Okoseszközök

Alapvető tudnivalók, ha okosotthont szeretnénk 2020-ban

Az okosotthon épületek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek már a magyar lakosság körében is. A magáncélú építőipari beruházások között folyamatosan növekszik azoknak az ingatlanoknak a száma, melyek teljes egészében, vagy részben automatizált rendszerekre épülnek. Nehéz meghatározni, hogy pontosan mi az a határ, ahonnan egy házat már ezzel a jelzővel illethetünk, de jellemzően néhány komplikáltabb, egymással összedolgozó, illetve egymást kiegészítő rendszer esetén már erről a kategóriáról beszélhetünk.

Az okosotthon működése

Bár a technológiai fejlődés hazánkban is jelentős, az okosotthonok szegmensében azonban még jelentős lemaradásban vagyunk nyugati szomszédjainkhoz mérten. Ez azt jelenti, hogy sokan ennek az ingatlantípusnak a definíciójával sincsenek tisztában. Az elfogadott norma szerint ma így nevezünk minden olyan épületet, melyben az építészeti megoldások és a beépített elektromos berendezések képesek automatizált formában, maguktól működni, és maximális komfortszint mellett kielégíteni a lakók igényeit. Legyen szó fűtésről, hűtésről, világításról, biztonságról vagy éppen a különféle háztartási gépekről, ezek egésze adja az intelligens épületek alapját.

A működéshez jellemzően vezeték nélküli hálózatra, egy központi agyra, valamint rengeteg szenzorra lesz szükség, melyek képesek összekapcsolni az összes berendezést, odafigyelni a beállításokra, egymás működésére, a ház belső- és külső környezetére, miközben a meghatalmazás mértékét tekintve automatikusan hozhatnak döntéseket is. Ezt ma már egyre gyakrabban öntanuló folyamatokkal felvértezett mesterséges intelligenciák, nagyon összetett vezérlők végzik.

Az okosotthon főbb részegységei

Mint a fentiekből már világossá válhatott, egy okosotthon esetében egymástól jól elkülöníthető részegységek összességéről, azok közös rendszeréről beszélhetünk, mely a következő elemekből áll:

  • Központi vezérlő, ami az egész szisztéma összefogását és irányítását szolgálja.
  • Szenzorok, melyek folyamatosan vizsgálják és ellenőrzik a környezet vagy a berendezések állapotát, esetleg olyan specializált tényezőket, mint a mozgás, a hőmérséklet, illetve a fényváltozás.
  • Végrehajtó egységek, melyek a vezérlő által indított parancsot teljesítik, tehát gépeket szabályoznak és működtetnek.
  • Sínhálózat, mely egy olyan vezetékrendszer, ami képes gyorsan adatokat cserélni az érzékelők és a központi egység között.
  • Egy kezelőfelület, mely a teljes szisztéma beállítását vagy működtetését szolgálja, és bizonyos esetekben egy okostelefon is lehet.

 Az okosotthon főbb elemei 2020-ban

Az automatizálás világában kétségtelenül az okosotthonok jelentik a leggyorsabban fejlődő közeget, ami azt jelenti, hogy vannak már évek óta nagy népszerűségnek örvendő elemek és területek, de akadnak olyanok is, melyek még csak most kezdenek kibontakozni, azonban a jövőben meghatározóvá válhatnak. Lássunk ezekre néhány példát, hogy ha 2020-ban szeretnénk okosotthont építeni, akkor milyen részegységekből állíthatjuk össze leendő házunkat.

