Okoseszközök
Alapvető tudnivalók, ha okosotthont szeretnénk 2020-ban
Az okosotthon épületek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek már a magyar lakosság körében is. A magáncélú építőipari beruházások között folyamatosan növekszik azoknak az ingatlanoknak a száma, melyek teljes egészében, vagy részben automatizált rendszerekre épülnek. Nehéz meghatározni, hogy pontosan mi az a határ, ahonnan egy házat már ezzel a jelzővel illethetünk, de jellemzően néhány komplikáltabb, egymással összedolgozó, illetve egymást kiegészítő rendszer esetén már erről a kategóriáról beszélhetünk.
Az okosotthon működése
Bár a technológiai fejlődés hazánkban is jelentős, az okosotthonok szegmensében azonban még jelentős lemaradásban vagyunk nyugati szomszédjainkhoz mérten. Ez azt jelenti, hogy sokan ennek az ingatlantípusnak a definíciójával sincsenek tisztában. Az elfogadott norma szerint ma így nevezünk minden olyan épületet, melyben az építészeti megoldások és a beépített elektromos berendezések képesek automatizált formában, maguktól működni, és maximális komfortszint mellett kielégíteni a lakók igényeit. Legyen szó fűtésről, hűtésről, világításról, biztonságról vagy éppen a különféle háztartási gépekről, ezek egésze adja az intelligens épületek alapját.
A működéshez jellemzően vezeték nélküli hálózatra, egy központi agyra, valamint rengeteg szenzorra lesz szükség, melyek képesek összekapcsolni az összes berendezést, odafigyelni a beállításokra, egymás működésére, a ház belső- és külső környezetére, miközben a meghatalmazás mértékét tekintve automatikusan hozhatnak döntéseket is. Ezt ma már egyre gyakrabban öntanuló folyamatokkal felvértezett mesterséges intelligenciák, nagyon összetett vezérlők végzik.
Az okosotthon főbb részegységei
Mint a fentiekből már világossá válhatott, egy okosotthon esetében egymástól jól elkülöníthető részegységek összességéről, azok közös rendszeréről beszélhetünk, mely a következő elemekből áll:
- Központi vezérlő, ami az egész szisztéma összefogását és irányítását szolgálja.
- Szenzorok, melyek folyamatosan vizsgálják és ellenőrzik a környezet vagy a berendezések állapotát, esetleg olyan specializált tényezőket, mint a mozgás, a hőmérséklet, illetve a fényváltozás.
- Végrehajtó egységek, melyek a vezérlő által indított parancsot teljesítik, tehát gépeket szabályoznak és működtetnek.
- Sínhálózat, mely egy olyan vezetékrendszer, ami képes gyorsan adatokat cserélni az érzékelők és a központi egység között.
- Egy kezelőfelület, mely a teljes szisztéma beállítását vagy működtetését szolgálja, és bizonyos esetekben egy okostelefon is lehet.
Az okosotthon főbb elemei 2020-ban
Az automatizálás világában kétségtelenül az okosotthonok jelentik a leggyorsabban fejlődő közeget, ami azt jelenti, hogy vannak már évek óta nagy népszerűségnek örvendő elemek és területek, de akadnak olyanok is, melyek még csak most kezdenek kibontakozni, azonban a jövőben meghatározóvá válhatnak. Lássunk ezekre néhány példát, hogy ha 2020-ban szeretnénk okosotthont építeni, akkor milyen részegységekből állíthatjuk össze leendő házunkat.
- Kiemelkedően nagy népszerűségnek örvend az okosotthonokban az automatizált hűtő- és fűtőrendszer, melyhez különféle intelligens termosztátokat helyeznek el a lakásban. A szisztéma folyamatosan figyeli a beltéri- és a kültéri hőfokot, beállításaink függvényében pedig gondoskodik arról, hogy mindig komfortos legyen a belső hőmérséklet, amihez akár még az árnyékolástechnikával is képes együttműködni.
