Connect with us

Tippek

E-autó-kisokos: melyik töltő mit tud?

A Magyar Elektromobilitás Egyesület adatai alapján a magyar utakon már csaknem 80 000 zöld rendszámos autó közlekedik. Hazánkban is egyre nagyobb teret nyer tehát az elektromos autózás, mellyel kapcsolatban ugyanakkor még mindig gyakran felmerül a hatótávolság és a töltési lehetőségek kérdése.

A villanyautók egyik legnagyobb előnye, hogy szinte bárhol feltölthetők, ahol konnektort találunk, a helyzet azonban a napi gyakorlatban ennél jóval árnyaltabb, a töltő fajtájától függően ugyanis eltérők a töltési teljesítmények és idők. Az e-mobilitásban élen járó ALD | LeasePlan immár félmillió teljesen elektromos és plug-in hibrid gépjárművet számláló flottájának tapasztalatai alapján, a töltési lehetőségek áttekintésével ad most tanácsot az e-autó-tulajdonosoknak ahhoz, hogy hol érdemes „tankolniuk”.

Otthoni töltés

A legpraktikusabb töltési opció az otthoni töltés, hiszen amíg autónk a garázsban vagy a kocsibeállóban áll, egyúttal fel is tudjuk tölteni. Ezt legegyszerűbben az autóhoz járó, többnyire 10 A teljesítményű gyári töltővel tehetjük meg, amelynek az egyik végén egy Type2-es csatlakozó, a másikon pedig egy klasszikus, 230 V-os konnektorba való villásdugó van. Ezek a lassú töltők egy vagy három fázisról, fázisonként 10-16 amperrel (átlag 3 kW-os teljesítménnyel) töltik a jármű akkumulátorát, amely így lemerült állapotból 20-24 óra alatt éri el a teljes töltöttséget. Egyrészt éjszaka erre van idő, másrészt a legtöbb autós nem teljesen lemerült akkumulátorral ér haza, tehát a tényleges töltési folyamat ennél rendszerint gyorsabb. Ezt az úgynevezett vésztöltőt érdemes mindig magunknál tartani az autóban, hogy szükség esetén bárhol tudjuk tölteni az akkumulátort, ahol van konnektor.

Mielőtt ezt a töltési módot választjuk otthonunkban, egy villanyszerelővel érdemes megnézetni a konnektort, hogy hosszú távon is bírja-e a terhelést, illetve mindenképpen vegyük figyelembe, hogy ha nem elég hosszú a kábel, a hagyományos hosszabbítót nem használhatjuk, az ugyanis tartós használat esetén akár ki is gyulladhat.

Az otthoni töltés biztonságosabb és időkímélőbb lehet, ha fali töltőt szereltetünk fel, amelynek a töltőkábele fixen felszerelt és bekötött is lehet, így csak a csatlakozót kell az autóba dugni. Ez a megoldás kétszer-háromszor gyorsabb töltést biztosít, mint konnektoron keresztül, és fázisszámtól függően akár 7,4-22 kW teljesítményre is képes, de fontos figyelni arra, hogy a gépjármű milyen felvételi képességgel rendelkezik. A wallbox kiválasztását megelőzően érdemes szakemberrel konzultálni az elektromos rendszer terhelhetőségéről, és szükség esetén bővíteni azt.

Töltés a munkahelyen

Egyre több cég telepít elektromos töltőállomásokat a villanyautót használó munkatársak vagy látogatóik számára, hogy ezzel is támogassa az elektromos flottára való átállást. Akárcsak otthon, a munkahelyen is hosszabb ideig parkolnak az autók a nap folyamán, melyeket jellemzően az otthonokban felszerelt fali töltőkhöz hasonló eszközzel és sebességgel lehet tölteni. A szervezet által biztosított lehetőségektől függően a töltés elindítható egyszerűen csatlakoztatással vagy RFID kártyával, esetleg egy okostelefonra telepített alkalmazás használatával. Előfordulhat, hogy a munkahelyeken nagyobb teljesítményű, egyenáramú (DC) töltőket is felszerelnek, melyek jellemzően akár 50-75 kW-os töltésre is képesek, ám ezek rendszerint az alapflotta-járműveket szolgálják ki.

Utcai gyorstöltők

A célállomástöltőknek is hívott berendezésekkel többnyire üzletek, bevásárlóközpontok, szállodák parkolóiban találkozunk. Ezek többsége 11 vagy 22 kW-os, váltóáramú (AC) töltőállomás, ahol általában nincs kábel, csak csatlakozóaljzat, ezért saját töltőkábel kell hozzá, amit a töltés megkezdésekor fontos reteszelni az autó oldalán. Amíg ugyanis a kábel az autóhoz van csatlakoztatva, addig a töltőből nem húzható ki, az autóról való lecsatlakozás után azonban szabadon eltávolítható.