  • Kiemelkedően nagy népszerűségnek örvend az okosotthonokban az automatizált hűtő- és fűtőrendszer, melyhez különféle intelligens termosztátokat helyeznek el a lakásban. A szisztéma folyamatosan figyeli a beltéri- és a kültéri hőfokot, beállításaink függvényében pedig gondoskodik arról, hogy mindig komfortos legyen a belső hőmérséklet, amihez akár még az árnyékolástechnikával is képes együttműködni.
  • Ebből fakad, hogy az árnyékolók világában szintén elérhető közelségbe kerültek már a különféle okosmegoldások. Automatikusan záródó vagy nyíló termékekről – redőnyökről, zsaluziákról, napellenzőkről – beszélünk, melyek képesek fokozni a beltéri komfortot, kényelmesebbé tudják tenni a mindennapokat, támogatni a lakás hang- és hőszigetelését, miközben némelyek a biztonságtechnika tekintetében sem elhanyagolhatók.
  • Ha már szóba került, az okosotthonok automatizált biztonsági rendszerei óriásit fejlődtek az elmúlt években. A kamerarendszerek vagy a behatolás észlelésekor automatikusan záródó árnyékolók mellett ma már léteznek intelligens kaputelefonok, melyek beépített arcazonosítóval akár azonnal ajtót nyithatnak, de utóbbit kulcsok és egyebek helyet ujjlenyomatunkkal is egyszerűsíthetjük, mely szintén az okosítás része. Persze a vagyonvédelem mellett a komplex biztonsági rendszerek füst-, tűz- vagy gázszivárgást jelző szenzorokkal egyaránt felvértezhetők, és a rendszer részeivé tehetők.
  • A világítástechnika szintén az a terület, mely komoly fejlődésen ment keresztül az okosotthonok tekintetében. Léteznek árnyékolókkal vagy beléptetőkkel kombinálható megoldások, mozgásérzékelővel vagy fényérzékelővel szerelt típusok, melyek mindig az aktuális fényviszonyokhoz igazítják a fényerőt, ami rendkívül kényelmes és energiatakarékos megoldás. Persze ezeket akár elektromos berendezésekhez is kapcsolhatjuk, így villogás jelezheti például, ha elkészült a mosás vagy kész az ebéd.
  • Ha már elektromos berendezések: egyre több gyártó gondolkodik okosotthonokban, ezáltal kínálatuk tele van olyan termékekkel, melyek beköthetők az ingatlan rendszerébe, hogy együttműködjenek egymással vagy a többi berendezési tárggyal. Hűtőszekrények, vízforralók, tűzhelyek, mikrohullámú sütők, mosógépek, de még fogkefék és ébresztőórák is kaphatók már okosított változatban, melyek egy ilyen épületben kimagaslóan sok lehetőséget kínálnak.

Mint a fentiekből kiderült, kifejezetten sokféle termék közül választhatunk, ha egy okosotthon kialakítása a cél, és jó hír, hogy ma már egyre több gyártó nyújt széles termékkínálatot, többféle alternatívát, de még csomagmegoldásokat is. A mesterséges intelligencián alapuló rendszerek és a háztartási gépek tekintetében kifejezetten aktuális 2020-ban az LG ThinQ termékcsaládja, míg az apró kütyük és hétköznapi elektromos eszközök kapcsán a Xiaomi termékeivel érdemes megismerkedni, melyek magas minőséget kínálnak elérhető áron. A biztonságtechnika terén a SimpliSafe, a Ring vagy a Vivint termékkínálatában találhatunk akár komplett szetteket is, míg a világítástechnika világában még mindig a Philips Hue termékei számítanak a legdivatosabbnak. A fűtés- és hűtéstechnika terén a Computherm vagy a Honeywell megoldásai nagyon keresettek, a teljes házat átfogó független rendszereknél a Chameleon okos otthon rendszere lehet jó alternatíva, az árnyékolástechnika és a komplett okosotthonos megoldások esetében pedig a Somfy-termékek közül érdemes válogatni, de mindez csak a jéghegy csúcsa, napról-napra lépnek be a piacra új gyártók, vagy jelennek meg friss termékekkel a régi nagyok, így az elképesztően gyors fejlődés miatt érdemes követni a piac alakulását.

