Okoseszközök
Alapvető tudnivalók, ha okosotthont szeretnénk 2020-ban
Az okosotthon épületek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek már a magyar lakosság körében is. A magáncélú építőipari beruházások között folyamatosan növekszik azoknak az ingatlanoknak a száma, melyek teljes egészében, vagy részben automatizált rendszerekre épülnek. Nehéz meghatározni, hogy pontosan mi az a határ, ahonnan egy házat már ezzel a jelzővel illethetünk, de jellemzően néhány komplikáltabb, egymással összedolgozó, illetve egymást kiegészítő rendszer esetén már erről a kategóriáról beszélhetünk.
Az okosotthon működése
Bár a technológiai fejlődés hazánkban is jelentős, az okosotthonok szegmensében azonban még jelentős lemaradásban vagyunk nyugati szomszédjainkhoz mérten. Ez azt jelenti, hogy sokan ennek az ingatlantípusnak a definíciójával sincsenek tisztában. Az elfogadott norma szerint ma így nevezünk minden olyan épületet, melyben az építészeti megoldások és a beépített elektromos berendezések képesek automatizált formában, maguktól működni, és maximális komfortszint mellett kielégíteni a lakók igényeit. Legyen szó fűtésről, hűtésről, világításról, biztonságról vagy éppen a különféle háztartási gépekről, ezek egésze adja az intelligens épületek alapját.
A működéshez jellemzően vezeték nélküli hálózatra, egy központi agyra, valamint rengeteg szenzorra lesz szükség, melyek képesek összekapcsolni az összes berendezést, odafigyelni a beállításokra, egymás működésére, a ház belső- és külső környezetére, miközben a meghatalmazás mértékét tekintve automatikusan hozhatnak döntéseket is. Ezt ma már egyre gyakrabban öntanuló folyamatokkal felvértezett mesterséges intelligenciák, nagyon összetett vezérlők végzik.
Az okosotthon főbb részegységei
Mint a fentiekből már világossá válhatott, egy okosotthon esetében egymástól jól elkülöníthető részegységek összességéről, azok közös rendszeréről beszélhetünk, mely a következő elemekből áll:
- Központi vezérlő, ami az egész szisztéma összefogását és irányítását szolgálja.
- Szenzorok, melyek folyamatosan vizsgálják és ellenőrzik a környezet vagy a berendezések állapotát, esetleg olyan specializált tényezőket, mint a mozgás, a hőmérséklet, illetve a fényváltozás.
- Végrehajtó egységek, melyek a vezérlő által indított parancsot teljesítik, tehát gépeket szabályoznak és működtetnek.
- Sínhálózat, mely egy olyan vezetékrendszer, ami képes gyorsan adatokat cserélni az érzékelők és a központi egység között.
- Egy kezelőfelület, mely a teljes szisztéma beállítását vagy működtetését szolgálja, és bizonyos esetekben egy okostelefon is lehet.
Az okosotthon főbb elemei 2020-ban
Az automatizálás világában kétségtelenül az okosotthonok jelentik a leggyorsabban fejlődő közeget, ami azt jelenti, hogy vannak már évek óta nagy népszerűségnek örvendő elemek és területek, de akadnak olyanok is, melyek még csak most kezdenek kibontakozni, azonban a jövőben meghatározóvá válhatnak. Lássunk ezekre néhány példát, hogy ha 2020-ban szeretnénk okosotthont építeni, akkor milyen részegységekből állíthatjuk össze leendő házunkat.
- Kiemelkedően nagy népszerűségnek örvend az okosotthonokban az automatizált hűtő- és fűtőrendszer, melyhez különféle intelligens termosztátokat helyeznek el a lakásban. A szisztéma folyamatosan figyeli a beltéri- és a kültéri hőfokot, beállításaink függvényében pedig gondoskodik arról, hogy mindig komfortos legyen a belső hőmérséklet, amihez akár még az árnyékolástechnikával is képes együttműködni.
- Ebből fakad, hogy az árnyékolók világában szintén elérhető közelségbe kerültek már a különféle okosmegoldások. Automatikusan záródó vagy nyíló termékekről – redőnyökről, zsaluziákról, napellenzőkről – beszélünk, melyek képesek fokozni a beltéri komfortot, kényelmesebbé tudják tenni a mindennapokat, támogatni a lakás hang- és hőszigetelését, miközben némelyek a biztonságtechnika tekintetében sem elhanyagolhatók.