- Ebből fakad, hogy az árnyékolók világában szintén elérhető közelségbe kerültek már a különféle okosmegoldások. Automatikusan záródó vagy nyíló termékekről – redőnyökről, zsaluziákról, napellenzőkről – beszélünk, melyek képesek fokozni a beltéri komfortot, kényelmesebbé tudják tenni a mindennapokat, támogatni a lakás hang- és hőszigetelését, miközben némelyek a biztonságtechnika tekintetében sem elhanyagolhatók.
- Ha már szóba került, az okosotthonok automatizált biztonsági rendszerei óriásit fejlődtek az elmúlt években. A kamerarendszerek vagy a behatolás észlelésekor automatikusan záródó árnyékolók mellett ma már léteznek intelligens kaputelefonok, melyek beépített arcazonosítóval akár azonnal ajtót nyithatnak, de utóbbit kulcsok és egyebek helyet ujjlenyomatunkkal is egyszerűsíthetjük, mely szintén az okosítás része. Persze a vagyonvédelem mellett a komplex biztonsági rendszerek füst-, tűz- vagy gázszivárgást jelző szenzorokkal egyaránt felvértezhetők, és a rendszer részeivé tehetők.
- A világítástechnika szintén az a terület, mely komoly fejlődésen ment keresztül az okosotthonok tekintetében. Léteznek árnyékolókkal vagy beléptetőkkel kombinálható megoldások, mozgásérzékelővel vagy fényérzékelővel szerelt típusok, melyek mindig az aktuális fényviszonyokhoz igazítják a fényerőt, ami rendkívül kényelmes és energiatakarékos megoldás. Persze ezeket akár elektromos berendezésekhez is kapcsolhatjuk, így villogás jelezheti például, ha elkészült a mosás vagy kész az ebéd.
- Ha már elektromos berendezések: egyre több gyártó gondolkodik okosotthonokban, ezáltal kínálatuk tele van olyan termékekkel, melyek beköthetők az ingatlan rendszerébe, hogy együttműködjenek egymással vagy a többi berendezési tárggyal. Hűtőszekrények, vízforralók, tűzhelyek, mikrohullámú sütők, mosógépek, de még fogkefék és ébresztőórák is kaphatók már okosított változatban, melyek egy ilyen épületben kimagaslóan sok lehetőséget kínálnak.
Mint a fentiekből kiderült, kifejezetten sokféle termék közül választhatunk, ha egy okosotthon kialakítása a cél, és jó hír, hogy ma már egyre több gyártó nyújt széles termékkínálatot, többféle alternatívát, de még csomagmegoldásokat is. A mesterséges intelligencián alapuló rendszerek és a háztartási gépek tekintetében kifejezetten aktuális 2020-ban az LG ThinQ termékcsaládja, míg az apró kütyük és hétköznapi elektromos eszközök kapcsán a Xiaomi termékeivel érdemes megismerkedni, melyek magas minőséget kínálnak elérhető áron. A biztonságtechnika terén a SimpliSafe, a Ring vagy a Vivint termékkínálatában találhatunk akár komplett szetteket is, míg a világítástechnika világában még mindig a Philips Hue termékei számítanak a legdivatosabbnak. A fűtés- és hűtéstechnika terén a Computherm vagy a Honeywell megoldásai nagyon keresettek, a teljes házat átfogó független rendszereknél a Chameleon okos otthon rendszere lehet jó alternatíva, az árnyékolástechnika és a komplett okosotthonos megoldások esetében pedig a Somfy-termékek közül érdemes válogatni, de mindez csak a jéghegy csúcsa, napról-napra lépnek be a piacra új gyártók, vagy jelennek meg friss termékekkel a régi nagyok, így az elképesztően gyors fejlődés miatt érdemes követni a piac alakulását.
A bővíthetőség mindennek az alapja
Összefoglalva az elhangzottakat, 2020-ban az okosotthonok már kiemelkedően fontos szereplőknek tekinthetők a honi építőiparban is, a helyzet pedig a jövőben még tovább fokozódik, hála az említett gyártók állandó és folyamatos innovatív fejlesztéseinek. Ha most szeretnénk saját automatizált házat építeni, akkor érdemes odafigyelni arra, hogy leendő otthonunk megfeleljen a fentiekben kiemelt sajátosságoknak. Ezen felül olyan rendszert válasszunk, ami a későbbiekben is bővíthető és fejleszthető lesz, és igyekezzünk jól ismert gyártók termékei közül összeállítani a részegységeket, hiszen ezekkel sokkal előremutatóbb megoldások várhatnak majd ránk.