A bővíthetőség mindennek az alapja

Összefoglalva az elhangzottakat, 2020-ban az okosotthonok már kiemelkedően fontos szereplőknek tekinthetők a honi építőiparban is, a helyzet pedig a jövőben még tovább fokozódik, hála az említett gyártók állandó és folyamatos innovatív fejlesztéseinek. Ha most szeretnénk saját automatizált házat építeni, akkor érdemes odafigyelni arra, hogy leendő otthonunk megfeleljen a fentiekben kiemelt sajátosságoknak. Ezen felül olyan rendszert válasszunk, ami a későbbiekben is bővíthető és fejleszthető lesz, és igyekezzünk jól ismert gyártók termékei közül összeállítani a részegységeket, hiszen ezekkel sokkal előremutatóbb megoldások várhatnak majd ránk.

Kép forrása: www.freepik.com – designed by upklyak

Okoseszközök

Protechtor Future Summit: Az AI exponenciálisan fejlődik, amire az emberi agy egyszerűen nincs felkészülve

Egy technológiai forradalomhoz nagyjából tíz év alatt tud alkalmazkodni a társadalom.

Két borzasztóan aktuális és forró témáról beszélgettek neves és elismert hazai gondolkodók a Protechtor Future Summit üzleti és tech vezetőknek szóló inspirációs eseménysorozat tavaszi alkalmán. A mások mellett Király Júlia, Dr. Oszkó Péter vagy Dr. Tilesch György MI-szakértő nevével fémjelzett panelbeszélgetéseken a szakértők egyrészt a mesterséges intelligencia társadalmi igazságoságra és kultúrára gyakorolt hatását, másrészt az örök élet és a biológiai óra visszafordíthatóságának kérdését vizsgálták.

A mesterséges intelligencia a piacra kerülő nagy nyelvi modelleknek köszönhetően alig több mint fél éve robbant be világszerte a köztudatba és a téma körül azóta is óriási a hájp a közbeszédben, médiában és szakmai körökben egyaránt. A Protechtor Future Summit szervezői tavaszi eseményük alkalmából egy eddig hazánkban talán kevésbé vizsgált aspektusból, a társadalmi igazságosság felől közelítették meg a témát, és olyan neves és elismert, különböző szakterületeket képviselő gondolkodókat ültettek egy asztalhoz, hogy osszák meg gondolataikat a témában, mint Király Júlia  közgazdász, az MNB volt alelnöke; Megyeri Jonatán ortodox rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség kommunikációs vezetője; Dr. Oszkó Péter Magyarország volt pénzügyminisztere, az OXO Technologies Holding alapító vezérigazgatója, illetve Dr. Tilesch György Szilícium-völgyben dolgozó MI-szakértő és -tanácsadó, a PHI INSTITUTE alapító-elnöke.

Az AI fejlődése exponenciális, amire az emberi agy nincs felkészülve

A beszélgetést Dr. Tilesch György indította, aki kifejtette, hogy a technológiai és társadalmi fejlődésnek többféle mintázata lehet, a jelenleg zajló negyedik ipari forradalomról pedig sok szakértő azt véli, hogy ciklikus jellegű. Az USA-ban dolgozó MI tanácsadó szerint viszont a mesterséges intelligencia területén zajló fejlődés sokkal inkább exponenciális természetű, éppen azért lehet ijesztő és kelthet bizonytalanságot a társadalomban, mert az emberi agy huzalozása nincs felkészülve ilyen léptékű fejlődésre. Talán a legnagyobb kérdés ezzel kapcsolatban, hogy milyen gyorsan sikerül az emberiségnek alkalmazkodnia a szélsebesen fejlődő technológiához. A történelmi tapasztalatok eddig azt mutatták, hogy technológiai forradalom esetén nagyjából 10 évre van szükség, hogy a társadalom megfelelően adaptálódjon. Szerinte léteznek pozitív forgatókönyvek, és nem feltétlenül a legrosszabb szcenáriók fognak bekövetkezni (például, hogy rengeteg ember válik munkanélkülivé az MI miatt). Az AI az élet rengeteg területén tud optimalizáló, döntéstámogató eszközként működni. Viszont hatalmas a politikai vezetők felelőssége, hogy mit kezdenek a technológiával és a kapcsolódó szabályozással, illetve nagy szükség lenne arra, hogy a társadalom széles rétegeit felvilágosítsuk, edukáljuk, hogy minél inkább tudatában legyenek az MI okozta változásoknak és lehetőségeknek.

