyetemen működő LEGO® Education Innovation Studio (LEIS) szakmai vezetője és trénere, Szabó József Mihály már a kezdetektől részt vett a magyar Braille készlet fejlesztésében.
„A többéves munkában résztvevőket mindvégig erős személyes indíttatás is vezérelte, a stábot pedig további elismert szakemberek erősítették“
– mondja Szabó József Mihály.
Az első hazai készletet 2023-ban gyártotta le a LEGO Csoport. A magyar nyelvű készlet finomhangolását és a hozzá kapcsolódó módszertan kidolgozását az Egy sima, egy fordított – Egyesület az Inklúzióért munkatársai végezték látássérült gyermekek bevonásával.
A frissen kifejlesztett kockakészlet pilot programját az Egyesület az Inklúzióért a LEGO Csoport Helyi Közösségi Szerepvállalás csoportjával együttműködve indította el. „A célunk az volt, hogy ezt a sokoldalú eszközt a magyar nyelv sajátosságaira alakítva adaptálni tudjuk a nagy múltú hazai gyógypedagógiai hagyományhoz ” – mondta Tóth Adrienn Anita, az Egy sima egy fordított – Egyesület az Inklúzióért munkatársa.
„A tapasztalataink nagyon jók, hiszen nemcsak a pedagógusok, hanem a látássérült és a tanulásban akadályozott látássérült gyerekek is szívesen használják a LEGO Braille Bricks készletet. A kockákhoz az alsó és a felső tagozatos általános iskolások számára külön módszertani csomagot dolgoztunk ki. Az oktatási anyagot öt kurzusra bontottuk, amelyek „hibrid“ formában, vagyis e-learning és jelenléti oktatás keretében elérhetők. Ezekre folyamatosan várjuk a gyógypedagógus kollégák jelentkezését. Szeretnénk egy olyan szakmai közösséget építeni, amelyben a látássérült gyerekek integrációját segítő aktív diskurzus alakulhat ki.”
Az egyesület képviselője a szakmai közösségtől a tapasztalatok megosztását, a módszertani repertoár bővítését, valamint a pályaelhagyók számának csökkenését is reméli.
Tanulás és játék szabadon
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint világszerte körülbelül 19 millió gyermek él látássérültként, közülük mintegy 1,4 millió gyermek visszafordíthatatlan vaksággal. A LEGO Alapítvány és a LEGO Csoport elkötelezett amellett, hogy a játékon keresztüli tanulást minden gyermek számára elérhetővé tegye – függetlenül képességeiktől –, ezért a készleteket továbbra is ingyenesen biztosítják a kijelölt iskolák, intézmények és olyan szervezetek számára, amelyek látássérült gyermekekkel foglalkoznak.
A magyarországi hozzáférés
A LEGO Braille Bricks készletek Magyarországon a LEGO Csoport hivatalos partnerszervezetén keresztül, az Egy sima egy fordított – Egyesület az Inklúzióért közreműködésével érhetők el. Azok az iskolák és intézmények, amelyek szeretnének készletet igényelni, további információt a www.egysimaegyforditott.com weboldalon találnak.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Tippek
Miért előnyös a fehér szín a lakásban?
Vannak, akik ódzkodnak a fehér színtől. Ennek legfőbb oka az, hogy hamar koszolódhat, de előfordul az is, hogy az orvosi rendelőkre asszociálunk a fehér bútorok és kiegészítők láttán. Pedig ettől jóval több érzelmet hordoz magában. Egyszerű, tiszta, minimalista. Éppen ezért kiválóan kombinálható minden színáranyalattal.
Ha fehérben gondolkodunk, akkor például a WhiteStore-nál elérhető gyerekszobai kisbútorok, tárolók tökéletes választásnak tűnnek. Egyrészt azért, mert szépek, másrészt pedig azért, mert praktikusak és mindenhová jól beilleszthetők. Az itt megtalálható Atmosphera for Kids termékek a prémiumminőség és a magas funkcionalitás szimbólumai. De mi minden szól még a fehér szín mellett? Cikkünkből kiderül, tarts velünk!
Stílusok, tulajdonságok és a fehér szín
Gyakorlatilag mindenhez passzol a fehér, de a skandináv, a modern, a tengerparti, a farmhouse és az eklektikus, illetve romantikus stílusok szerves részét képezi. Tulajdonképpen mindig divatos marad, bármilyen új irányzatról is legyen szó.
Ha ránézünk egy fehér bútorra vagy kiegészítőre, az ártalmatlanság, a frissesség és a tisztaság jut róla eszünkbe. Ugyanakkor a rendet is szimbolizálja, de van benne vitalitás és harmónia is. Összességében egy nagyon nyugtató színről van szó.
Törjük meg az egyhangúságot!
Ha a fehér színt főszínként használjuk a lakberendezésben, ügyeljünk arra, hogy ne legyen nagyon monoton. Játszhatunk például az alapanyagokkal vagy egy-egy bútorkiegészítővel. Használhatunk kontrasztos árnyalatokat, például a fekete fehérrel kombinálva nagyon elegáns benyomást kelt.
A fényes verzió rendkívül népszerű manapság, nagyon előkelő is, de ha minden fénylik, akkor túlságosan steril lesz az összhatás, és feszélyezve érezzük majd magunkat. Inkább törjük meg valamilyen fából készült elemmel vagy dísznövénnyel, dinamikusabb színű lakástextilekkel az egyhangúságot.
Úgy érezzük, túl szűk a tér a nappaliban? Használjunk több fehéret, mert világosabbá teszi, optikailag tágítja a helyiségeket! Számos tech kiegészítő is elérhető ebben a kivitelben, így a “gamerek” eszközei sem fognak elütni a szoba többi berendezésétől.
Színterápiában is használatos, méltán közkedvelt
A pszichológiában jól ismert gyógyító szín a fehér. Minden egyéb színt magába foglal, így ennek a legnagyobb a rezgésszáma. Lelki egyensúlyt teremt, megnyugtat, segít az indulatok csillapításában, ugyanakkor energetizál, ezáltal ad erőt a folytatáshoz.
Tippek a modern stílusú otthonhoz
Ha high-tech, modern otthont szeretnénk teremteni, akkor az okos technológiákon túl a színeket is tudatosan kell használni. A fehér ebben az esetben is tökéletes választás lehet. Hogy miért?
Mert elegáns, minimalista, higiénikus, letisztult, és még hosszan sorolhatnánk. Nézzünk körül a WhiteStore kínálatában, biztosan találunk itt számunkra megfelelő dekorációs elemeket, kiegészítőket!
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Okoseszközök1 hét ago
A SPAR új JBL hűségpromóciójával ismét veled mozdul a zene
-
Ipar4 nap ago
Az AI hardver- és energiaigénye nem ismer határokat
-
Okoseszközök1 hét ago
Immerzív gaming élmény az Evnia 34M2C5501A modellel
-
Okoseszközök2 hét ago
Professzionális portrék és lehengerlő teljesítmény Megérkezett a vivo V50 széria
-
Gazdaság2 nap ago
Több mint 10 ezer mérnök kellene a magyar gazdaságba
-
Ipar1 nap ago
A Schneider Electric megoldása hatékonyabbá teszi a kritikus infrastruktúrák védelmét
-
Gazdaság6 nap ago
Már a kis összegű személyi kölcsönökért is lehajolnak a bankok
-
Mozgásban1 hét ago
A cargo-partner szállította a világ legnagyobb harangját Brazíliába