- Ha már szóba került, az okosotthonok automatizált biztonsági rendszerei óriásit fejlődtek az elmúlt években. A kamerarendszerek vagy a behatolás észlelésekor automatikusan záródó árnyékolók mellett ma már léteznek intelligens kaputelefonok, melyek beépített arcazonosítóval akár azonnal ajtót nyithatnak, de utóbbit kulcsok és egyebek helyet ujjlenyomatunkkal is egyszerűsíthetjük, mely szintén az okosítás része. Persze a vagyonvédelem mellett a komplex biztonsági rendszerek füst-, tűz- vagy gázszivárgást jelző szenzorokkal egyaránt felvértezhetők, és a rendszer részeivé tehetők.
- A világítástechnika szintén az a terület, mely komoly fejlődésen ment keresztül az okosotthonok tekintetében. Léteznek árnyékolókkal vagy beléptetőkkel kombinálható megoldások, mozgásérzékelővel vagy fényérzékelővel szerelt típusok, melyek mindig az aktuális fényviszonyokhoz igazítják a fényerőt, ami rendkívül kényelmes és energiatakarékos megoldás. Persze ezeket akár elektromos berendezésekhez is kapcsolhatjuk, így villogás jelezheti például, ha elkészült a mosás vagy kész az ebéd.
- Ha már elektromos berendezések: egyre több gyártó gondolkodik okosotthonokban, ezáltal kínálatuk tele van olyan termékekkel, melyek beköthetők az ingatlan rendszerébe, hogy együttműködjenek egymással vagy a többi berendezési tárggyal. Hűtőszekrények, vízforralók, tűzhelyek, mikrohullámú sütők, mosógépek, de még fogkefék és ébresztőórák is kaphatók már okosított változatban, melyek egy ilyen épületben kimagaslóan sok lehetőséget kínálnak.
Mint a fentiekből kiderült, kifejezetten sokféle termék közül választhatunk, ha egy okosotthon kialakítása a cél, és jó hír, hogy ma már egyre több gyártó nyújt széles termékkínálatot, többféle alternatívát, de még csomagmegoldásokat is. A mesterséges intelligencián alapuló rendszerek és a háztartási gépek tekintetében kifejezetten aktuális 2020-ban az LG ThinQ termékcsaládja, míg az apró kütyük és hétköznapi elektromos eszközök kapcsán a Xiaomi termékeivel érdemes megismerkedni, melyek magas minőséget kínálnak elérhető áron. A biztonságtechnika terén a SimpliSafe, a Ring vagy a Vivint termékkínálatában találhatunk akár komplett szetteket is, míg a világítástechnika világában még mindig a Philips Hue termékei számítanak a legdivatosabbnak. A fűtés- és hűtéstechnika terén a Computherm vagy a Honeywell megoldásai nagyon keresettek, a teljes házat átfogó független rendszereknél a Chameleon okos otthon rendszere lehet jó alternatíva, az árnyékolástechnika és a komplett okosotthonos megoldások esetében pedig a Somfy-termékek közül érdemes válogatni, de mindez csak a jéghegy csúcsa, napról-napra lépnek be a piacra új gyártók, vagy jelennek meg friss termékekkel a régi nagyok, így az elképesztően gyors fejlődés miatt érdemes követni a piac alakulását.
A bővíthetőség mindennek az alapja
Összefoglalva az elhangzottakat, 2020-ban az okosotthonok már kiemelkedően fontos szereplőknek tekinthetők a honi építőiparban is, a helyzet pedig a jövőben még tovább fokozódik, hála az említett gyártók állandó és folyamatos innovatív fejlesztéseinek. Ha most szeretnénk saját automatizált házat építeni, akkor érdemes odafigyelni arra, hogy leendő otthonunk megfeleljen a fentiekben kiemelt sajátosságoknak. Ezen felül olyan rendszert válasszunk, ami a későbbiekben is bővíthető és fejleszthető lesz, és igyekezzünk jól ismert gyártók termékei közül összeállítani a részegységeket, hiszen ezekkel sokkal előremutatóbb megoldások várhatnak majd ránk.
Kép forrása: www.freepik.com – designed by upklyak
Okoseszközök
Indul a Real-Time Text, vagyis a valós idejű szöveg a Telekom hálózatán belül
Június 28-tól új funkció, az RTT, azaz a Real-Time Text (valós idejű szöveg) jelenhet meg készüléktől függően mobiltelefonunkon a hívások közben.