Király Júlia szerint jelenleg nagy a bizonytalanság a világban, és nemcsak az AI előretörése miatt, viszont az elmúlt 200 évben az emberiség egyértelműen fejlődött, előrelépett mind az általános életminőséget, mind a várható élettartamot, vagy az egészségi állapotunkat tekintve. Ami a társadalmi igazságosságot illeti, szerinte a méltányosság lehet a járható út, hiszen az egyenlőtlenségek óhatatlanul nőnek, a tőke koncentrálódik, viszont amíg a legalsó rétegek fejlődnek, és nem visszacsúsznak, addig van esély egy világszinten méltányos társadalomra.

Megyeri Jonatán egyetértett abban, hogy az emberiség fejlődik és az ipari forradalmaknak köszönhetően jobban élünk mint 200 éve, vagy a középkorban. Azonban ennek a fejlődésnek átmenetileg mindig volt ára, amit az emberiség megfizetett – elég csak a világháborúkra gondolni. A rabbi szerint is kulcskérdés, hogy olyan politikai vezetőink legyenek világszinten, akik tanultak a történelmi tapasztalatokból és kellő felelősséggel tudnak döntéseket hozni a technológia kapcsán. Ez kulcskérdés lesz, hiszen jelenleg a profitorientált techcégek vezetői „fújják a passzátszelet” a témában. A rabbi szerint a társadalmi igazságosságban nem mindenki egyformán érdekelt, viszont szerinte az ember eredendően jó és jóra törekszik, ezért sok múlik az egyéni felelősségen is.

Dr. Oszkó Péter úgy gondolja, a jelenlegi hatalmas érdeklődés az AI körül részben mesterséges, üzleti érdekből fakad. Az emberiség pedig általánosságban tényleg jobban él, mint 100-200 éve. A jövedelmi különbségek és a társadalmi egyenlőtlenség viszont ezzel együtt nő a világban, nem volt kellően inkluzív a gazdasági növekedés. Ugyanez igaz a technológiára is: szűkül az igazi nyertesek köre, az AI boom-nak is egyelőre a nagy globális techcégek az elsőszámú haszonélvezői. Az üzletember szerint is nagyon lényeges kérdés a széleskörű tájékoztatás és az edukáció (awareness növelése), mert a mesterséges intelligencia az eddigi technológiáknál is jobban teszteli az ember alkalmazkodóképességét. A szakember ezzel együtt optimista, hiszen a technológia nagyon jó dolgokra képes, csak megfelelő tudatossággal kell használni és szabályozni.

Akarunk-e 1000 évig élni?

A mesterséges intelligencia mellett az élettudományok terén is szélsebes fejlődés zajlik napjainkban, a Protechtor közösségi tudásmegosztó és a Stylers Group információtechnológiai cégcsoport által szervezett Protechtor Future Summit második felvonása is ezt vizsgálta. Az életmeghosszabításra és az örök élet lehetőségére fókuszáló beszélgetésen Rab Árpád jövőkutató aláhúzta, hogy az elmúlt száz évben sikerült a duplájára (90 évre) növelnünk az elérhető életkort, jelenleg pedig az a cél, hogy 100-120 évre toljuk ki. Sőt a kutatások valódi célja ma az, hogy az egyre hosszabb elérhető életkor során minél tovább legyünk egészségesek, tehát, hogy lassítsuk az öregedést. A szakértő szerint a tudomány már ma is sok mindenre képes: tűpontosan tudunk DNS láncot vágni és beilleszteni is, vannak gyógymódok, amik a sejtek erodálódását csökkentik, vagy őssejtkutatás és klónozás. Kérdés azonban, hogy a jövőben ezek mennyire széleskörűen lesznek elérhetőek. Rab Árpád szerint továbbá amellett, hogy a jövő kihívása az életkor nagyságrendi meghosszabbítása, a következő évtized fontos trendje ezeknek a kutatásoknak az élhető időslét, a már meghosszabbított élet egészségben, vitálisabb testben való leélése.