Kép forrása: www.freepik.com – designed by upklyak
Okoseszközök
A Philips Monitors első modellje 5 év garanciával és TCO Certified, generation 10 tanúsítvánnyal
A Philips Monitors bemutatja első TCO Certified, generation 10 tanúsítvánnyal rendelkező üzleti monitorát, a Philips 34B2U3600C modellt, 34 hüvelykes ívelt VA panellel és USB-C dokkolóval, ötvözve a nagy teljesítményű technológiát a fenntarthatósági funkciókkal.
A 34B2U3600C része a Philips Monitors folyamatos fenntarthatósági törekvéseinek, amely a termék teljes életciklusa során megfelel a környezeti felelősségvállalásra vonatkozó globális szabványoknak, és reagál a fenntartható termékek iránti növekvő keresletre. A TCO Certified, generation 10 egy globális fenntarthatósági tanúsítvány az IT-termékek számára, amely környezetvédelmi, társadalmi és körforgásos gazdasági kritériumokra terjed ki. A Philips Monitors által nemrég bevezetett 5 éves garancia kiterjed erre a kijelzőre, amely a termékek hosszú élettartama által tükrözi az elektronikai termékek környezeti lábnyomának csökkentésére irányuló folyamatos erőfeszítéseket.
Összefoglalva, a 34B2U3600C legfontosabb jellemzői a következők:
- 34 hüvelykes ívelt kijelző a kényelmes immerzív hatás érdekében
- VA panel UWQHD felbontással és 1,07 milliárd színnel a gazdag, élénk képekért
- 5 W-os hangszórók az egyszerű videokonferenciákhoz
- Extra csatlakoztathatóság a 90 W-os tápellátással rendelkező USB-C dokkolóval és RJ45 a biztonságos hálózati csatlakozáshoz
- Fokozott szemkényelem a TÜV Rheinland Eyesafe tanúsítvánnyal és a SoftBlue technológiával
- Az ergonomikus Compact Ergo Base lábazat magasságállítással, dönthetőséggel és elforgatási lehetőséggel gondoskodik a maximális megtekintési kényelemről
- A SmartKVM egy egyszerű billentyűparanccsal lehetővé teszi a zökkenőmentes forrásváltást
- MultiView egyidejű kettős csatlakozáshoz és megtekintéshez
A Philips 34B2U3600C már megvásárolható 439,00 € ajánlott fogyasztói áron.
A monitorról és annak jellemzőiről a Philips honlapján található termékoldalon található további információ: https://www.philips.hu/c-p/34B2U3600C_00/ivelt-uezleti-monitor-wqhd-monitor-usb-c-dokkoloval
További információk a Philips Monitors modellekről:
https://www.philips.hu/c-m-so/monitorok
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
Hasznosnak tartjuk a mesterséges intelligenciát, mégsem élünk vele
Tisztában vagyunk vele, hogy a digitális világ számos lehetőséget nyit meg előttünk.
Azt is tudjuk, hogy a mesterséges intelligencia sok tekintetben a segítségünkre lehet mindennapi életünkben. Sőt annak is tudatában vagyunk, hogy a digitális jártasság hiánya akár komoly hátrányt is jelenthet a munkaerőpiacon. Mindezek ellenére minden második megkérdezett válaszolta a Telekom felmérésében, hogy digitális ismeretei további fejlesztésre szorulnak, és csak a válaszadók 37%-a használja a hétköznapokban a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségeket.
A magyarok bő háromnegyede (78%) szerzett már új ismeretet digitális tanulás révén, és minden negyedik magyar felnőttnek segített már megszerezni egy munkalehetőséget egy online tanulással elsajátított ismeret – ezek a legfontosabb megállapításai a Telekom megbízásából készült, a magyarok digitalizációval kapcsolatos véleményét vizsgáló attitűdkutatásnak. Az országosan reprezentatív, 18-65 év közöttieket kérdező felmérésben a válaszadók 89%-a nyilatkozott úgy, hogy egyetért a kijelentéssel, miszerint a digitális világ tele van lehetőségekkel. Kiemelkedően magas volt az egyetértés ezzel az állítással a jelenleg is munkát keresők körében. Szintén sokan vallják – a megkérdezettek 88%-a – hogy a digitális jártasság az élet számos területén jelent előnyt.