A Real-Time Text (valós idejű szöveg) egy kommunikációs technológia, mely lehetővé teszi, hogy telefonhívás közben a gépelt szöveg azonnal megjelenjen a hívásban résztvevők kijelzőjén anélkül, hogy külön alkalmazást használnának, vagy a chat funkcióknál megszokott küldés gombra kellene kattintani a gépelést követően. A technológia készüléken történő megjelenítése mobilgyártónként eltérő, és a megoldás egyelőre a Telekomos hívószámok között használható.
Real-Time Text, azaz valós idejű szöveg funkciót indít június 28-án a Magyar Telekom ügyfelei számára. A mobilhívások közben aktív technológia lényege, hogy a hívó és a hívott fél között valós idejű szövegátvitel történhet – vagyis a szöveges üzenet, amit az egyik fél begépel mobilkészülékén, a másik félnél azonnal megjelenik anélkül, hogy chatre kellene váltani, és az ott megszokott küldés gombra kellene kattintani. Az RTT használatához nem kell külön alkalmazást letölteni, és internet előfizetés nélkül is működik. Ez a megoldás nagy segítség lehet speciális élethelyzetekben, illetve az akadálymentesség megteremtésében – ha például egy időpontfoglalásra csak telefonszám elérhető, de valaki beszédében akadályozott vagy hallássérüléssel éli mindennapjait.
A Real-Time Text funkciónál a hang és a gépelés egyszerre lehet jelen, ráadásul valós időben. A szolgáltatást extra költségek nélkül vehetik igénybe a Magyar Telekom ügyfelei és egyelőre csak a Telekomos hívószámok között elérhető. A Real-Time Text (RTT) funkció különböző mobilkészülékeken eltérő módokon jelenik meg: mindig látható lesz az RTT gomb Apple és TPhone telefonok esetében; hívás közben látható a Honor mobiloknál; és alapértelmezetten kikapcsolt állapotban van, de bekapcsolható a Samsung készülékek esetében. Xiaomi, TCL, Pixel és Lenovo mobiloknál a funkció egyelőre nem látható.
A Real-Time Text Android és iOS operációs rendszerek estében különböző módokon használható.
Egyes készülékeken automatikusan megjelenik majd a készülék szoftverének frissítését követően, máshol először be kell kapcsolni a funkciót. A használatra is több lehetőség van: RTT-n keresztül is lehet hívást kezdeményezni, vagy hanghívás közben is át lehet váltani erre a funkcióra, illetve vissza is lehet váltani hanghívásra. A megoldás a digitális akadálymentesítési szabályozás eleme, mely egyelőre a Telekom hálózatán, a vállalat ügyfelei között elérhető, amíg a többi szolgáltató el nem indul ugyanezen szolgáltatással. A technológia alkalmazásához arra van szükség, hogy a hívó és a hívott fél készüléke is alkalmas legyen az RTT használatára, aktiválva legyen a funkció, és mindkét félnél rendelkezésre álljon minimum 4G lefedettség vagy Wifi hálózat. Az RTT aktiválásának pontos módját az alábbi linken érik el az ügyfelek: https://www.telekom.hu/lakossagi/ugyintezes/keszulekbeallitasok/valos-ideju-szoveg-rtt
A Telekom törekszik az olyan megoldások kidolgozására és megvalósítására, amelyekkel fogyatékossággal élő ügyfelek számára is teljeskörű hozzáférhetőséget biztosíthat szolgáltatási szegmenseiben. Az inkluzivitás jegyében 2023 szeptembere óta a vállalat kijelölt üzleteiben és telefonos ügyfélszolgálatán jelnyelvi tolmácsszolgáltatás vehető igénybe a siket és hallássárült ügyfelek számára, a televíziós és online reklámjait pedig minden alkalommal felirattal látja el. Emellett idén nyárra speciális matricákkal jelöli meg országszerte több mint 80 üzletének kirakatát, megkülönböztetve az üvegfelületeket, az ajtókat, valamint fix felületeket, hogy a vak és gyengénlátó ügyfelek számára is biztonságosan és könnyen megközelíthetőek legyenek az üzletek.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
Mit tud manapság egy érintőceruza?
Olyan korban élünk, ahol rohamléptekben fejlődik minden. Különösen a digitális világban, új szoftverek, hardverek, új technológiák. Okoskütyük tömkelege, amelyek segítségével kialakíthatjuk úgy a lakóterünket, hogy már hazafelé útközben az ottlétünk nélkül kellemes klímát teremtsen a légkondi, behúzódjanak a függönyök, elinduljon egy mosás, és akár lefőjön a kávénk is. Távolról dolgozunk, tabletről, telefonról. Ha valamilyen eszközről dolgozunk egy táblázatban, lehet bármily kecses is az ujjunk, rémálom lehet apróbb rubrikákba tapogatni, ha meg kinagyítjuk megfelelő méretűre, akkor nem látjuk át.