Kerepesi Csaba, AI szakértő és öregedéskutató kifejtette, hogy a jelenlegi cél az lenne, hogy az ember egészséges életszakaszát minél inkább toljuk ki. Viszont kétféle öregedéskutató létezik: az egyik azon dolgozik, hogy éljünk 120 évig, de egészégesen, míg a másik azon, hogy éljünk minél tovább, akár 1000 évig. A szakértő kifejtette, hogy a Szilícium-völgyben jelenleg óriási érdeklődés van a téma körül, rengeteg tőke áramlik a megfiatalodást kutató cégekbe. A kutató szerint a jövőben az élethosszító kezeléseket előbb-utóbb a kormányok is finanszírozni fogják, hiszen az elöregedő társadalmakban ez gazdasági érdek.

A két szakértő egyetértett abban, hogy a tudomány lehetőségeitől függetlenül a jövőben is meghatározó szerepe lesz a környezeti hatásoknak az életminőségre. Hiszen nem mindegy, hogy valaki milyen demográfiai és szociokulturális környezetben él, hogyan táplálkozik, milyen életmódot folytat.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Okoseszközök

Nem kell sok a digitális személyi realitásához

Ősztől már okostelefonnal is igazolhatják magukat azok, akik csatlakoznak a Digitális állampolgárság programhoz.

Egyre közelebb a Digitális állampolgárság program megvalósulása, melynek célja, hogy az államigazgatási ügyintézést jóval egyszerűbbé tegye, emellett teljesen újfajta, mobilalapú azonosítási rendszert vezessen be, kiváltva ezzel a ma még kötelező plasztik személyi igazolványokat. Rogán Antal miniszterelnöki kabinetirodát vezető miniszter tavaly ősszel osztotta meg, hogy a program valamikor 2024 júliusa és szeptembere között indulhat majd, a rajtig pedig elérhetővé válik majd a Digitális állampolgár mobilalkalmazás is.

Május 10-én elérhetővé vált és már látogatható a Digitális Állampolgárság Programot (DÁP) és annak ütemezését, valamint a készülő mobilalkalmazást bemutató portál, a dap.gov.hu – számolt be a kormány.hu. A DÁP központi mobilapplikáció tesztüzeme idén nyáron indul, a honlapon olvasható tájékoztatás szerint május 18-tól tölthetik le az érdeklődők, míg szeptembertől pedig használatba is vehetők az első funkciók.

Az applikáció első alapfunkciói között a felhasználók megtekinthetik és továbbíthatják alapvető személyes adataikat, valamint a tulajdonukban vagy üzemeltetésükben lévő gépjárműveikét. A kiválasztott adatok másokkal megoszthatók és hitelesítve továbbküldhetők e-mailben, hogy a hivatalos iratokat többé ne kelljen szkennelni.

A digitális erkölcsi bizonyítvány lesz Magyarország első digitális okmánya, amelyet egy gombnyomással igényelhetnek az állampolgárok. A DÁP mobilalkalmazás ezek mellett biztosítja majd minden felhasználónak a minősített elektronikus aláírást.