Ezek a készülékek kapacitásban tulajdonképpen megegyeznek a fali töltők erőteljesebb változataival: fázisonként 10-16 A áram átvitelére képesek, és főként Type2-es csatlakozóval vannak ellátva. A gyorstöltőknél az akkumulátor feltöltésének sebessége elsősorban a jármű fedélzeti töltőjének teljesítményétől függ, hiába tud ugyanis a töltőoszlop három fázison áramot biztosítani, ha a jármű például csak egy fázison tudja azt felvenni. A töltésért a legtöbb helyen már fizetni kell, amelyet általában a szolgáltató applikációjával tudunk elindítani.

Villámtöltők

Az 50 kW-nál nagyobb teljesítményű töltőket nevezzük villámtöltőknek, amelyek jellemzően egyenáramúak (DC). Feladatuk, hogy a lehető legrövidebb idő alatt minél több áram felvételét tegyék lehetővé, ezzel segítve az úton lévők gyors továbbhaladását, ezért főként autópályákon, illetve benzinkutaknál találhatók. Fél óra alatt akár 80 százalékos töltöttséget érhetünk el használatukkal, ami azonban intenzíven igénybe veszi az akkumulátort, ezért csak ritkán érdemes élni vele. Az utolsó 15-20 százalék töltése az akkumulátor kímélése érdekében rendkívül lassú, ezért célszerű megfontolni, hogy mindenképpen szükség van-e teljes töltöttségre, figyelembe véve, hogy az akkumulátor minél hosszabb élettartama érdekében egyébként is javasolt a töltöttségi szintet 10 és 90 százalék között tartani. Lítium-vasfoszfát (LFP) akkumulátor esetében ugyanakkor megengedett és javasolt is a 100 százalékra történő töltés.

Ezek a töltők minden esetben tartalmazzák a töltőkábelt, és Európában többnyire két fajtájukkal találkozunk. A CHAdeMO rendszerűek javarészt a régebbi japán és dél-koreai autómodellekkel kompatibilisek, míg a CCS csatlakozót használja szinte az összes többi típus. A Tesla modellek töltéséhez léteznek külön 120-250kW teljesítményű Supercharger oszlopok. Magyarországon a villámtöltőkön a hatályos magyar szabályok szerint kötelező a CCS csatlakozó, de a töltők többsége CHAdeMO csatlakozóval is rendelkezik, a tripla szabványú berendezéseken pedig ezek mellett egy váltóáramú töltésre szolgáló Type2-es csatlakozó is található. A két egyenáramú csatlakozó egyszerre nem használható, de az AC csatlakozó és a DC csatlakozók egyike együttesen igénybe vehető.

A villámtöltőknél különösen fontos a töltési etikett betartása, miszerint csakis a töltés időtartamára vegyük igénybe az oszlopot, hiszen másnak is szüksége lehet rá, illetve ne hagyjuk hosszabb időre magára az autót, és semmiképp ne parkoljunk töltésre kijelölt helyen, ha nem használjuk a töltési szolgáltatást. Figyeljünk továbbá arra, hogy egyes DC töltők esetében percalapú díjazás van érvényben, amely a 100 százalékos töltöttség elérését követően sem áll le.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tippek

Milyen típusú szerelődobogók közül választhatunk?

szerelődobogók

A munkaterületeken rendszerint nagyon sokféle feladat elvégzése napirendre kerülhet. Ezek között pedig jócskán akadnak olyan teendők is, melyek esetében el kell tudnunk érni a magasabban lévő helyeket, felületeket, berendezéseket is.

Ilyenkor remek szolgálatot tehetnek a Profilétra.hu oldalon kapható szerelődobogók, amik a professzionális kialakításuknak köszönhetően kényelmesen és nem utolsósorban biztonságosan használhatóak. Itt a Krause és a Zarges márkák termékeit találjuk, melyek a legmodernebb technológia szerint lettek megtervezve és legyártva.

Mai írásunkban arról fogunk kicsit részletesebben is beszélni, hogy mit értünk pontosan szerelődobogók alatt, és milyen jellemzőik vannak.

Mik azok a szerelődobogók?

A szerelődobogók olyan speciális kialakítású munkaeszközök, amiket kifejezetten a kisebb magasságokban történő munkavégzéshez fejlesztettek ki a gyártók. A létráknál, állványoknál kisebb, a fellépőknél viszont általában nagyobb munkamagasságot biztosítanak.