Bár sok esetben az érintőképernyők ujjbeggyel is könnyen vezérelhetők, az érintőceruza precíziót, gyorsaságot és természetesebb kezelést tesz lehetővé. Az olyan tevékenységek során, ahol fontos a részletgazdag irányítás (például rajzolás, jegyzetelés vagy képszerkesztés), az érintőceruza elengedhetetlen eszközzé válik. Ezt persze csak akkor tudjuk meg, ha kipróbáljuk, viszont onnantól kezdve felkészülhetünk a „függőségre”, az ujjlenyomatoktól hemzsegő kijelzőt pedig gyorsan elfelejthetjük!
Történeti visszatekintés
Az első érintőceruzák már a ’90-es évek PDA eszközeinél is megjelentek, de akkor még csupán egyszerű műanyag vagy gumivégű pálcák voltak. Ezek az eszközök nem rendelkeztek semmilyen érzékenységgel vagy elektronikával. Az igazi áttörés a 2010-es években történt az Apple Pencil, a Microsoft Surface Pen és a Wacom fejlett érintőceruzáinak megjelenésével. Ezek az újgenerációs eszközök már támogatják a nyomásérzékenységet, döntésérzékelést, sőt egyes modellek beépített gombokat, Bluetooth kapcsolatot és akár vezeték nélküli töltést is kínálnak.
Az érintőceruzák típusai
– Passzív (kapacitív) ceruzák: Nem tartalmaznak elektronikát. Egyszerű gumivégű pálcák, amelyek az ujjunk elektromos vezetőképességét utánozzák. Pontatlanabbak, de olcsóbbak, és nem igényelnek töltést.
– Aktív ceruzák: Ezek rendelkeznek belső elektronikával, kommunikálnak az eszközzel. Támogatják a nyomásérzékenységet, a gesztusokat és a programozható gombokat.
– Bluetooth stylusok: Képesek adatokat küldeni az eszköznek (például gombnyomás, színválasztás), valamint egyesek akár radírként is működnek a ceruza másik végén.
Főbb használati területei
Professzionális munkaeszköz
A digitális grafikusok, építészek, formatervezők és mérnökök számára az érintőceruza nélkülözhetetlen. A nyomásérzékenységnek és döntésszög-felismerésnek köszönhetően valósághű vonásokat lehet húzni, árnyékolni, színezni, mintha papíron dolgoznánk.
Oktatás és jegyzetelés
A diákok és tanárok egyaránt hasznát veszik digitális jegyzeteléshez. Az érintőceruza gyorsabbá és hatékonyabbá teszi a jegyzetelést, különösen matematikai képletek vagy rajzok esetén, ahol az ujjbegy nem elég pontos.
Kreatív munkák és hobbik
Digitális festészet, képregény készítés, kalligráfia, zeneszerkesztés – az érintőceruza új dimenziókat nyit meg. Egyes modellek még haptikus visszajelzést is adnak, ami imitálja a papíron való írás vagy rajzolás érzetét.
Dokumentumkezelés, irodai jellegű munkák
Az üzleti világban is egyre gyakoribb az érintőceruza használata: dokumentumok aláírására, PDF-ek annotálására, prezentációk vázlatának elkészítésére ideális eszköz.
Egy modern érintőceruza (típusától függően) számos extrával van már felvértezve, igazi kis varázspálca. Vásárlás előtt mindenképpen fogalmazzuk meg magunkban, hogy milyen célra szeretnénk használni, és milyen funkciókra van szükségünk. Az alábbi felsorolásban éppen ezért tételesen összeszedtük a főbb funkciókat, amelyek kényelmesebbé, gyorsabbá, precízebbé tehetik a munkavégzést (és persze, a hobbizást).
Nyomásérzékenység (Pressure Sensitivity): A modern stylusok több ezer szintű nyomásérzékenységet támogatnak (például 2048, 4096 vagy akár 8192 szint). Lehetővé teszi, hogy különböző erősségű vonalakat húzzunk – hasonlóan a ceruza vagy ecset használatához.
Döntésszög-érzékelés (Tilt Detection): Érzékeli, ha ferdén tartjuk a ceruzát. Hasznos árnyékoláskor, ecsetvonásoknál vagy kalligráfiánál.