A többség úgy látja, hogy ha valakinek hiányosságai vannak digitális téren, az rosszabb eséllyel indul a munkaerőpiacon – még akkor is, ha egyébként minden szükséges képzettsége megvan. Mindezek ellenére minden második megkérdezett (54,6%) úgy érzi, fejlesztenie kellene digitális ismereteit. A nők közül szignifikánsan többen mondták a felmérés során, hogy szükségük lenne a digitális ismereteik fejlesztésére ahhoz, hogy magabiztosabban használják ezeket a megoldásokat. A digitális világban rejlő lehetőségeket felismerők és az ismereteik fejlesztésére szorulók aránya közötti különbség azt jelzi, hogy egyelőre még jóval többen látják a digitalizációban rejlő személyes előre lépési lehetőségeket, mint amennyien ténylegesen élnek is vele. Csak az 50 fölötti korosztály többsége gondolja úgy, hogy a digitális képességek manapság túlértékeltek.
Nagy egyetértést hozott az attitűdkutatás során a mesterséges intelligencia hasznosságára utaló kérdés is. A megkérdezettek 81%-a válaszolta azt, hogy a mesterséges intelligencia nagyon sok jól hasznosítható lehetőséget jelent, ugyanakkor a válaszadóknak csak a 37%-a használja rendszeresen a mesterséges intelligenciát mindennapi feladataihoz, például email vagy üzenetek írására. Ezt is elsősorban a fiatal, magasabban képzett városi lakosság és a diákok válaszolták. A felmérésben résztvevők 45%-a nyilatkozott úgy, hogy ismeri ugyan a mesterséges intelligencia fogalmát, de nem használja azt a mindennapjaiban. A megkérdezettek 14%-a vallotta, hogy hallott ugyan az AI-ról, de nem tudja pontosan, mi az, 4% pedig magát a fogalmat sem ismeri. A felmérés során minden 3. válaszadó (35%) mondta, hogy a mesterséges intelligenciát kifejezetten félelmetesnek tartja, ez adódhat a nem megfelelő ismeretből, a használatához szükséges tudás hiányából, vagy egyszerűen csak a mesterséges intelligencia megoldások újszerűségéből.
A felmérés eredményei alátámasztják annak a kísérletnek a tapasztalatait, amelyről a Telekom jelenleg is futó kampányfilmje szól: a filmre vett csoportaktivitás azt szemlélteti, hogy a különböző digitális érettséggel rendelkezők között milyen különbözőségek jelentkezhetnek, miközben a digitális képességek az egyén, a csoport és a társadalom szintjén is fejlődést hozhatnak.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
A Samsung bemutatja eddigi legerősebb szívóteljesítményű vezeték nélküli álló porszívóját, a Bespoke AI Jet Ultra-t
A Samsung a márciusi Welcome to Bespoke AI nemzetközi éves bemutatórendezvényén bejelentette az eddigi legmagasabb szívóteljesítményű vezeték nélküli álló porszívója, a Bespoke AI Jet Ultra globális bevezetését.
A továbbfejlesztett AI Cleaning Mode 2.0-val és a fejlett HEPA szűrőrendszerrel ellátott termék a Samsung okos otthoni takarítóeszközök terén betöltött élvonalbeli szerepére épül.
„A Samsung a fejlesztés új szintjére lépett a vezeték nélküli álló porszívók szegmensében azzal, hogy bemutatta a vállalat eddigi legerősebb modelljét – mondta Jeong Seung Moon, a Samsung digitális háztartási eszközök üzletágának ügyvezető alelnöke és K+F csapatvezetője. – A Bespoke Jet AI korábbi eredményére építve, amely a vállalat első, UL által hitelesített mesterséges intelligenciával működő vezeték nélküli porszívója, úgy véljük, ez az új modell igazi áttörést jelenthet a globális piacon.”