Május közepétől a kormányablakokban elindulhat az előregisztráció a DÁP mobilalkalmazáshoz, így a felhasználóknak a szeptemberi éles induláskor már csak egy frissítésre lesz szükségük, hogy elsők között kezdhessék el használni a mobilalkalmazást.

Az alkalmazás letöltését első körben azoknak fogja felajánlani a rendszer, akik egyébként is rendelkeznek Ügyfélkapu-eléréssel – a projektet koordináló Digitális Magyarország Ügynökség azzal számol, hogy 2024-ben „kevesebb mint egymillió”, 2025-ben viszont már 3-5 millió felhasználója lehet majd a programnak – azaz effektíve minden felnőttkorú, okostelefonnal rendelkező állampolgárral számolnak a koordinátorok.

További várakozások szerint 2025-ben már minden 10 ezer feletti esetszámú ügy digitálisan intézhető lesz, ahogy az életesemények közül a születéssel és az autóátírással összefüggő ügyek is, illetve megkezdődik a piaci szereplők bevonását is megkezdik, így az alkalmazás a tervek alapján akár banki vagy biztosítási ügyintézésre is használható lesz majd.

Forrás: HWSW


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Okoseszközök

Az EIT InnoEnergy a kritikus ásványkincseket mesterséges intelligenciával kutató Beholder befektetője lett

Közel 1 millió amerikai dollárral zárta az újabb befektetési körét a Beholder.

Ennek köszönhetően lett az AI-alapú, kritikus ásványkincsek feltárásában élenjáró ukrán startup finanszírozója az EIT InnoEnergy, a Rockstart Energy és az STRT. A friss források bevonásával a vállalat felgyorsíthatja a kutatómunkáját és a mesterséges intelligencia-eszközeire alapozva segítheti a zöld energiaátmenethez szükséges kritikus nyersanyagok kitermelését.

A Beholder a nagy koncentrációjú nyersanyaglelőhelyek előfordulási helyeit térképezi fel és ezekről üzleti szolgáltatási platformként globális geológiai adatbázist működtet. Elsősorban az európai, afrikai és amerikai piacokra összpontosítanak, de a szolgáltatásuk globálisan is elérhető.

„Az újabb sikeres, lezárt befektetési kör megerősíti a technológiánkban rejlő potenciált és a Beholder pozícióját a nemzetközi nyersanyagpiacon. A mostani tőkebevonással készen állunk rá, hogy kulcsszerepet játsszunk a folyamatban lévő energiapiaci átalakulásban, biztosítva a kritikus nyersanyagok stabil ellátását.”

– mondta Andrii Sevriukov, a Beholder vezérigazgatója.

A vállalatban új befektetőként megjelenő EIT InnoEnergy szintén úgy látja, hogy az új nyersanyaglelőhelyek felkutatása alapvető fontosságú lesz az energetikai átmenet sikerében, az akkumulátorágazat értéklánc megerősítésében.

„Célunk az európai akkumulátorpiac hatékonyságának, függetlenségének folyamatos fejlesztése a nyersanyag-ellátási források diverzifikálásával, ezek uniós elérhetőségének növelésével. A Beholder csapata rendelkezik minden szükséges eszközzel ahhoz, hogy globális sikereket érjen el ezen a területen”

– emelte ki Marcin Wasilewski, az EIT InnoEnergy közép-európai vezérigazgatója.

Hozzátette, hogy a Beholder által kifejlesztett, a geofizikai, geokémiai, szerkezeti és távérzékelési adatok elemzésére szolgáló egyedülálló megoldásokat az energiapiacon világszerte elismerik. Ugyanakkor ki kell emelni azt is, hogy rendkívül költséges területről van szó. A Világbank számításai szerint a nettó nulla kibocsátás elérése érdekében, 2050-ig 12 billió (ezer milliárd) dolláros ráfordítást igényel a kritikus nyersanyagokhoz való hozzáférések fejlesztése.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább
Hirdetés Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Facebook

Hirdetés Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Friss