Palm Rejection (tenyér-érintés kizárása): A ceruza együttműködik a digitális eszközzel, hogy figyelmen kívül hagyja a tenyerünket, amikor az képernyőre helyezzük. Kényelmes írást és rajzolást tesz lehetővé, mintha papíron dolgoznánk.
Programozható gomb(ok): Egy vagy több gomb a ceruzán, amelyet testreszabhatunk: például radírozás, eszközváltás, visszavonás, jobb klikk. Különösen hasznos grafikus szoftverekben (Photoshop, Procreate, OneNote).
Radír funkció: Egyes érintőceruzák másik vége radírként is funkcionál (például Surface Pen). Egyszerűen átfordítjuk, és radírozhatunk vele – pont, mint egy hagyományos ceruzánál.
Bluetooth kapcsolat: Lehetővé teszi az extra funkciókat: például gombnyomásra képernyőkép készítése, alkalmazásváltás, szinkronizálás.
Haptikus visszajelzés: Finom rezgést ad vissza rajzolás vagy írás közben, ezzel szimulálva a valódi papír-ceruza érzetet.
Vezeték nélküli töltés/mágneses rögzítés: Az újabb ceruzák mágnesesen csatlakoztathatók a táblagép oldalához (például iPad és Apple Pencil 2), ahol automatikusan töltődnek.
Cserélhető hegyek: Különféle hegyvariációk különféle célokra.
Állapotjelző LED: Megjelenítheti a töltöttségi szintet, a további eszközökkel való kapcsolatot.
Választáskor célszerű egy picit az igényeink „fölé” rakni a lécet, ugyanis az elsőre feleslegesnek tűnő extrákról nagyon gyorsan kiderül, hogy mennyire praktikusak és szükségesek!
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
A Sony LinkBuds Fit mostantól rózsaszínben is kapható
A Sony bejelentette, hogy a LinkBuds Fit mostantól stílusos, új, márványmintás rózsaszín változatban is kapható – ez a színárnyalat tökéletes azok számára, akik a lágy és természetes tónusú rózsaszínt vegyítve, kifinomultan szeretnének kitűnni egyedi stílusukkal.
A rózsaszín árnyalatú és elegáns alaptónusú LinkBuds Fit Pink új módját kínálja a stílusod kiegészítésének és kiemelésének, így a rózsaszín LinkBuds Fit a hangzásjavító divat alapdarabjává válik! Ráadásul nemcsak a töltőtok fedelén, hanem a fülhallgatókon is egyedi márványmintával rendelkezik.
Az egyediség és a fenntarthatóság jegyében készült márványminta újrahasznosított PET (polietilén-tereftalát) műanyag palackokból készült. Ez az első alkalom, hogy a Sony Truly Wireless vezeték nélküli fülhallgatói újrahasznosított PET palackból származó műanyagot tartalmaznak: az összes felhasznált műanyag mintegy 20%-a újrahasznosított anyag.
A LinkBuds Fit fülhallgató 2024 októberében került piacra, kiváló minőségű Ambient Sound módot és zajszűrést biztosít, így a fülhallgató automatikusan alkalmazkodik a környezethez, csökkentve a felesleges zajokat, akár edzőtermi edzésen, akár a napi ingázás során. Emellett a LinkBuds Fit fülhallgatóhoz választható Air Fitting Supporters (illeszkedést segítő elemek) és többféle színben kapható tok révén még inkább személyre szabhatod stílusod.
A termékcsalád 2025 júniusától bővül a rózsaszín LinkBuds Fittel, a fekete, fehér, zöld és lila modellek mellett.
További információkért a következő weboldalra: https://www.sony.hu/headphones/products/linkbuds-fit
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Szórakozás1 hét ago
A Balaton Park Circuit készen áll a MotoGP-re és a World Superbike-ra
-
Ipar1 hét ago
Rangos elismerést kapott a Hankook a dunaújvárosi Semmelweis-napi ünnepségen
-
Gazdaság2 hét ago
Bitget – Ez lesz az új Revolut?
-
Tippek2 hét ago
Fókuszban a pénzügyi biztonság: így védi ügyfeleit a K&H a digitális térben
-
Gazdaság2 hét ago
Határok nélkül: új szintre lépett a verseny a magyar e-kereskedelemben
-
Okoseszközök1 hét ago
Indul a Real-Time Text, vagyis a valós idejű szöveg a Telekom hálózatán belül
-
Gazdaság2 hét ago
Erősítené magyar viszonteladói hálózatát az Apple
-
Ipar2 hét ago
Hidrogénnel a jövőbe: a Messer technológiája zöldíti Észak-Rajna-Vesztfália közösségi közlekedését