A használatukkal kényelmesen, biztonságosan és stabilan meg tudunk állni ahhoz, hogy elvégezzük a különféle karbantartási, szerelési, javítási munkákat. A ház körüli munkák alkalmával is hasznosak lehetnek, de elsősorban ipari környezetben szokás használni őket. Például gyártócsarnokokban, műhelyekben, raktárakban, valamint építkezéseken.

Milyen típusok állnak rendelkezésünkre?

A szerelődobogók többféle kialakításban is elérhetőek, ugyanis változatos igényeknek kell megfelelniük.

A fix változatok csak egy adott helyen használhatóak, ha máshol is szükség van rájuk, akkor meg kell emelni őket, mert nem guríthatóak. Vannak azonban olyan típusok is, amik kerekekkel vannak felszerelve, így a mozgatásuk sokkal könnyebben, egyszerűbben megoldható.

Továbbá találunk a kínálatban összecsukható szerelődobogókat is, amik kényelmesen tárolhatóak, illetve szállíthatóak, valamint egy, illetve két oldalon járható változatokat is. Ezenkívül a lépcsőfokok számát és az elérhető munkamagasságot tekintve is többféle modell közül választhatunk.

Nemcsak a kialakítás, a stabilitás is fontos!

Természetesen nemcsak az számít, hogy a szerelődobogó gurítható-e, összecsukható-e, egy vagy két oldalon is járható-e, illetve hogy hány lépcsőfoka van, és milyen magas.

Mindemellett az is rendkívül fontos, hogy milyen anyagból készült, és ennek megfelelően mennyire stabil, mennyire tartós és mennyire ellenálló. Vagyis, hogy mekkora az élettartama, és mennyi időn keresztül képes kiszolgálni minket.

Ezek tehát a legfontosabb tudnivalók, amikkel tisztában kell lennünk, ha szerelődobogóra van szükségünk, és fontos számunkra, hogy jó döntést hozzunk. Ez esetben semmiképp se adjunk lejjebb az igényeinkből, és elsődlegesen ne az ár, hanem a termék kialakítása, minősége alapján döntsünk.

Ha professzionális kialakításra tervezett munkaeszközöket szeretnénk vásárolni, amik minden igényünknek, elvárásunknak megfelelnek, akkor a Profilétra.hu oldalon érdemes nézelődnünk.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Tippek

Hogyan bővítsd szoláriumszalonod vendégkörét?

szolárium

Ha már egy ideje szoláriumstúdiót üzemeltetsz, akkor jól tudod, hogy a vendégeknek a bevált termékeken és szolgáltatásokon túl mindig szüksége van valami újra. Akkor fognak visszatérni hozzád, ha a kiváló minőségen túl a szalon egyfajta pluszt tud nyújtani a mesterséges barnulás terén.

Például a Hollandimpex Szolárium Nagykereskedés Solar Cabinjai segítségedre lehetnek ebben. Ezek állószoláriumok, többféle dizájnos kivitelben és olyan technológiai felszereltséggel, mint a digitális időkijelző, illetve az opcionálisan választható Voice hangsegéd, a vibrotalp vagy akár a Bluetooth. Ezekkel még komfortosabbá tehető a szoláriumozás, és garantált a teljes ellazulás barnulás közben.

Hogyan teheted még vonzóbbá a stúdiódat?

A higiénia, a kellemes környezet és a professzionális gépek alapnak tekinthetők bármely szoláriumszalon esetében. Ha szeretnéd a vendégek igényeinek megfelelően fejleszteni stúdiódat, akkor érdemes egy rövid kérdőívet kitöltetni velük akár online, akár személyesen. Ma már számtalan olyan felület létezik, ahol erre anonim módon is van lehetőség, így minden bizonnyal többen is vállalják a válaszadást.

Ebben a gyors felmérésben rákérdezhetsz arra, hogy mennyire elégedettek a szolgáltatásokkal és a felszereltséggel, miben szeretnének változást, mi az, amit szívesen látnának a szalonban. Ilyenkor például az is felmerülhet, hogy egy igazán exkluzív gépre vágynak. Akkor pedig a Solar Cabinok jelenthetik az egyik legjobb megoldást.

Tökéletes konstrukció kívül-belül

Az említett berendezések a Hollandimpex Szolárium Nagykereskedés saját gyártású gépei, melyek a barnuláshoz minden komfortot megadnak technológiai felszereltségükkel és exkluzív megjelenésükkel. Igazi prémiumkategóriás szoláriumokról van szó, melyek egyedi dizájnnal biztosan elkápráztatnak majd minden vendéget. Lehet ez a dekor tűzijáték, prizma, csavart ház, de ábrázolhat szürkületet, éjjel hidat, sőt még magát a Colosseumot is stúdiódba varázsolhat egy egyedi grafikával.