Alapos tisztaság a Samsung készülékek eddigi legerősebb szívóteljesítményével
A Bespoke AI Jet Ultra akár 400 W-os szívóerővel büszkélkedhet, így a legnehezebb takarítási feladatokkal is könnyedén megbirkózhat. A kulcs a HexaJet Motor – ennek köszönhető a magas szívóteljesítmény. Egyedi hatszögletű állórész szerkezete egy második fokozatú diffúzorral és vékonyított járókerékkel optimalizálja a légáramlást és fokozza a motor hatékonyságát – mindez együtt biztosíthatja a 400 W szívóerőt. Ráadásul a motor lehetővé teszi, hogy a porszívó akár 100 percig is üzemelhessen, egyetlen töltéssel, Min üzemmódban, így a felhasználók akár egy menetben kitakaríthatják az egész lakást.
Intelligens támogatás a takarításban: AI Cleaning Mode 2.0
A Bespoke AI Jet Ultra a továbbfejlesztett AI Cleaning Mode 2.0-val érkezik. A kefeterhelés és a porszívó légnyomásának érzékelésével ez az üzemmód – a Samsung AI Optimum Tech segítségével – összesen hat különböző takarítási környezetet képes osztályozni, és automatikusan beállítani a tisztítási teljesítményt. Az Active Dual Brush (Aktív kettős kefe) használatakor a készülék képes felismerni, ha egy szőnyeg hosszabb szálú. A Vékony LED kefe+ segítségével pedig a sarkokat is érzékeli. Az egyes takarítási környezetekhez igazított szívóerő- és kefesebesség révén hatékonyabb lehet a porszívó energiafelhasználása: az akkumulátorhasználat 21%-kal csökkenhet, miközben a manőverezhetőség 8%-kal javulhat, a „Mid” (közepes) üzemmódhoz hasonló teljesítmény mellett.
Fejlett HEPA szűrőrendszer
Ezt a nagy teljesítményű és intelligens takarítási élményt kiegészítve, a Samsung továbbfejlesztette a szűrőrendszert, hogy a porszívóból kiáramló levegő ne juttathasson vissza porszemcséket a környezetbe. A Bespoke AI Jet Ultra többrétegű szűrőrendszerrel rendelkezik, amely hatékonyan képes felfogni a finom port. A levegő beáramlásakor a belső rekeszek, például a ciklon és a fémhálós rácsszűrő lépésről lépésre ejtik csapdába a porszemcséket. Ennek eredményeként a készülék akár 99,999%-os szűrési hatékonyságot érhet el.
A porszívó további kiemelkedő előnye, hogy a Samsung HEPA szűrést is beépített a többrétegű szűrőrendszerbe. Ezzel a rendszerrel a Bespoke AI Jet Ultra már a 0,3 mikrométeres porszemcséket is képes felfogni, így akár kevesebb por kerülhet a levegőbe.
Ár és elérhetőség
A Bespoke AI Jet Ultra várhatóan április végén érkezik Magyarországra, a porszívó 499 900 forintos ajánlott fogyasztói áron lesz kapható.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Ipar2 hét ago
Egyre népszerűbb az ADA P1 Meter – de nem csak a HMKE felhasználók körében
-
Okoseszközök2 hét ago
A Sony bemutatja az új WF-C710N fülhallgatót
-
Ipar6 nap ago
Kik Európa innovátorai?
-
Ipar2 hét ago
A cargo-partner az AutoStore rendszerrel növeli logisztikai hatékonyságát
-
Gazdaság2 hét ago
Az űrtechnológia betör a várostervezésbe
-
Mozgásban2 hét ago
Öt csapat is Bridgestone abroncsokon száguld a „motorsport Le Mans-jának” számító FIM Endurance Világbajnokságon
-
Okoseszközök1 hét ago
A Samsung bemutatja a legújabb Odyssey gaming monitorokat
-
Gazdaság2 hét ago
Húsvéti felkészülés: csaknem 500 prémium termékét akciózta le a SPAR az ünnepi időszak előtt