Ezekkel a gépekkel a lehető legjobbat adhatod a vendégeidnek. Nyomós érv még mellettük az is, hogy hosszú élettartamú berendezésekről van szó, magas minőségű csövekkel.

Amikor szükség van a szakértelemre

Bármennyire is professzionális gépekről van szó, előfordulhat, hogy meghibásodnak. Ilyenkor semmiképp ne kezdjünk bele magunk a javításba, kérjünk szakmai segítséget! A Hollandimpex Szolárium Nagykereskedés közel 35 éves tapasztalatával a karbantartás terén is rendelkezésre áll. Szükség esetén szerviztechnikust küldenek a hiba elhárítására, de gyakran a távkonzultáció is eredményes lehet.

Ha szeretnél náluk körülnézni, és a berendezések pontos árait is megismerni, akkor regisztrálj az oldalukon, és szerezz minél több információt a gépekről!


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Tippek

Hogyan segít csökkenteni a mezítlábas cipő a neuropátiás fájdalmat?

mezítlábas cipő

A modern technológia és a modern életmód számos fantasztikus lehetőséget nyújt, ugyanakkor megvannak a kockázatai, negatív hatásai is, amelyek egy részét saját magunkon érezzük, a szervezetünk fájdalommal jelez, ha baj van.

Sokféle civilizációs betegséggel kell megküzdenünk, de szerencsére vannak olyanok, amelyek életmódváltással leküzdhetők, kordában tarthatók. Gyakori panasz, főként a nők körében a Morton-szindróma névre hallgató idegi fájdalom, amelynek kialakulása a nem megfelelő cipők tartós viseléséhez köthető. Cikkünkben arra kerestük a választ, hogy mi ez a betegség, milyen tünetei vannak, és mit tehetünk ellene, tarts velünk!

Vigyázz a lábadra!

A láb egészsége fontosabb, mint gondolnánk, a mozgás szabadságát nyújtja számunkra, éppen ezért lényeges, hogy mindent megtegyünk érte, figyeljünk a megfelelő cipők használatára. A Manimal Footgear webshopban innovatív cipők különböző kollekciói közül válogathatunk, ha törődünk a lábunk egészségével. A mezítlábas és minimalista cipők közelebb visznek a természeteshez, visszaadják a láb és a lábujjak szabadságát, ezáltal helyes testtartást eredményeznek.

A modern életmód nem teszi lehetővé, hogy eleget mezítlábazzunk, cipőkbe kényszerít, ami számos problémát okozhat. A nem megfelelő lábbelik szoríthatnak, a láb számára nem egészséges sarokmagasság révén megváltoztatják a járás súlypontját és módját, ami mozgásszervi panaszokat, fájdalmat okozhat.

Különösen a nők érintettek, hiszen sokan keskeny, magas sarkú cipőkben töltik a napjaikat. Káros hatással van ránk az is, hogy keveset tartózkodunk mezítláb különböző jellegű egyenetlen felületeken, így a talpat nem éri idegi stimuláció.

Mi a Morton-neuroma?

A Morton-féle ideggyulladás sokakat érint, különösen a nők számára okoz kellemetlen, erős fájdalommal járó panaszokat. Jellegzetes tünetei a talpon jelentkeznek, a harmadik és a negyedik lábujj közötti területet érinti. Szövetburjánzással jár, ami a lábujjakhoz vezető ideg elnyomását okozza, ami égő és éles fájdalommal, zsibbadással jelentkezik.

Mivel a tünetei nem szembetűnőek, mint egy bütyök vagy kalapácsujj esetén, nehezebb felismerni, de mindenképp gyanakvásra ad okot, ha úgy érzed, mintha egy sziklán állnál, bizsergést, zsibbadást érzel a lábujjakban. A talpon megjelenő gyakori bőrkeményedés és hólyagok is jelezhetik, ahogyan a talpat és a lábujjakat érintő erős fájdalom is. Ha ez a cipő levétele után megszűnik, nagy valószínűséggel Morton-szindrómával állsz szemben.

Mi okozza és mit tehetsz ellene?

Az idegekre nehezedő nyomást kiválthatja magas sarkú vagy keskeny cipő viselése, egyes lábrendellenességek is. De káros lehet az egész napos állómunka vagy azok a sportágak, amelyek nyomást gyakorolnak az ínszalagra, illetve az idegek megvastagodását idézik elő.

Fizikoterápiával, injekciózással kezelhető, súlyos esetben a sebészeti beavatkozás is szóba jöhet, de adott esetben jó hatású lehet a cipőviselési szokások megváltoztatása, kényelmes, ergonomikus lábbelik, például a barefoot cipők hordása.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss